Sunteți pe pagina 1din 5

Școala Superioară Comercială ”Nicolae Kretzulescu”, București Profesor îndrumător: Prof. dr.

Jaber Mocanu Manuela


Modulul: Protecția consumatorului Student practicant: Ursu Ilona Florina
Clasa: a X-a
Data: 09.12.2019

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățare: Ambalarea mărfurilor în relație cu protecția consumatorului


Subiectul lecţiei: Produse deteriorate și produse cu termen de valabilitate la limita expirarii
Tipul lecţiei: Mixtă/predare-învățare

Rezultate ale învățării vizate:


Cunoștințe Abilități Atitudini

1.1. Cunoașterea modului in care 1.2. Identificarea modului in care 1.3. Colaborarea cu membrii echipei
standardele ISO definesc termenii de standardele ISO definesc termenii de pentru a rezolva corect cerintele.
defect și neconformitate. defect și neconformitate.
2.1. Cunoașterea factorilor care 2.1. Identificarea în mod corect a 2.3. Relationarea cu membrii echipei
influențează păstrarea mărfurilor . factorilor interni ai produsului și factorii pentru a raspunde conform cerintelor.
externi ai mediului de păstrare.

3.1. Cunoașterea regimului optim de 3.2. Identificarea regimului optim de 3.3. Întelegerea corect a informațiilor
păstrare. păstrare și a ceea ce acesta asigură. transmise.

Obiectivele operaționale ale lecției:


La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1: Să explice cu propriile cuvinte termenii “defect” și “neconformitate”.
O2: Să dea exemple de factorii interni ai produsului și factorii externi ai mediului de păstrare

Locul de desfăşurare a lecţiei: sala de clasă, Școala Superioară Comercială Nicolae Kretzulescu, Bucureşti.
Bibliografie: Petre T. și colectivul, Comerț/ Protecția consumatorului și a mediului, auxiliar curricular pentru clasa a X a,
Editura CD Press, București, 2010.
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversația, explicația, expunerea, portofoliu, lucru individual.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: tablă, marker, manual auxiliar-curricular, laptop, video-proiector.
FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal
TIPURI DE EVALUARE: evaluarea formativă.

Desfășurarea lecției

Etapele Timp Ob. ACTIVITATEA ACTIVITATEA Metode, Modalităț


lecției alocat op. PROFESORULUI ELEVILOR mijloace i de
fiecăre și evaluare
i procedee
etape utilizate
1.Moment 2 min. Profesorul salută, face Elevii s-au dovedit a fi atenti si interesati
Catalogul -
organizatoric: prezenţa si se asigura ca xe lectie ce urmeaza sa se predea
pregătirea clasei elevii au pregatite caietele
pentru lecţie si instrumentele necesare
pentru a-si lua notite
2. Captarea 2 min. Profesorul ii intreaba pe Elevii sunt atenti la intrebarile pe Conversația Observare
atenției elevi titlul lectiei anterior care profesorul le adreseaza si , Fișa de sistematică
predate si li se pun incearca sa raspunda. lucru
intrebări cu privire la
aceasta.
3. Verificarea 10 min. Profesorul ascultă Elevii citesc lectia și răspund la Conversație Evaluare
cunoștințelor răspunsurile elevilor și întrebările care li s-au adresat. Explicație orală
anterior aduce completări daca Munca
dobândite este cazul. independen

Fișa de
lucru
4.Anunţarea 1 min. Profesorul anunţă Elevii isi scriu pe caiete titlul Conversația Observare
subiectului lecţiei subiectul lecţiei ”Produse lectiei. Caietul sistematică
noi şi a deteriorate și produse cu
obiectivelor termen de valabilitate la
operaţionale limita expirarii” și face o
scurtă prezentare a lecției
care urmează să fie
predată, anunțând
obiectivele operaționale.
5.Comunicarea 19 min. Toate Predarea se face prin Notează schema lecției de pe tablă, Conversație Observare
noului conținut + intermediul unui power răspund la întrebări, Explicație sistematică
dirijarea point. solicită clarificări. Expunere
învățării Profesorul noteaza pe Mijloace
tabla titlul lectiei vizuale (ppt);
„Produse deteriorate și proiector, laptop
produse cu termen de
valabilitate la limita
expirarii”.
Elevilor le sunt prezentate
standardele ISO si ceea ce
ele definesc.
De asemenea, se vor
prezenta și factorii care
influențează păstrarea
mărfurilor.
6. Asigurarea 3 min. Toate Profesorul se asigura Răspund întrebărilor profesorilor Conversație Evaluarea
feed-back daca elevii au fost atenti și solicită clarificări. Descrierea orală
si au perceput
informatia asa cum
intrebuie.
Pune intrebari cu privire
la standardele ISO și la
factorii care
influențează păstrarea
mărfurilor.
In cazul in care exista
neclaritati, le lamuresc
impreuna.
7. Evaluarea 10 min. Toate Se completeaza fisa de Elevii completează fișa de lucru, Munca Evaluarea
performanței lucru in timpul stabilit la încadrându-se în timpul de lucru independen orală
inceputul lectiei. stabilit. tă
In cazul in care elevii nu Fișa de
reusesc sa o finalizeze, va lucru
ramane ca tema pentru
acasa.
8. Fixarea 4 min. Toate Se face un rezumat al Elevii participă la realizarea Conversație Evaluare
cunoștințelor lectiei. rezumatului, raspunzand la Proiector orală
dobândite intrebarile pe care profesorul le-a Laptop
adresat.
9.Sarcini de 2 min. Se dă ca temă pentru Notează tema pentru acasă. Conversație
muncă acasă terminarea realizării Pun întrebări(dacă este cazul). Explicație
independentă/te fișei de lucru, care va fi
mă pentru acasă inclusă în portofoliu.

S-ar putea să vă placă și