Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE ( ADE )


GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR 6
PROPUNĂTOR: Gliga Andreea Gabriela
GRUPA: Mijlocie
TEMĂ ANUALĂ:
TEMA SĂPTĂMÂNII: Fructe parfumate
DOMENIUL EXPERENȚIAL: Domeniul științe- matematică
TEMA ACTIVITĂȚII:
MILOC DE REALIZARE: Joc didactic: Fructe sortăm și în coșuri le așezăm
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea cunoștințelor referitoare la număratul în concentrul 1-3.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- Să numere corect crescător și descrescător în concentrul 1-3;
O2- Să formeze mulțimi de obiecte crescător și descrescător în concentrul 1-3;
O3- Să numească locul fiecărui număr natural și să numească vecinii acestuia;
O4- Să raporteze cantitatea la număr- cifră și invers;
O5- Să rezolve corect sarcinile din fișa de lucru.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, exercițiul, problematizarea,
demonstrația;
MATERIALUL DIDACTIC: jetoane cu cifre, tabla magnetică, planșă cu livadă, coșulețe;
FORMA DE ORGANIZARE: frontală, individual.
DURATA: 15 minute.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
ETAPELE CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII STRATEGII EVALUARE
ACTIVITĂȚIII DIDACTICE
Moment Pentru a asigura buna desfășurare a
organizatoric activității se vor crea condiții
corespunzătoare:
• Așezarea scăunelelor în formă
de semicerc;
• Pregătirea materialului didactic.
Captarea Educatoarea spune o poezie:
atenției Soarele a pus în pomi și dulceață și
culori.
Conversația
Explicația Frontală
În livadă acum găsești tot ce vrei, tot ce
poftești: mere roșioare, pere aurii,
gutui gălbioare, prune brumării.
În lumina toamnei toate îți zâmbesc
Și parcă te-ndeamnă să vi la cules.
Anunțarea Se anunță tema și obiectivele pe
temei și a înțelesului copiilor: astăzi, la
obiectivelor matematică, vom culege și sorta
fructele de toamnă care se află în livada
noastră. Ne vom imagina că suntem Conversația Frontală
agricultori și avem propria livadă unde
găsim : meri, peri, pruni și alte fructe pe
care le vom culege și le vom așeza în
coșulețe.

Li se va reaminti copiilor că
răspunsurile trebuiesc formulate în
propoziții complete și corecte și să își
aștepte rândul pentru a răspunde.
Dirijarea În prima parte a activității se vor face
învățării și exerciții de numărat crescător și
obținerea descrescător în concentrul 1-3.
performanței • Se va realiza intuirea
materialului- copiii vor observa
materialul didactic: cifre, planșa
fructe din carton. Conversația
• Explicarea activității: pe planșa Exercițiul Frontală
prezentată de educatoare se Observația Individuală
află livada copiilor pe care avem Explicația
și câteva cosulețe pentru Problematizarea
colectarea lor. Fiecare copil va fi
numit pe rând și va culege din
oricare copac unul, două sau
trei fructe pe care le va așeza
ulterior în coșulețe separate în
funcție de culoarea fructelor
alese. Astfel fiecare copil va
participa la activitate, va
număra și sorta fructe.
Fixarea Copii primesc o fișă de lucru cu sarcina:
cunoștințelor Încercuiește numărul care arată câte Exercițiul Individuală
obiecte sunt în fiecare coșuleț.
Aprecieri Se realizează aprecieri generale și
finale individuale cu privire la modul de
participare al copiilor la activitate. Se Conversația
acordă recompense.

S-ar putea să vă placă și