Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE LOGOPEDICĂ

UNITATEA ȘCOLARĂ: Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă

DISCIPLINA: Terapia Tulburarilor de Limbaj

ARIA CURRICULARĂ: Terapii specifice şi de compensare.

TEMA ACTIVITĂŢII: Exersarea auzului fonematic – ”Ghici ce se aude?”

LOGOPAT: I. A. , clasa IC,

TULBURAREA DE LIMBAJ: dislalie polimorfă

TIPUL ACTIVITĂŢII: corectiv-terapeutică

DURATA: 45 minute

OBIECTIV GENERAL: Dezvoltarea limbajului

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: Să pronunţe corect sunetele/onomatopeele;

O2: Să recunoască auditiv sunetele și să le asocieze animalelor/obiectelor /instrumentelor care le emit;

O3: Să identifice animalele din cadrul jocului ”Ferma de animale”

O4: Să deumească animalele, obiectele, instrumentele muzicale utilizate în cadrul activității

O5: Să execute exercițiile pentru dezvoltarea mobilității aparatului fono-articulator


OBIECTIVE FORMATIV-TERAPEUTICE:

a) Cognitive
- Să pronunțe corect sunetele emise de animale/onomatopee , în toate cazurile date
- Să recunoască auditiv sunetele emise
- Să identifice și denumească animalele, obiectele, instrumentele muzicale utilizate în cadrul activității

b) afectiv –atitudinale

O6: Să își mențină atenția concentrată asupra activității cât mai mult timp;
O7: Să colaboreze eficient cu profesorul-logoped;
O8: Să participe activ la activitate

STATEGIA DIDACTICĂ:

METODE ȘI PROCEDEE: Conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul, problematizarea, joc didactic, descoperirea

MIJLOACE DIDACTICE MATERIALE: cărți, planșe, cartonașe, instrumente muzicale, joc-set: animle domestice, oglinda
logopedică,calculatorul, CD educațional
BIBLIOGRAFIE

1. Bejan Loredana- Activități practice în logopedie și psihologie școlară,Editura Primus


Oradea, 2009.

2. Cosmovici Andrei-Psihologia școlară,Polirom,Iași, 1998 ;

3. Cucoș Constantin –Pedagogie generală,Editura Polirom, Iași, 2000 ;

4. Gherguț Alois- Sinteze de psihopedagogie specială,Editura Polirom,Iași, 2005 ;

5. Șchiopu Ursula, Verza Emil-Psihologia vârstelor,București,1995 ;

6. Jurcău Emilia, Jurcău Nicolae-Învățăm să vorbim corect, Editura Printec, Cluj

Napoca, 1999

7. Radu Gheorghe- Psihopedagogia dezvoltării școlarilor cu handicap,Editura

didactică și Pedagogică RA,București,1998 ;

8. Șoimița Gherle-Și eu vreau sa vorbesc corect,Editura „Ardealul”Cluj,2008


DESFĂȘURAREA LECȚIEI

ETAPELE LECȚIEI OB. CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE


OP. ACTIVITATEA LOGOPEDULUI ACTIVITATEA METODE ȘI MIJLOACE DE
LOGOPATULUI PROCEDEE INVĂȚĂMÂNT
1.MOMENT Pentru buna desfășurare a lecției voi Se pregătește de Conversația
ORGANIZATORIC asigura climatul psiho-afectiv activitate.
propice desfăşurării activităţii:
-aerisirea cabinetului de logopedie;
-pregătirea materialelor;
- pregatesc logopatu pentru
activitatea terapeutică.
2.CAPTAREA O6 Se va face cu ajutorul unui dinozaur, Ascultă cu atenție Conversația Set animale - observarea
ATENȚIEI DINO, care a adus în cabinet “cutiuţa domestice din plastic sistematică a
cu surprize”, care va conține o parte comportamentului
din materialul didactic necesar. - dacă manifeste
interes pentru
conţinutul cutiei

O6 Se prezintă tema activităţii - Ascultă informaţia Conversația -observarea


3. ANUNȚAREA “GHICI, CE SE AUDE?” și se sistematică a
TEMEI ȘI explică modul de desfăşurare a comportamentului
PRECIZAREA jocului. - dacă ascultă
OBIECTIVELOR informaţia
Solicit elevei următoarele activităţi: Execută exercițiile Exercițiul
4. DIRIJAREA O5 pentru de încălzirea Demonstrația Oglinda logopedică - individuală
ACTIVITĂȚII Exerciții de încălzire a aparatului aparatului fono- Imitația
O7 fono-articulator: articulator
O8 -închiderea-deschiderea ochilor;
A.TERAPIA -mirare/zâmbet/încruntare;
GENERALA -țuguierea buzelor;
-umflarea obrajilor;
-limba sus-jos,stânga-dreapta;
-închiderea /deschiderea gurii;
Conversația Planșe didactice -orală
Solicit elevei următoarele activităţi: Identifică Calculatorul
B.TERAPIA O1 - identificarea animalelor care emit animalele în funcție Explicația CD educational -observarea
SPECIFICĂ O2 onomatopeele pe care le spun eu de onomatopeele Set animale sistematică a
O3 - denumirea animalelor din cadrul auzite și denumește domestice din plastic comportamentului
O4 jocului ”Ferma cu animale” fiecare animal
b) Recunoașterea - pronunțarea corectă a inclus în joc. Jocul didactic Instrumente -ascultă, identifică,
sunetelor din natură onomatopeelor Pronunță corect muzicale denumește
- asocierea sunetelor emise cu onomatopeele
a)Imitarea sunetelor instrumentele muzicale prezentate -individuală
din natură Exercițiul
1. Eleva va asculta câteva sunete
emise de animale cunoscute –
utilizând calculatorul și un CD
educațional. Va recunoaste
animalele, dunumindu-le si, apoi,
reproducând onomatopeele, utilizând
planșe care redau imaginea unor
animale cunoscute. Va descoperi ce
2. Prezint instrumentele muzicale sunet scoate fiecare
aduse de prietenul Dino, le voi instrument.
denumi, împarțindu-le, pe rând,
logopatei. Închide ochii și
Explicarea jocului: recunoaște
Enunț sarcinile de joc, precizând instrumentele
O7 că voi extrage din cutie câte un muzicale în funcție
O8 instrument, voi cânta din el, iar de sunetele emise.
logopata va recunoaște și identifica
instrumentul după sunetul emis.
Fiecare răspuns corect va fi răsplatit
cu aplauze.
3. Prezint o serie de planșe în care 4. Urmărește cu
sunt ilustrate diferite obiecte și ființe. atenție fiecare
Voi emite onomatopeele asociate planșă și emite
fiecărei planșe prezentate solicitând onomatopeele
eleva să repete onomatopeele auzite. solicitate.
O2 Prezint jocul electronic”Recunoaște Ascultă Conversația Jocul electronic
O6 ce se aude!” informaţiile cu ”Recunoaște ce se
6.OBȚINEREA Enunț sarcinile de joc, precizând că atenție. Explicația aude!”
PERFORMANȚEI atunci când voi da drumul la CD- Recunoaște
player/calculator, se vor auzi mai sunetele auzite și Jocul didactic CD-player/calculator
O7 multe sunete care pot fi emise de așează jetonul pe
O8 ființe sau obiecte. Solicit eleva ca imaginea Exercițiul
atunci când va recunoaște al cui este corespunzătoare
sunetul auzit să așeze jetonul pe sunetului auzit.
imaginea corespunzătoare.
6. ÎNCHEIEREA Voi face aprecieri asupra modului de Este atentă la Conversația
ACTIVITĂȚII lucru şi asupra comportamentului discuție. Orala
logopatei în timpul activităţii, asupra
modului de desfăşurare a întregii
activităţi.

S-ar putea să vă placă și