Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE- PORTOFOLIU

Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială nr. 30


Propunător: Darău Diana Cornelia
Data: 11.04.2021
Clasa: a VIII-a B
Aria curriculară: Tehnologii
Obiectul/Disciplina: Informatică și TIC
Subiectul/Tema: Algoritmi repetitivi. Ciclu cu contor.
Tipul de lecţie: Lecţie de comunicare/însuşire de noi cunoştinţe

Competențe specifice:

1. Formarea unei viziuni ştiinţifice asupra componentei informatice în societatea contemporană.


2. Identificarea structurii generale a sistemelor electronice, a principiilor de funcţionare a sistemelor de transmitere, stocare şi de prelucrare a informaţiei.
3. Colectarea, păstrarea şi prelucrarea informaţiei cu ajutorul aplicaţiilor software specializate.

Obiective operaţionale:
La sfârşitul orei elevii trebuie:
O1- Să definească formatul general al instrucţiunii de ciclu ;

O2- Să utilizeze instrucţiunea REPETĂ N ORI pentru elaborarea algoritmilor repetitivi;

O3- Să precizeze numărul de execuţii a instrucţiunilor din corpul ciclului;

Strategia didactică:
Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, expunerea, exercitiul, brainstorming, conversația examinatoare
Mijloace şi materiale didactice: calculator, manualul digital, Google Meet, Classroom
Forme de organizare a clasei: individual, colectiv

Evaluare: întrebări orale


Bibliografie: Informatica si TIC- Manual digital pentru clasa a VIII-a Editura Intuitext
Secvenţa lecţiei Ob.op. Timp/ Conţinutul Strategia didactică Evaluare
Dozare învăţării Metode Mijloace Modul de
didactice didactice organizare
Moment - 1 min Elevii își pregătesc materialele necesare conversația Google Meet Crearea
Organizatoric pentru desfășurarea corespunzătoare a orei climatului
necesar
desfășurării
lecției

Captarea atenției O1 5 min Profesorul și elevii comunică pentru a-i Conversația, Calculatorul, Individual, Conversația
introduce în tema orei. Profesorul le Brainstorming colectiv examinatoare
adreseaza elevilor o întrebare “Ce este
un algoritm? Enunțați inclusiv o
proprietate”.

Precizarea titlului, - 3 min Profesorul prezintă titlul lecției: Conversație Calculator Colectiv Conversația
obiectivelor si a „ Algoritmi repetitivi. Ciclu cu contor.
planului de ” și obiectivele lecției pe care le-a propus
recapitulare pentru ora respectivă.

Reactualizarea O1 5 min Elevii sunt atenți la profesor comunicând cu Expunere Calculator Individual, Conversația
cunoștințelor acesta. Profesorul împreuna cu elevii interogativa, Colectiv examinatoare
anterioare reactualizează cunoștințele dobândite în ora Conversație
precedentă. Se pun următoarele întrebări
elevilor.
1. Din ce este format un algoritm?
2. Care este asemănarea între
matematică și informatică pentru
rezolvarea unei probleme?

Comunicarea O1 20 min Le propun elevilor să citească din Conversație Calculator Individual Conversația
noilor cunoștințe O2 prezentare subiectul lecţiei, obiective de Expunere Manual
O3 referinţă. Explicația
Ajutat de elevi enunţ subcompetenţele
lecţiei.
Subcompetenţele se prezintă de catre
profesor tuturor:
- Definirea formatului general al
instrucţiunii de ciclu;
- Utilizarea instrucţiunii REPETĂ
N ORI pentru elaborarea
algoritmilor repetitivi;
- Precizarea numărului de execuţii
a instrucţiunilor din corpul
ciclului;
- Rezolvarea problemelor utilizînd
instrucţiunea de ciclu cu contor;

Rog cate un elev să citească din


manualul digital despre urmatoarele
notiuni:

 Schemă logică

 Algoritm liniar

 Algoritm repetitiv

 Ciclu cu contor
 Instrucţiune simplă

 Instrucţiune compusă

Obținerea O1 10 min Profesorul le afișează elevilor o fișă de Expunere Calculator Individual Observarea
Performantei O2 lucru în care solicită elevilor să elaboreze Conversație Fisa de lucru sistematică
03 diferiți algoritmi. Elevii rezolvă cerințele Exercițiul
din fișa de lucru.

Asigurarea - 5 min Profesorul verifică rezolvările pe care le-a Conversație Calculator Individual, Conversația
transferului primit din partea elevilor și rezolvă cerințele Colectiv examinatoare
împreună cu ei. Elevii își transmit întrebările
existente.

Concluzii/ - 1 min Se primește feedback-ul din partea clasei. Conversație Individual, Conversația
Feedback Profesorul evaluează modul în care s-au Colectiv
implicat elevii.
Fișă de lucru

Elevii îndeplinesc sarcinile ex.11(a, c,d,e), pag. 99.

S-ar putea să vă placă și