Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Prof. Adela Serea

Data: 22.10. 2020


Şcoala: Școala Gimnazială Specială ”Constantin Păunescu” Iaşi
Clasa: a IV-a A, DMS (3 elevi DMM și 3 elevi DMS prezenți fizic în clasă și 2 elevi DMM prezenți on-line)
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Citire-scriere-comunicare
Unitatea de învățare: Toamna - Asociere fonem-literă mică şi mare de tipar și de mână
Titlul lecţiei: „Litera A de mână”
Tipul lecţiei: Formare de priceperi și deprinderi
Scop: Formarea deprinderii de scriere a literei A de mână
Competențe generale:
4. Formarea şi exersarea abilităţii de exprimare scrisă (abilitatea de scriere corectă şi lizibilă de litere, silabe,
cuvinte, propoziţii, texte scurte)
Competențe specifice:
4.3 Însuşirea actului grafic – literele de mână şi de tipar
4.4 Exersarea scrierii corecte, lizibile, conștiente a cuvintelor, propoziţiilor simple şi dezvoltate, a textelor
scurte
Obiective operaționale:
a) Cognitive:
O1. să enumere elementele grafice din care este formată litera A de mână;
O2. să urmărească conștient un film demonstrativ pentru realizarea literei A de mână
(https://www.youtube.com/watch?v=E2SCyVXYMn0 - Ora de scriere - Litera A mare de mână);
O3. să dea cel puțin 2 exemple de situații în care folosim A de mână în scrierea cuvintelor;
O4. să dea exemple de nume de persoane care încep cu A;
b) Afective:
O5. să participe cu interes la toate etapele lecției;
O6. să se angajeze (afectiv) în rezolvarea sarcinilor stabilite;
c) Psiho-motorii:
O7. să traseze cât pot de corect litera A de mână individual și în pereche cu a de mână respectând ordinea
corectă de scriere a elementelor;
O8. să respecte liniatura specifică caietelor tip II/dictando;
O9. să rezolve fișa de lucru mânuind corect instrumentele de scris;
Metode şi procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul
Resurse:
1. Materiale: Computer cu conexiune la internet, film Ora de scriere - Litera A mare de mână, tablă, cretă, foi
albe și instrumente de scris colorate (carioci), foi cu liniatură de scriere, fișă de lucru, recompense
2. De spaţiu şi timp: sala de clasă, 40 minute
3. Umane: 8 elevi (3 DMS, 5 DMM)
Bibliografie:
https://manutepricepute.ro/category/fise-de-lucru/litere/fise-de-lucru-a/
Jugaru F., M., 2019, Învățăm să scriem frumos literele de mână, Editura Omnibooks Unlimited
Desfăşurarea lecţiei:
Etapele lecţiei Obiec- Conţinutul lecţiei Metode şi Standarde de
tive mijloace performanţă
Moment O6 Organizarea clasei şi a colectivului de elevi. Computer cu Elevii să fie prezenţi
organizatoric Pregătirea materialelor necesare pentru conexiune la în clasă şi pregătiţi
lecţie. Stabilirea conexiunii pentru internet pentru oră
participarea on-line
Captarea O2, Prezentarea de către profesor a unui film Conversația Elevii să urmărească
atenției O7 Ora de scriere - Litera A mare de mână. Computer cu conștient, atenți
conexiune la filmul
internet
Anunţarea O6 Profesorul anunță titlul lecţiei şi precizează Conversaţia Elevii să fie
titlului şi obiectivele şi planul succint al orei. Explicaţia familiarizați cu titlul
obiectivelor La ora de astăzi vom învăța să-l scriem Tablă, cretă, şi structura lecţiei
lecţiei „Litera A de mână” computer cu
Profesorul scrie titlul lecţiei pe tablă. conexiune la
internet
Reactualizare O3 Scurtă discuție despre cazurile în care Explicaţia Cel puțin 5 elevi să
a folosim litere mari: cuvintele care sunt la Conversația dea exemple de
cunoștințelor început de propoziție, nume de persoane, Computer cu situații în care
teoretice nume de animale, nume de țări sau orașe conexiune la cuvintele se scriu cu
necesare etc. internet literă mare
Copiii vor da exemple de nume de persoane Fiecare elev să dea
care încep cu A. exemplu de un nume
de persoană cu A
O1 Profesorul reamintește copiilor că pentru a Elevii să numească
învăța să scrie o literă de mână au nevoie de elementele grafice
anumite semne grafice, în cazul literei A din care este format
fiind 2 bastoane si o liniuță orizontală. A de mână.
Explicarea şi O1, Profesorul discută cu elevii despre filmul Conversaţia Elevii să urmărească
demonstrarea O2, vizionat, despre Aligatorul Ali care făcea Explicaţia etapele de scriere a
modelului O6 surf și demonstrează scrierea literei A de Demonstrația literei A de mănă și
acţiunii de mână exact cum a fost demonstrat în film Cretă, tablă modalitatea de
executat respectând elementele grafice și ordinea Computer cu realizare
logică de scriere pentru obținerea literei A conexiune la
de mână. Profesorul va scrie mare litera A internet
de mână cu creta pe tablă. Apoi va scrie și
perechea Aa de mână punctând modalitatea
de unire a celor 2 litere.
Exersarea O7, Fiecare elev va exersa scrierea literei A de Exercițiul Toți elevii să scrie
propriu – zisă O8, mână (unitar și în pereche Aa), întâi pe o Computer cu litera A de mână pe
O9 foaie albă, apoi pe o foaie cu liniatură conexiune la foaia albă și pe o
specifică de scriere și/sau pe o fișă de lucru. internet, foi foaie cu liniatură
Profesorul acordă sprijin individual fiecărui albe, carioci, specifică de scriere
elev. foi cu liniatură și/sau pe o fișă de
de scriere, fișă lucru.
de lucru
Evaluarea O6 Fiecare elev primește feedback pentru Conversația Fiecare elev să spună
rezultatelor scrierea literei A de mână. Profesorul Produsele ce a făcut corect și ce
obţinute punctează pentru fiecare copil ceea ce a activității mai trebuie să
reușit acesta să facă bine și ce mai are de copiilor îmbunătățească.
îmbunătățit. Elevii care nu finalizează toată Computer cu
fișa de lucru, o vor termina ca temă. conexiune la
internet
Aprecieri O5 Elevii vor fi apreciați verbal pentru Conversația Elevii să participe cu
asupra activitate și primesc recompense (Fețe Recompense interes până la final.
activității zâmbitoare).
elevilor

Nume și prenume ……………………………………………………


Data ……………………….
FIȘĂ DE LUCRU INDEPENDENT

S-ar putea să vă placă și