Sunteți pe pagina 1din 52

Proiectele didactice ale lecţiilor de probă şi finale – Semestrul I

Şcoala de aplicaţie: Colegiul Economic “Virgil Madgearu” Bucureşti Student practicant: MATEI ANDREEA CORNELIA
Disciplina: Bazele contabilității Profesor îndrumător: Necșuțu Ioana
Clasa: A IX-A G
Data: 15.11.2023

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţare: Obiectul și metoda contabilităţii – comunicarea informațiilor contabile


Subiectul lecţiei: Cheltuieli și Venituri
Tipul lecţiei: lecție de însușire de noi cunoștințe

Obiective operaţionale ale lecţiei


La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:
O1: cunoască categoriile de venituri și cheltuieli; obiectivul va fi considerat atins atunci când elevii vor clasifica corect patru elemente din șase;
O2: deosebească veniturile și cheltuielile de exploatare de veniturile, respectiv cheltuielile financiare; obiectivul va fi considerat atins atunci când
elevii vor formula cu propriile cuvinte ce înseamnă activitatea de exploatare și cea financiară;
O3: calculeze rezultatul din exploatare și rezultatul financiar; obiectivul va fi considerat atins atunci când elevii rezolva cel puțin două probleme
folosind formulele învățate.

Desfăşurarea lecţiei
EVENIMENTELE INDICATIVUL TIMP ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE, PROCEDEE MODALITĂŢI DE
INSTRUCŢIONALE / OBIECTIVULUI ALOCAT PROFESORULUI ELEVILOR (ce vor face DIDACTICE ŞI EVALUARE (tipul de
etapele lecţiei (OBIECTIVELOR) fiecărei (activităţi şi acţiuni iniţiate concret în fiecare etapă) MIJLOACE DE evaluare, metoda,
OPERAŢIONAL(E) etape şi realizate în fiecare etapă ÎNVĂŢĂMÂNT instrumentul de evaluare
VIZAT(E) (minute) a lecţiei) UTILIZATE ÎN FIECARE folosit în fiecare etapă a
ETAPĂ A LECŢIEI lecţiei)
1 2 3 4 5 6 7
Moment - 3 minute Profesorul va anunța Elevii vor fi atenți la - -
organizatoric cum se va desfășura precizările
lecția. profesorului.

Anunţarea - 2 minute Profesorul le comunică Elevii își notează titlul - -


subiectului lecţiei şi a elevilor titlul lecției și lecției.
obiectivelor obiectivele
operaţionale operaționale.
Reactualizarea - 5 minute Profesorul le amintește Elevii comunică Explicația, Conversația Adresarea de
cunoştinţelor elevilor de temă și îi rezultatele obținute în întrebări
anterioare necesare întreabă dacă au urma rezolvării temei.
învăţării care întâmpinat dificultăți
urmează în rezolvarea ei.
Predarea-învățărea O1 20 minute Profesorul aduce în Elevii notează în caiet Conversația, Adresarea de
noilor conţinuturi discuție noile concepte informațiile Explicația, întrebări
prin exemple reale pe importante. Exemplificarea
înțelesul elevilor.
Prezentare PowerPoint
O2 Profesorul dictează Elevii notează pe Explicația
definițiile activității de caiete informațiile
exploatare și comunicate și cer Prezentare PowerPoint
financiare. nelămuriri atunci când
consideră că nu au
înțeles.
O3 Profesorul propune un Elevii își exprimă Exercițiul didactic
exercițiu spre rezolvare ideile de rezolvare și
pentru a fixa mai bine notează soluția Prezentare PowerPoint
cunoștințele elevilor. corectă.
Obţinerea feed-back- - 10 minute Profesorul propune Elevii participă la joc. - -
ului elevilor un joculeț Verificare prin joc
pentru a vedea dacă au
fost asimilate Aplicația Mentimeter

2
cunoștințele.
Încheierea lecției - 5 minute Profesorul reia ideile Elevii răspund. Conversația Adresarea de
principale ale lecției. întrebări

ANEXE (schema lecției/conținutul prezentat în formă schematică, inclusiv PPT, fișe de lucru, fișe de documentare, fișe de evaluare/autoevaluare)
x NOTĂ:
- Proiectele realizate de studentul practicant se notează în caietul de practică şi vor avizate înainte ca studentul să realizeze predarea (avizul va fi
dat de profesorulu îndrumător din şcoala de aplicaţie şi de profesorul coordonator de practică pedagogică din DPPD - ASE)
- Acest model de proiect se utilizează pentru toate tipurile de lecţii (lecţie de comunicare şi asimilare de cunoştinţe; lecţie de formare a deprinderilor şi
abilităţilor; lecţie de recapitulare, sistematizare şi consolidare a achiziţiilor; lecţie de evaluare; lecţie mixtă/combinată).
EVENIMENTELE INSTRUCŢIONALE / etapele lecţiei (lecţie mixtă):
- Moment organizatoric, Captarea atenţiei - Se menţionează sub ce formă se realizează. Nu există proceduri standardizate.;
- Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale;
- Reactualizarea cunoştinţelor anterioare necesare învăţării care urmează (eventual, aprecierea şi notarea răspunsurilor elevilor) - Se precizează ce cunoştinţe vor fi
reactualizate şi sub ce formă (prin întrebări puse de profesor, pe baza unei scheme de recapitulare, printr-o probă scrisă, al cărei conţinut va fi prezentat etc.;
- Predarea-învățărea noilor conţinuturi: organizarea şi dirijarea învăţării (în funcţie de situaţiile de învăţare construite) - Se precizează: cunoştinţele esenţiale, situaţia/
situaţiile de învăţare (inclusiv modul de lucru cu elevii: frontal, pe grupe, individual) şi cum se realizează dirijarea învăţării;
- Obţinerea feed-back-ului şi realizarea de precizări, completări etc. - Se menţionează modalităţile de obţinere a feedback-ului (prin întrebări, prin sarcini de lucru în clasă, prin
teste etc.);
- Evaluarea performanţei - Evaluarea nu se va face doar într-o secvenţă distinctă a lecţiei, ci pe tot parcursul acesteia (în toate etapele) pentru a permite realizarea conexiuniii
între cunoştinţe şi menţinerea atenţiei elevilor în întreaga oră;
- Fixarea cunoştinţelor - Se precizează conţinutul activităţii (ce anume se „fixează”, ce sarcini se dau pentru studiul individual şi ca teme pentru acasă, sub ce formă)
- Stabilirea sarcinilor pentru activitatea independentă a elevilor - Se precizează conţinutul activităţii (ce anume se „fixează”, ce sarcini se dau pentru studiul individual şi ca
teme pentru acasă, sub ce formă).

ANEXE: PPT-ul lecției, Întrebări pe Mentimeter

3
După ce ai întocmit proiectul lecției, verifică-l cu ajutorul fișei de verificare de mai jos și, după caz, revizuiește-l.

Fișă de verificare a proiectului de lecție


Lecția Cheltuieli și venituri Data 15.11.2023 Student MATEI ANDREEA CORNELIA
Da/Nu Explicație
Există informații clare despre conținutul lecției ? Da Informațiile sunt clare și sunt prezentate cât mai
schematic. Conținutul lecției este despre clasificarea
veniturilor și cheltuielilor.
Există trimiteri la aspecte de interdisciplinaritate? Da Rezolvarea problemelor folosind formulele învățate
necesită cunoașterea regulilor matematice.
Sunt prezentate în mod clar obiectivele urmărite? Da Obiectivele sunt prezentate în mod clar.
Obiectivele lecției sunt centrate pe elev? Sunt măsurabile? Sunt Da Obiectivele sunt măsurabile și concentrate pe elev,
descrise în termeni operaționali? Sunt clare și lipsite de ambiguitate? acestea arată lucrurile importante pe care elevul trebuie
Descriu rezultatele învățării? să le rețină la sfârșitul lecției.
Timpul este estimat în mod realist? Da Timpul este estimat pentru parcurgerea materiei și
îndeplinirea tuturor obiectivelor.
Sunt menționate materialele didactice necesare? Fișele de lucru și Da PowerPoint-ul în care este prezentată lecția și aplicația
prezentările video sunt incluse în proiectul lecției? Mentimeter.
Desfășurarea lecției (scenariul didactic) este explicată pas cu pas? Da Sunt prezentați toți pașii ce vor fi urmați pe parcursul
lecției.
Activitățile propuse conduc spre atingere obiectivelor stabilite? Da Sunt adresate întrebări către elevi; rezolvarea
problemelor cu ajutorul elevilor.
Activitățile propuse sunt interesante? Sunt variate? Da Rezolvare de probleme, joculeț în Mentimeter.
Conținutul lecției este corect din punct de vedere științific? Problemele Da Rezolvarea problemelor la început împreună cu elevii,
sunt complet explicate? iar apoi rezolvarea lor individual.
Întrebările cu ajutorul cărora sunt discutate problemele vizează Da Întrebările vizează diferite niveluri de gândire descrise

4
diferitele niveluri de gândire descrise de taxonomia lui Bloom? Sunt de taxonomia lui Bloom, precum cunoașterea,
date și răspunsuri la întrebări? înțelegerea, aplicarea.
Sunt prevăzute activități de evaluare/ verificare? Da Verficarea se realizează prin aplicația Mentimeter.
Există activități de fixare a cunoștințelor și deprinderilor la finalul Da Jocul din Mentimeter, ce are întrebări din materia ce s-
lecției? a parcurs în timpul orei.

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Şcoala de aplicaţie: Colegiul Economic “Virgil Madgearu” Bucureşti Student practicant: MATEI ANDREEA CORNELIA
Disciplina: Bazele contabilității Profesor îndrumător: Necșuțu Ioana
Clasa: A IX-A G
Data: 25.11.2023

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţare: Obiectul și metoda contabilităţii – comunicarea informațiilor contabile


Subiectul lecţiei: Cheltuieli și Venituri – verificarea cunoștințelor
Tipul lecţiei: lecție de verificare a cunoștințelor

Obiective operaţionale ale lecţiei


La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:
O1: clasifice veniturile și cheltuielile în venituri/cheltuieli de exploatare, respectiv financiare; obiectivul va fi considerat atins atunci când elevii
vor clasifica corect patru elemente;
O2: calcularea rezultatului din exploatare, a rezultatului financiar și a rezultatului net; obiectivul va fi considerat atins atunci când elevii vor
rezolva aplicația folosind formulele corecte;
O3: deosebirea dintre profit și pierdere; obiectivul va fi considerat atins atunci când elevii vor răspunde corecr la două probleme ce fac referire la
profit sau pierdere.

Desfăşurarea lecţiei
EVENIMENTELE INDICATIVUL TIMP ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE, PROCEDEE MODALITĂŢI DE
INSTRUCŢIONALE / OBIECTIVULUI ALOCAT PROFESORULUI (activităţi şi ELEVILOR (ce vor DIDACTICE ŞI EVALUARE (tipul de
etapele lecţiei (OBIECTIVELOR) fiecărei etape acţiuni iniţiate şi realizate în face concret în fiecare MIJLOACE DE evaluare, metoda,
OPERAŢIONAL(E) (minute) fiecare etapă a lecţiei) etapă) ÎNVĂŢĂMÂNT instrumentul de evaluare
VIZAT(E) UTILIZATE ÎN folosit în fiecare etapă a
FIECARE ETAPĂ A lecţiei)
LECŢIEI

24
1 2 3 4 5 6 7
Moment - 2 minute Profesorul va anunța cum Elevii sunt atenți la - -
organizatoric se va desfășura lecția. precizările
profesorului.

Anunţarea O1, O2, O3 35 minute Profesorul le comunică Elevii se pregătesc Conversația Evaluare scrisă
subiectului lecţiei elevilor timpul necesar de primirea
pentru rezolvarea subiectelor.
aplicațiilor. După primirea
Testul conține probleme acestora încep
din lecția Cheltuieli și rezolvarea
Venituri. subiectelor.

Încheierea lecției - 3 minute Profesorul întreabă dacă Elevii răspund. Conversația Adresarea de întrebări
au avut dificultăți în
rezolvarea anumitor
probleme din test și dacă
doresc să le rezolve.

ANEXE: Testul de evaluare

25
Fișă de verificare a proiectului de lecție
Lecția Cheltuieli și venituri – verificarea cunoștințelor Data 25.11.2023 Student MATEI ANDREEA CORNELIA
Da/Nu Explicație
Există informații clare despre conținutul lecției ? Da Informațiile sunt clare, conținutul lecției constă în
evaluarea cunoștințelor elevilor printr-un test.
Există trimiteri la aspecte de interdisciplinaritate? Da Rezolvarea problemelor folosind formulele învățate
necesită cunoașterea regulilor matematice.
Sunt prezentate în mod clar obiectivele urmărite? Da Obiectivele sunt prezentate în mod clar.
Obiectivele lecției sunt centrate pe elev? Sunt măsurabile? Sunt Da Obiectivele sunt măsurabile și concentrate pe elev,
descrise în termeni operaționali? Sunt clare și lipsite de ambiguitate? acestea reprezintă noțiunile pe care elevul trebuie să și
Descriu rezultatele învățării? le însușească la sfârșitul lecției.
Timpul este estimat în mod realist? Da Timpul este estimat corect astfel încât elevii să rezolve
în timp util problemele.
Sunt menționate materialele didactice necesare? Fișele de lucru și Da Testul de evaluare.
prezentările video sunt incluse în proiectul lecției?
Desfășurarea lecției (scenariul didactic) este explicată pas cu pas? Da Sunt prezentați toți pașii ce vor fi urmați pe parcursul
lecției.
Activitățile propuse conduc spre atingere obiectivelor stabilite? Da Exercițiile sunt construite astfel încât să ducă la
îndeplinirea obiectivelor.
Activitățile propuse sunt interesante? Sunt variate? Da Elevii primesc diferite tipuri de exerciții, precum
exerciții ce conțin itemi obiectivi cu alegere duală, de
tip pereche, itemi semiobiectivi, itemi cu răspuns
structurat.
Conținutul lecției este corect din punct de vedere științific? Problemele Da Problemele conțin termeni științifici corecți.
sunt complet explicate?
Întrebările cu ajutorul cărora sunt discutate problemele vizează Da Întrebările vizează diferite niveluri de gândire descrise

26
diferitele niveluri de gândire descrise de taxonomia lui Bloom? Sunt de taxonomia lui Bloom, precum cunoașterea,
date și răspunsuri la întrebări? înțelegerea, aplicarea, analizarea.
Sunt prevăzute activități de evaluare/ verificare? Da Testul de evaluare ce se desfășoară pe tot parcursul
orei.
Există activități de fixare a cunoștințelor și deprinderilor la finalul Da Testul de evaluare.
lecției?

Nume și Prenume: Data:

TEST DE EVALUARE
la lecția Cheltuieli și Venituri

A. Alegeți o singură variantă de răspuns, încercuind răspunsul corect:


1. În categoria cheltuielilor de exploatare regăsim:
a. Cheltuieli salariale, cheltuieli cu dobânzile
b. Cheltuieli cu materialele consumabile, cheltuieli privind mărfurile
c. Cheltuieli privind mărfurile, cheltuieli din diferențe de curs valutar

2. Profitul financiar apare atunci când:


a. Veniturile financiare sunt mai mici decât veniturile din exploatare
b. Veniturile financiare sunt mai mici decât cheltuielile financiare
c. Veniturile financiare sunt mai mari decât cheltuielile financiare

3. Rezultatul brut al exercițiului este format din:


a. Rezultatul exploatării minus cheltuiala cu impozitul pe profit

27
b. Rezulatul net al exercițiului plus cheltuiala cu impozitul pe profit
c. Rezulatul net al exercițiului minus cheltuiala cu impozitul pe profit

B. Alegeți adevărat sau fals pentru următoarele afirmații, iar în cazul în care o afirmație este falsă, scrieți varianta corectă.
1. Clasificarea cheltuielilor și a veniturilor se face după criteriul natura economică a activității.

2. Activitatea financiară reprezintă activitatea principală, care este reprezentată de obiectul de activitate.

3. Prin compararea veniturilor din exploatare cu cheltuielile de exploatare vom determina rezulatul din exploatare.

C. Asociați elementele din prima coloană cu cele din a doua coloană.


Coloana A Coloana B Răspuns
1. Cheltuieli cu energia și apa a. Venituri din exploatare 1 - ........
2. Cheltuieli cu dobânzile b. Venituri financiare 2 - ........
3. Venituri din producția de c. Cheltuieli de exploatare 3 - ........
imobilizări
4. Venituri din titluri de d. Cheltuieli financiare 4 - ........
plasament

D. Completați enunțurile de mai jos cu termenii potriviți.


1. Consumurile formează ........................ .
2. Orice cheltuială determină realizarea ................................. .
3. Veniturile reprezintă raporturi .............................. privind ..................... obținută din activitățile desfășurate și din proprietea deținută.
4. Activitatea totală a unei entități este formată din activitatea de ...................... și ..................... .

E. Aflați veniturile din exploatare și financiare, respectiv cheltuielie de exploatare și financiare. Precizați dacă entitatea înregistrează
profit/pierdere din exploatare/financiară. Calculați și rezulatul net al exercițiului.
Entitatea ALFA prezintă următoarele date privind cheltuielile și veniturile:
- Venituri din vânzarea produselor finite 200.000 lei
- Cheltuieli cu materiile prime 30.000 lei

28
- Cheltuieli privind dobânzile 4.000 lei
- Venituri din vânzarea mărfurilor 60.000 lei
- Cheltuieli privind mărfurile 25.000 lei
- Cheltuieli cu personalul 50.000 lei
- Venituri din lucrări executate și servicii prestate 20.000 lei
- Venituri din dobânzi 2.500 lei
- Cheltuieli cu materialele consumabile 8.000 lei
- Venituri din diferențe de curs valutar 1.000 lei
- Cheltuieli cu energia și apa 1.000 lei
- Cheltuiala cu impozitul pe profit 800 lei

BAREM DE CORECTARE:
1 punct din oficiu

A. 1,5 puncte
Timp rezolvare subiectul A: 5 minute
1. b - 0,5 puncte
2. c - 0,5 puncte
3. b - 0,5 puncte

B. 1,5 puncte
Timp rezolvare subiectul B: 8 minute
1. A - 0,5 puncte
2. F - 0,5 puncte
3. A - 0,5 puncte

C. 1 punct
Timp rezolvare subiectul C: 5 minute

29
1 – c, 0,25 puncte
2 – d, 0,25 puncte
3 – a, 0,25 puncte
4 – b, 0,25 puncte

D. 2 puncte
Timp rezolvare subiectul D: 8 minute
1. cheltuieli - 0,5 puncte
2. unui venit - 0,5 puncte
3. patrimoniale; bogăția - 0,5 puncte
4. exploatare; financiară - 0,5 puncte

E. 3 puncte:
Formule corecte – 0,5 puncte
Algoritm aplicat în mod corect – 1,5 punct
Rezultatele obținute corect - 1 punct
Timp rezolvare subiectul E: 14 minute

Rezolvare problemă:
Venituri din exploatare = 200.000+60.000+20.000 = 280.000 lei
Cheltuieli de exploatare = 30.000+25.000+50.000+8.000+1.000= 114.000 lei
Rezultatul din exploatare = 280.000 lei – 114.000 lei = 166.000 lei (profit din exploatare)

Venituri financiare = 2.500+1.000 = 3.500 lei


Cheltuieli financiare = 4.000 lei
Rezultatul financiar = 3.500 lei – 4.000 lei = -500 lei (pierdere financiară)

Rezultat brut = Rezultat din exploatare + Rezultat financiar = 166.000 lei – 500 lei = 165.500 lei
Rezultat net = Rezultat brut – Cheltuiala cu impozitul pe profit = 165.500 lei – 800 lei = 164.700 lei

30
Şcoala de aplicaţie: Colegiul Economic “Virgil Madgearu” Bucureşti Student practicant: MATEI ANDREEA CORNELIA
Disciplina: Analiza economico-financiară Profesor îndrumător: Necșuțu Ioana
Clasa: A XII-A E
Data: 01.03.2023

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţare: Rezolvarea de probleme pentru întocmirea situațiilor financiare


Subiectul lecţiei: Monografie contabilă nr. 5
Tipul lecţiei: lecție mixtă

Obiective operaţionale ale lecţiei


La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:
O1: cunoască regulile de funcționare ale conturilor de activ și pasiv; obiectivul va fi considerat atins atunci când elevii vor răspunde corect cum se
aplică regulile de funcționare la 6 elemente de activ și 6 elemente de pasiv;
O2: înregistreze corect operațiile economico-financiare realizând analiza și formula contabilă; obiectivul va fi considerat atins atunci când elevii
vor rezolva corect nouă formule contabile din paisprezece.
O3: determine rezultatul exercițiului prin închiderea conturilor de venituri și cheltuieli; obiectivul va fi considerat atins atunci când elevii vor
cunoaște cele două reguli de închidere a conturilor de cheltuieli și venituri.

Desfăşurarea lecţiei
EVENIMENTELE INDICATIVUL TIMP ALOCAT ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE, PROCEDEE MODALITĂŢI DE
INSTRUCŢIONALE / OBIECTIVULUI fiecărei etape PROFESORULUI (activităţi şi ELEVILOR (ce vor DIDACTICE ŞI EVALUARE (tipul de
etapele lecţiei (OBIECTIVELOR (minute) acţiuni iniţiate şi realizate în face concret în fiecare MIJLOACE DE evaluare, metoda,
) fiecare etapă a lecţiei) etapă) ÎNVĂŢĂMÂNT instrumentul de evaluare
OPERAŢIONAL( UTILIZATE ÎN FIECARE folosit în fiecare etapă a
E) VIZAT(E) ETAPĂ A LECŢIEI lecţiei)

31
1 2 3 4 5 6 7
Moment organizatoric - 2 minute Profesorul va anunța cum Elevii vor fi atenți - -
se va desfășura lecția. la precizările
profesorului.
Anunţarea subiectului - 2 minute Profesorul le comunică Elevii își notează - -
lecţiei şi a obiectivelor elevilor titlul lecției și titlul lecției.
operaţionale obiectivele operaționale.
Reactualizarea - 5 minute Profesorul le amintește Elevii ascultă. Explicația, Adresarea de
cunoştinţelor elevilor câteva noțiuni Conversația întrebări
anterioare necesare discutate în lecțiile
învăţării care urmează anterioare.
Predarea-învățărea O1, O2, O3 26 minute Profesorul propune Elevii își exprimă Conversația, Adresarea de
noilor conţinuturi exerciții spre rezolvare ideile de rezolvare Explicația, întrebări
astfel încât elevii să își și notează soluția Exercițiul didactic
fixeze mai bine corectă.
cunoștințele și să rețină mai Prezentare
ușor noțiunile teoretice. PowerPoint
Tipurile de aplicații
propuse sunt înregistrări de
achiziții, vânzări de
servicii, plăți în numerar,
încasări în contul de la
bancă, calculul rezultatului
financiar.
Încheierea lecției - 5 minute Profesorul clarifică Elevii pun întrebări Conversația Adresarea de
eventualele nelămuriri ale dacă nu au înțeles întrebări
elevilor. anumite noțiuni.

ANEXE: PPT-ul lecției

32
Fișă de verificare a proiectului de lecție
Lecția Monografie contabilă nr.5 Data 13.12.2023 Student MATEI ANDREEA CORNELIA
Da/Nu Explicație
Există informații clare despre conținutul lecției ? Da Informațiile sunt clare, conținutul lecției constă în
rezolvarea monografiilor contabile.
Există trimiteri la aspecte de interdisciplinaritate? Nu Monografiile contabile se bazează în principal pe
cunoștințe din contabilitate.
Sunt prezentate în mod clar obiectivele urmărite? Da Obiectivele sunt prezentate în mod clar.
Obiectivele lecției sunt centrate pe elev? Sunt măsurabile? Sunt Da Obiectivele sunt măsurabile și concentrate pe elev. Se
descrise în termeni operaționali? Sunt clare și lipsite de ambiguitate? dorește ca elevul să stăpânească cât mai bine
Descriu rezultatele învățării? rezolvarea monografiilor contabile și să înțeleagă
regulile de funcționare ale conturilor.
Timpul este estimat în mod realist? Da Timpul este estimat pentru parcurgerea materiei și
îndeplinirea tuturor obiectivelor.
Sunt menționate materialele didactice necesare? Fișele de lucru și Da PowerPoint-ul în care este prezentată lecția.
prezentările video sunt incluse în proiectul lecției?
Desfășurarea lecției (scenariul didactic) este explicată pas cu pas? Da Sunt prezentați toți pașii ce vor fi urmați pe parcursul
lecției.
Activitățile propuse conduc spre atingere obiectivelor stabilite? Da Sunt adresate întrebări către elevi; rezolvarea
problemelor cu ajutorul elevilor.
Activitățile propuse sunt interesante? Sunt variate? Da Această lecție necesită implicarea activă a elevilor.
Rezolvarea de probleme se va realiza în cea mai mare
parte cu ajutorul lor.
Conținutul lecției este corect din punct de vedere științific? Problemele Da Problemele sunt explicate complet și conținutul este
sunt complet explicate? formulat corect din punct de vedere științific.
Întrebările cu ajutorul cărora sunt discutate problemele vizează Da Întrebările vizează diferite niveluri de gândire descrise

33
diferitele niveluri de gândire descrise de taxonomia lui Bloom? Sunt de taxonomia lui Bloom, precum cunoașterea,
date și răspunsuri la întrebări? înțelegerea, aplicarea, analizarea.
Sunt prevăzute activități de evaluare/ verificare? Da Acestea au loc pe parcursul lecției, prin primirea de
răspunsuri de la elevi.
Există activități de fixare a cunoștințelor și deprinderilor la finalul Da Se vor pune întrebări elevilor dacă au neclarități.
lecției?

34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52

S-ar putea să vă placă și