Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

Data:
Educatoare:
Gradinita:
Grupa:Mică
Categoria activitatii: Cunoaşterea mediului
Tema: -DȘ1- “Cățelul”-observare
DEC1-”Cățelul”-colorare siluetă
Tipul activitatii: integrată

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1-sa-şi însuşeasca cuvintele noi:credincios,paza
O2-sa recunoasca parţile componente ale corpului cainelui;
O3- sa precizeze regulile de igiena ce trebuie respectate în contactul cu animalele
domestice;
O4- sa manuiasca cu atenţie materialul didactic;
O5–sa manifeste interes pentru activitate şi dragoste pentru animale

Metode si procedee:

conversaţia , explicaţia , comparaţia, problematizarea, observare.


Mijloace de invatamant:
diverse planşe înfaţişend caini,un catel viu ,fişe didactice reprezentand
un caine.

Desfasurarea activitatii:

Momentele Activitatea Activitatea Obiective Metode


activitaţii educatoarei copiilor procedee
1.Moment -aerisirea salii de
organizatoric grupa
-asezarea
scaunelelor in forma
de careu deschis
pregatirea
materialului
didactic;
intrarea copiilor în
sala de grupa.

2.Captarea atenţiei -o scurta ghicitoare -copiii raspund conversaţia


al carei raspuns va
fi “cainele”
E prieten credincios
Dca-i dai roade un
os
3Reactualizarea -o scurta discutie cu -copiii raspund -conversaţia
cunoştinţelor privire la animalele la intrebari
domestice
-astazi vom învaţa
4.Anunţarea cateva lucruri
temei,a despre caine -copiii asculta
obiectivelor explicaţia
5.Dirijarea -pe baza unei planşe -observa Conversaţia
învaţarii şi a cainelui vom analizeaza Observaţia
analiza alcatuirea O2
corpului
animalului:cainele
are corpul format
din cap, trunchi
member superioare O2
si member Explicaţia
inferioare.La cap -copiii asculta Conversaţia
are doi ochi, doua
urechi El are
mirosul foarte
dezvoltat,atât ziua
cât şi noaptea O2
auzul fin,la cel mai
mic zgomot ciuleste -raspund la O2 problematizarea
urechile în direcţia întrebari,asculta
din care vine explicaţiile
acesta.Are corpul
acoperit cu blana. conversaţia,
Cainele este un explicaţia
animal carnivor,dar
se hraneşte şi cu alte
alimente:paine,
lapte,etc.
Este un animal de
paza si este cel mai O1 conversaţia
bun prieten al -copiii raspund
omului.El latra ori problemati-
de cate ori intra zarea
cineva strain in explicaţia
curtea omului.
-se vor discuta O3
regulile de igiena şi O4
comportament O5
atunci când intram
în contact cu
animalele
domestice.
Pe linia melodică a
cântecului ”Azi
Grivei e mânios” se
va trece la cealaltă
activitate în care
copiii vor trebui să
coloreze silueta de
cățeluș pe care o au
pe măsuțe.

Copiilor li se va
reaminti să coloreze
în contur silueta și
să folosească
creioanele
adecvate .

5.Obţinerea Copiii rezolva fisele O2 munca


performanţei -sa incercuiasca independentã
animalele
domestice,sa
coloreze cainele.
conversaţia
O1
6.Incheierea -se fac aprecieri O2
activitatii individuale şi O3
colective asupra O5
modului cum s-au
comportat copiii la
activitate

-copiii parasesc sala


de grupa cantand
”Azi Grivei e
manios...”

S-ar putea să vă placă și