0% au considerat acest document util (0 voturi)
184 vizualizări5 pagini

Servirea Prep Lichide

Documentul prezintă un proiect didactic pentru o lecție despre servirea preparatelor lichide. Lecția se concentrează pe dezvoltarea abilităților practice și teoretice legate de servirea băuturilor, precum și pe lucrul în echipă.

Încărcat de

Elena Pană
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
184 vizualizări5 pagini

Servirea Prep Lichide

Documentul prezintă un proiect didactic pentru o lecție despre servirea preparatelor lichide. Lecția se concentrează pe dezvoltarea abilităților practice și teoretice legate de servirea băuturilor, precum și pe lucrul în echipă.

Încărcat de

Elena Pană
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

Liceul Tehnologic Economic „Elina Matei Basarab”,Râmnicu Sărat

PROIECT DIDACTIC

Modulul: Servirea preparatelor si bauturilor


Unitatea de învăţare:Servirea în unităţile de alimentaţie
Lecţia: Servirea preparatelor lichide
Tipul lecţiei: de formare de priceperi si deprinderi
Data: 3.11.2015
Clasa: a –X-a B
Durata: 50 minute
Propunător: Harabagiu Elena

SCOPUL LECŢIEI
1. Dezvoltarea abilităţilor de comunicare orală în termeni tehnici de specialitate.
2. Îmbogăţirea, consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor teoretice şi practice
privind servirea preparatelor lichide
3. Legarea noţiunilor teoretice de practică.
STRATEGIA DE EVALUARE: lucrul pe grupe

Competenţe specifice:
C1 – Prezentarea sistemelelor de servire şi să selectarea sistemelor de servire pe diferite
criterii
C2 – Formarea deprinderilor pentru o servire corecta
C3- Dezvoltarea capacităţilor de cooperare şi lucru în echipă

STRATEGII DIDACTICE:
Învăţarea inclusivă – axată pe construirea cu ajutorul instrumentelor cognitiv-
constructive a unei evaluări care să asigure o antrenarea a tuturor elevilor în rezolvarea
sarcinilor de lucru în funcţie de ritmul, stilurile şi gradele de inteligenţă personale.

 METODE DE ÎNVĂŢARE:
 lucrul pe grupe;
 conversatia
 exercitiul
 jocul de rol
 MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: instrumente cognitiv – constructive de învăţare
procedurală:scheme,obiecte de inventar.
Liceul Tehnologic Economic „Elina Matei Basarab”,Râmnicu Sărat

 TIPURI DE ACTIVITĂŢI: individual,pe echipe


 STRATEGII DE EVALUARE:
 metoda de evaluare – sumativă (la sfârşit de semestru);
 tehnica de evaluare: chestionarea orală; observarea sistematică a
comportamentului;
 instrumentele de evaluare: fisa de lucru
Liceul Tehnologic Economic „Elina Matei Basarab”,Râmnicu Sărat

SCENARIUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE

Momentul Compe Activitatea profesorului Activitatea Metode Forme de


lecţiei Tenţe elevului didactice evaluare
Moment organizatoric Salută elevii. Face prezenţa şi notează absenţii Răspund la salut *Conversaţie Frontal
Verifică ţinuta elevilor în vederea desfăşurării Anunţă elevii absenţi
corespunzătoare a activităţii Remediază aspectele negative
dacă este cazul

Captarea atenţiei elevilor Adresează întrebări clasei : Răspund la întrebări *Conversaţia Frontal
„ Credeţi că este important să studiaţi
sistemele de servire ?
Vă vor ajuta în carieră , sau aţi fi servit
corect şi fără să le ştiţi?”
Anunţarea temei şi Anunţă tema lecţiei: – „SERVIREA Ascultă *Expunere Frontal
obiectivelor PREPARATELOR LICHIDE”

Profesorul le explica modurile de servire a Frontal,


Dirijarea predării – preparatelor lichide Elevii prezinta practic acest Observaţia, pe grupe
învăţării lucru. Astfel, se vor grupa și în Explicaţia
timp ce unul dintre ei va explica Jocul de rol
modul de realizare, alți colegi Exercitiul
vor juca rolul ospătarilor și vor
executa partea practică.
Liceul Tehnologic Economic „Elina Matei Basarab”,Râmnicu Sărat

Elevii se impart in grupe Fiecare grupă își va alege un lider Metoda Pe grupe și
Feed-back-ul Vor fixa cunoștințele dobândite printr- care va aplica metoda indicata, Ciorchinelui individual
o scurta recapitulare a modurilor de lucrând pe flip-chart.
servire pentru preparatele lichide Se va desfăşura pe tot parcursul
activităţii prin dialogul continuu
dintre profesor şi elevi

Notarea activității elevilor Va nota elevii în funcție de La sfârșitul activității fiecare


activitatea desfășurată de fiecare grupă va fi notata
Enunțarea capitolului Servirea la farfurie a preparatelor din
următor peste
Liceul Tehnologic Economic „Elina Matei Basarab”,Râmnicu Sărat

S-ar putea să vă placă și