Sunteți pe pagina 1din 9

LECȚIA 3

TEHNOLOGIA DE OBȚINERE A ALUATULUI DOSPIT


MODULUL 3 – SORTIMENTUL DE PREPARATE ȘI BĂUTURI
TIPUL LECȚIEI: LECȚIE DE FORMARE A PRICEPERILOR ȘI DEPRINDERILOR

Clasa a X-a Bp
Unitatea școlară: Colegiul Tehnic Petru Mușat, Suceava
Profil: Servicii
Domeniul de pregătire de bază: Turism și alimentație
Calificare profesională: Bucătar
Clasa: a X-a Bp, grupa2, Bucătari
Profesor: Rusu Florica

Proiect de lecție
Anul școlar: 2020-2021
Unitatea de învățare: SORTIMENTUL DE PREPARATE ȘI BĂUTURI
Lecția: Tehnologia de obținere a aluatului dospit-modelarea aluatului
Tipul lecției: Lecție de formare a priceperilor și a deprinderilor
Durata lecției: 40 minute
Data: 23.11.2020
Locul de desfășurare: Online- Platforma Google Classroom

Rezultatele învățării: URÎ 7- Pregătirea sortimentului de preparate și băuturi

Obiective operaționale:

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

O1: Să enumere normele de igienă, de siguranță și securitate a muncii;

O2: Să recunoască etapele fișei tehnologice a aluatului dospit;

O3- Să calculeze necesarul de materii prime pentru un anumit număr de porții;

O4- Să verifice indicii de calitate și modalitățile de prezentare a produsului finit.


Evaluare:

Inițială Formativă Sumativă


Întrebări Observarea curentă a comportamentului Fișe de lucru
școlar al elevului
Observarea curentă a clasei ca echipă de
lucru

Metode și procedee didactice: conversația, dialogul, discuția colectivă, explicația, munca independentă, studiu de caz,vizionări
videoclipuri youtube.

Forme de organizare: frontal, individual

Mijloace de învățământ: fișe tehnologice, fișe de lucru, laptop, platforma Google Classroom.

Bibliografie:
1. Curriculum pentru clasa a X-a învățământ profesional, 2017
2. Standard de pregătire profesională, Calificarea profesională-BUCĂTAR, Nivelul 3,2016
3. Ștefania Mihai,Valentina Capotă, Carmen Ionești, Aurelia Turcescu, Florentina Costea, Turism și Alimentație, Manual pentru
clasa a X-a, Filiera tehnologică, Profil servicii, Ed. CD PRESS, 2011, București.
4. Constanța Brumar,Valentina Capotă, Elena Pascali, ș.a, Sortimentul de preparate și băuturi, Filiera tehnologică, Profil servicii,
Ed. CD PRESS, 2019, București.
Rezultate ale învățării:

URÎ 7- Pregătirea sortimentului de preparate și băuturi

Cunoștințe Abilități Atitudini


7.1.3.Clasificarea semipreparatelor culinare, de 7.2.4.Efectuarea operațiilor tehnologice de 7.3.2.Respectarea principiilor dezvoltării
patiserie-cofetărie și a produselor cu grad redus obținere a semipreparatelor culinare și de durabile la obținerea semipreparatelor culinare și
de complexitate; patiserie-cofetărie și a produselor cu grad redus de patiserie-cofetărie cu grad redus de
de complxitate cu respectarea normelor de complexitate, în condiții de igienă, siguranță și
7.1.4.Descrierea proceselor tehnologice de igienă, de siguranță și securitatea muncii; securitate a muncii;
obținere a semipreparatelor și a produselor cu
grad redus de complexitate; 7.2.5.Realizarea analizei calitative a 7.3.3.Asumarea responsabilă a interpretării
semiprepartelor culinare și de patiserie-cofetărie, valorii nutritive și a indicilor de calitate pentru
7.1.5.Prezentarea normelor de siguranță și a produselor cu grad redus de complexitate; diferite semipreparate culinre, de patiserie-
securitatea muncii și de igienă în bucătărie și cofetărie și pentru preparatele culinare de
laboratoare de patiserie și cofetărie; 7.2.6.Determinarea valorii nutritive a patiserie-cofetărie cu grad redus de complexitate;
semiprepartelor culinare și de patiserie-cofetărie,
7.1.6.Caracterizarea indicilor de calitate ai a produselor cu grad redus de complexitate; 7.3.4.Manifestarea responsabilă a simțului estetic
semipreparatelor culinare ș de patiserie-cofetărie și creativ în pregătirea pentru servire a
și a produselor cu grad redus de complexitate; 7.2.7.Montarea preparatelor culinare, a preparatelor culinare, a produselor de cofetărie-
produselor de cofetărie-patiserie și a băuturilor patiserie.
7.1.7.Descrierea elementelor care caracterizează pe/în obiectele de inventar specifice în condiții
valoarea nutritivă a semipreparatelor culinare și de igienă;
de patiserie-cofetărie, a produselor cu grad redus
de complexitate; 7.2.8.Decorarea preparatelor culinare, a
produselor de cofetărie-patiserie și a băuturilor.
7.1.8.Identificarea obiectelor de inventar
necesare aranjării produselor pentru servire;

7.1.9.Descrierea elementelor de decorare și


ornare a preparatelor culinare, a produselor de
cofetărie-patiserie și a băuturilor și a defectelor
care pot să apară.
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategia didactică Forme
Metode Material Mod de de

Timp
didactice didactic organizare evaluare

I. 2 Profesorul salută elevii. Elevii răspund prezenței. Conversația Catalog Frontal -


Moment Verifică prezenţa și o consemnează în Elevii pregătesc portofoliile Personal
organizatoric catalogul personal. și caietele necesare
desfăşurării lecţiei.
II.Captarea atenției 3 Profesorul anunță titlul lecției Elevii ascultă și notează Conversația Caiet Frontal
“Tehnologia de obținere a aluatului titlul lecției în caiet. euristică personal Individual
dospit-modelarea aluatului” și Expunerea Laptop
obiectivele lecției.

III. 20 Profesorul prezintă modul de Elevii sunt atenți la cerințele Conversația Laptop , Frontal, Evaluare
Formarea desfășurare a lecției. profesorului. euristică Caiet Individual orală
priceperilor și Profesorul precizează că desfășurarea Elevii răspund întrebărilor Dezbaterea personal
deprinderilor lecției se va realiza pe platforma adresate de profesor. Studiul de caz Prezentare Evaluare
online Google Classroom unde sunt Urmăresc videoclipul apoi Power Point scrisă
încărcate materiale, videoclipuri , răspund la întrebări.
prezentări Power Point.
Formarea priceperilor și deprinderilor
se va realiza prin dezbaterea unui
studiu de caz urmărind un videoclip și
completând fișe de lucru sau prin
dezbateri.
Reamintește pe scurt normele de
protecție a muncii în laborator printr-o
prezentare Power Point.
Reactualizează cunoștințele teoretice
necesare formării de priceperi și
deprinderi prin adresarea de întrebări.
Profesorul le spune elevilor că vor
viziona un videoclip în care vor vedea
realizarea unui preparat ce folosește
aluatul dospit.
După vizionarea videoclipului
profesorul încarcă pe Google
Classroom fișa tehnologică a aluatului
dospit și le cere elevilor să o citească.
Întreabă elevii dacă etapele din fișa
tehnologică corespund cu cele
vizionate în videoclip.Dezbat pe rând
fiecare etapă din fișa tehnologică.

IV.Obținerea 10 Solicită elevilor să precizeze vase și Elevii răspund la cerințele Conversația Fișa de lucru Individual Evaluare
performanței ustensile necesare realizării aluatului profesorului. Explicația Fișa Frontal orală
dospit si materiile prime . Completează fișa de lucru. tehnologică
Le cere elevilor să completeze fișa de Evaluare
lucru. scrisă

V. 3 Elevii ascultă întrebările și Explicația Fișă de lucru Individual Evaluare


Realizarea feed – Profesorul verifică răspunsurile date dau răspunsurile din fișa de Conversația Fișă Frontal orală
back-ului de elevi în Fișa de lucru. lucru completată. Elevii sunt Dezbaterea tehnologică Evaluare
Confirmă și apreciază răspunsurile atenți la răspunsurile clasei scrisă.
corecte ale elevilor.Face observații și și explicația profesorului.
corecții dacă este cazul.
VI. 2 Formulează aprecieri, observaţii şi Reţin aprecierile și notează Conversaţia Caietul de Individuală,
Aprecierea recomandări și notează elevii care s-au în caiet tema acasă. notiţe frontală
desfăşurării lecţiei şi evidențiat . Catalog
a asimilării Profesorul anunță tema acasă: personal
cunoştinţelor. ″Realizați Fișa tehnologică a
preparatului realizat în videoclip″.
Fișă de lucru
1.Enumerați cele 8 etape ale unei fișe tehnologice.

2.Scrieți două norme de igienă și siguranță a muncii în laborator.

3.Calculați necesarul de materii prime pentru 3 porții de aluat dospit folosind fișa tehnologică dată.

S-ar putea să vă placă și