Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 31.03.2024

UNITATEA: Universitatea Creştină Dimitrie Cantemir

EDUCATOARE: State Valentina, Iacob (Petre) Daniela, David (Neaga) Sorina,

Sima (Porosanu) Teodora, Constantin F.C. Andreea, Fancsali (Fancsali Ork) Milena Maria

GRUPA: Mare

TEMA ANUALĂ: “Cum este/ a fost şi va fi aici pe pământ? ’’

TEMA SĂPTĂMÂNII: ,, În ograda bunicii!”

DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul Știinţă (matematică)

TEMA ACTIVITĂII: ,,Ajutoarele fermierului!"

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de cunoştinţe şi deprinderi;

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea și verificarea deprinderii de a forma mulțimi, după


diferite criterii, exersarea gândirii logice și a operațiilor sale: analiza, sinteza și comparația.
Dezvoltarea capacităților de cunoaștere și de familiarizare cu forme de gândire matematică și
logică.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Pe parcursul și la sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:

O1-să formeze mulțimi de elemente pe baza unui criteriu dat ( forma, marime, culoare);

Obiectivul este considerat atins dacă toți participanții la probă, reușesc să formeze cel
puțin trei din cinci multimi de elemente dupa diferite criterii .

O2 – să raporteze cifra la numarul de elemente pentru multimile formate;

Obiectivul este considerat atins dacă toți participanții la probă, reușesc să raporteze cifra
la numarul de elemente.
O3- să raporteze numarul de elemente la cifra dată;

Obiectivul este considerat atins dacă toți particianții la proba, reușesc să raporteze
numarul de elemente la cifra dată;

O4 –să formeze corect scara numerică crescătoare și descrescătoare în limitele 1-5;

Obiectivul este considerat atins dacă toți participanții la probă, reușesc sa formeze
corect scara numerică crescătoare și descrescătoare în limitele 1-5.

SARCINA DIDACTICĂ:
Copiii vor forma grupe de obiecte (animale) după diferite criterii, pe care le vor plasa intr-
un spatiu dat, vor asocia numarul de elemente cu cifra corespunzătoare si cifra cu numarul de
elemente, vor forma scara numerică crescătoare si descrescătoare (de la mic la mare si de la
mare la mic), cu ajutorul jocului intreractiv wordwall ,, Numara si potriveste’’.
Varianta I: ,,Ajutoarele fermierului”
Sarcina de lucru pentru această variantă, se va regăsi pe biletul scris din interiorul
unui plic, adus de fermierul Gică. Copiii vor avea de format mulțimi de elemente de același
fel, pe care le vor plasa respectând indicatiile fermierului.
Varianta a II - a: ,,Numărăm animalele cu fermierul Gică !”
Pentru aceasta varianta, copiii numiți vor avea de rezolvat sarcina de a numara
animalele din fiecare multime formata și de a asocia cifra corespunzatoare numarului de
elemente.
În complicarea jocului, educatoarea propune copiilor jocul interactiv
numit: ,,Numara si potriveste’’. Pe rând câte un copil va indica cifra potrivita și va rezolva
sarcina, realizând astfel, scara numerică.
REGULI DE JOC:
Rezolvarea corectă a sarcinilor de catre copiii, ajutându-l astfel pe fermier să-si
gaseasca animalele și să le numere. Copiii vor coopera pentru rezolvarea sarcinilor și
corectarea răspunsurilor incomplete sau greșite;
Pe rand, cate un copil va cauta indiciile și va rezolva sarcina. In urma rezolvării
corecte a sarcinii, copilul respectiv va fi rasplătit prin aplauze.

ELEMENTE DE JOC: -aplauze, surpriza, elemente de mișcare, manipularea materialului


STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: surpriza, conversația, explicația, demonstrația, jocul, exercițiul.
Resurse material: Ograda animalelor, siluete cu animale, fermierul Gică, jetoane cu cifre,
tabla interactivă.

Forme de organizare: frontal.


Locul de desfășurare: sala de grupă.
Resurse de timp: 30 minute.
Resurse bibliografice:
Curriculum pentru educatie timpurie 2019;
Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie, 2019;
Activități matematice în grădiniță- ghid practic- Magdalena Dumitrana, Editura Compania,
București, 2002.
Metode de evaluare: orală, aprecieri privind corectitudinea răspunsurilor copiilor.
SCENARIUL DIDACTIC

Momentele Continutul stiintific Strategiile Evaluare


activităţii didactice
Crearea atmosferei necesare desfăşurării în bune
Moment condiţii a activităţii:
organizatoric - Aerisirea sălii de grupă
2 min - Aranjarea mobilierului
- Pregătirea materialului
- Introducerea copiilor în sala de grupă,
indicându-le o poziţie corectă pe scăunele

Captarea
Copiii îndrumați de educatoare observă în sala Observarea
atenţiei Surpriza
de grupă pe fermierul Gică, foarte trist pentru ca comportament-
3 min Observația
si-a pierdut animalele de la fermă. Copiii hotărăsc ului verbal si
Explicaţia
împreună cu educatoarea să îl ajute pe fermier sa nonverbal al
Expunerea
le găsească și sa le aducă iarăși în ferma. copiilor
Conversaţia

Se anunță în mod direct titlul jocului


Anunţarea -observarea
temei şi ,, Ajutoarele fermierului ” și se prezintă pe Conversaţia comportamen-
enunţarea înțelesul copiilor obiectivele urmărite ( dacă veți Expunerea tului verbal şi
obiectivelor rezolva corect sarcinile jocului propus, la finalul Explicația nonverbal al
3 min jocului fermierul va fi foarte fericit. Pentru asta, copiilor
trebuie multă atenție și respectarea regulilor de
joc).
Explicarea regulilor jocului
Jocul are 2 variante, astfel că preșcolarii
Desfășurarea vor avea de rezolvat o serie de sarcini. La fiecare Explicația
activității răspuns corect fiecare copil va fi aplaudat de către
12 min întreaga grupă, oferindu-se explicaţii suplimentare
în cazul în care se constată că regulile sau modul
de desfăşurare a activităţii nu au fost înţelese.

Demonstrația
Demonstrarea jocului de probă.
observarea
Pentru fiecare variantă se execută jocul de probă comportamen-
și apoi se trece la executarea jocului propriu-zis tului
de către copii.
Explicaţia
Varianta I: ,,Ajutoarele fermierului”
Conversaţia
O1 Sarcina de lucru pentru această variantă se
Exercițiul
va regăsi în interiorul unui bilet scris de fermierul
Gică. Copiii vor avea de format mulțimi de
elemente de același fel, pe care le vor plasa evaluare orală
Explicaţia
respectând indicatiile fermierului.
Conversaţia
Exercițiul
Varianta a II - a: ,,Numărăm animalele cu
fermierul Gică !”
O2 Pentru aceasta varianta, copiii numiți vor
avea de rezolvat sarcina de a numara animalele
din fiecare multime formata și de a asocia cifra Explicaţia

corespunzatoare numarului de elemente. Conversaţia


Exercițiul
O4 În complicarea jocului, educatoarea
propune copiilor jocul interactiv numit:,, Numara
si potriveste’’.
https://wordwall.net/ro/resource/9209332/num evaluarea orală
%C4%83r%C4%83-%C8%99i-potrive
%C8%99te-cifrele Explicaţia
Pe rând câte un copil va indica cifra Conversaţia
Obtinerea potrivita și va rezolva sarcina, realizând astfel, Exercițiul
performanţei scara numerică.
4 min

Evaluarea În evaluarea performanței, copiii descriu cu


performanței propriile cuvinte ce au realizat și cum s-a numit Expunerea aprecieri
4 min jocul. conversația verbale

Încheierea În încheierea activității se vor face Conversația aprecieri


activității aprecieri generale şi individuale asupra modului în verbale,
2 min care copiii au participat la acest joc și se oferă recomense
recompense.

S-ar putea să vă placă și