Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data: 7.12.2022
Şcoala: Colegiul Tehnic Mircea Cristea Brasov
Clasa: a IX -a P inv. profesional
Domeniul de bază : Construcţii, instalaţii şi lucări publice
Profesor: ing. Bucşa Rodica
Modulul I: Elemente componente pentru realizarea constructiilor, instalatiilor si
lucrarilor publice
Lecţia: Stalpi
Tipul lecţiei: Lecţie de transmitere de noi cunoștinţe
Durata:50 minute
Unitatea de rezultate ale invatarii-tehnice generale URI: Selectarea elementelor componente specifice pentru realizarea construcţiilor,
instalaţiilor şi lucrărilor publice
Rezultate ale învățării
Cunoștințe: Alcătuirea şi etapele de realizare a elementelor de construcţii - elemente de rezistenţă ( stalpi)
Abilități:: Identificarea elementelor de construcţii
Atitudini: Asumarea initiativei în vederea realizării sarcinilor de lucru
-
Competente specifice
Cs 1 – Precizarea definitiei si a rolului stalpilor
Cs 2 – Enumerarea principalelor tipuri de stalpi
Strategie didactică:
 resurse procedurale:
 Metode şi procedee: expunere, conversaţia euristică, explicaţia, demonstraţia, observarea independentă, descoperirea
 Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală
 resurse materiale: fise de lucru, prezentare PPT, machete, mostre, calculator, videoproiector, tabla, creta
 Mediul de realizare a orei: Sala B5

O Bibliografie de specialitate: manual CONSTRUCŢII, INSTALAŢII ŞI LUCRĂRI PUBLICE –Iuliana Carmen Stana, Ioana Zlatoianu, Gigliola Lascu – CD Press - 2010

1
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII DIDACTICE lecția de transmitere de noi cunoștinţe
Compe
Momentul Metode Mijloace Forme de
tenţe Activitatea profesorului Activitatea elevului
lecţiei didactice didactice evaluare
1.
Moment Adresează formula de salut elevilor, Răspund salutului, elevul de Conversaţia Frontal
organizatoric face prezenţa şi notează absenţii, serviciu prezintă
2 min. verifică ţinuta si curăţenia clasei, absenţii clasei;
pregăteşte materialul didactic

2. Prezintă un detaliu de fundatie sub - sunt atenţi la detaliu şi Expunerea calculator, Frontal
Captarea stalp si se solicita elevilor sa răspund la solicitările Prezentare Individual
atenţiei recunoasca elementul sub care se profesorului ; Conversaţia PPT
3 min realizeaza fundatia euristică
3. Astăzi vom discuta despre -sunt atenţi la profesor şi Conversaţia Tabla, creta
Transmiterea „Stalpi”; notează în caiete titlul lecţiei;
noilor Cs1 Scrie pe tablă titlul lecţiei și prezintă -sunt atenţi la enumerarea Frontal
conţinuturi Cs2 competenţele specifice ce vor fi atinse competenţelor ce vizează Expunerea Individual
20 min. la sfârşitul lecţiei; noua lecţie;
Profesorul prezintă definitia si rolul Machete cu
stalpilor armaturi
- adresează elevilor întrebări despre pentru stalpi
criterii de clasificare a elementelor de -răspund la solicitările Conversaţia
rezistenta şi îi determină să descopere profesorului în funcţie de euristică Mostre de
din cunoştinţele lor anterioare cunoştinţele anterioare materiale din
informaţii despre tipuri de stalpi metal
- prezintă elevilor un material cu - sunt atenţi la prezentare şi
clasificarea stalpilor dupa material, răspund la întrebări dacă sunt Explicaţia Prezentare
forma sectiunii transversale, întrebaţi. Descoperirea PPT
tehnologia de executie, precum si calculator,
domenii de utilizare videoproiector
-face o corelatie intre teorie si practica

2
4. - se impart fisele de lucru - primesc fisele de lucru de Conversaţia Frontal
Fixarea - cere elevilor să completeze fișa de la profesor şi răspund euristică Fise de lucru
cunoştinţelor lucru cerinţelor
15 min. -da explicaţii privind modul de lucru;
-prezinta sarcina realizata Descoperirea Detalii din Individual
(fisa de lucru completata) Explicaţia prezentarea
interevaluare PPT
5. Feed-back - explică modul de rezolvare - sunt atenţi la profesor şi vor Conversaţia Fise de lucru Frontal
7 min corecta fisa de lucru Explicaţia

Observarea
independentă

6. - Apreciază contribuţia elevilor pe -sunt atenţi la aprecieri; Conversaţia Frontal


Momentul toată durata lecţiei pentru raspunsurile Individual
final date si fisele de lucru completate, -reţin tema/activitatea
3 min. formulând observaţii si recomandări viitoare;
-anunţă tema/activitatea viitoare; -salută profesorul.
-salută elevii .

Întocmit, prof.ing. Bucșa Rodica

S-ar putea să vă placă și