Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Liceul Tehnologic de Transporturi și de Construcții IASI

Mentor:Prof. Gorgan Mihaela

Studenții: Strungaru Alexandra - Andreea și Corbu Dumitru

Disciplina: Consiliere și orientare

Clasa: a XI-a C Scoala profesionala

Data:17.12. 2021

Titlul lecției:Pârghii și echilibru

Tipul lecției: Transmitere de noi cunoștințe

Metode și procedee didactice: conversația, explicația, expunerea, exercițiul și munca independentă.

Mijloace de învățare: Videoproiector, laptop, stick de memorie, fișe de lucru, instrumente de scris, tablă, cretă.

Locul de desfășurare: Sala de clasă

Desfășurarea în timp a lecției:

 Moment organizatoric;
 Captarea atenției;
 Anunțarea subiectul lecției noi și a obiectivelor acesteia;
 Predarea lecției noi;
 Fixarea cunoștințelor;
 Tema pentru acasă;
 Notarea și concluziile finale.

Durata lecției: 50 minute

Scopul întregii sesiuni: Pregătirea elevilor pentru recunoașterea pârghiilor și a echilibrului în viața socială dar și în carieră.

Obiective:

La sfârșitul lecției , elevii vor fi capabili:

Să definească termenul ”pârghii”;


Să enumere minim trei componente ale echilibrului;
Să descrie etapele de planificare a timpului în mod eficient;
Să stabilească faptul că atât munca în echipă cât și managementul timpului sunt importante.

Strategia didactică
Secvenţele Timpul Activitatea Activitatea Metode de
lecţiei profesorului elevului Metode şi Mijloace de Moduri de evaluare
procedee învăţământ organizare

1 Moment 3 min Se verifică prezența elevilor Iși pregatesc Conversaţia Frontal


organizatoric și se consemnează absențele; instrumentele de scris;
Se solicită elevilor să aibă
instrumentele de scris pe
bancă;
Se fac observații și
recomandări elevilor, dacă
este cazul;

2 Captarea 10 min Profesorul pregătește elevii Elevii vor fi atenți la Conversația


atenției pentru tema ce urmează a fi profesor , iar atunci Cuvânt cheie Frontal
discutată printr-un joc. când apar toate Expunerea
El v-a prezenta cuvântul cheie definițiile vor încerca
al jocului și vor încerca să să o identifice pe cea Individual
găsească definiția corectă. corectă. Explicația

Se menționează și se scrie pe
Anunțarea tablă titlul noii lecții; Aprecieri
3 subiectului 7 min ”Pârghii și echilibru” Conversația Tabla verbale
lecției și a Frontal
obiectivelor Se consemnează obiectivele Cretă
acesteia noii lecții;
Elevii vor fi întrebați:
”La ce credeți că se referă Individual
lecția?”
Elevii vor răspunde Explicația
Profesorul împarte foi A4 oral la întrebare.
pentru ca elevii să își noteze Laptop
informațiile primite.
Definiția va fi prezentată și în Videoproiector
materialul Power Point.

Elevii vor asculta și


vor nota definiția dată
de profesor.

4 Predarea 15 min Profesorul intreabă elevii:


lecției noi ”Credeți că este important să
fiți echilibrați?” Elevii vor răspunde la
întrebarile adresate de
Profesorul împarte elevilor profesor. Conversația
fișe de lucru și le spune
acestora să le lase cu fața în
jos pe bancă.
(Anexa 1) Instrumente de
scris Frontală Legarea
Profesorul întreabă elevii: exemplelor
” Care credeți că sunt etapele Fișe de lucru de situaţiile
de pregătire a echilibrului în Individuală practice;
viața voastră?” Videoproiector

Profesorul le spune elevilor să Elevii citesc ceea ce le Laptop


întoarcă fisele primite și să spune profesorul și Explicația
citească întrebările și cum ne pun întrebări.
putem planifica timpul
eficient
Profesorul va explica fiecare
întrebare propusa.
Profesorul spune elevilor:
” Ca sa poți avea o viată
echilibrată trebuie să
respectați următorii
pași:”(Anexa 2)
Profesorul le va spune Elevii citesc și pun
elevilor să citească pașii din întrebări. Legarea
fișa de lucru pe care au Explicația exemplelor
primit-o. de situaţiile
Profesorul explică pașii practice;
expuși prin exemple.

Informațiile prezentate de Conversația


profesor vor fi prezentate
detaliat în materialul Power
Point.
Fixarea 10 min Fixarea cunoștințelor
5 cunostințelor acumulate se va face prin Elevii vor raspunde Conversaţia Instrumente de Aprecieri
întrebări: oral la fiecare scris; Frontală verbale
întrebare.
Profesorul îi va intreba pe
elevi despre echilibru, pârghii
dar si despre elementele unei
vieti cotidiene

Explicaţia
Individual
Elevilor li se va da cate o fișă Elevii vor primi o fișă Muncă Fișă de lucru Individuală Aprecieri
6 Temă 2 min de lucru. (Anexa 3) de lucru în cadrul independentă verbale
pentru căreia vor trebui să
acasă găsească minin 5
avantaje și dezavantaje Frontală
ale muncii în echipă.

Explicația
Conversația
Exerciţiul
Se vor recapitula noțiunile Elevii vor raspunde
7 Notarea si 3 min esențiale înțelegerii acestei oral la întrebările Frontal Aprecieri
concluziile lecții. lecției. verbale
finale Conversația Individual

S-ar putea să vă placă și