Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Clasa : Clasa a XI-a D


Data:
M.I.: ing. BACIU MONICA
Loc de desfăşurare: laboratoare Săulescu
Timp alocat: 120 min.
Domeniul de pregătire de bază: Turism şi alimentaţie
Modulul II: Servirea în restauraţie
Titlul lecţiei: Servirea dejunului-meniu semicomplet
Tipul lecţiei: lecţie de verificare şi transmitere de noi cunostinţe
Competenţe generale: Alcătuirea meniurilor şi servirea preparatelor şi băuturilor
Competenţe specifice: Serveşte preparate şi băuturi pentru dejun
Competenţe derivate: Prezentarea componentei unui meniu pentru dejun
Intocmirea unui meniu pentru dejun
Desenarea mise-en-place-ului dejun – meniu semicomplet
Efectuează mise-en-place-ul
Identificarea si descrierea modalitaţilor de aducere si asezare a obiectelor de
inventar
Mijloace didactice: obiecte de inventar
mise-en-place dejun
material power point
fişă de lucru
planşe
imagini
cărţi de specialitate
manual.

Bibliografie :
1. Dobrescu E.,Stavrositu S.-Tehnica servirii consumatorilor- manual pentru cls.XI-XII.,
Ed.Didactica şi Pedagogică, Bucuresti , 2003
2. Mihai St., Turcescu A. şi alţii , Alimentaţie publiă şi turism –manual pentru clasa a IX-a, Editura
Niculescu, Bucuresti, 2006
3. Vintilă I., Turcescu,A.,Tehnologia activităţilor din unităţile de alimentaţie publică şi turism,
Ed.Didactica şi Pedagogică , Bucureşti ,2005
4. ***Curriculum Şcoala de Arte şi Meserii, clasa a IX-a, Domeniul Turism şi Alimentaţie
5. ***Internet-ul

1
REBUS: „DEJUNUL – MENIU SEMICOMPLET”
D 1
1. Prima masa a zilei
2. Se mai numeşte si preparat de felul II E 2
3. Cea mai importanta masa din zi
4. Se serveşte ca intrare in meniu J 3
5. Folosita la consumul preparatelor culinare, se prepara din apa, faina, drojdie, sare 4
6. Forma a dejunuluiM I Clichid
cu preparat1 U si L U
D deEbaza J U N
preparat
7. PSe serveşte
R E caPpreparat A de R felul
AI T D E B A Z A
2 N 5
8. Însoţeşte in special fripturile
U 6
9. Se găseşte in dreapta paharului de D
3 E J U N U L
apa minerala
10. Se găsesc in dreapta si in stânga farfuriei
4 G U S T A R E 7
11. A treia masa din zi
L
12. Forma a dejunului ce conţineP9 tacâmuri
5 A I si 4N S E
pahare 8
13. S I ce M
Primul obiect de inventar 6 P laLmasaU
se aduce 9
14. Paharul care este la orice mise-en-place E
P denumire
R E a dejunului
P A R A T L I C H I D
7 10
15. O alta
M
Folosita la consumarea preparatului lichid S A L A T A
16. 8 11
17. Dulce ce se serveşte la sfârşitul mesei I
18. Se găseşte in P Astânga
partea H alături
A R
9 D Esi farfuria
de furculiţe V Icu produse
N de panificaţie
12
T A C A M R I 10 C
U
O 13
C I A 11 N
M P L E T 12 M
O 14
C
F A R F U R I E S U P O T 13 P
R 15
P A H A R D E M N E R A L A 14 L
I 16
P A N Z 15 R
E 17
L N G U R A 16 I 18
T
D E S E R T 17
S E R V E T 18

Rezolvare rebus
„ DEJUNUL – MENIU SEMICOMPLET”

2
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentul Durata Metode Mijloace Forme de


Activitatea profesorului Activitatea elevului
lecţiei (min) didactice didactice organizare
1 2 3 4 5 6 7
Răspund profesorului
Salută elevii Şefa de grupă anunţă absenţii
1. Moment
Notează elevii absenţi Se constituie în grupe 5 min. Conversaţia Frontal
organizatoric
Împarte grupa în echipe de maxim cinci elevi Pregatirea salii si materialelor
necesare

Fişe de lucru
Descoperirea
dirijată
Imagini
15 min. Discuţia Frontal
Numeşte 2 elevi ce vor ieşi la tablă şi vor desena mise- Elevii din bănci sunt atenţi la colegii Planşe
2. Verificarea colectivă
en-place-ul pentru „ Dejun– meniu simplu” şi vor de la tablă şi noteză greşelile. La
cunoştinţelor Individual
scrie semnificaţia numerelor de pe desen. final vor stabili note pentru cei 2 Tablă
anterioare Brainstorming
colegi.
Marker
Explicaţia

Conversația
Caiet de
notiţe
Adresează interogaţii frontale: „ Care este masa cea
3. Captarea atenţiei a
mai importanta a zilei ? Cate tipuri de meniu pentru Răspund la întrebări 3 min. Conversaţia Frontal
elevilor
dejun cunoaşteţi ? “

3
4. Anunţarea titlului
Anunţă tema „ Dejunul – meniu semimcoplet” şi
lecţiei şi 2 min. Frontal
competentele pe care trebuie să le aibă elevii la Ascultă, notează în caiete Titlul pe
competenţelor Expunerea
sfârşitul orei tablă
specifice

5.Desfăşurarea lecţiei Profesorul prezintă sub formă schematică: Ascultă, 60 min. Conversaţia Caiete notiţe. Frontal.
observă, Planşe.
Componentele dejunului semicomplet : analizează, răspund la întrebări, Explicaţia Individual.
 Gustare (rece sau calda) notează în caiete. Imagini.
 Preparat lichid
 Preparat de baza Lucrul Tabla.
 Salata individual
 Desert de bucătărie Manual
 Apa minerala Lucrul în
 Băutura aperitiv echipă
 Vin
Exerciţii
 Pâine
aplicative şi
 practice
Propune un exemplu de meniu pentru dejun
semicomplet : Participa la întocmirea a 2 meniuri, Dialogul
 Roşii umplute cu pasta de brânza notează în caiete.
 Ţuica
 Supa de legume
 Pilaf cu carne de pui
 Salata de crudităţi
 Vin alb – Feteasca Regala
 Apa minerala Borsec
 Chifle
 Clătite cu dulceaţa de vişine

Mise -en-place-ul pentru dejun semicomplet  - desen
(anexa 1)

4
Desenează pe caiete
Obiectele de inventar pentru realizarea mise -en-place-
ul pentru dejun semicomplet - enumere
1= distanţa de la marginea blatului mesei
până la farfurie Ascultă,
2= numărul de masă observă,
analizează, răspund la întrebări,
3= farfuria suport
notează în caiete.
4= farfuria pentru gustare
5= cuţitul pentru preparatul de bază
6= lingură
7= cuţitul pentru gustare (antreu)
8= cuţitul pentru desert
9= furculiţă pentru desert
10= furculiţă pentru preparatul de bază
11= furculiţă pentru gustare
12= pahar pentru apă minerală (şpriţ)
13= pahar pentru aperitiv
14= produse de panificaţie
15= şervet de pânză
16= serviciu de condimente
17= loc pentru salatieră

Dialogul
10 min.
6. Sistematizarea şi
Anunţă elevii că vor lucra in pereche pentru rezolvarea Elevii vor lucra pe perechi rebusului Fişă de lucru Frontal
fixarea
rebusului „ Dejunul – meniu semicomplet” „ Dejunul – meniu semicomplet”
cunostinţelor
Pe grupe

5
7. Anunţarea temei Întocmiţi alte 4 variante de meniu pentru dejun Caiet de
Elevii notează tema in caiet 2 min. Dialogul Frontal
pentru acasă semicomplet (după structura învăţată) notiţe.

Apreciază activitatea desfaşurată de elevi. Sunt atenţi la aprecierile


Notează elevii pentru activitatea din timpul orei şi profesorului şi reţin aspectele pentru
8. Moment final motivează modalitatea de notare. care au fost punctaţi/depunctaţi. 3 min. Expunerea Catalogul Frontal
Anunţă titlul lecţiei următoare.

6
Pauză: 20 min.

Anexa 1

S-ar putea să vă placă și