Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC- DȘ (CUNOAŞTEREA MEDIULUI)

DATA: 26.10.2023
UNITATEA ȘCOLARĂ: Grădiniţa cu Program Prelungit ,,Toldi” Salonta
EDUCATOARE: Morgovan Corina
GRUPA: Mare
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „ Când, cum şi de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: ,,Povestea toamnei”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Ce mi-a povestit Zâna Toamnă?”- evaluarea proiectului
CATEGORIA DE ACTIVITATE:Activități pe domenii experențiale- DȘ (Cunoaşterea
mediului)
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Provizii pentru greieraș”
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de priceperi şi deprinderi
DOMENIUL DE DEZVOLTARE:
1.DEZVOLTAREA COGNITIVÃ ȘI CUNOAȘTEREA LUMII
SUBDOMENIUL: Dezvoltarea gândirii logice și rezolvarea de probleme
REPER: Reper 4: Copilul ar trebui să fie capabil să găsească multiple răspunsuri/soluții la
întrebări, situații, probleme și provocări.
SUBDOMENIUL: Cunoștințe și deprinderi elementare matematice, cunoașterea și
înțelegerea lumii
REPER: Reper 5: Copilul ar trebui să fie capabil să demonstreze cunoașterea numerelor și a
numerației.
Reper 8: Copilul ar trebui să fie capabil să realizeze operații de seriere, grupare,
clasificare, măsurare a obiectelor
2. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII
ȘI SCRIERII
SUBDOMENIUL: Dezvoltarea limbajului și a comunicării
REPER: Reper 4: Copilul ar trebui să fie capabil să demonstreze capacitatea de a se exprima
corect gramatical.
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea cunoştinţelor copiilor despre anotimpul toamna,
despre fructele și legumele de toamnă, a modului de conservare a acestora precum şi de
exprimare orală corectă prin formuare de propoziţii şi fraze corecte
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- Să sorteze roadele toamnei conform cerinței;
O2- Să așeze fructele și legumele la culoarea potrivită;
O3- Să reconstituie din jumătați- întregul;
O4- Să răspundă la întrebări, formulând propoziții corecte din punct de vedere gramatical.
SARCINA DIDACTICĂ:
Recunoașterea caracteristicilor specifice anotimpului toamna, denumirea și sortarea
legumelor și fructelor de toamnă
REGULILE JOCULUI: Copiii răspund la întrebările prezentate, îndeplinesc sarcinile
cerute, aplaudă răspunsurile corecte.
ELEMENTE DE JOC: Surpriza, aplauze, recompense.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia, explicaţia, brainstorming, metoda
cubului, floarea de lotus, exerciţiul, problematizarea;
MATERIALE DIDACTICE ȘI MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: siluetă greiere,
scrisoare, cămara greierelui, coșuri, plicuri cu sarcini, cubul, lădițe, jetoane cu fructe și
legume, cartonașe cu jumătăți de fructe și legume, floarea de lotus, recompense (suc de
mere)
METODE DE EVALUARE: verificarea orală, observarea sistematică a comportamentului
copiilor, aprecierea verbală.
FORMĂ DE ORGANIZARE: Frontal, individual
RESURE TEMPORALE: 30-35 minute
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

ETAPELE CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE


ACTIVITĂȚII /METODE
DIDACTICE
ȘI
Metode și Mijloace de INDICATO
procedee învățământ RI

1. Moment Voi asigura condițiile necesare


organizatoric pentru o bună desfășurare a
activităților:

-aerisirea sălii de grupă;

-aranjarea mobilierului;

-pregătirea materialelor
didactice necesare;

-intrarea copiilor în sala de


grupă și așezarea lor în
semicerc;

2. Captarea - După intrarea copiilor în sala


atenției de grupă, voi atrage atenția
acestora asupra unui greiere.
Acesta stă lângă o cămară cu Conversația Siluetă Observarea
toate rafturile goale și are în greiere, sistematică a
mână o scrisore. cămară, comportamen
scrisoare tului copiilor
- Prezint copiilor scrisoarea de
la greieraș (Anexa 1).

După citirea scrisorii voi


prezenta cămara greierașului
care este goală.,,Uitați-vă dragi
copii aceasta este cămara
greieraşului, iar voi va trebui
să-l ajutaţi să îşi facă câteva
provizii deoarece în curând
vine iarna şi singur nu va
reuşi.”

Doriţi să îl ajutăm?

3.Reactualizare - Haideţi să ne amintim ce ştim Conversația Aprecieri


a cunoştinţelor noi despre anotimpul toamna: verbale
dobândite
- În ce anotimp ne aflăm?
anterior
-Ce se întâmplă cu natura
toamna?
-Ce fructe se coc toamna?

-Ce fac gospodinele din fructe?

-Ce legume se coc toamna? Brainstormingul

-Ce fac gospodinele din


legume?

-De ce consumăm fructe și


legume?

-Ce fac păsările călătoare?

4. Anunţarea Pentru că doriţi să-l ajutaţi pe Conversația Observarea


temei și greieraș să îşi umple cămara, sistematică
enunțarea astăzi ne vom juca jocul comportamen
obiectivelor numit ,,Provizii pentru Explicația tului copiilor
greieraş’’.

În cadrul acestui joc va trebui


să răspundeţi la câteva întrebări
despre anotimpul toamna, să
sortaţi fructele şi legumele de
toamnă, astfel încât până la
sfarşitul activităţii, greieraşul să
îşi umple cămara cu provizii
pentru iarnă.

Şi nu uitaţi că la finalul
activităţilor, greierele, vă va
răsplăti pentru ajutorul vostru.

Doi-trei copii vor repeta


denumirea jocului.

5. Prezentarea Explicarea jocului:


optimă a noului
Voi explica copiilor regulile
conținut și
jocului ,,Provizii pentru
dirijarea Observarea
greieraş”.
învățării sistematică a
Pe rând copiii vor lua câte un comportamen
plic din coş în ordinea tului copiilor
numerelor scrise pe ele. Fiecare
Explicaţia
plic conţine o sarcină pe care
aceștia vor trebui să o rezolve.
Educatoarea le va citi
conţinutul fiecărui bilet din plic
şi va deschide următorul plic
doar dacă vor rezolva corect
sarcinile din plicul extras.
Pentru fiecare sarcină rezolvată
corect, copiii vor câștiga câte o
provizie pentru greieraș pe care
o vor pune în cămara acestuia.
În final, greieraşul îi va
recompensa pe copii cu un
pahar de suc de mere.
Executarea jocului de probă:

Voi alege un copil, care va veni Conversaţia


și va extrage din coşuleț plicul
corespunzător primei probe. Îmi
înmânează plicul, îl deschid şi
scot biletul pe care sunt trecute
sarcinile ce trebuie rezolvate.

Copilul este solicitat să


rostogolească cubul și să Explicația
răspundă la o întrebare.

6.Obținerea Executarea propriu-zisă a


performanței jocului:
Jocul
După ce copiii au înţeles
regulile jocului se trece la
executarea jocului propriu-zis. Coș, plicuri
Jocul se repetă până la cu sarcini,
epuizarea tuturor întrebărilor. cubul,
lădițe,
Răspunsurile corecte vor fi
jetoane cu
aplaudate. Daca răspunsul nu va
fructe și
fi corect, copilul numit va fi
legume,
ajutat de ceilalţi copii.
cartonașe cu
Un alt copil va fi ales pentru a jumătăți de
găsi următorul plic . fructe și
legume
Se va trece mai departe atunci
când întrebările din plic sunt
epuizate și răspunsurile corecte.

Se va proceda în acelaşi mod


până când vor fi epuizate toate
plicurile.
În mod evident, sarcinile mai
grele vor fi rezolvate de copiii
din grupele mari și mijlocie, iar
sarcinile mai ușoare, de către
copiii din grupa mică.

Sarcina 1

,,Cubul Toamnei”

Copiii vor rostogoli ,,Cubul


Toamnei” și vor răspunde la
câte o întrebare referitoare la
anotimpul toamna.

Sarcina 2

„Coşul cu bogățiile toamnei”


Copiii sortează fructele și
legumele de toamnă, așezându-
le în lădiţe.

Sarcina 3

,,Caută jumătatea”

Pe tabla magnetică vor fi


așezate cartonașe cu jumătăți de
fructe și legume. Copiii vor
trebui să aleagă jumătatea lipsă,
reconstruind astfel întregul

7.Asigurarea Complicarea jocului:


retenției și a
Se va realiza prin metoda
transferului
„Floarea de lotus”

Sarcina 4
Florea de lotus Floarea de Verificarea
,,Curcubeul fructelor şi
legumelor de toamnă” lotus orală

În centru se va afla un cartonaş Explicaţia Jetoane cu


(cerc), cu tema jocului- fructe și
legume,
„Curcubeul fructelor şi
jetoane cu Aprecieri
legumelor de toamnă”. În jurul
culori verbale
cercului voi lipi 8 petale de
lotus , fiecare având una din
culorile: roşu, galben,
portocaliu, verde, mov, Exerciţiul
albastru, maro și alb.

Pe rând câte un copil va extrage


Problematizarea
o culoare din cele 8. Un alt
copil va trebui să aleagă
leguma , fructul , căreia i se
potriveşte culoarea extrasă de
colegul de grupă şi le va lipi pe
petala ce are culoarea adecvată.
(ex:dacă un copil a ales
culoarea mov, al doilea copil va
alege o vânată şi o va lipi pe
petala de culoare mov a Florii
de Lotus).

8.Evaluarea Se fac aprecierei individuale şi Aprecieri


colective cu privire la modul de privind
participare al copiilor la modul de
activitate. Conversaţia realizare al
- Cum s-a numit jocul? sarcinilor
-Care a fost sarcina voastră
preferată?
- Ce v-a plăcut cel mai mult?
9. Încheierea Voi oferi recompensa pregătită Conversația Aprecieri
activității de greieraș. verbale

Copiii părăsesc sala de grupă


Recompensa
intonând cântecul „A venit pe
dealuri toamna”.
ANEXA 1

Dragi copii,

Ştiu că îmi cunoaşteţi bine povestea!


Şi anul acesta ca în fiecare an am cântat toată vara, până toamna târziu
şi vremea rea m-a prins iar cu cămara goală.Nu vreau să ajung să cer iarăşi
de la vecina mea furnica, pentru că nu-mi dă niciodată. Frunzele ruginii de
toamnă mi-au şoptit că, copiii din grupa Ursuleților, adică voi, sunt copii isteţi și
pricepuţi.Vă rog să mă ajutaţi să-mi fac provizii pentru iarnă, fiindcă toamna
mai are puţin şi pleacă de la noi, iar eu singur nu voi reuşi. De aceea v-am trimis
un
coş cu surprize în care aveţi mai multe plicuri care conţin diferite sarcini pe care
trebuie să le rezolvaţi. Pentru fiecare sarcină rezolvată corect, cămara mea se va
umple cu câte o provizie. Pentru că îmi sunteţi tare dragi v-am lăsat şi eu un coş
plin cu bunătăţi pe care le veţi primi la sfârşitul activităţii daca îmi veţi umple
cămara.

Vă mulţumesc!

Cu drag, greieraşul

S-ar putea să vă placă și