Sunteți pe pagina 1din 46

Proiect didactic

 Data:

 Propunător: Zahiu Valentin

 Unitatea de învățământ: Colegiul Naţional “Ienăchiță Văcărescu” Târgovişte

 Clasa: a VII-a A

 Disciplina de învăţământ: Informatică și Tehnologia Informației și a Comunicațiilor

 Subiectul/Tema lecţiei: Instrucțiuni pentru implementarea în limbaj de programare a structurii alternative

 Tipul lecţiei: comunicare-însușire de cunoștințe, formare și consolidare de deprinderi și priceperi

 Scopul lecției: utilizarea structurilor alternative în programare

 Competenţe specifice vizate:

- analizarea enunțului unei probleme simple în vederea rezolvării ei printr-un algoritm

- implementarea algoritmilor într-un mediu de programare în scopul rezolvării creative a unor probleme având caracter aplicativ

 Obiective operaționale:

La sfârșitul activității didactice elevii ar trebui să fie capabili:

O1: să identifice structuri alternative în programare;

1
O2: să implementeze structuri alternative în limbajul C++;;

O3: să transcrie programe din limbaj grafic în limbajul C++;

O4: să identifice situații în care se impune utilizarea structurilor alternative

 Metode de învăţământ:

- metode de comunicare orală: conversaţia, explicația;

- metode de acţiune: exerciţiul, problematizarea;

 Procedee de instruire:

- întrebări recapitulative în faza de actualizare a cunoștințelor;

- explicaţia (în etapa de asimilare a noilor cunoștințe);

- aplicații de consolidare;

 Mijloace de învăţământ: calculatoare, videoproiector, platforma GSuite

 Forme de organizare: frontală, individuală

 Bibliografie:

Daniel Popa, Informatică și TIC clasa a VII-a, 2019, Editura INTUITEXT;

Andrei Florea, Silviu Eugen Săcuiu, Informatică și TIC clasa a VII-a, 2019, Editura Didactică și Pedagogică S. A.;

Cătălina Vlad, Model de proiect didactic, clasa a VIII-a;

 Durata: 50 minute
LECŢIA MIXTĂ

Nr. Etapele lecţiei / Timp Ob. Eșalonarea conţinutului Strategia didactică Evaluare
crt. Op.
Activitatea Activitatea
profesorului elevilor Metode, Mijloace de Forme de
procedee și înv. organizare
tehnici did.
1. Momentul organizatoric (2 min) Profesorul realizează Raportează Conversaţia Frontală
verificarea frecvenţei; absenţii.
2. Reactualizarea cunoştinţelor și Profesorul prezinta Elevii se loghează Conversaţia Calculatoare Individuală Orală
deprinderilor (7 min) elevilor pentru pe Google Videoproiector Frontală
reactualizarea Classroom și Platforma
cunostintelor un set răspund la GSuite
de întrebări ( Anexa întrebările
1) recapitulative.
3. Activitate/discuție introductivă (3 O4 Profesorul scoate Elevii ascultă Conversaţia Frontală
min) în evidență profesorul și vin
importanța utilizării cu alte exemple.
structurii alternative
oferind exemple din
viața reală
4. Anunţarea temei şi a obiectivelor -anunţarea subiectului Elevii ascultă Conversaţia Tablă Frontală
(2 min) pentru tema lecției; profesorul
-anunţarea
obiectivelor urmărite;
-anunţarea modului de
desfăşurare al
activităţii;
5. Prezentarea optimă a conţinutului O1, Profesorul transmite Elevii sunt atenţi la Conversaţia Calculatoare Frontală
şi dirijarea învăţării (10 min) O2 noile cunoștințe către explicaţiile Explicația Videoproiector
elevi cu ajutorul profesorului şi Demonstrația Platforma
platformei GSuite. pun întrebări în GSuite
Utilizând cazul în care au

3
videoproiectorul, neclarități.Urmăresc
profesorul prezintă explicațiile oferite
sttructura alternativă de profesor legate
și exemple de de exemplele
implementare ale prezentate.
acesteia în rezolvarea Notează ideile
de probleme (Anexa importante în
2) caiete..

6. Fixarea cunoştinţelor (20 min) O1, Profesorul oferă Elevii utilizează Conversaţia Calculatoare Individuală Practică
O2, elevilor fişa de lucru mediul de Exercițiul Videoproiector
O3 care conține un set de programare Problematizarea Platforma
exerciții de rezolvat în CodeBloks pentru GSuite
timpul lecției. rezolvarea
Profesorul îndrumă problemelor din fișa
elevii pentru de lucru.
rezolvarea exercițiilor
propuse.
(Anexa 3)
Profesorul urmăreşte
efectuarea sarcinilor
de lucru şi
corectitudinea
rezolvării acestora.
Urmărește implicarea
și conduita elevilor în
acest moment lecției.
7. Asigurarea retenției și transferului Profesorul adresează Elevii răspund la Conversaţia Frontală Orală
(4 min) clasei întrebările întrebări. Individuală
următoare:
a)când se pot utiliza
structurile alternative
în programare?
b)cum se pot scrie
condițiile care
determină parcurgerea
alternativelor
structurii decizionale?
c)care sunt paşii pe
care trebuie să-i
parcurgem pentru a
proiecta un program
pentru o problemă
dată?
Profesorul anunță
tema pentru acasă
alcătuită din
exercițiile din fișa de
lucru nerezolvate în
timpul lecției.
8. Aprecieri şi recomandări (2 min) Profesorul apreciază Elevii sunt atenţi Conversaţia Frontală
activitatea la aprecieri şi la
desfăşurată. Elevii recomandările
care s-au remarcat în oferite de profesor.
timpul orei sunt
notaţi.

5
Anexa 1

Întrebări recapitulative
Exercițiul 1
Ce realizează înstrucțiunea din figura de mai jos

Exercițiul 2
Ce realizează înstrucțiunea din figura de mai jos
Exercițiul 3
Ce realizează înstrucțiunea din figura de mai jos

Exercițiul 4
Care este efectul secvenței grafice din figura de
mai jos
Exercițiul 5
Ce realizează înstrucțiunea din figura de mai jos

Exercițiul 6
Care este efectul secvenței grafice din figura de
mai jos
Exercițiul 7
Ce realizează înstrucțiunea din figura de mai jos

Exercițiul 8
Care este efectul secvenței grafice din figura de
mai jos
Exercițiul 9
Descrieți operatorii relaționali C++ prezentați
mai jos
!=
>=
==
<

Exercițiul 10
Descrieți operatorii logici C++ prezentați mai jos
||
&&
!
Anexa 1. Răspunsuri

Întrebări recapitulative
Exercițiul 1
Ce realizează înstrucțiunea din figura de mai jos
Se atribuie
lui x valoarea 10

Exercițiul 2
Ce realizează înstrucțiunea din figura de mai jos
Se afișează
15+5=20
Exercițiul 3
Ce realizează înstrucțiunea din figura de mai jos
Se citește pentru
x o valoare

Exercițiul 4
Care este efectul secvenței grafice din figura de
mai jos
Se afișează false
Exercițiul 5
Ce realizează înstrucțiunea din figura de mai jos

Se afișează true

Exercițiul 6
Care este efectul secvenței grafice din figura de
mai jos
Se afișează true
Exercițiul 7
Ce realizează înstrucțiunea din figura de mai jos

Se afișează false

Exercițiul 8
Care este efectul secvenței grafice din figura de
mai jos
Se afișează false
Exercițiul 9
Descrieți operatorii relaționali C++ prezentați
mai jos
!= diferit
>= mai mare sau egal
== egal
< diferit

Exercițiul 10
Descrieți operatorii logici C++ prezentați mai jos
|| sau logic
&& și logic
! negație
Anexa 2

Instrucțiuni pentru
implementarea în limbaj de
programare a structurii
alternative
În C++
Instrucțiunea if în cazul general are forma

if (condiție)
{
set instrucțiuni 1
}
else
{
set instrucțiuni 2
}
În Scratch
Instrucțiunea if în cazul general are forma
În C++
Instrucțiunea if poate fi folosită și fără ramura
else

if (condiție)
{
set instrucțiuni 1
}
În Scratch
Instrucțiunea if poate fi folosită și fără ramura
else
Exemplul 1
Se citește un număr n întreg. Să se determine
dacă este pozitiv, zero sau negativ.
Exemplul 2
Se citesc două numere. Să se determine diferența
în valoare absolută între cele două numere
Exemplul 3
Se citesc trei numere. Să se verifice dacă un
număr este suma celorlalte două numere.
Anexa 3

Exerciții pentru învățarea


structurii alternative
Exercițiul 1
Se consideră programul Scratch următor

Formulați un enunț pentru problema rezolvată


de acest program.
Transcrieți programul în C++
Exercițiul 2
Se consideră programul Scratch următor

Formulați un enunț pentru problema rezolvată


de acest program.
Transcrieți programul în C++
Observație
Pentru a determina cel mai mare număr dintre
două numere date se poate utiliza și varianta de
program de mai jos.
Exercițiul 3
Scrieți un program în C++ care verifică dacă un
număr este pătrat perfect.
Exercițiul 4
Se consideră programul C++ următor.

Formulați un enunț pentru problema rezolvată


de acest program.
Ce se afișează dacă se citește n=7?
Exercițiul 5
Scrieți un program C++ pentru enunțul
problemei următoare: dacă se consideră că
astăzi este luni ce zi va fi peste x zile, x fiind o
valoare cunoscută
Exercițiul 6
Se consideră programul C++ următor.

Formulați un enunț pentru problema rezolvată


de acest program.
Ce se afișează dacă se citește x=6?
Explicați rezultatul obținut.
Exercițiul 7
Se consideră programul Scratch următor
Formulați un enunț pentru problema rezolvată
de acest program.
Transcrieți programul în C++
Anexa 3, soluții

Exerciții pentru învățarea


structurii alternative
Exercițiul 1
Se consideră programul Scratch următor

Formulați un enunț pentru problema rezolvată


de acest program.
Transcrieți programul în C++
Programul verifică dacă un
număr este par sau impar.
Exercițiul 2
Se consideră programul Scratch următor

Programul determină cel mai


mare număr dintre a și b.

Formulați un enunț pentru problema rezolvată


de acest program.
Transcrieți programul în C++
Observație
Pentru a determina cel mai mare număr dintre
două numere date se poate utiliza și varianta de
program de mai jos.
Exercițiul 3
Scrieți un program în C++ care verifică dacă un
număr este pătrat perfect.
Exercițiul 4
Se consideră programul C++ următor.

Programul stabilește
anotimpul corespunzător
numărului de lună citit.
Dacă n=7 anotimpul este
vara.

Formulați un enunț pentru problema rezolvată


de acest program.
Ce se afișează dacă se citește n=7?
Exercițiul 5
Scrieți un program C++
pentru enunțul problemei
următoare: dacă se
consideră că astăzi este
luni ce zi va fi peste x zile,
x fiind o valoare
cunoscută
Exercițiul 6
Se consideră programul C++ următor.

Programul determină ultima


cifră a puterii lui 2 la x.
Dacă se citește x=6 se afișează
ultima cifră a puterii 4.

Formulați un enunț pentru problema rezolvată


de acest program.
Ce se afișează dacă se citește x=6?
Explicați rezultatul obținut.
Exercițiul 7
Se consideră programul Scratch următor
Formulați un enunț pentru problema rezolvată
de acest program.
Transcrieți programul în C++

Programul afișează în ordine crescătoare trei


numere citite de la tastatură.

S-ar putea să vă placă și