Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

Data:21.01.2019
Grădiniţa „Zâna Florilor”
Grupa: mare 1 „Broscuțele”
Educatoare: Gelca Ana-Maria
Tema de studiu: Cum este/a fost şi va fi aici pe pământ?
Tema săptămânii: „Lumea dinozaurilor”
Forma de realizare: Activitate integrată DŞ+DOS2
Activităţi de învăţare:

ADE: „Dinozaurii, o lume dispărută”- DŞ-Vizionare CD-l.d.im., DO2: „Lumea dinozaurilor”-


colaj

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
* Familiarizarea cu lumea misterioasă a dinozaurilor
* Realizarea unui colaj reprezentativ lumii dinozaurilor

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
DŞ:
*Să descopere lumea dispărută a dinozaurilor
*Să recunoască şi să descrie verbal şi/sau grafic anumite schimbări şi transformări din mediul
înconjurător înaite de apariţia omului, pe baza unor experienţe proprii.
*Să cunoască elemente componente ale corpului dinozaurilor precum ale mediului natural în care
au trăit/au disparut pe/de pe Pământ, poziţionând elementul uman ca parte integrantă a mediului.
*Să comunice idei, impresii pe baza celor observate.
DOS2:
*Să realizeze lucrarea folosind tehnicile de lucru ȋnvățate și respectând cerințele.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode: observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, exerciţiul, lucrul


individual.
Mijloace de învăţământ:
ALA: Jetoane cu animale preistorice, puzzle, foi, creioane colorate, planşete, plastilină
ADE: DVD, DVD-player, coli, figurine cu dinozauri.
FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal,individual
DURATA:o zi
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
o Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3-6/7 ani) MECI, 2008;
o Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar , nivel
3-5 ani;
o Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar
PROIECT DE ACTIVITATE

Eveniment Conţinul ştiinţific Strategii Evaluare


didactic didactice
1. Momentul -aerisirea sălii
organizatoric de grupă şi
asigurarea unui
climat benefic
pentru
desfăşurarea
activităţii;
-pregătirea
materialelor
necesare
2. Captarea Copiii descoperă în buzunărelul cu surprize -explicaţia; Observarea şi
atenţiei un dinozaur-jucărie şi se va purta o discuţie -conversaţia; aprecierea
despre dinozauri. -frontal; comportamentului
şi răspunsurilor

3. Anunţarea - Azi vom viziona un material despre -conversaţia;


temei dinozauri, apoi ne vom realiza o lucrare, un - explicaţia;
colaj. Vom ȋncerca să realizăm mediul
dinozaurilor, lipind dinozauri si colorând
plantele din jurul lor.

4.Dirijarea - Noi știm că cel mai fioros dinozaur era


învăţării Tyrannosaurus rex. Așadar astăzi v-am Conversaţia Observarea
pregătit un filmuleț ȋn care vom putea vedea o Problematizarea comportamentului
zi din viața unui pui de Tyrannosaurus, vom
vedea cum arăta lumea noastră pe vremea ȋn
care aceștia trăiau pe pământ, ce alte specii
de dinozauri existau.

După terminarea filmulețului vom realiza Explicaţia, Urmăresc modul


activitatea practică. în care copiii
- Pentru a avea un aspect cât mai placut, noi realizează lucrarea
va trebui să lipim corect şi să lucrăm îngrijit practică
la măsuţe.
a) Intuirea materialelor
Copiii vor enumera materialele de lucru de pe
măsuţă : coli cu peisaj al naturii din vremea
dinozaurilor, figurine, lipici, foarfece, culori.
b) Instructajul şi demonstraţia
Se explică şi se demonstrează modul de lucru.
Priviţi cu atenţie la modelul pe care vi l-am
făcut eu! Vedeţi că nu am depăşit conturul şi
am pus pe toată suprafaţa lipici. Aşa va trebui
să lucraţi şi voi.
Se fac exerciţii de încălzire a mânuțelor:
Degetele-mi sunt petale/Le deschid ca la o
floare/Boboc, floare, boboc ,floare.
c) Desfăşurarea propriu-zisă a activităţii
Copiii vor lucra la măsuţe. Atenţionez asupra
modului în care trebuie să lucreze cu
lipiciul,foarfecele. Dau indicaţii generale şi
individuale copiilor şi urmăresc modul în care
lucrează copiii. Voi ajuta copii care nu reuşesc
sau care au dificultăți în realizarea lucrării.

5. Asigurarea Lucrările vor fi afişate pe un suport.. Voi face -conversaţia Observarea


feed-back-ului bilanţul asupra activităţii desfăşurate pe implicării copiilor
parcursul întregii zile. Copiii admiră lucrările în analizarea
şi analizează modul de realizare a acestora. lucrărilor

6. Încheierea Voi face aprecieri asupra comportamentului -conversaţia; -aprecieri verbale;


activităţii copiilor pe parcursul activităţii, a modului în
care au lucrat cu materialul individual, cum -recompense
au realizat lucrările practice. Copiii păstrează
medalioanele primite.

S-ar putea să vă placă și