Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

1. Date generale:
Unitatea de învăţământ: Liceul tehnologic ,,Gheorghe Sincai” Tg. Mures
Disciplina: Sortimentul de preparate si bauturi
Profesor: Matei Andrei Alin
Clasa: a X-a
Unitatea de învăţare: Preparate din carne tocata:
Titlul lecţiei: Preparate din carne tocata
Tipul lecţiei: Lecţie mixtă
Durata: 1 oră (50 minute)
2. Competenţe generale (obiective – cadru):
 Dezvoltarea atenţiei concentrate şi spiritului de observaţie.
 Formarea şi dezvoltarea gândirii tehnice a elevilor şi a imaginaţiei lor creatoare.
 Dezvoltarea responsabilităţii şi a comportamentului specific activităţii productive.
 Înţelegerea operaţiilor specifice proceselor de obţinere a produselor alimentare şi dezvoltarea spiritului practic – aplicativ.
3. Competenţe specifice (obiective de referinţă):
CS1 – Clasificarea tocaturilor dupa materiile prime si tehnologia de obtinere
CS2 – Descrierea materiei utilizate
CS3 – Explicarea procesului tehnologic
CS4 – Procesul tehnologic de obtinere a legumelor umplute cu carne tocata
CS5 – Explicarea caracteristicilor legumelor umplute
4. Strategii didactice:
4.1. Materiale didactice:
 Calculatorul
 Videoproiectorul
 Fişe de lucru
 Tabla şi creta
 Planşe

1
4.2. Metode de învăţământ:
 Conversaţia
 Observaţia independentă
 Descoperirea
 Problematizarea
 Explicatia
4.3. Moduri de activitate cu elevii:
 Frontal
 Individual
4.4. Bibliografie:
 Milcu, V., Nichita, L., 2000, Pregătire de bază în industria alimentară – şcoală profesională – pregătire
teoretică, Editura Oscar Print, Bucureşti.
 Purţuc, Dumitru, 1996, Modele de instruire formativă specifice disciplinelor tehnice, Editura Spiru Haret,
Iaşi.

5. Desfăşurarea lecţiei:
 Momentul organizatoric (2 – 3 minute)
 Verificarea cunoştinţelor din lecţia precedentă şi reactualizarea celor necesare comunicării temei noi (14
minute)
 Comunicarea noilor cunoştinţe (28 minute)
 Fixarea noilor cunoştinţe şi realizarea feedback-ului (4 minute)
 Tema pentru acasă (2 – 3 minute).

2
Compe- Activitatea desfăşurată Activitatea Timp Metode/ Material
Etape tenţe de desfăşurată de (minute) mod de didactic
specifi- profesor elev lucru
ce
1 2 3 4 5 6 7
Moment  Stabilirea ordinii în clasă  Se pregătesc
organiza-  Rezolvă eventualele probleme apărute pentru lecţie 2 min.
toric  Cere elevilor să se pregătească pentru lecţie
Reactualiza-  Captează atenţia elevilor prin întrebări  Răspund
rea referitoare la conţinutul lecţiilor precedente întrebărilor puse de
cunoştinţe-  Pune întrebări cum ar fi: profesor; Dialogul Planşe
lor necesare 1. Ce înţelegeţi prin carne tocata?  Participă la 14 min. Conver- Video-
comunicării 2. Dati exemple de preparate pe baza dialogul condus de saţia/ proiector
temei noi de carne tocata. profesor; Frontal
3. Dati exemple de materii prime si
materii auxiliare.
 Anunţă titlul lecţiei şi precizează obiectivele
vizate
 Notează data şi titlul lecţiei pe tablă Expune-
rea
Sortimentul preparatelor de baza din structura Conver- Planşe
Comunica- meniurilor cuprinde preparate din carne tocata care -Ascultă explicaţiile saţia
rea noilor CS1 se pregatesc din tocatura simpla sau din tocatura şi notează în caiete; Explica- Videopro-
cunoştinţe asociata cu legume si sosuri. ţia iectorul
Tocatura reprezinta compozitia rezultata prin -Participă la dialogul Proble-
omogenizarea carnii tocate cu diferite adaosuri. condus de profesor; matiza-
Caracteristica principala a tocaturii este finetea, 28 min. rea Fişe de lu-
care difera in functie de preparat si este determinate Desco- cru
de diametrul ochiurilor sitei la masina de tocat (2-8 perirea
mm). -Ascultă explicaţiile Tabla
Clasificarea dupa materiile prime si tehnologia de şi notează în caiete;
obtinere:

3
-tocaturi crude: muschi tartar -Participă la dialogul
-tocaturi cu sos: chiftelute marinate condus de professor;
CS1 -tocaturi in legume: ardei umpluti
-tocaturi in foi: sarmale in foi de varza -Clasifica tocaturile
-tocaturi in straturi cu legume sau cu paste: musaca ajutati de professor;
de cartofi
-tocaturi fripte: drob de miel.
Materii prime pentru tocatura: tocatura se
realizeaza din carne fara os, de bovine, de porcine, -Participă la dialogul
ovine sau din amestecul acestora, precum si din condus de profesor.
carne de pasare, de vanat, de peste sau din
subproduse de carne.
Materii auxiliare: acestea se utilizeaza ca adaosuri
Comunica- la tocatura, avand rol tehnologic de legare si de Expune- Planşe
rea noilor afanare, de imbunatatire a calitatii gustative si rea
cunoştinţe nutritive a produsului finit. Conver- Videopro-
Rolul materiilor prime si auxiliare: -Identifică ajutaţi de saţia iectorul
-ceapa: asigura calitatile gustative profesor rolul Explica-
-condimentele (piper, usturoi, cimbru, patrunjel): materiilor prime si ţia
asigura calitatile gustative si aromele, favorizeaza auxiliare. Proble- Fişe de lu-
digestia matiza- cru
-ouale: asigura legarea tocaturii datorita coagularii rea
proteinelor Desco- Tabla
-orezul: asigura legarea si afanarea tocaturii; se perirea
adauga la tocaturile utilizate pentru umplerea
legumelor
-miezul de franzela: asigura legarea si afanarea
tocaturii, se adauga la tocaturile pentru chiflete,
CS2 perisoare.
-legumele: asigura afanarea tocaturii, se adauga la
tocatura pentru chiftelute
-apa rece: regleaza consistenta tocaturii, asigura

4
CS2 cantitatea de abur necesara prelucrarii tehnice si
asigura fragezimea produsului.
Tehnologia de obtinere a legumelor umplute cu -Ascultă explicaţiile
carne tocata (tocatura in legume) şi notează în caiete.
CS3 Verificarea calitatii componentelor
Comunica- Dozare -Ascultă explicaţiile Expune-
rea noilor CS4 şi notează în caiete; rea Planşe
cunoştinţe Conver-
Componente Legume Condimente pentru sos -Participă la dialogul saţia Videopro-
pentru tocatura condus de profesor Explica- iectorul
CS5 Prelucrare primara ţia
Proble- Fişe de lu-
Pregatirea Umplerea legumelor matiza- cru
tocaturii rea
Prelucrare termica partiala Desco- Tabla
perirea
Formarea preparatului Preparare sosuri

Fierberea inabusita la cuptor

Granitarea

Montarea pentru prezentare Adaosuri

Legumele umplute cu carne tocata se


caracterizeaza prin:
-valoarea nutritiva si gustativa ridicata, provenita
din carnea utilizata la obtinerea tocaturii si a
adaosuilor folosite pentru afanare, legare si gust
-aspect placut datorita sosurilor folosite sau
procedeelor termice aplicate preparatelor.

5
Consolida- -Formulează
rea CS1 Asigurarea feedback-ului are loc prin întrebări răspunsuri; Planşe;
cunoştinţe- CS2 referitoare la modurile de transfer a căldurii, agenţii -Sunt atenţi la Conver- Calculato-
lor şi CS3 termici şi utilajele în care intervine schimbul completările făcute 4 min. saţia rul
realizarea CS4 termic. de profesor. Dialogul Videopro-
feedback- CS5 Profesorul evidenţiază răspunsurile pozitive. iectorul
ului
Profesorul comunică clasei tema pentru
acasă: Descrieti procesul tehnologic. Comuni
Tema pentru CS3 Concluzii şi notarea elevilor care au dat -Elevii îşi notează carea Fişe de
2 min.
acasă CS4 raspunsuri bune. tema Explica- lucru
ţia

S-ar putea să vă placă și