Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de Invatamant​: Scoala Gimnazială NR. 30 Timisoara

Propunator​: Golban Belgea Cristina Maria


Data​: 19.01.2021

Clasa​: A VI-A
Aria Curriculara ​: Tehnologii

Obiectul/ Disciplina ​: TIC


Subiectul/ Tema​: legături în Google Slides

​ ecţie de formare a deprinderilor si priceperilor


Tipul de lectie: L
Locul de desfasurare ​: Online, Google Meet

Durata lectiei ​: 35 min

Competente Specifice: ​Formarea și​ ​dezvoltarea deprinderilor de lucru în Google Slides, implementare a
legăturilor intre slide-uri
Strategia didactică​:

Metode şi procedee didactice​: explicaţia, conversaţia, demonstrația, învăţare prin descoperire, munca
independentă
Mijloace și materiale didactice: calculator/tabletă, fișă de lucru, platformă classroom, GoogleMeet, GoogleSlides
Formă de organizare a clasei: activitate frontală, activitate individuală

Tipuri de învățare: creativă, operatorie


Modalități de evaluare​: observaţia, evaluare orală (conversație examinatoare).

Obiective Operationale:
O1 -> să implementeze o diagramă

O2 -> să stabilească legătură pe imagine spre un alt slide


O3 -> să stabilească legătură pe diagramă spre un alt slide
O4 -> să stabilească legătură pe text spre un alt slide

O5 -> să stabilească legătură spre un site

Bibliografie​:
https://support.google.com/docs/answer/2763168?co=GENIE.Platform%3DDesktop&hl=en
manual digital ​https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VI-a/Informatica%20si%20TIC/EDP/
Secvenţele Ob. Timp Conţinutul învățării Strategia didactică Interacțiune Evaluare
lecţiei oper. a cadru
Metode Mijloace de Tipul de Forma de didactic-ele
didactice înv. învățare organizar v
e

Moment 2 min Profesorul întreabă elevii Conversația Frontal Colectiv Crearea


organizatoric dacă sunt conectați de unui climat
pe tabletă/telefon/ necesar
calculator desfăşurării
lecţiei

Captarea atenției 1 min Le aduce la cunoștință Conversația Colectiv Comunicare


elevilor că o să facă o profesor-ele
prezentare despre KFC și v
McDonald’s

Comunicarea 2min Profesorul deschide fișa Expunere Calculator Colectiv Comunicare


titlului și a de lucru, prezintă titlul profesor-ele
obiectivelor “legături în Google v
operaționale Slides” și obiectivele prin
partajarea ecranului

Prezentarea O1 2min Profesorul deschide un Expunere Calculator Colectiv Procesul de Conversație


noului conținut Google Slide și le spune Fișă de lucru predare-înv examinatoar
elevilor ceea ce este ățare e
necunoscut în fișa de
lucru

Dirijarea învățării O1 5min Profesorul deschide un Demonstrați Calculator Frontal Colectiv Conversație
O2 Google Slide și e Google dirijată examinatoar
O3 implementează o Slides e
O4 diagramă și un exemplu
de conexiune spre un alt
slide

Obținerea O1 15 min Timp de 15 minute, elevii Conversație Calculator Individual Individual Observarea
performanței O2 vor rezolva individual Exercițiul Google dirijată activității
O3 cerințele din fișa de lucru. Slides elevilor
O4 Fișă de lucru
O5

Evaluarea 5 min Elevii vor prezenta Conversație Calculator Frontal Colectiv, Dialog
performanței rezolvarea fișei de lucru Google dirijată Individual profesor-ele
Slides v
Elev-elev

Asigurarea 1 min Elevilor vor realiza ca Explicație Calculator Dialog


transferului tema de casă o profesor-ele
prezentare similară pe o v
temă la alegere

Încheierea 2 min Profesorul face aprecieri Conversație Colectiv, Dialog Conversație


activității și asupra activității și oferă Individual profesor-ele examinatoar
aprecieri feedback elevilor/ v e
primește feedback din
partea lor.
ANEXE:
FIȘĂ DE LUCRU
Una din metodele didactice alese în proiectul de lectie este demonstratia.
Aceasta este o metodă centrată pe caracterul informativ al procesului de învătământ.

De obicei metoda demonstraţiei se foloseşte împreună cu o metodă de expunere verbală a cunoştinţelor,


neputând fi separată de intervenţia profesorului, care îndreaptă atenţia elevilor către aspectele esenţiale ale
fenomenelor sau proceselor, ajutându-i să reţină din demonstraţii elementele necesare lecţiei în cauză.
Îmbinarea expunerii verbale a cunoştinţelor cu metoda demonstraţiei realizează în mintea elevului imagini mai
exacte şi mai trainice cu privire la obiectul prezentat sau procesul reprezentat.
Din punctul meu de vedere, această metodă este potrivită pentru tema dată, deoarece profesorul prezintă pasii
de realizare a unei prezentări cu Google Slides, de inserare a unei diagrame și unor legături între slide-urile din
prezentare, în cadrul etapei „Prezentarea noului continut” și “Dirijarea învățării” .

Activităţile profesorului:
- însoţirea prezentării cu explicaţiile necesare fiecărei etape

- explicația și demonstrarea de câte ori este nevoie până când informația este înțeleasă
- urmărirea elevilor pe parcursul execuției și corectarea acestora
Activităţile elevului:

- urmărirea cu atenţie a prezentării


- executarea fiecărei etape de câte ori este necesar până la înțelegere

S-ar putea să vă placă și