Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea: Centrul Școlar de Educație Incluzivă Nr. 1, Oradea


Propunător : Baciu Rebeca-Andreea
Data :
Elev/ Clasa: F.A., pregătitoare A
Aria curriculară : Terapii specifice și de compensare
Obiectul de studiu : Terapii și activități specifice : Terapia tulbur ărilor de limbaj
Subiectul activită ții : Cutia senzorială
Tipul de activită ții: TMI

Obiective cadru:
Formarea abilităţilor în plan lexico-grafic
Obiective de referin ță :
3.2 Însuşirea schemei corporale şi fixarea lateralităţii
Obiective opera ționale :
 Cognitive:
O1: să denumească obiectele:binoclu,cutia cu căpşuni,toba,pisica de plus,floarea,skateboardul
O2: să denumească acţiunile cu obiectele date
O3: să identifice organele de simţ
O4: să denumească organele de simţ
O5: Să asocieze acţiunile cu organele de simţ corespunzătoare
 Psihomotorii
O6: Să imite acţiunile
 Afective:
O7: să se implice activ în activitate

Strategii didactice:
Metode și procedee : Mijloace de învă țământ :
M1: Observația m1: cutia cu obiecte
M2: Conversația m2: simboluri pentru sarcini:binoclu,cutia cu căpşuni,toba,
M3: Explicația pisica de pluş,floarea, skateboardul
M4: Imitaţia m3:cartonaşe cu imagini
M5:Exerciţiul m4:fişa de lucru
Evaluare: individuală m5:cutia cu surprize
Resurse:
Temporale: 45 minute
Bibliografie:
 Curriculum Deficiențe mintale severe, profunde și sau asociate, aprobat prin ordin al ministrului nr.5235/
01.09.2008- Programa școlară Aria curriculară Terapii specifice și de compensare : Terapia tulburărilor de
limbaj, clasele I-X;
Nr. Momentele Desfăşurarea activităţii Obiective Metode Activitatea elevului Observaţii
Crt. activităţii operaţional şi
e mijloace
didactice
1. Moment Propunătorul pregătește sala de clasă pentru
organizatoric buna desfășurare a activității şi materialele de
lucru.
Asigură climatul afectiv necesar desfă șurării
activității.
2. Captarea atenţiei La intrarea în sală, propunătorul îi va arăta O1, O2 M1, M2, Elevul priveşte cu atenţie şi
elevului o cutie cu obiecte şi îi propune să vadă m1. denumeşte obiectele.
împreună ce fel de obiecte se găsesc acolo.
3 Anunţarea temei Propunătorul precizează tema activității și M3 Elevul ascultă cu atenţie şi
şi a obiectivelor obiectivele urmărite: “Astăzi ne vom juca cu denumeşte organele de simţ.
obiecte ca acestea şi cu organele de simţ. Tu va
trebui să le denumeşti, şi să îmi spui care parte a
corpului şi care dintre simţuri foloseşti atunci când
te joci cu acele obiecte”
4 Dirijarea învăţării Propunătorul îi cere elevului să ia pe rând O1, O2, M1, M2, Elevul răspunde....
obiectele din cutie şi să spună cum pot fi folosite O3,O4 M3, M5,
( de exemplu: binoclul- îl punem la ochi pentru a m1,m2,m
vedea obiectele îndepărtate, cutia cu căpşuni- 3
gustăm fructele, toba- cântăm un ritm, pisica din
pluş- o mângâiem, floarea- o mirosim,
skateboardul- să ne plimbăm în echilibru, etc).
Propunătorul îi spune elevului că atunci că noi O5,O6 M1, M4, Elevul identifică care sunt
facem toate aceste acţiuni cu ajutorul organelor de M5, m1, organele de simţ şi la ce
simţ. Vor identifica apoi pe rând care sunt acestea, m2, m4 anume se folosesc.
pornind de la obiectele identificate anterior: ochii-
pentru văz, urechea pentru auz, gustul, mirosul,
proprioceptiv şi kinestezic.
Propunătorul îi va prezenta nişte cartonaşe cu
organele de simţ şi pe măsură ce le vor denumi, Elevul identifică imaginea
vor identifica imaginea corespunzătoare fiecărui corespunzătoare pentru
organ de simţ. fiecare organ de simţ.
Pornind de la acele cartonaşe, propunătorul va
prezenta mai multe imagini cu acţiuni, şi îi va cere
elevului să denumească acţiunea şi să o
asocieze cu organul de simţ corespunzător. O6 Elevul asociază corect
Îi va cere apoi să imite fiecare acţiune din imagine M1, M3, imaginile cu organele de simţ
de mai sus: „Arată-mi cum...” M2, m1, corespunzatoare.
m2, m4,
.O7

5. Asigurarea Propunătorul îi cere elevului sa denumeasca 06 M4.M5,m


transferului în actiunile si îl intreabă ce parte a corpului o 3 Elevul ascultă cerinţele.
învăţare foloseşte. O4
6. Evaluarea Profesorul psihopedagog se va aşeza cu elevul O6 M1, M3,
elevilor la masa de lucru şi prezenta o fişă, avand M5, m3,
sarcina să unească cu o linie organele de simţ cu m4 Elevul rezolvă fişa de lucru
acţiunile corespunzătoare
5. Încheierea Profesorul va face aprecieri asupra modului de M2, m1, Elevul ascultă aprecierile şi
activităţii desfăşurare a activităţii şi a rezolvării sarcinilor de m5 apoi deschide cutia cu
lucru şi îi va înmâna elevei cutia cu surprize. surprize

S-ar putea să vă placă și