Sunteți pe pagina 1din 5

UNITATEA DE INVATAMANT: Liceul Tehnologic Armand Calinescu-Pitesti

Domeniul de pregatire profesionala: Turism si Alimentatie


Domeniul de pregatire generala: Alimentatie
Calificarea profesionala:BUCATAR
Clasa-III A professional
MODULUL I: Preparate culinare
Profesor: Casandra Margaritescu
PROIECT DE LECTIE

Unitatea de invatare: Sortimentul de preparate si bauturi


Subiectul lectiei: Dozarea materiilor prime in functie de preparat
Tipul lectiei: comunicare/insusire de noi cunostinte
Locul de desfasurare: sala de clasa
Durata: 50 minute
Scopul lectiei: implicarea activa si responsabila in stabilirea necesarului de materii prime pe baza retetei, calcularea si
dozarea necesarului de materii prime
Competente specifice: -prezentarea notiunilor legate de necesarul de materii prime pe baza retetei
-calcularea necesarului de materii prime si auxiliare pentru numarul de portii planificat
-dozarea materiilor prime
Obiective operationale:
La sfarsitul lectiei, elevii trebuie sa:
O1- sa stabileasca necesarul de materie prima/auxiliara pe baza retetei
O2- sa calculeze necesarul de materii prime si auxiliare pentru numarul de portii planificat
O3- sa dozeze materiile prime
O4- sa formuleze concluzii
Metode de invatamant: expunerea, conversatia, explicatia, problematizarea, dialogul, descoperirea, brainstorming
Mijloace de invatamant: tabla, flip chart, manual, fise de lucru, laptop
Organizarea clasei: frontala, individuala, si pe grupe

Desfăşurarea lecţiei:

1.Organizarea clasei in vederea desfăşurării lecţiei 3 min


2. Captarea atentiei 2 min
3. Anuntarea temei si a competentelor derivate 3 min
4. Prezentarea continutului lectiei 32 min
5. Atingerea feed-back-ului 4 min
6. Analiza rezultatelor invatarii 4 min
7. Precizarea activitatilor pe care elevii le vor desfasura acasa 2 min
DESFASURAREA LECTIEI

Nr Momentul Timpul Activitatea Activitatea Resurse Resurse Forme de


Crt Lecţiei /Obiectiv pe Profesorului Elevului Materiale Procedura organizare
Competenta le a activităţii

1 Organizarea clasei 3 minute Asigura conditiile Comunică Catalogul clasei Conversaţia Frontal
Asigurarea materiale pentru absenţii ;se
conditiilor desfasurarea pregătesc
didactico-materiale lectiei;verificarea pentru
Stabilirea prezentei ;noteaza lecţie ;
prezentei; absentii;
2 Captarea atentiei 2 minute Profesorul solicită Elevii Materiale Dialog, Frontal
elevilor răspunsuri la raspund la didactice descoperire,
următoare intrebari: intrebarile Brainstorm-
„Din ce se obtin adresate de ming
preparatele culinare? profesor.
In baza a ce?”.
3 Anuntarea unei noi 3 minute Profesorul anunta titlul Elevii sunt Materiale Chestionare Frontal
teme si a lectiei si se noteaza pe atenti la Didactice :tabla orală,
obiectivelor tabla profesor. , manual observarea
operationale Se prezinta tema lectiei și
si elementele esentiale aprecierea
verbală.
4 Prezentarea 32 minute Profesorul defineste Elevii sunt Fisa de lucru, Expunere Frontal
continutului lectiei termenii noi :necesar atenti la tabla, caiete
de materii prime, profesor si
retetar, calculul noteaza in
Dialog
necesarului de materii fisa de lucru
prime 
Exemplu : calcularea
necesarului de
mat.prime pt 25 portii
de Ciuperci a la grec
(cf fisa)
Dozarea, prezentarea
unitatilor de masura Elevii
utilizate in bucatarie, participa
prezentarea aparatelor activ la
de masura lectie.
Profesorul face
aprecieri si felicita
elevii care s-au
evidentiat.
5 Atingerea 4 minute Profesorul pune Elevii Fisa de lucru Exercitiul, Individual,
feedback-ului intrebari legate de ce s- raspund sau expunere, frontala
a discutat cer lamuriri activitate
individuala
frontala,
descoperi-
rea

6 Analiza 4 minute Se discuta pe baza Elevii Fisa de lucru Autoevalua- Frontal,


rezultatelor fiselor de lucru. completeaza re individual
invatarii Profesorul adreseaza fisa unde nu Explicatie
intrebarile din fise si au stiut sa
cere argumentarea lor. raspunda
Daca exista neclaritati, initial
profesorul explica din
nou termenii si
fenomenele
7 Incheierea 2 minute Se anunta tema pentru Elevii Tabla Conversatie Notarea
activitatii acasa:fisa de evaluare noteaza elevilor
tema care au
participat la
ora

S-ar putea să vă placă și