Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:02.03.2022
GRUPA:Mare
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:Grădiniţa cu P.P.nr.8
EDUCATOARE:Boiciuc Tunde
PROPUNĂTOR:Mesaroş Alexandra-Marusia,clasa a XII-a
PROFESOR METODIST:Glodean Vasile
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cum este/a fost şi va fi aici pe pământ?”
TEMA SĂPTĂMÂNII:,,În aşteptarea primăverii’’
TEMA ACTIVITĂŢII : ,,Flori parfumate în buchete matematice’’
DOMENIU EXPERIENŢIAL :DS-Activitate matematică
FORMA DE REALIZARE: joc didactic
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de grupă
DURATA ACTIVITĂŢII: 30-35 min
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea număratului în limitele 1-8 şi verificarea capacităţii
de a compune şi descompune un număr dat;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să constituie mulţimi cu 1-8 elemente;
-să raporteze numărul la cantitate şi cantitatea la număr;
-să compună şi să descompună numere în limitele 1-8, utilizând o gamă largă de variante;
-să perceapă numărul în întregul său;
-să rezolve sarcinile fişei;
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
1.Relaţii,operaţii şi deducţii logice în mediul apropiat
2. Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat
COMPORTAMENTE VIZATE:
E. 2.1 Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr şi cu numeraţia
E. 2.4. Efectuează operaţii de scriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor
SARCINA DIDACTICĂ: Compunerea şi descompunerea unui număr;
REGULILE JOCULUI: Copiii se împarte în două grupe (fete ghiocei - băieţii ghiocei), vor
număra ghioceii în ordine crescătoare apoi descrescătoare. Copiii vor compune şi descompune
numărul 8 ,aşezând ghioceii în 2 bucheţele (descompunere), ori completând elementele prin
(compunere).Vine în faţă numai copilul ales de mine..Raspunsurile corecte sunt aplaudate si
recompensate cu o bulină roşie pentru fiecare echipă. Dacă nu reuşeşte să rezolve sarcina,
copilul va alege un coechipier să-l ajute.
Copilul numit va aşeza fiecare ghiocel formând buchete prin compunere sau descompunere .
Se vor denumi grupele formate. Se va asocia cifra corespunzătoare numărului de elemente ale
fiecărui buchet. Se motivează de fiecare dată aşezarea.
ELEMENTE DE JOC:surpriza, aplauzele, recompensele
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode didactice: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea,munca
independent,surpriza,.
Mijloace de învăţământ: , siluete cu ghiocei,coşuleţ,table magnetică,fişe , stimulente.
Forma de organizare: frontal, individual.
Forme de evaluare: formativă/continuă
Metode de evaluare: observarea sistematică a comportamentului copiilor, chestionare orală,
aprecieri verbale stimulative, recompense.
BIBLIOGRAFIE:
Bojneag, Maria,”Jocuri didactice în cadrul activităţilor matematice, ghid metodic pentru
învaţamânt prescolar”, Petroşani, Eitura Tehno Art, 2007.
DEMERSUL DIDACTIC

EVENI CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGIA EVA


DIDACTICĂ LUA
MENT RE
Metode Mijloa For
DIDAC ,proce ce de me
dee şi învăţă de
TIC tehnici mânt orga
niza
re
1. Se asigură condiţiile unei bune desfăşurări a activităţii:
Moment - aerisirea sălii de grupă;
organizato - aranjarea scăunelelor în semicerc şi apoi sub formă de
ric careu deschis;
- pregătirea materialelor didactice;
2. Captarea atenției se va realiza prin introducerea în Conver Coşul Fron
Captarea activitate prin elementul surpriză “Coşul Primăverii” sa Primă tal
atenţiei despre care le voi spune copiilor că a fost adus în sala de ţia verii
grupă de către un mesager al Zânei Primăvara, care le Mesajul
cere să rezolve sarcinile din plicurile din coş.. Coşul
conţine un plic cu flori pentru numărat, jetoane, un plic
cu sarcinile jocului, stimulente şi un plic cu fişele de
muncă independentă’’.
3. - Dragi copii, astăzi vom juca jocul matematic “Flori Conver Fron
parfumate şi numere matematice” şi vom realiza sa tal
Anunţarea buchete de flori pentru ca Zâna Primăvară să fie
temei şi mulţumită şi să-şi trimită razele de soare pentru a încălzi ţia
formulare pământul.
a obiective Ne vom juca cu materiale primite,vom arăta că ştim
număra corect , vom compune şi descompune numărul 8
lor şi vom lucra individual pe fişe,

4.Dirijarea Explicarea , demonstrarea jocului : Planşa


învăţării Se explică şi demonstrează modul de desfăşurare a Panou
jocului. Conver Fron
Zâna Primăvara vrea să trimită prim mesagerul ei sa tal
nişte buchete cu ghiocei,iar voi trebuie să formaţi aceste
bucheţele. Copiii vor fi împărţiţi în două grupe (fete ţia
ghiocei - băieţii ghiocei), vor compune şi descompune jucăria
numărul 8. Vor număra fiecare grupă si vor asocia cu Demon Scooby
cifra care corespunde numărului de ghiocei. . stra -Doo
Pe tablă magnetic ,în fiecare buchet vor fi 1,2, 3, 4 trenule
ghiocei. Copilul numit de mine va trebui să completeze ţia ţul
numărul ghioceilor, cu ( 7, 6,5, 4 ) astfel încât în fiecare
buchet să fie câte 8.Toţi copiii ,vor fi atenţi şi vor Observ
verfica dacă au procedat corect. a
Exemplu: Într-un buchet erau 5 ghiocei. Eu am aşezat
încă 3 şi acum sunt 8 ghiocei. Ţia
Copiii numără ghioceii din buchete. Fiecare copil numit,
va verbaliza acţiunea efectuată.
La fel se va proceda şi cu celelalte buchete prin
descompunere. Fron
Precizez sarcinile şi regulile jocului: tal
1.Vom număra ghioceii primiţi în ordine crescătoare şi Plicuri
descrescătoare (1-10),vom alege 8 ghiocei cu care vom
continua jocul.
2.Vom compune numărul opt prin toate variantele Cifre
Explica
posibile.,, Într-un buchet erau 5 ghiocei. Eu am aşezat Siluete
încă 3 şi acum sunt 8 ghiocei. ţia ghiocei
3.Vom descompune numărul de 8 ghiocei în două
buchete în toate varianetele posibile.,, Eu am aşezat cei Obser
opt ghiocei, astfel: cinci în primul buchet si trei în al varea
doilea buchet.
comp
Joc de probă:
Se execută un joc de probă pentru a vedea dacă orta
copiii au înţeles cerinţele.
men-
Desfăşurarea propriu- zisă a jocului:
1.Copiii vor rezolva prima sarcina din coşuletul mesa- Demon Fron tului
gerului ,vor număra crescător şi descrescător. stra tal copii
Un copil ales de mine,va număra crescător şi
descrescător ghioceii şi va aşeza pe tabla magnetică un ţia Indi lor
buchet cu doar 8 ghiocei. vi
2. Copiii vor rezolva a doua sarcina din coşuletul Explica
mesagerului.Vor compune numărul 8 ,Pe tablă ţia dual Obser
magnetică ,în fiecare buchet vor fi 1,2, 3, 4 ghiocei.
Copilul numit de mine, va complete cu numărul varea
ghioceilor,( 7, 6,5, 4 ) astfel încât în fiecare buchet să comp
fie câte 8.. Vor fi solicitaţi mai mulţi copii din cele două orta
grupe,să spună cum au aşezat ghioceii. Toţi copiii ,vor fi
atenţi şi vor verifica dacă au procedat corect. Exerciţi men-
Exemplu: Într-un buchet erau 5 ghiocei. Eu am aşezat ul tului
încă 3 şi acum sunt 8 ghiocei.
3. Pe tablă magnetică ,în fiecare buchet vor fi 8 ghiocei Copii
iar copilul numit de mine va aşeza în două buchete din
cei opt ghiocei. Toţi copiii ,vor fi atenţi şi vor verifica lor
dacă au procedat corect
Exemplu:Eu am aşezat cei opt ghiocei, astfel: cinci în
primul buchet si trei în al doilea buchet. Împreună sunt
opt. Se verifică prin numărare şi se alege cifra
corespunzătoare.
Vor fi solicitaţi mai mulţi copii din cele două grupe,să Cifre
spună cum au aşezat ghioceii. Proble Siluete
Pentru fiecare răspuns corect matizar ghiocei
Complicarea jocului: ea Zar
Cu ajutorul unui zar ,un copil din grupa ghiocei+fete,va
arunca zarul şi va aşeza numărul de ghiocei
corespunzător zarului, pe tabla magnetică iar un copil de
la grupa ghiocei –băieţi va completa buchetul cu un nu-
măr de ghiocei , pentru a forma un buchet cu ghiocei.
5. Asigura Voi lucra în continuare pe o fișă de lucru, iar exercitiile Exerci Fişă Fron Aprec
vor fi explicate . tal iere
rea feed- Compunerea si descompunerea nr.8 ţiul Indi orală
back-ului Descompune mulțimea de 8 elemente după cum îți este vi
indicat. dual
Completează mulțimea încât să ai opt elemente.
Numără și află câte flori mai trebuie să adaugi ca să
obții un număr de 8
7. . Se fac aprecieri asupra întregii activități și copiii vor Conver Stimu Aprec
Încheierea fi recompensați de către Zîna Primăvară cu mici sa lente ieri
activităţii surprize. ţia verba
le
Precizez sarcinile şi regulile jocului:

SARCINA 1

1.Vom număra ghioceii primiţi în ordine crescătoare şi descrescătoare (1-10),vom alege 8


ghiocei cu care vom continua jocul.

SARCINA 2

2.Vom compune numărul opt prin toate variantele posibile.,, Într-un buchet erau 5 ghiocei.
Eu am aşezat încă 3 şi acum sunt 8 ghiocei.

SARCINA 3

3.Vom descompune numărul de 8 ghiocei în două buchete în toate varianetele posibile.,, Eu


am aşezat cei opt ghiocei, astfel: cinci în primul buchet si trei în al doilea buchet
Data: Fișă de lucru Numele:
Compunerea si descompunerea nr.8
1.Descompune mulțimea de 8 elemente dupa cum îți este indicat.
2.Completează mulțimea încât să ai opt elemente .

8
3.Numără și află câte flori mai trebuie să adaugi ca să obții un număr de 8.

3 6 5

8 8 8

S-ar putea să vă placă și