Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data : 23.01.2014

Instituţia: Gimnaziul nr.5


Disciplina: Logopedie
Logoped: Latu Nadejda, grad didactic I
Clasa: I
Tulburarea de limbaj: dislalie polimorfă.
Subiectul lecţiei: Automatizarea sunetului Ș.
Tema lexicală: Iarna.
Tipul lecţiei: de consolidare a cunoştinţelor.
Subcompetenţe:
 Formarea abilităţilor practice de folosire corectă a sunetului Ș în diferite
structuri verbale, în emiterea independentă, în silabe directe, în cuvinte şi
propoziţii.
 Utilizarea vocabularului însuşit la tema Iarna, în diferite situaţii de
comunicare: în convorbiri, la alcătuirea propoziţiilor, a micilor texte.
Obiective operaţionale:
O1-Să descopere subiectul lecţiei.
O2 - Să respecte poziţia organelor articulatorii la emiterea sunetului Ș.
O3 - Să execute corect exerciţiile de articulare.
O4 - Să pronunţe corect sunetul Ș în diverse structuri verbale.
O5 -Să stabilească poziţia sunetului şi literei Ș în cuvinte conform
algoritmului.
O6 -Să împartă cuvintele în silabe.
O7-Să numească diminuitivile cuvintelor propuse.
O8- Să alcătuiască propoziţii pe baza tablourilor.
O9 - Să participe activ şi cu interes la activitate.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, analiza, observarea, descoperirea, demonstrarea,
audierea, brainstorming, explozia stelară, problematizarea, litera în ambalaj, jocul
didactic.
Mijloace de învăţare: prezentare Power Point, oglinzi, fișe , schema poziţiei
sunetului în cuvînt.
Forme de organizare: frontal, individual.
Secvenţa Obiectivele Conţinutul lecţiei Strategii
lecţiei didactice
- Buna ziua copii. Astăzi la activitate
Evocare avem un oaspete şi veţi afla cine-i, ghicind Prezentare
Captarea o ghicitoare. Power
atenţiei Urecheat, cu haine sure, Point
stă pe cîmp și în pădure.
-Cine este? Aţi ghicit, iepurașul.
O1 -Bine v-am găsit copii!
-Bucuroși de oaspeți? Problematizarea
-Dragi copii, avem nevoie de ajutorul
O9 vostru! Pentru ajutor, vă vom mulțumi cu
cîte un cadou.
Am găsit în pădure o cutie fermecată. Iată Audierea
ce e scris pe ea: ,,Șapte șunci stau pe
șapte scaune și așteaptă șapte șoareci.”
Care sunet se repetă cel mai des în această
frămîntare de limbă?
Astăzi vom automatiza sunetul Ş în
Anunţarea silabe, cuvinte, propoziţii.
obiectivelor Anunţarea obiectivelor lecţiei.
şi subiectul Se prezintă profilul sunetului Ș.
lecţiei

O9
Realizarea
sensului
Prezentarea
situaţiei de
corecţie

O3 Elevilor li se propune să numească poziția


organelor articulatorii la emiterea
sunetului Ș. Conversaţia
La pronunţia sunetului Ş: Analiza
Buzele iau forma unui tubuşor deschis.
Dinţii se unesc, lăsînd o distanţă de 1mm
unul de la altul, formînd un obstacol
pentru aer.
Limba sub formă de cupă(căuș).
Fluxul de aer la pronunţia sunetelor Ş
este cald.
La sunetul Ş coardele vocale nu vibrează.
Elevii execută un complex de exerciții
articulatorii, la oglindă.
Exerciții pentru dezvoltarea mobilității Oglinzi
aparatului fono-articulator.
Exerciţii respiratorii şi articulatorii: Demonstrarea
Dirijarea -Zîmbet deschis – tubuşor deschis.
învăţării O9 -Limba lată (lopățică) – limba căuș.
-Limba după dinţii de sus - de jos.
-Spălăm dințișorii de sus.
-Lingem buzele.
-Pisica bea lapte.
-Ceasul , tic-tac.
Exerciții de respirație cu mișcări:
-Inspirăm aerul pe nas, ridicăm mîinile în
sus, la expir lăsăm măinile în jos și
O2 pronunțăm silabele: șa, șo, șu, șe, și, șî, șă.
-Dar ce se află în cutie?
Reflecţia I însărcinare: Ce știți copii despre iarnă?
O4 Explozia stelară.
Explozia stelară
O9 Cine?

Care? Ce?

O5
Obţinerea
performanţe
lor De ce? Cum?

-Ce este caracteristic pentru anotimpul Conversaţie


iarna? Brainstorming
-Cum se pregătesc animalele sălbatice
O7 pentru a ierna?
O4 -Cine aduce cadouri copiilor cuminți de
Crăciun? Analiza
-Care sînt jocurile de iarnă a copiilor?
-De ce copiii preferă anotimpul iarna?
Bilanţul O6 II însărcinare: ,,Litera în ambalaj”. Litera în
lecţiei Găsește și încercuiește litera Ș din tabel. ambalaj
III însărcinare: Completează cuvintele cu Observarea
O4 sunetele lipsă: Iepura-, - oricel, săniu -,
O8 mănu -i, fulgu -or, - ase, bulgăra-i, cu- mă, Joc didactic
Evaluarea -apte.
lecţiei. Pauză de relaxare.
IV însărcinare: Indică poziția sunetului Ș
în cuvinte. Problematizarea
Iepuraș, Fulgușori, Săniuș, Mănuși ,
Ghețuș, Ștefan.
Să hașureze figurile conform schemei.

- Poziție inițială

- Poziție mediană

- Poziție finală

V însărcinare: Alintați cuvintele: Joc didactic


Iepure, ureche, picioare, ochi, șoarece,
nour, fulg.
Cum poate fi un fulgușor?
VI însărcinare: Analiză
Copiii împart cuvintele propuse în silabe Observarea
şi indică pe steluțe numărul de silabe ale
cuvintelor.
VII însărcinare: Alcătuiește propoziții în
baza tabloului.
Bravo copii! Aţi fost atenţi, sîrguincioşi, Generalizarea
activi şi harnici.
Aţi meritat cîte un cadou!
GĂSEȘTE ȘI ÎNCERCUIEȘTE LITERA Ș DE CÎTE ORI
O ÎNTÎLNEȘTI ÎN TABEL:

C N B S Ș Ș G S V D
R Z S Ș C S Ș J C T
L G Ș S V B M Ș S B
Z F S Ș R H G J L M
N B V C Ș S Z B P T
D F G H S Ș J C M N
F T R P B S Ș J L C
S Ș G V C S Ș G T R
C S Ș Ș Ș Ș G B R D
N H M P L J D S P V
Z C S Ș R F M T D F
Iepuraș

Fulgușori

Săniuș

Mănuși

Ghețuș
IEPURA , ORICEL , SĂNIU ,

MĂNU I , FULGU OR, ASE,

BULGĂRA , CU MĂ, APTE.


Scrie pe steluțe numărul de silabe ale cuvîntului.

IEPURAȘ ȘTEFAN MĂNUȘĂ FULGUȘOR

NICUȘOR SĂNIUȘ GHEȚUȘ ȘCOALĂ

S-ar putea să vă placă și