Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data: 12.11.2019
Educatoare: Bîțu Anda
Grupa mică
Tema anuală: Cu ce și cum ne exprimăm ceea ce simțim?
Proiect tematic: „Poveste, spune cum este...?”
Subtema: „Căsuța din oală”
Tema activităţii: „Sortează frunzele după culoare şi mărime”
Domeniul experienţial: Domeniul Ştiinţă – Activitate matematică
Mijloc de realizare: Exerciţiu cu material individual
Tipul activităţii: transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe

Scop: Fixarea cunoştinţelor referitoare la caracteristicile frunzelor şi dezvoltarea capacităţii de a efectua clasificări pe baza unor
criterii date: mărime, culoare

Obiective operaţionale:
O 1 – să denumească corect culorile pe care le pot avea frunzele toamna: maro, galben, verde, roşu; obiectivul este atins dacă toți
preșcolarii denumesc culorile frunzelor;
O 2 – să grupeze toate frunzele după criteriul aceleași culori; obiectivul este atins dacă toți copiii reușesc să formeze grupuri de frunze de
aceeași culoare.
O 3 – să identifice, să ordoneze și să lipească corect frunzele pe fișa de lucru, după criteriul mărimii : frunză mici, mijlocie și mare;
obiectivul este atins dacă toți copii reușesc să identifice corect și să lipească corespunzător frunzele în funcție de mărimea acestora;

Strategia didactică
Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, explicaţia, expunerea, observaţia, munca independentă
Material didactic: frunze de diferite soiuri, fişă de lucru, recompense.
Forma de organizare: frontal şi individual
Durata activităţii: 30 min.
Bibliografie:
 Curriculum pentru Educația Timpurie ( a copiiilor de la naștere până la vârsta de 6 ani), MEN, 2019
 Dumitrana, Magdalena, (2002), Activităţile matematice în grădiniţă, Editura Compania, Bucureşti
 Neagu, Mihaela; Beraru, Georgeta, (1997), Activităţi matematice în grădiniţă, Editura Collegium Polirom, Iaşi;

EVENIMENTE OB. CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE


DIDACTICE Metode şi Material
procedee didactic
1.Organizarea În vederea unei bune desfăşurări a activităţii, mă
activităţii voi ocupa de aerisirea sălii, amenajarea spațiului de
desfășurare a activității, pregătirea materialelor,
momentul de intrare al copiilor în sală și așezarea
acestora pe scaune la măsuțe.
2.Captarea atenţiei Pornind de la plimbarea pe care am făcut-o Expunerea
împreună cu copiii în curtea grădiniței zilele trecute,
le voi aminti copiilor despre frunzele pe care le-au
cules, le voi reaminti poezia „Frunza”, apoi voi frunze
scoate dintr-o cutie frunzele de diferite forme, diferite
mărimi şi culori.
3. Anunţarea temei Copiii vor afla că în cadrul aceastei activități vom
şi a obiectivelor sorta frunzele de aceeaşi culoare, apoi le vom așeza Explicaţia
pe fiecare în funcție de mărimea lor.
4.Reactualizarea O1 Se va discuta cu cei mici despre culorile pe care le Observaţia
cunoştinţelor pot avea frunzele toamna: maro, galben, verde, Evaluare
roşu, şi copiii vor identifica ce culori au frunzele de verbală (prin
pe măsuţele lor. Conversaţia aprecieri)
O2 Apoi voi aduce în discuţie dimensiunea frunzelor, Explicaţia
explicând termenul de „mărime” – frunzele pot fi
de mărime mare, mijlocie sau mică.
Voi cere copiilor să identifice frunzele alegând
fiecare câte o frunză mare, apoi una mijlocie, apoi
una mică.
5.Dirijarea O3 Folosind frunzele de pe măsuţele lor, copiii vor Explicaţia frunze
învăţării sorta frunzele în funcţie de culoarea lor. Exerciţiul diferite
Voi supraveghea realizarea corectă a sarcinii şi voi Evaluare
oferi explicaţii suplimentare copiilor, dacă va fi verbală (prin
nevoie! aprecieri)
Apoi, voi oferi copiilor câte o fișă pe care ei vor Explicaţia
ordona în funcţie de mărime: frunzele mari la
O4 dreapta, cele mijlocii la mijloc, cele mici la stânga. Observaţia Evaluare
Le voi specifica copiilor că indiferent de natura Exerciţiul verbală (prin
frunzelor, putem întâlni atât frunze mari, cât și aprecieri)
frunze mijlocii sau mici.
Fiecare copil va lucra cu frunzele din faţa sa,
O5 aşezându-le de la mic la mare, apoi împreună cu
colegii, vom verifica dacă fiecare copil a realizat
corect ordonarea frunzelor după criteriul mărimii.
6.Asigurarea Copiii vor primi fişe de lucru pe care vor lipi Explicaţia fişă de
retenţiei şi a frunze după criteriul mărimii. lucru
transferului O3 Se vor analiza fişele realizate de copii şi se vor Exerciţiul
şi O4 repeta aspectele ce privesc culoarea și mărimea
Evaluarea frunzelor.
performanţelor Se va analiza modul de lucru al copiilor.
Se vor face aprecieri individuale asupra lucrărilor
colegilor de grupă.
Copiii vor fi întrebați ce activitate au desfășurat, ce
anume au lucrat și ce fel de frunze au folosit.
Conversaţia Evaluare
verbală (prin
aprecieri)
7.Încheierea Voi face aprecieri generale şi individuale asupra
activităţii comportamentului şi participării copiilor la
activitate. recompense
Voi oferi recompense tuturor copiilor pentru că au
fost activi şi au realizat corect fişa de lucru.
Domeniul Științe- activitate matematică

1. Identifică și lipește frunza corespunzătoare:

S-ar putea să vă placă și