Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: mică C
PROPUNĂTOARE: POLICE MARIA
TEMA ANUALĂ: “ Când, cum și de ce se întâmplă?”
DOMENIUL DE ACTIVITATE domeniul științe- activitate matematică
TEMA ACTIVITĂȚII ,,Hai să numărăm jucarii”
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
FORMA DE ORGANIZARE: frontală, pe grupe;

SCOPUL ACTIVITĂȚII :
- consolidarea cunoștiintelor dobândite cu privire la numerația în limitele 1-3 și
formarea șirului crescător și descrescător (de la 1 la 3 și de la 3 la 1);
-consolidarea deprinderii de a raporta numărul la cantitate și cantitatea la număr;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
O1- să numere în șir crescător si descrescător în limitele 1-3;
O2- să raporteze numărul la cantitate și cantitatea la număr;
O3- să stabilească ordinea în șirul numeric al numărului;
O4- să compare numerele stabilind vecinii lor;

SARCINA DIDACTICĂ:
-să recunoască și să denumească cifrele în intervalul 1-5 prin numărare
conștientă în ordine crescătoare și descrescătoare; să asocieze jetonul cu
numărul corespunzător răspunsului corect;
-să realizeze corespondența număr- cantitate;
-să observe cu atenție mulțimile formate;

ELEMENTE DE JOC: surpriza, mânuirea materialului, cooperarea între


participanți, recompensarea cu aplauze;

REGULILE JOCULUI:
Copiii încep și termină lucrul la semnalul educatoare.
Rezultatul unui copil este al echipei întregi și se răsplătește cu aplauze, se
aplaudă rezultatul bun.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: conversația, explicația, exercițiul, jocul,
demonstrația, problematizarea;
MIJLOACE ȘI MATERIALE :surpriza, jetoane cu cifre, jetoane cu diferite
jucării;
RESURSE DE TIMP : 20 – 25 minute

LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă;

DESFĂȘURAREA ACTIVIITĂȚII

MOMENTELE OB. DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII STRATEGII EVALUARE


LECȚIEI OP. DIDACTICE
METODE FORME DE
ACTIVITATE
1. Moment Se amenajează sala de grupă observarea
organizatoric cu scaunelele și masuțele comporta
distribuite ca la școală. mentului
Intrarea copiilor în sala de copiilor
grupă se va face ordonat, fiind
împărțiți în două echipe.
2.Captarea Introducerea copiilor in conversa- Frontală observarea
atenției activitate se va face prin ția capacității
prezentarea elementului explicația de atenție
surpriza : un săculeț cu sarcini voluntară
primit de către doamna
educatoare de la Zâna
Jucariilor. Aceasta provoacă stimularea
copiii la un joc de verificare a verbala
cunoștințelor pentru a vedea
câte au învățat la grădiniță.
3.Anunțarea Se anuntă tema și obiectivele explicația observarea
temei și a lecției. conversa comporta
obiectivelor -Copii, astăzi vom juca jocul ția mentului
,,Hai să numărăm jucarii”. copiilor
Prezint copiilor săculețul cu frontal
surprize adus de Zâna Jucariilor
și le spun că fiecare grupă va
trebui să răspundă cerințelor
jocului, pentru că la final Zâna
Jucariilor ne va recompensa.
4.Prezentarea Cum am spus că se numește conversați
conținutului și jocul de astăzi? a
dirijarea Invit copiii să se așeze pe explicația
învățării grupe, extrăgand cate o culoare
din bol, pentru desfășurarea
jocului matematic.
EXPLICAREA ȘI
DEMONSTRAREA
JOCULUI
Regulile jocului
Pentru acest joc, pe rând, câte exercițiul frontal
un copil din fiecare echipă, va analiza
trebui să extragă în ordine( 1-3) acțiunilor și
un bilețel, care va avea sarcina raspunsu
pe care trebuie să o rezolve.Va rilor
fi numit câte un copil care va
dori să rezolve sarcina. Dacă un
copil nu se va descurca, poate fi demonstra
ajutat de către un alt coleg. ția
Jocul de probă
Se realizează un joc de probă.

5.Obținerea Desfășurarea propriu-zisă a conversa


performanței jocului ția
După ce copiii au înțeles
regulile jocului, se trece la
executarea jocului propriu-zis.
O1 Sarcina 1
Câte un copil de la fiecare
grupă va veni în față și va exercițiul
extrage bilețelele cu nr.1.
Educatoarea va citi sarcina conversa pe grupe
pentru grupa nr.1 și 2. ția
Grupa 1 – numără și așează în
șir crescător numerele de la 1 la
3.
Grupa nr. 2 – numără și așează
în șir descrescător numerele de
la 1 la 3. capacitatea
O2 Sarcina 2 de a asocia
Voi numi alți doi copii care vor numărul la
trebui să extragă bilețelul cu cantitate și
sarcinile numărului 2. invers
Câte un copil va veni și va
ridica jetonul cu numărul
corespunzător răspunsului
corect al ghicitorii.
I Câte roți are o mașină? pe grupe
II Câte degete încap într-o
mănușă?
O3 I Câte picioare are găina?
II Câți iezi avea capra din exercițiul
poveste?
Sarcina 3
Voi numi alți doi copii care vor
extrage bilețelul cu nr. 3.
I A câta mulțime are cele mai
multe elemente?
O4 II A câta mulțime este
mulțimea cu cele mai puține
elemente? problemat
izarea
COMPLICAREA JOCULUI
Educatoarea cere copiilor să
observe cu atenție mulțimile
formate.

Sarcina 4
I A câta mulțime este mulțimea
jucăriilor roșii?
II Ce culoare au jucăriile din a
treia mulțime?
I Care este vecinul mai mic al
lui 3?
II Care este vecinul mai mare al
lui 1?

6.Asigurarea Educatoarea va împărți baloane explicația capacitatea


retenției și a colorate pe care sunt desenate exercițiul de a observa
transferului cifre. Fiecare copil va observa și depista
cifra pe care o are pe balon. pe grupe greșeala
Copiii se vor grupa după făcută spre a
numărul avut pe balon. o corecta
La semnalul educatoarei se
sparg baloanele care au
numărul indicat de aceasta.

8.Încheierea Se fac aprecieri verbale cu conversați frontală


Activității privire la participarea și a
implicarea copiilor în jocul explicația
propus.
Copiii vor primi recompense de
la Zâna Jucariilor.

S-ar putea să vă placă și