Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Data:
Unitatea şcolară:
Clasa:
Profesor:
Aria curriculară: Servicii
Disciplina: Coordonarea activităților compartimentelor unităților de cazare
Unitatea de învăţare: Organizarea activității compartimentului de alimentație
Conţinutul învăţării: Mise-en-place-ul pentru diferite tipuri de meniu
Tipul lecţiei: Formarea şi consolidarea priceperilor şi deprinderilor (lecţie de laborator)
Competenţe specifice/Obiective de referinţă:
1. Clasificare tipurilor de mise-en-place în funcţie de etapele zilei.
2. Aranjarea mise-en – place- ului în funcţie de meniul dat.
Obiective operaţionale:
 Cognitive:
- să definească şi să clasifice meniurile
- să identifice obiectele de inventar folosite la aranjarea mise-en-place-ului
- Afectiv – atitudinale:
- să dezvolte capacităţi de organizare si reorganizare
 Psihomotorii:
- să aranjeze mise-en-place-ul conform regulilor învăţate
- să servească preparatele conform sistemelor de servire învăţate
Strategia didactică:
 Resurse procedurale:
- explicația, demonstrația, exercițiul, conversația euristică
 Resurse materiale:
- Obiecte de inventar folosite la aranjarea mise-en –place-ului, fișa de activitate
 Forme de organizare:
- activitate frontală, activitate pe grupe
Forma de evaluare: activitate practică
Durata: 50 minute
Locul desfăşurării: Sala de clasă
Bibliografie:
 Stere Stavrositu : Arta serviciilor în restaurante și baruri
 Manual de tehnologie culinară EDP
 Cristian Dincă : Manual pentru calificarea ospătar, chelner
TIPUL LECŢIEI: FORMAREA ŞI CONSOLIDAREA PRICEPERILOR ŞI DEPRINDERILOR - ETAPE
Pentruactivităţile practice
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea Observaţii


elevilor
1.Moment Verifică prezenţa, notează absenţii. Se pregătesc
organizatoric/Pregătirea pentru lecţie.
clasei pentru activitate
(3minute)
2. Captarea atenţiei Pune întrebări cu privire la tipurile de mise-en- Răspun
(5 minute) place şi meniu. întrebărilor
adresate de
profesor
3.Anunţarea Profesorulexplicăscopulactivităţilorceurmeazăsă Sunt
conţinutului şi a fie realizate de elevi. interesaţi de
obiectivelor Se sitematizează pe tablă cerințele evaluării. activitatea pe
(5 minute) care urmează
să o realizeze.
4. Recapitularea şi Profesoruladreseazăintrebăridespremodul de Răspud
actualizarea realizarea a mise-en-place-ului, obiecte de întrebărilor
cunoştinţelor ce vor fi inventarfolosite,metode de debarasareşiservire. adresate de
utilizate profesor
(7 minute)
5. Descrierea fazelor Se împart elevii în 3 grupe . Se împart fișele de Elevii
lucrării lucru și obiectele de inventar, se prezintă modul îndeplinesc
(3 minute) de lucru sarcinile date
6. Demonstrarea Se realizează de către profesor sau prin Elevii devin
(5 minute) intermediul unui elev a modului în care urmează atenţi
să fie efectuată lucrarea
7. Prezentarea unui Prezintă modul de întocmire a sarcinilor date. Elevii sunt
model al lucrării (5 atenţi la
minute) explicaţii şi
pun întrebări.
8. Efectuarea propriu- Sub îndrumarea profesorului, cu grad de Îndeplinesc
zisă a lucrării de către independenţă în lucru a elevilor în continuă sarcinile date
elevii creştere
(10minute)
9. Analiza modului în Apreciază rezultatele prin raportarea la o
care a fost efectuată lucrare reuşită
lucrarea (5 minute)
10. Refacerea lucrărilor Se aduc completări legate de lacunele elevilor Sunt atenti la
nereuşite (2 minute) explicatii
Conţinut informativ
FIŞA 1

În restaurantul „AMBASADOR” din Slatina soseşte un grup de consumatori care comandă la dejun un
meniu reprezentat de:
- Crochete de caşcaval
- 50 ml gin cu lămâie şi apă minerală
- File de şalău pane cu cartofi natur
- Vin muscatt Ottonel cu apă minerală
- Clătite cu dulceaţă
- Păine albă
- Cafea
- Supă cremă de legume
Sarcini de lucru
 Stabiliţi ordinea de servire a preparatelor
 Efectuaţi mise-en-place-ul
 Alegeţi sistemele de servire şi debarasare necesare în această situaţie
 Treceţi în tabelul de mai jos obiectele de inventar folosite la realizarea mise-en-place-ului, locul
în care acestea e găsesc pe masă
Obiectele de inventar Locul acestora pe masă
FIŞA 2
În restaurantul „SENATOR” din Slatina soseşte un grup format din 3 consumatori care comandă la cină
un meniu format din :
- Saramură de pui a la Pleniţa
- Clătite cu dulceaţă
- Mămăliguţă cu brânză şi smântână
- Păine
- Vin roşu
- Salată de varză albă
- Apă minerală
Sarcini de lucru
 Stabiliţi ordinea de servire a preparatelor
 Efectuaţi mise-en-place-ul
 Alegeţi sistemele de servire şi debarasare necesare în această situaţie
 Treceţi în tabelul de mai jos obiectele de inventar folosite la realizarea mise-en-place-ului, locul
în care acestea e găsesc pe masă

Obiectele de inventar Locul acestora pe masă


Fişa 3

Realizați mise-en-place-ul simplu (de întâmpinarea)

 Treceţi în tabelul de mai jos obiectele de inventar folosite la realizarea mise-en-place-ului, locul
în care acestea e găsesc pe masă

Obiectele de inventar Locul acestora pe masă

S-ar putea să vă placă și