Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 12.12.2017
CLASA: pregătitoare A
ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 169
ÎNVĂŢĂTOR: Cimpoeșu Manuela
ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ”Intră baba iarnă-n sat!”
SUBIECTUL LECŢIEI: Omul de zăpadă – decupare, lipire, mototolire
TIPUL LECŢIEI: lecție de formare de priceperi și deprinderi
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
DISCIPLINE INTEGRATE:
- Arte vizuale și abilități practice
- Matematică și explorarea mediului
- Muzică și mișcare

SCOPUL LECȚIEI:
- Formarea deprinderii de a realiza o lucrarea după o temă dată;
- Dezvoltarea capacității de a mânui corect instrumentele și materialele
adecvate, de a adopta o poziție corectă în timpul lucrului;
- Educarea interesului pentru frumos, a gustului estetic

COMPETENȚE GENERALE:
1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de
contexte familiare
2. Realizarea de creații funcționale și/sau estetice folosind materiale și tehnici
elementare diverse

COMPETENȚE SPECIFICE:
 Arte vizuale și abilități practice
1.2. Identificarea liniei, a punctului, a culorii și a formei în ipostaze familiare, în
spațiul înconjurător;
1.3. Manifestarea curiozității față de explorarea de mesaje artistice simple,
exprimate vizual;
2.3. Realizarea de aplicații/compoziții/obiecte/construcții simple, pe baza
interesului direct.
 Matematică și explorarea mediului
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/structuri repetitive simple din mediul
apropiat, în scopul identificării unor regularități
 Muzică și mișcare
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mișcarea sugerată de text
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili să:
O1 - să lipească omul de zăpadă pe foaia cartonată, având la dispoziție
materialele necesare, pe baza metodelor de lucru prezentate, a explicației și
demonstrației învățătoarei. Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii
lipesc corect omul de zăpadă, respectând 2 din 3 etape de lucru.
O2 - să realizeze o lucrare originală, pe baza tehnicii de mototolire a hârtiei
creponate, având la dispoziție planșa model, explicația și demonstrația
învățătoarei, lipind cel puțin jumătate din lucrare cu biluțe din hârtia
mototolită. Obiectivul se consideră îndeplinit dacă toți elevii realizează o
lucrare originală, adaugând cel puțin un element de originalitate.
O3 - să aprecieze și să autoaprecieze lucrarea pe baza criteriilor de apreciere
expuse de învățător, având la dispoziție tehnici de lucru învățate. Obiectivul se
consideră realizat dacă toți elevii evaluează lucrările, respectând 2 din 4 criterii
de apreciere.

STRATEGII DIDACTICE:
 Resurse:
I. Procedurale: conversația, observația, explicația, demonstrația, exercițiul
practic, Turul Galeriei.
II. Materiale: foarfecă, hârtie creponată, hârtie carton colorat, lipici, om de
zăpadă pentru decupat, laptop, videoproiector.
III. Temporale: 35 minute activitate + 10 minute activități liber-alese
IV. Spațiale: sala de clasă

 Forme de organizare: frontal, individual.


 Forme și tehnici de evaluare: formativă, observarea sistematică a
comportamentului elevilor.

BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru învățământul primar, M.E.C.T.S.
Programa școlară pentru disciplina MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA
MEDIULUI, Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a, București, 2013
Programa școlară pentru disciplina ARTE VIZUALE SI ABILITATI
PRACTICE, Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a, București, 2013
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr. Evenimentul Comp. Conținutul științific Strategii didactice Evaluare


Crt didactic Spec./ Metode și Mijloace de Metode și
Ob. Op. procedee învățământ procedee
1. Moment Se pregătește materialul didactic în timpul pauzei
organizatoric și se asigură atmosfera afectivă necesară Conversația Frontal
desfășurării lecției.
Elevii își pregătesc instrumentele de lucru.
2. Captarea atenției Se realizează cu ajutorul unei ghicitoare : Videoproiector Formativă
Stă în curte, lângă pom Conversaţia Laptop Frontal
Îi zici om, dar nu e om, Observarea
Și când soarele-ncălzește, Poezie- sistematică a
Nu-l mai vezi, că se topește. Exerciţiul ghicitoare comportamentului
Cheia ghicitorii este Omul de zăpadă. elevilor
3. Anunțarea temei Se anunță subiectul lecției și se prezintă
și a obiectivelor obiectivele operaționale într-o formă atractivă, Conversația Frontal
care să-i motiveze pe elevi.
Subiectul: Omul de zăpadă
4. Dirijarea învățării Voi purta o discuție cu elevii pe baza lucrării Observarea Hârtia Formativă
O1 model. creponată Frontal
Se intuiesc materialele necesare realizării lucrării: Conversația Observarea
elementele pe care le au de lipit, hârtia creponată, Foarfeca sistematică a
foarfeca, lipiciul, vata. Lipici comportamentului
Privind cu atenție produsul final și materialele pe Carton colorat elevilor
care le-au primit, elevii sunt solicitați să identifice
etapele de lucru și ordinea acestora. Vată
5. Obținerea Voi îndruma în permanență elevii individual. Observarea
performanței Explic și demonstrez fiecare etapă indicând pe sistematică a
O1 planșă etapa demonstrată: comportamentului
- lipirea omului de zăpadă pe hârtia de carton; Explicaţia elevilor
O2 - mototolirea și lipirea hârtiei creponate pe omul
de zăpadă folosind corect culorile şi obţinerea Demonstrația
unui tablou de iarnă.
O3 - ornarea tabloului obținut cu elemente specifice
iernii.
Se fac exerciții de încălzire a mânuțelor.
“Degetele-mi sunt petale
Le deschid ca la o floare
Boboc, floare
Boboc, floare” Individual
Elevii realizeaza lucrarea.
Voi avea în vedere ținuta corectă în bancă, ordinea
și disciplina.
6. Evaluarea
Lucrărilor

Criterii Voi realiza o mini expoziție cu câteva lucrări ale Conversația


de apreciere elevilor și acestea vor fi apreciate după criterii
 Respectarea stabilite. Exercițiul Turul Galeriei
etapelor de Voi ruga elevii să privească planșele de la practic
lucru expoziție și să indice lucrarea realizată
 Acuratețea corespunzător.
lucrării
 Originalitatea
lucrării Cântec
 Aspectul Omulețul de
estetic zăpadă
7. Încheierea Se fac aprecieri referitoare la comportamentul Conversația Frontal Aprecierea
activității copiilor și la modul în care aceștia au participat la Expoziția verbală.
activitate.
CRITERII
DE APRECIERE

 Respectarea etapelor de lucru

 Acuratețea lucrării

 Originalitatea lucrării

 Aspectul estetic

S-ar putea să vă placă și