Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data : 23.01.2014
Instituia: Gimnaziul nr.5
Disciplina: Logopedie
Logoped: Latu Nadejda, grad didactic I
Clasa: I
Tulburarea de limbaj: dislalie polimorf.
Subiectul leciei: Automatizarea sunetului .
Tema lexical: Iarna.
Tipul leciei: de consolidare a cunotinelor.
Subcompetene:
Formarea abilitilor practice de folosire corect a sunetului n diferite
structuri verbale, n emiterea independent, n silabe directe, n cuvinte i
propoziii.
Utilizarea vocabularului nsuit la tema Iarna, n diferite situaii de
comunicare: n convorbiri, la alctuirea propoziiilor, a micilor texte.
Obiective operaionale:
O1-S descopere subiectul leciei.
O2 - S respecte poziia organelor articulatorii la emiterea sunetului .
O3 - S execute corect exerciiile de articulare.
O4 - S pronune corect sunetul n diverse structuri verbale.
O5 -S stabileasc poziia sunetului i literei n cuvinte conform
algoritmului.
O6 -S mpart cuvintele n silabe.
O7-S numeasc diminuitivile cuvintelor propuse.
O8- S alctuiasc propoziii pe baza tablourilor.
O9 - S participe activ i cu interes la activitate.
Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia, analiza, observarea, descoperirea, demonstrarea,
audierea, brainstorming, explozia stelar, problematizarea, litera n ambalaj, jocul
didactic.
Mijloace de nvare: prezentare Power Point, oglinzi, fie , schema poziiei
sunetului n cuvnt.
Forme de organizare: frontal, individual.

Secvena
leciei
Obiective
le
Coninutul leciei Strategii
didactice

Evocare
Captarea
ateniei













Anunarea
obiectivel
or i
subiectul
leciei







O1


O9













O9

- Buna ziua copii. Astzi la activitate avem un
oaspete i vei afla cine-i, ghicind o ghicitoare.
Urecheat, cu haine sure,
st pe cmp i n pdure.
-Cine este? Ai ghicit, iepuraul.
-Bine v-am gsit copii!
-Bucuroi de oaspei?
-Dragi copii, avem nevoie de ajutorul vostru!
Pentru ajutor, v vom mulumi cu cte un
cadou.
Am gsit n pdure o cutie fermecat. Iat ce e
scris pe ea: ,,apte unci stau pe apte scaune
i ateapt apte oareci.
Care sunet se repet cel mai des n aceast
frmntare de limb?
Astzi vom automatiza sunetul n silabe,
cuvinte, propoziii.
Anunarea obiectivelor leciei.
Se prezint profilul sunetului .

Prezentare
Power
Point



Problematizar
ea



Audierea












Realizarea
sensului
Prezentare
a situaiei
de corecie




















Dirijarea
nvrii










Reflecia







O3


















O9








O2


O4

O9




Elevilor li se propune s numeasc poziia
organelor articulatorii la emiterea
sunetului .
La pronunia sunetului :
Buzele iau forma unui tubuor deschis.
Dinii se unesc, lsnd o distan de 1mm unul
de la altul, formnd un obstacol pentru aer.
Limba sub form de cup(cu).
Fluxul de aer la pronunia sunetelor este
cald.
La sunetul coardele vocale nu vibreaz.
Elevii execut un complex de exerciii
articulatorii, la oglind.
Exerciii pentru dezvoltarea mobilitii
aparatului fono-articulator.
Exerciii respiratorii i articulatorii:
-Zmbet deschis tubuor deschis.
-Limba lat (lopic) limba cu.
-Limba dup dinii de sus - de jos.
-Splm diniorii de sus.
-Lingem buzele.
-Pisica bea lapte.
-Ceasul , tic-tac.
Exerciii de respiraie cu micri:
-Inspirm aerul pe nas, ridicm minile n sus,
la expir lsm minile n jos i pronunm
silabele: a, o, u, e, i, , .
-Dar ce se afl n cutie?
I nsrcinare: Ce tii copii despre iarn?
Explozia stelar.











Conversaia
Analiza











Oglinzi

Demonstrarea


















Obinerea
performan
e
lor










Bilanul
leciei



Evaluarea
leciei.


O5








O7
O4



O6


O4
O8




-Ce este caracteristic pentru anotimpul iarna?
-Cum se pregtesc animalele slbatice pentru a
ierna?
-Cine aduce cadouri copiilor cumini de
Crciun?
-Care snt jocurile de iarn a copiilor?
-De ce copiii prefer anotimpul iarna?
II nsrcinare: ,,Litera n ambalaj. Gsete i
ncercuiete litera din tabel.
III nsrcinare: Completeaz cuvintele cu
sunetele lips: Iepura-, - oricel, sniu -,
mnu -i, fulgu -or, - ase, bulgra-i, cu- m,
-apte.
Pauz de relaxare.
IV nsrcinare: Indic poziia sunetului n
cuvinte.
Iepura, Fulguori, Sniu, Mnui , Gheu,
tefan.
S haureze figurile conform schemei.

Poziie iniial

Poziie median

Poziie final

V nsrcinare: Alintai cuvintele:
Iepure, ureche, picioare, ochi, oarece,
nour, fulg.
Cum poate fi un fulguor?
VI nsrcinare:
Copiii mpart cuvintele propuse n silabe i
indic pe stelue numrul de silabe ale
cuvintelor.
VII nsrcinare: Alctuiete propoziii n baza
tabloului.
Bravo copii! Ai fost ateni, srguincioi, activi
i harnici.
Ai meritat cte un cadou!



Explozia
stelar










Conversaie
Brainstorming



Analiza


Litera n
ambalaj
Observarea

Joc didactic



Problematizar
ea




































Joc didactic



Analiz
Observarea




Generalizarea





GSETE I NCERCUIETE LITERA DE CTE ORI
O NTLNETI N TABEL:

C N B S G S V D
R Z S C S J C T
L G S V B M S B
Z F S R H G J L M
N B V C S Z B P T
D F G H S J C M N
F T R P B S J L C
S G V C S G T R
C S G B R D
N H M P L J D S P V
Z C S R F M T D F






Iepura

Fulguori

Sniu

Mnui

Gheu




IEPURA , ORICEL
, SNIU ,

MNU I , FULGU
OR, ASE,

BULGRA , CU
M, APTE.



Scrie pe stelue numrul de silabe
ale cuvntului.


IEPURA TEFAN MNU
FULGUOR



NICUOR SNIU GHEU
COAL

S-ar putea să vă placă și