Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE TERAPEUTICĂ LOGOPEDICĂ

DATA: 26.04.2018

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: LICEUL TEORETIC ’’CONSTANTIN BRĂTESCU’’ISACCEA

DISCIPLINA: TERAPIA TULBURĂRILOR DE LIMBAJ

TEMA ACTIVITĂȚII: CONSOLIDAREA SUNETULUI J

TIPUL LECȚIEI: CORECTIV-TERAPEUTICĂ

PROFESOR LOGOPED : PUFLEA ALINA-VICTORIȚA

LOGOPAT: G.M.

CLASA: a-I-A

GRUPA: DISLALIE

DURATA: 45 min

OBIECTIV GENERAL :

Consolidarea deprinderii elevului de a pronunța corect sunetul ,, J’’ integrat în silabe , cuvinte.

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ

Dezvoltarea motricității aparatului fonoarticulator;

1
Dezvoltarea auzului fonematic și a acuității auditive;
Formarea abilității de vorbire reflectată și independentă.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1- Să pronunțe corect sunetul ,,J’’ reflectat și independent.

O2- Să pronunțe corect sunetul ,,J’’ integrat în silabe și cuvinte.

O3- Să denumească imaginii în care sunetul ,,J’’ se află în poziție inițială, mediană și finală.

O4-Să citească cuvinte și propoziții în care sunetul ,,J,, se află în poziție inițială , mediană și finală.

Metode și procedee didactice: Conversația, demonstrația articulatorie, explicația, exercițiul, observația, joc didactic, imitația , jocul
didactic, munca independentă.

Mijloace didactice :

Oglinda logopedică, baloane, lumânare, creioane colorate, fișe de lucru, mijloace TIC , trompetă, muzicuță, imagini cu ,,s ,, în diferite
poziții, fișe individuale.

Evaluare: continuă, formativă.

Bibiliografie:

Verza, E. (2003), Tratat de logopedie, Editura Fundației Humanitas, București , vol I , Verza , E (1977), Dislalia și terapia ei, E.D.P.,
București; Stănică, C.Vrăsmaș , E.(1994). www.logopediepentrutoți.ro

2
Nr.crt. MOMENTELE TIMP DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII OBIECTIVE METODE ȘI EVALUAREA
PROCEDEE
ACTIVITĂȚII
DIDACTICE

1. PREGĂTIREA 1’ Se asigură atmosfera propice Conversația Inițială


activității terapeutice. euristică
ACTIVITĂȚII
Se pregătește materialului
didactic.

Se aerisește cabinetul logopedic.

2. ETAPA 5’ Captarea atenției se va realiza Conversația Aprecieri


PREGĂTITOARE printr-o poezie:

,,Joi,trecut-au pe la noi

Jupăneasa vulpișoară

Cu jupânul ei vulpoi.

Jupâneasa grațioasă

Ca pe jar ședea:vai,vai

Răsucind un evantai,

Sorbind sucul cu un pai.

,,Ah! zice jupân vulpoi

Nu știu ce au unii cu noi!

,,Rea e lumea soro dragă-

3
Zice vulpea cu dispreț,

Noi mâncăm doar fân din luncă...

....Dar cu ochii pe coteț.”

3. ANUNȚAREA 1’ Elevul va fi întrebat ce sunet aude Explicația Recomandări


TEMEI începutul cuvântului ,,Joben,,

4. DIRIJAREA 15’ Activitatea de terapie propriu-zisă O1


ACTIVITĂȚII
TERAPEUTICE I.Ne pregătim să vorbim

1.Mofturosul (Anexa 1): În fața Demonstrația Inițială


oglinzii va trebui să imite expresia
unui copil căruia nu-i place nimic. Exercițiul Recomandări

,,Te rog să-mi arăți cum faci când Munca


nu vrei să o asculți pe mama.’’ independentă

2. Limba linguriță: se va cere


copilului să scoată limba din gură
sub forma unei lingurițe și să
introducă înapoi păstând aceiași
formă.

3. Balonașe colorate: într-un pahar Demonstrația


Recomandări
cu apă se vor pune 2-3 picături de
articulatorie
săpun lichid/șampon,după care i se
va cere copilului să sufle într-un Explicația

4
pai, în apa din pahar, pentru a Exercițiul
forma balonașe de săpun.

4. Micul muzician: copilul va sufla


în diferite instrumente
muzicale(muzician,fluier etc.)

II.Fă ca și mine
Demonstrația
Demonstrația emiterii în fața articulatorie
oglinzii O2
Conversația
-în fața oglinzii se va explica
poziția corectă pentru emiterea Explicația
sunetului: ,,Buzele i-au forma
sărutului,iar limba sub forma unei Exercițiul
lingurițe se așează în spatele
dinților de sus.’’;

-jetul de aer expulzat în timpul


emiterii sunetului va fi simțit de Exercițiul
către copil așezând mâna în fața O3
gurii; Munca
independentă
-vibrația corzilor vocale se va
simți așezând mâna pe piept; O4

-se poate porni de la sunetul Ș


(emiscorect) la care se adaugă
vibrația corzilor vocale.

,,J’’ și prietenii săi:

5
1.Jobenul fermecat(anexa J2)

-Ce silabe ies din jobenul


fermecat?

-copilul va trebui să repete după


logoped silabele pe care acesta le
va citi din anexă.

2.Ghici la ce mă gândesc?

-logopedul va pronunța începutul


cuvântului, iar copilul va trebui să-
l completeze cu silabe finale.

*cuvinte: jaluze....(le), jucă...(rie),


jer....(seu), japo...(nez), julitu....
(ră), jumăta...(te), ste...(jar), coa...
(jă), mij...(loc), diri...(jor), baga...
(je), ba...(raj), ga...(raj), amba...
(laj).

Propoziții lacunare (Anexa J3)

-se vor citi copilului propozițiile


din anexă, iar acesta va trebui să le
completeze alegând imaginea
potrivită.

,,Jana ar mânca o....’’(prăjitură).

,,Jan pune mașina în ....’’(garaj).

,,Julieta se joacă cu

6
multe...’’(jucării).

,,Jianu se îmbracă seara


în...’’(pjama).

,,Jenica se face pe buze cu....”(ruj).

,,Lui Bujor îi este frică


de .....’’(injecție).

Un clovn încurcat (Anexa J4)

-,,Ajut-l pe clovn să găsească


răspunsul corect.’’

-copilul va răspunde la întrebările


din cadrul anexei, după care va
colora imaginea corespunzătoare
răspunsului.

5. Consolidarea 20’ Consolidarea activității se va face O4 Exercițiul Observația


printr-o fișă : ,,Povestea unei zile
Activității obișnuite’’ Muncă
independentă
*exemplu de program: Aprecieri

Dimineață: micul dejun,


joacă,pajiște

Ziua: jucării,cartofi prăjiți,


prăjitură, jerseu

Seara:jumătate de măr, coajă de


banană,pijama.

7
6. Evaluarea 5’ Va primi recompense. Se vor face Conversația Aprecieri verbale
aprecieri asupra modului de evaluativă
desfășurare a activității.

S-ar putea să vă placă și