Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: Mare
TEMA ANUALĂ: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: „Toamna darnică”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Coronița toamnei”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: „Știință”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică
TIPUL DE ACTIVITATE: Verificare de cunoștințe
FORMA DE REALIZARE: Joc didactic - „Cine știe să numere mai bine?”
FORMA DE ORGANIZARE: Frontală și individuală
LOCUL DESFĂȘURĂRII: Sala de grupă
DURATA ACTIVITĂȚII: 35 min.
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea număratului în limitele 1-5.
DOMENIUL DE DEZVOLTARE:E. Dezvoltarea cognitivă și cunoașterea lumii
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:V.2 Cunoștințe și deprinderi elementare matematice
pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat.
COMPORTAMENTE VIZATE:
2.1 Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr și numerația;
2.4.Efectuează operații de seriere, grupare.clasificare, măsurare a obiectelor;
2.5. Rezolvă situații -problemă, pornind de la sortarea și reprezentarea unor date;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 Să numere crescător și descrescător în limitele 1-5
 Să raporteze numărul la cantitate și invers;
 Să compare două mulțimi și să aleagă semnul potrivit („>”, “<”, “=”)
 Să rezolve corect sarcina din fișa de lucru.
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, , exerciţiul, observaţia, jocul,
problematizarea.
 Mijloace didactice: tabla magnetică, jetoane cu cifre de la 1 la 5, flori din hârtie
colorată, vaze cu flori de toamnă coșulețe cu crizanteme, jetoane cu semnele „>”, “<”,
“=”, creioane colorate, fișe de lucru.
SARCINI DIDACTICE:
 Să recunoască cifrele în limitele 1-5
 Să formeze la tabla magnetică șirul crescător și descrescător.
 Să raporteze numărul la cantitate și invers.
 Să compare două mulțimi și să găsească semnul potrivit
 Să sesiseze ce se întâmplă dacă luăm sau adaugăm un element unei mulțimi.
REGULILE JOCULUI:
 Nu vorbim neîntrebați.
 Așteptăm să ne vină rândul.
 Ascultăm cu atenție răspunsul colegilor pentru a putea corecta dacă este nevoie.
ELEMENTE DE JOC:
 Surpriza
 Aplauzele

BIBLIOGRAFIE:
• Curriculum pentru educaţie timpurie 2019;
• Glava, A., Pascal, M., Tătaru, L., L. - ,,Educaţie timpurie – Ghid metodic pentru aplicarea
curriculumului preşcolar”, Ed. Paralela 45 Piteşti, 2009;
• Ezechil, L., Lăzărescu, P., M. - ,,Laborator preşcolar – ghid metodologic”, Ed. V&I,
INTEGRAL Bucureşti (2001);
DEMERS DIDACTIC

Eveniment didactic Conținut științific Strategii Evaluare


didactice
1.Moment Creez condiţiile psihopedagogice Conversația
organizatoric necesare desfăşurării activităţii în bune
condiţii:
- aerisirea sălii de grupă;
- pregătirea materialului didactic;
- aranjarea mobilierului;
- așezarea materialului didactic pe
măsuță;
- instructajul verbal.
2. Captarea atenției Voi capta atenția copiilor cu ajutorul Conversația Observarea
unui plic în interiorul căruia este cifra sistematică
6 care vrea cu orice preț să se așeze
lângă surioarele ei la grupa Minnie &
Mickey.
3. Reactualizarea Port o scurtă conversație cu copiii Conversația Chestionare
cunoștințelor despre activitatea matematică și ne orală
reamintim până la cât am învățat să Observarea
numărăm. sistematică a
copiilor
4.Anunțarea temei Jocul de azi se numește: : „Cine știe să Conversația
și a obiectivelor numere mai bine!”O să ne reamintim Observarea
cu cine se aseamănă cifrele, o să sistematică a
formăm buchete de flori și o să Explicația copiilor
numărăm florile din coșuri pentru a
stabili unde sunt mai multe sau mai
puține.

5. Dirijarea Explic copiilor regulile jocului: Explicația Observarea


învățării -nu vorbim neîntrebați; sistematică a
a) explicarea -așteptăm să ne vină rândul; copiilor
regulilor jocului -suntem atenți la colegii noștri să
completăm un eventual răspuns greșit;
Sarcinile jocului le vom afla culegând
crizantemele din grădină. Răspunsurile
corecte vor fi aplaudate.
b)demonstrarea Jocul de probă
jocului de probă Demonstratia
Jocul se va desfășura sub formă de
ștafetă.Un copil numit de mine va
număra până la 5 , după care va bate
palma cu vecinul său care trece la
tablă și așează cifrele din primul Conversația
coșuleț în ordine crescătoare.
c)executarea
propriu-zisă a Proba 1
jocului de către Culegem din grădină prima crizantema
copii și citim sarcina ascunsă de ea .
Numărăm crescător (1-5) și
descrescător (5-1) si formăm șirurile la
tablă.
Exercițiul
Proba 2-raportare la număr
Recunoaște cifrele de pe vaze și
așează tot atâtea flori.

Proba 3-raportare la cantitate


Voi așeza la tablă coșulețe cu flori.
Copiii numără florile din coș și aleg
d)complicarea cifra corespunzătoare mulțimii.
jocului
Numără florile din fiecare mulțime și
alege semnul potrivit („>”, “<”, “=”)

6. Obținerea Se realizează prin proba ,,Adevărat Conversația Evaluare orală


performanței sau fals?“
-la această probă fiecare copil trebuie
să răspundă prin ridicarea unui
cartonaş verde (aserţiune
adevărată)sau unul roşu (aserţiune
falsă)
Exemple:
-2 este vecinul lui 5?
-4 este mai mic decât 2
-cifra 6 vrea să rămânâ la gradiniță?
7. Evaluarea Fișă de lucru :” Colorează cât arată Exercițiul Observarea
activității cifra” produselor
activității
8. Încheierea Se vor face aprecieri verbale asupra Conversația Aprecieri
activității modului de participare a copiilor la generale și
activitate individuale

S-ar putea să vă placă și