Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Instituția de învățământ: Liceul ,,Regina Maria” Dorohoi


Profesor: Rotariu Oana Maria
Data:
Clasa: a- XI-a G
Disciplina: Tehnologia comercială
Unitatea de învățare: Rolul marketingului în activitatea agentului economic
Lecția: Identificarea atributelor semnificative ale unui punct de vânzare:Tehnologia amenajării unui magazin.
L1 Vocaţia şi politica comercială a magazinului
Planificarea spaţiului unui magazin - Designul magazinului
Tipul lecției: Lecție de comunicare / însușire de noi cunoștințe
Durata de timp: 50 minune
Competențe specifice:C2. Desfăşoară activităţi de organizare a suprafeţei de vânzare a magazinului
Competențe derivate:
❖ Să definească noţiunea de merchandising
❖ Să identifice vocaţia punctului de vânzare
❖ Să prezinte elementele de planificare a spaţiului unui magazin
❖ Să identifice obiectivele merchandisingului ;
❖ Să diferenţieze designul interior de designul exterior;
❖ Să identifice importanţa planificării spaţiului magazinului
Strategia didactică:
Resurse procedurale:
▪ Metode și procedee didactice: conversația euristică, conversația de verificare,, explicația, expunerea, problematizarea, învățarea
prin descoperire; dezbaterea
▪ Forme de organizare: activitate frontală, individuală, pe grupe
Rresurse materiale : videoproiectorul, laptopul , tabla, fișe de lucru, fișe de documentare, fișe de evaluare, imagini, planșe
Forme de evaluare: de apreciere verbal și scris, prin notare.
Bibliografie:
1. Ana Lucia Ristea , Constantin Tudose, Valeriu Ioan Franc, Tehnologie comercială, Editura Expert, Bucureşti, 1999
2. Viorel Lefter, Economia întreprinderii, manual pentru clasa a X-a , filiera tehnologică, profil servicii, ed. Economică Preuniversitaria,
2005.

1
Scenariul desfășurării activității didactice
N T
r I
c ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA METODE MIJLOACE FORME DE EVALUARE M
r LECȚIEI ELEVILOR ORGANIZARE P
t A
ACTIVITĂȚII
1 Momentul Profesorul adresează formula de Elevii preiau sarcinile Conversația Frontal 2
organizatoric salut elevilor, face prezența, propuse de profesor.
verifică ținuta și curățenia clasei,
pregătește materialul didactic.
2 Captarea atenției Se face printr-un rebus care va Elevii rezolvă rebusul şi Conversația Tabla Frontal Aprecieri
5
și pregătirea completa titlul noii lecţii. deduc împreună cu Observația Individual verbale
elevilor pentru Rebusul conţine noţiuni din ultima profesorul titlul noului dirijată
receptarea noilor lecție studiată si anume capitol Învățarea prin
cunoștințe ,, Asortimentul de bunuri şi descoperire
servicii” Dezbaterea

3 Anunțarea Profesorul anunță titlul lecției și Elevii notează în caiete Expunerea Video- Frontal 3

subiectului prezintă elevilor competențele data și titlul lecției și Explicaţia proiector


lecției și a urmărite ascultă cu atenție Observația Imagini
competențelor explicațiile profesorului.
urmărite
4 Comunicarea/ Profesorul expune lecția cu ajutorul Elevii ascultă cu atenție Explicația Video- Frontal Aprecieri 20

Transmiterea videoproiectorului ;explică și scriu în caiete Conversația proiector verbale

2
noilor cunoștințe cuvintele și expresiile noi din lecție explicațiile cuvintelor Observația
cu ajutorul elevilor. noi . dirijată
5 Feedback prin Profesorul împarte elevilor fișele Elevii sunt atenți la Brainstorming Fișe de Frontal Aprecieri 15

raportarea la de lucru. explicațiile profesorului Explicaţia lucru Individual Verbale


obiectivele Pentru fixarea cunoștinţelor se și urmăresc indicațiile Conversaţia Schema la Pe grupe Autoevaluare
propuse iniţial, solicită ajutorul elevilor rezolvarea elevii rezolvă cerinţele Dezbaterea tablă Verificare
cu solicitarea fişei de lucru primită. Profesorul din fişa de lucru sub scrisă
elevilor urmăreşte rezolvarea cerinţelor îndrumarea profesorului

6 Încheierea Profesorul face aprecieri generale Elevii notează tema în Explicația Frontal Notarea, 5
activității dar si individuale privind atât caiete și ascultă Conversația aprecierea
pregătirea elevilor cât şi explicațiile profesorului. verbală
participarea în predarea noilor
cunoștințe. Se anunță și se explică
tema pentru acasă . Salutul

S-ar putea să vă placă și