Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 05 decembrie 2016


CLASA: a IV-a C
ŞCOALA: Şcoala Gimnazială „ANGHEL SALIGNY“ Focşani, Vrancea
ÎNVĂŢĂTOR : Vucmanovici Roxana Rodica
ARIA CURRICULARĂ: Arte și Tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
UNITATEA TEMATICĂ: „Miraj de iarnă”
SUBIECTUL LECŢIEI: „Macheta cetăţii" - activitate cu diverse materiale
TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. Exprimarea de opinii proprii referitoare la mesajele comunicate prin limbaj vizual
1.2. Evidențierea caracteristicilor diferitelor categorii de elemente de limbaj plastic, în compoziții în
mediul înconjurător și în imagini
2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat
2.3. Realizarea de produse unicat, personalizate și utilizabile, în urma desfășurării unor activități
dominant manuale, creative și ludice
2.4. Remodelarea spațiilor și formelor printr-un demers plastic intenționat și prin tehnici variate

COMPETENȚE DERIVATE:
CD1 - descrierea materialelor de lucru și a etapelor realizării produsului dat;
CD2 - decuparea după contur, utilizȃnd eficient instrumentele de lucru;
CD3 - asamblarea corectă şi estetică a părţilor componente ale cetăţii;
CD4 - fixarea cetăţii obţinute şi a decorului în placa de polistiren;
CD5 - aprecierea calităţii produsului finit, în funcţie de criterii simple, prin raportare la model;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
• Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, observaţia, munca independentă,
activitatea ȋn perechi, învăţarea prin descoperire, instructajul verbal,
• Mijloace de învăţământ: PPT "Cetăţi şi castele romȃneşti", lucrarea model, cartoane, carioci,
foarfecă, lipici fire de lȃnă, scobitori, placă de polistiren,
• Forme de organizare: - activitate frontală, individuală, pe grupe;
• Forme de evaluare: continuă şi formativă, aprecierea verbală, evaluarea produselor activităţii

RESURSE
*umane: 29 elevi
*temporale : 50 minute;

RESURSE BIBLIOGRAFICE:
a) oficiale:
Programa școlară pentru disciplina Arte vizuale şi abilităţi practice, aprobată prin ordin al ministrului
nr. 5003/02.12.2014;
b) metodico – didactice:
Stan, L. - „Abilități practice și educație tehnologică – ghid metodic clasele I - IV”, Ed. Aramis, 2007.
DEMERSUL DIDACTIC

Nr Etapele lecției Strategia didactică Evaluare


crt Activitatea învățătorului Activitatea elevilor
Metode şi Mijloace de Mod de
procedee învăţământ organizare
didactice
1. Moment Asigură un climat educaţional favorabil
organizatoric pentru desfăşurarea lecţiei: pregătirea Sunt grupaţi cȃte 5. Conversaţia Materialele Frontal
materialului didactic necesar, stabilirea Se pregătesc pentru necesare
liniştii, îndrumarea elevilor în activitate. sunt pe
activitatea de pregătire. bănci.

2. Captarea Se urmăreşte PPT-ul "Cetăţi şi castele Privesc prezentarea.


atenţiei romȃneşti" Conversaţia Laptop Frontal Apreciez
Inițiază o scurtă conversaţie legată de Răspund la verbal
materialul vizionat, realizând astfel întrebări. răspunsurile
legătura cu subiectul lecţiei. elevilor
- Ce aţi observat ȋn prezentare?
- De ce oamenii au construit cetăţi?
- Care este structura unei cetăţi?

3. Anunţarea temei - Astazi in cadrului Atelierului Creativ Recepţioneazǎ


şi a obiectivelor veţi lucra pe grupe pentru a realiza o informaţiile Explicatia, Frontal
cetate din carton, polistiren, scobitori şi transmise. Conversatia
fire textile, apoi le veţi expune şi le veţi
juriza.

4. Dirijarea Intuirea modelului şi a materialelor Observǎ lucrarea Observarea


învăţării Prezintă elevilor modelul. model. Conversația lucrarea Frontal comporta-
Solicitǎ elevilor sǎ numeascǎ model mentului
a) prezentarea materialele din care este confecţionată Precizeazǎ participativ
suportului de lucrarea. subiectul şi
lucru materialele folosite

b) stabilirea Demonstrarea şi explicarea modului de Conversația Planşa cu Frontal


etapelor de lucru Urmǎresc etapele de
realizare a demonstraţia şi lucru.
lucrarii Prezintǎ elevilor etapele de realizarea explicaţiile
lucrǎrii: învǎţǎtoarei. Observația
carton,
Etapa1 Reţin explicaţiile
- pregătim din hȃrtie turnurile şi referitoare la carioci
acoperişurile turnurilor, realizarea
- colorăm ferestrele şi uşile produsului foarfece
- decupăm după contur Explicația
- lipim marginile, ȋn forma finală lipici
Etapa 2
- lipim turnurile de corpul central fire de lȃnă,
Etapa 3
- asmblăm cetatea pe placa de polistiren Demonstrația scobitori,
Etapa 4
- realizăm gardul din scobitori şi fire de placa de
lȃnă polistiren
- adăugăm elemente personalizante

Se vor explica criteriile de evaluare: Sunt atenţi la Explicaţia Planşa cu Frontal Observarea
explicaţii. criteriile de comporta-
Criteriul I - modul de a decupa evaluare mentului în
Decupare pe contur, fără fȃşiuţe albe Realizează exerciţii jocul cadrul
de încălzire a discuţiei
Criteriul II - asamblarea corectă muşchilor mici ai
Lipirea fiecărui element, curat, fără mâinii.
urme de lipici
Asamblarea elementelor ȋntr-un ȋntreg

Criteriul III - estetica lucrării


Poziţionarea pe placa de polistiren.
Realizarea elementelor de detaliu:
gardul, steagul, floricele

Se fac observaţii asupra modului de


folosire a instrumentelor de lucru şi a
poziţiei corpului, se realizează mişcări
de încălzire a muşchilor mâinii.

c) executarea Realizarea lucrǎrilor de cǎtre elevi Execută lucrǎrile Observarea carton, Activitate Apreciez cu
lucrării Se trece la executarea lucrarii pe un respectând etapele sistematica indivi- calificativ
fond muzical relaxant de realizare a foarfece duală verbal
lucrǎrii şi indicaţiile capacitatea
Supravegheazǎ modul în care lucreazǎ date. Exercițiul lipici elevilor de a
elevii şi oferǎ informaţii suplimentare realiza
acolo unde este nevoie. fire de lȃnă, lucrarea
Munca conform
Le cere elevilor sǎ lucreze cât mai independentă scobitori, indicațiilor
corect şi estetic, respectând etapele de primite.
lucru. Activitate ȋn placa de
grup polistiren

d) evaluarea Elevii vor prezenta produsul final în Elevii fac "Turul Frontal Observ
lucrărilor faţa colegilor şi vor aprecia: galeriei" şi notează Activitate ȋn foaia de capacitatea
- respectarea corectă a etapelor de pe foaia de evaluare grup evaluare Activitate de evaluare
lucru, de grup și auto-
- utilizarea corectă a materialelor date, evaluare,
- aspectul îngrijit şi creativ al lucrării. prin
raportare la
criterii date.
5. Încheierea Atrage atenţia asupra curăţeniei pe Conversația stimulente Frontal Apreciez cu
activității bănci, selectarea deşeurilor şi Fac ordine şi calificativ în
depozitarea lor în mod corespunzător, curăţenie la bancă. catalog
conştientizând necesitatea reciclării lucrările
materialelor refolosibile.
Se fac aprecieri cu privire la
participarea elevilor la activitate.
EVALUARE CONFORM CRITERIILOR

Punctajul
Criteriul
Grupa 1 Grupa 2 Grupa 3 Grupa 4 Grupa 5 Grupa 6
Criteriul I - modul de a decupa
Decupare pe contur, fără fȃşiuţe albe

Criteriul II - asamblarea corectă


Lipirea fiecărui element, curat, fără urme de lipici
Asamblarea elementelor ȋntr-un ȋntreg

Criteriul III - estetica lucrării


Poziţionarea pe placa de polistiren.
Realizarea elementelor de detaliu: gardul, steagul, floricele

TOTAL
Puncte

S-ar putea să vă placă și