Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE ACTIVITATE

„O LUME DISPARUTĂ”
Data:
Grădiniţa:
Grupa: mare
Educatoare:
Tema anuală de studiu:„Cum este,a fost si va fi aici pe pamant?”
Tema proiectului: „O lume disparută”
Subtema:Povesti cu dinnozauri
Categorii de activităţi de învățare implicate:
A.I.cu durata de o zi:,,Dinozauri misteriosi ”(D.L.C.+D.O.S.)-lectura dupa imagini+activitate practica
ADP : Intalnirea de dimineata-,,Buna dimineata,Dino!!Inviorarea se face pe fond muzical accesand linkul: https://www.youtube.com/watch?
v=jUNBugrF1iU
ALA1:
-Constructii-,,Reconstituire fosila”-vor realiza un schelet de dinozaur cu ajutorul trusei LEGO
-Stiita-,,Vulcani”-vor construi vulcani si vor face experimente cu otet si bicarbonat,simuland eruptia vulcanilor
-Nisip si apa-,,Parcul dinozaurilor”-vor descoperii pe nisip diferite urme de dinozauri iar in nisip oua de dinozauri,oua.
ALA2:
-,,Cantecul dinozaurilor”-joc distractiv- https://www.youtube.com/watch?v=qfEkx-VNGEE
-MP,,Pernenele le asezam si povestea o ascultam-Trezirea micului dinozaur”
https://www.youtube.com/watch?v=paXcukjgIeo

Tipul activităţii : consolidare şi sistematizare de cunoştinţe, priceperi, deprinderi;


Scopul activităţii didactice: Verificarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator,dezvoltarea gandirii logice pe baza
succesiunii ideiilor textului literar,organizarea colectivului,disciplinarea si corectarea activitatii online in mers,dezvoltarea deprinderii de lucru
cu hartia,ca mijloc de exprimare artistica.
I.Dimensiuni ale dezvoltării :
1.Relatii,operatii si deductii logice in mediul apropiat
Comportamente vizate:
- Identifică elementele caracterisice ale unor fenomene/relaţii din mediul apropiat.
-Compara experiente,actiuni,evenimente,fenomene/relatii din mediul apropiat.
-Realizeaza,in mod dirijat,activitati simple de investigare a mediului,folosind instrumente si metode specifice.
2.Caracteristici structurale si functionale ale lumii inconjuratoare
Comportamente vizate:
-Indentifica si valorifica unele caracteristici ale lumii vii,ale Pamantului si Spatiului.
-Descrie unele caracteristici ale lumii vii,ale Pamantului si Spatiului.
-Manifesta curiozitate pentru activitati,persoane si elemente noi.

Obiective operaţionale:
 Să expună cunoștințele referitoare la lumea dinozaurilor,discutând,descoperind, imaginând și îmbunătățind performanța prin intermediul
metodei „Ciorchinele”;
 Să aprecieze lucrările artistico-plastice realizate pe baza următoarelor criterii: așezarea elementelor compoziționale, grad de finalizare,
aspect, raportând propria lucrare la cerinţele vizate;
 Sa rupa hartia in bucati potrivite,sa o mototoleasca si apoi sa o lipesca corect pe suprafata plana data;
 Sa enumere etapele de lucru;
 Sa propuna solutii originale pentru finalizarea temei;
 Să utilizeze corespunzător materialele puse la dispoziție;
 Să reţină conţinuturile jocurilor propuse de educatoare;
 Să adopte o poziţie corporală corectă .
Strategii didactice:
 Metodee si procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, metoda „Mâna oarba”,,Ciorchinele”, problematizarea;
 Mijloace de invatamant: poster cu dinozaur, vulcan, crengi de copaci, jetoane diverse, ou din porțelan, hârtie creponata, lipci,
dinozauri(jucării), oțet, bicarbonat, schelet de dinozaur, cuburi etc.
Forma de organizare a activităţii: frontal, individual,pe grupe.
Strategii, metode şi instrumente de evaluare:
 frontală, de grup, individuală- realizată pe parcursul activităţii prin observarea comportamentului copiilor, observarea capacităţii
de menţinere a atenţiei;
 finală- realizată prin aprecierea rezolvării corecte a sarcinilor şi prin analiza produselor activităţii.
Resurse :
 temporale: o zi
 umane: preşcolari, educatoare
 spaţiale: sala de grupă(Platforma Classroom)

Bibliografice:
 Ghid pentru proiecte tematice. Activităţi integrate pentru preşcolari, Ed. Didactică, Bucureşti, 2008.
 Culea, Laurenţia- Activitatea integrată din grădiniţă, Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008.
 Curriculum pentru educația timpurie, M.E.C.T., 2019 ( Anexa la ordinul ministrului Educației Naționale nr. 4.694/2.08.2019).
INVENTAR DE ACTIVITĂŢI

Activități
Activități liber
liber alese
alese
Activități
Activități liber
liber alese
alese Activități
Activități liber
liber alese
alese
NISIP
NISIP ŞI
ŞI APĂ:
APĂ:
CONSTRUCȚIE:
CONSTRUCȚIE: ȘTIINȚĂ:
ȘTIINȚĂ: „„ Urme de dinozauri”
Urme de dinozauri”
„„ Reconstituie
Reconstituie fosila”
fosila” „Vulcani”
„Vulcani”

„Dinozauri
„Dinozauri misteriosi
misteriosi ””
DLC+DOS
DLC+DOS
Lect.dupa
Lect.dupa imagini+
imagini+
activitate
activitate practica
practica

Activități
Activități liber
liber alese
alese

„Cântecul
„Cântecul dinozaurilor”-
dinozaurilor”-
joc
joc de
de mișcare
mișcare
MP,,Pernenele
MP,,Pernenele le
le asezam
asezam si
si povestea
povestea oo ascultam-Trezirea
ascultam-Trezirea micului
micului dinozaur”
dinozaur”
https://www.youtube.com/watch?v=paXcukjgIeo
https://www.youtube.com/watch?v=paXcukjgIeo
SCENARIUL ZILEI

Înainte de venirea copiilor în sala de grupă se pregătesc o parte din materiale şi se aranjează sala pentru sectoarele de activitate. Activitatea
va începe cu Întâlnirea de dimineaţă : salutul, prezenţa, calendarul naturii,înviorarea, noutatea zilei, moment în care le voi povesti despre
întâlnirea mea cu un diozaur care se numeşte Bronto. Bronto se află la noi în sală în colțul naturii.După ce aflăm cu tristeţe că dinozaurul a ieșit
din ou și s-a trezit singur și fără culoare, ne propunem împreună cu copiii să intrăm în pădurea magică încercând să îl ajutăm pe dinozaur,dăruin-
du-i culoare.
Activităţile liber alese:
1)Construcție : Vom realiza un schelet de dinozaur, spărgând cuburile și reconstituind apoi scheletul;
2) Știință: Vom construi vulcani și vom face experimente cu oțet și bicarbonat, simulând erupția vulcanilor;
3) Nisip şi apă: Descoperim in nisip urme de dinozauri .
Pe tot parcursul desfăşurării activităţilor la centrele de interes, voi urmări modul de relaţionare şi colaborare al copiilor şi voi da indicaţii acolo
unde este nevoie.
Activitatea pe domenii experienţiale introduce copii într- O lume disparută, printr-o lectura pe baza de imagini loc în care se vor întâlni cu
dinozaurul Bronto cel micut si neastamparat. Pe baza imaginilor vom descoperi lumea in care traiau dinozaurii, familia si prietenii lui Bronto,
difentele si asemanarile dintre ei. După aflarea minunatiilor de demult, pe fundal ascultam catecelul “Dinozaur”iar copiii se vor îndrepta spre zona
unde vom desfăşura activitatea pratica, avand ca sarcina de lucru ruperea si mototolirea hratiei creponate de diferese culori apoi lipirea in
anasamblu pe fisa de lucru ce marcheaza conturul unui dinozaur. După finalizarea lucrărilor, vom purta discuții pe baza a ceea ce au realizat, după
care vor ieşi la spălător intonând cântecul Trenulețul muzical.
În încheiere vom desfășura parada măștilor de dinozaur,având ca suport audio cântecul ”Cântecul dinozaurilor”, apoi voi face aprecieri
asupra întregii activităţi desfăşurate de-a lungul zilei şi voi oferi copiilor recompense.
DESFASURAREA ACTIVITATII

Strategia didactica Evaluarea


Metode si Mijloace Forma de
Etapele activitatii Continutul activitatii
procedee de organizar
invatamant e
1.Moment Se asigură condiţiile optime desfăşurării activităţii: Frontal
aerisirea sălii de grupă; pregătirea materialului didactic;
organizatori
plasarea organizată a preşcolarilor în spaţiul educaţional
amenajat sugestiv. Activitatea va începe cu întâlnirea de
dimineaţă : salutul, prezenţa, calendarul naturii,înviorarea.
2.Captarea Voi facilita formarea cercului prieteniei și intrarea în
atentiei pădurea magică folosind următoarele versuri:
“Bună dimineața cer noros
Bună dimineața soare mofturos
Bună dimineața micule vânt
Calendarul Fronta
Care- alergi mereu pe pămînt naturii
Bună dimineața copaci,v-ați trezit?
Copii dragi,bine-ati sosit!
Salutul: Conversatia Catalogul Individual
Salut copii„Bună dimineața ,dragi iubitori de
dinozauri!”,apoi copiii se salută unul pe celălalt în sensul
acelor de ceasornic, rostind numele colegului„Mi-a fost
dor de tine....” apoi vom face prezeta.
Calendarul naturii:Am pătruns pe un alt tărâm
copii/Oare cum este vremea pe aici?
Meteorologul zilei este ales în mod interactiv cu ajutorul
unei numărători, numărându-se câte un copil pe fiecare
silabă „Frun-ză ver-de frun-zu –li-ță, azi eu sunt cu co-ro-
Observatia
ni-ță”.Copilul ales prezintă vremea ,se completează
calendarul naturii(ziua,data, desenăm starea vremii),apoi
se exectă dănsulețul naturii:
„Rece bate vântul
Te duce ca gândul-bis
Pe cer norii se-adună
Luați-i în mână,luați-i în mână-bis
Ia te uită!Vine ploaia:Plouă,bate vântul Explicatia
Atinge-ti pământul
Plouă,bate vântul/Atinge-ți pământul
Pleosc,pleosc,pleosc,pleosc!
Pe locuri fi-ți gata/Fugiți plouă cu găleata-bis
Priviți,a ieșit soarele!
Bucurie mare este soare, soare, soare-bis
E locul meu preferat/De soare să fiu mângâiat
Bucurie mare este soare, soare, soare
Soarele apune acum/Timpul e de rămas bun
Faci cu mâna rămas bun/faci cu mâna rămas bun!”

Împărtășirea cu ceilalți:Având în vedere că am început


săptămâna cu informații și cunoștințe despre dinozauri și
mediul în care traiesc,am discutat despre dinozauri,copiii,
vor numi dinozaurul lor preferat(tipuri de
dinozauri:carnivori,erbivori, zburători etc).

3.Reactualizarea Le adresez copiilor cateva intrebari:


-Ce sunt dinozauri?
cunostintelor
-Ce mananca dinozaurii?
-De unde vin dinozaurii? Conversaţia Frontal
-Exista mai multe tipuri de dinozauri?
Apoi, reactualizarea cunoștințelor se realizează și prin
sarcinile propuse în cadrul activităților liber alese pe centre
de interes. Explicaţia
„Uriașii pterozauri,cu aripile-n lat
Nu degeaba în văzduh s-au înălțat
Deși nu-s păsări călătoare
Pterozaurii noștri se pricep să zboare cuburi,
Totu-i posibil de acum înainte Demonstraţia Observarea
oțet,
Ce bucurie,spre sectoare-nainte!”
1) Construcție ”Reconstituie fosila”, unde copii vor avea bicarbonat, Individual
de construit scheletul unui dinozaur din cuburi mici și
schelet de
mari, rezultatul final fiind un schelet de T-rex.
2) Știință: „Vulcanul”, cu ajutorul eprubetelor, vom dinozaur, Analiza produselor
introduce în vulcan oțet și bicarbonat, simulând astfel Exerciţiul
ouă activităţii în baza
erupția vulcanului și lava, afland totodata motivul pentru
care dinozaurii au dispărut. criterii
3) Nisip şi apă : Copiii își vor indrepta atenția către
sectorul „Nisip şi apă”,unde vor descoperi urme de
dinozauri .
Tranziție:„S-a suit copilu-n pom!”
S-a suit copilu-n pom/Sus,sus,sus
Și pe-o creangă mi s-a pus/Sus,sus,sus
Îi părea așa de bine și striga:-Cine e mai sus ca mine?
Și râdea: -Ha,ha,ha!
Apoi creanga se rupea: trosc,trosc,trosc
Și copilul jos cădea:pleosc,pleosc,pleos.
4.Anuntarea „Vă anunțăm cu bucurie
Că azi veti face o călătorie
temei si a
Nu veți călători cu avioane
obiectivelor Mașini, vapoare sau autocare Conversatia Frontal
Azi veți călători cu mare zor
În lumea minunată a: dinozaurilor.

5.Dirijarea Pe baza imagnilor si cartilor voi expune lectura pe baza de


imagini care prezinta lumea minunata a dinozaurilor si pe
invatarii
micutul dinozaur Bronto. Micutul dinozaur, frumos din Observarea
cale afara, dar neastamparat este insotit de familia si Povestirea Imagini Frontal
comportamentu-lui
printenii sai. Ei se aseamana dar se si diferentiaza prin
multe lucuri pe care le vom afla impreuna din imaginile Explicaţia verbal si non
prezentate. verbal al copiilor;
Individual
Copiii patrund in lumea magica a dinozaurilor, care il Demonstraţia
prezinta in special pe micul dino Bronto neastamparat Carti Capacitatea
fiind. Impreuna cu copii vom descoperi nazbatiile si sotiile Conversaţia copiilor de a
de care se tot tinea Bronto. Ii voi inreaba pe copii, pe rand observa şi de a
despre Bronto, exprindu-si fiecare parerea, dandu-le Problematizarea interacţiona
posibilitatea de a crea propria povestioara.
Analiza produselor
activităţii în baza
criterii date

6.Obtinerea Fiecarea copil va fi numit după metoda ciorchinelui:T-


rex(dinozaur uriaș, carnivor, puternic, miros bine
performantei Conversatia Hartie Frontal
dezvoltat),Diplodocus(coadă lungă, echilibru, gât lung,
erbivor,picioare scurte și groase) și încep sa își vorbească, creponata Observarea
să se descrie.
comporamentului
După ce am călătorit pe aripile dinozaurilor sau
atarnati de gâtul lor lung, trecerea la activitatea practiva va Metoda Lipici copiilor
fi realizată prin intermediul tranziţiei
ciorchinelui Individual
cântec“Dinozaur”(strofa 1).
Prezint copiilor modelul fisei de lucru.Explic cum vom Fisa de
imbina toate materialelel didactice primite pe masa.Solicit
lucru
doi copii sa verbalizeze modul de lucru.
Înainte de a începe activitatea realizăm câteva exerciţii de
încălzire a muşchilor mici ai mâinii:
„Mișcăm degețelele/Batem tare palmele
Strângem pumnii binișor/Și morișca repejor
Unim degețelele/Apăsăm și palmele
Pumnișorii îi lovim/de lucru ne pregătim!.
Invit copiii sa rupa,sa mototoleasca si sa lipeasca hartia Laptop
glasse pentru realizarea temei.
Explicatia CD Frontal Aprecierea
Voi urmari modul de exersare a deprinderilor specifice de
lucru.Voi relua explicatiile daca se observa ca nu au fost verbală asupra
intelese. intregii activităţi
După finalizarea lucrărilor, voi felicita copiii pentru modul
Demonstratia
în care au lucrat.
La finalul probei vor ieşi la spălător cu Trenuleţul
muzical.
ALA II:
Ne vom relaxa pe cantecul ‘’Cantecul dinozaurilor’’si voi
aprecia întreaga activitate a copiilor,aportul adus de
colaborarea și munca depusă de ei pe parcursul zilei şi îi
voi recompensa.
MP,,Pernenele le asezam si povestea o ascultam-
Trezirea micului dinozaur”
https://www.youtube.com/watch?v=paXcukjgIeo
7.Evaluarea Apreciez verbal activitatea copiilor.Fiecare copil va primi
recompense de la Bronto,constand in emoticoane
performantelor Conversatia Lucrarile Frontala Oorala
virtuale(fete zambitoare,medalii).
Apreciez lucrarile,in functie de obiectivele propuse: copiilor Modul de realizare
-ruperea hartiei,mototolirea si lipirea corecta pe fisa de
a lucrarilor
lucru,finalizarea corecta ,acuratete.Copiii isi vor expune
lucrarile.Se vor face evaluari si autoevaluari
8.Retentia si Explic importanta muncii si rezultate pe care le obtinem Conversatia Frontala Observarea
daca sunt atenti si muncitori.
transferul comportamentului
Fixez tema activitatii,,Ce am realizat azi?”

S-a suit copilu-n pom


S-a suit copilu-n pom/Sus,sus,sus Un adevărat balaur
Și pe-o creangă mi s-a pus/Sus,sus,sus Verde și cu coada lungă
Îi părea așa de bine și striga:-Cine e mai sus ca mine? Și gâtul cel mai lung din junglă
Și râdea: -Ha,ha,ha! La propriu-zis cu capu-n nori
Apoi creanga se rupea: trosc,trosc,trosc! Era un pașnic erbivor
Și copilul jos cădea:pleosc,pleosc,pleosc! Un mers domol avea
A căzut din deal la vale,uite-așa Diplodocus se numea
Știu că n-a căzut pe moale,că plângea... Dino,dino,dino,dinozaur
Dino,dino,dino,dinozaur.
Stați acum să vă prezint
Un tip bizar și nu vă mint
Pe față trei coarne avea
Și cu ciocul el păștea
Frunză și iarbă cu tona
Până rădea toată zona
Umbla cu familia
Triceratops se numea
Dino,dino,dino,dinozaur..

DINOZAUR-cântec
A fost odată un dinozaur

S-ar putea să vă placă și