Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

Profesor: Matei Andrei Alin


Date generale:
Liceul Tehnologic ,,Gheorghe Şincai”, Tg. Mureş
Modulul:
Clasa a-IX-a A Data:

Unitatea de învăţare:
Titlul lecţiei: Constrângeri asupra activităţii de marketing a agenţilor economici
Unitatea de competenţă:
Competente individuale:
Competente specifice derivate:
La sfârşitul activităţii didactice elevii trebuie să fie capabili:
C1 să definească
C2 să enumere tipuri
C3 să analizeze
C4 să formuleze concluzii.
Enumerarea noţiunilor de marketing abordate
1. Definirea
2. Tipuri de constrângeri
3. Constrângeri

I. Strategii didactice
I.1. Mijloace didactice
- calculator, videoproiector, ecran proiecţie, prezentare ppt; fişe de lucru,
I.2. Metode de învăţământ
- explicaţia, conversaţia, problematizarea, prelegerea, utilizarea fişelor de lucru
I.3. Moduri de activitate cu elevii
Frontal ( pentru implementarea cunoştiinţelor), individual, colectiv
I.4. Evaluare: chestionarea orală, observarea sistematică şi aprecierea verbală.

Tipul lecţiei: Lecţie de insusire de noi cunostinte


Durata – 50 min.
Locul desfăşurării lecţiei: platforma

Surse informaţionale:
SCENARIUL LECŢIEI

Secvenţele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategia didactică Forme de


lecţiei/timp Metode Mijloace Forma de evaluare
organizare
Moment Realizarea ambianţei necesare desfăşurării lecţiei şi Se conformează cerinţelor. Conversaţia Catalogul Individual Observarea
organizatoric favorizării unei comunicări libere între cadrul La locurile lor, sunt pregătiţi să sistematică
2 min. didactic şi elevi. înceapă lecţia. a comporta
Stabileşte ordinea, verifică prezenţa elevilor şi -mentului
pregăteşte materiale video elevilor
Verificarea Adresează întrebări din lecţiile anterioare: Elevii răspund la întrebările Conversaţia Frontal Chestionare
cunoştinţelor adresate Chestionare Individual orală
5 min. Cei solicitaţi răspund la orală
întrebări
.Ceilalţi ascultă răspunsurile
colegilor lor și eventual aduc
completări .

Captarea Prezinta un film Frontal


atenţiei
2 min.
Anunţarea Prezintă titlul şi obiectivele lecţiei în primul slide al Privesc spre ecranul de proiecţie Explicaţie
conţinutului şi ppt-ului pregătit..
a
competentelor
2 min.

Dirijarea Expune pe ecranul de proiecţie următorul slide cu Notează pe caiete definiţia Caietele Frontal Observarea
învăţării definiţia constrângerii: constrângerii. Individual sistematică
„O constrângere reprezintă limitarea posibilităţilor Expunerea Tabla Colectiv a comporta
30 min. de acţiune”. videoproi -mentului
ector elevilor

Profesorul exemplifică acest concept cu referiri la Sunt atenţi, notează principalele Explicaţia
diferite sisteme: social, cultural, economic, etice, tipuri de contrângeri, răspund şi Conversaţia
legale etc. pun întrebări Exerciţiu
Profesorul detaliază şi exemplifică aceste tipuri de
constrangeri (prezentate în ppt):
Fixarea Argumentează necesitatea completării fişei de lucru Conversaţia Frontal Aprecieri
cunoştinţelor ce are ca scop Explicaţia Individual verbale
şi feed-back-ul Exerciţiu Colectiv Fişe de
7 min. lucru
Portofoliu
Tema pentru Propune ca temă pentru acasă „ Notează enunţul temei pentru Frontal
acasă acasă în caiete şi cer lămuriri Colectiv
3 min.

Oglinda tablei

S-ar putea să vă placă și