Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 18.02.2020
UNITATEA DE ȊNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu Program Prelungit ,,Elena Farago’’,
Craiova
GRUPA: mare B, “ Porumbeii ”
EDUCATOARE: Diaconescu Andreea Cristina
TEMA ANUALA: “Cum a fost/este și va fi aici pe pământ?”
TEMA PROIECTULUI: “Prietenii noștri”
TEMA SAPTAMANII: “Animale sălbatice”
TEMA ACTIVITĂŢII: “ Acvariul peștișorului auriu’’
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Om și Societate 2 (Activitate practică)
MIJLOC DE REALIZARE: lipire
TIPUL LECȚIEI: consolidare de cunoştinte, formare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
C1: Curiozitate, interes și initiațivă în învățare
C2: Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor(persistență în activități)
C3: Activare și manifestare a potențialului creativ
COMPORTAMENTE VIZATE:
C1: 1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi
C2: 2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină
dificultăți
C3: 3.1. Manifestă creativitate în activități diverse
3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice,
în conversații și povestiri creative.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
să redea practic, într-un spaţiu dat – peştișorul, nisipul, plante acvatice, realizând
o compoziţie unitară;
să folosească materialele puse la dispoziţie, iar prin îmbinarea optimă a acestora
să finalizeze lucrarea pe tema sugerată;
să execute sarcina dată păstrând curăţenia la locul de lucru;
să aprecieze corect lucrarea proprie şi pe cele ale colegilor.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercitiul
Mijloace didactice : planșă model, farfurii de carton, siluete din hartie glasată
reprezentand peștele auriu, plante acvatice din hartie glasată, lipici, boabe de fasole
Forma de organizare: Frontală, individuală
Durata: 35-40 minute
BIBLIOGRAFIE:
1. “Curriculum pentru educatie timpurie”, OMEN 4694 -2019;
2. Activitatea integrata din gradinita , Laurentiu Culea, Angela Sesovici, Filofteia
Gama , Mioara Pletea , Daniela Ionescu, Editura Didactica Publishing House,
Bucuresti, 2008
3. Metode interactive de grup.
4. Ghid de bune practici pentru educatia timpurie a copiilor de intre 3 – 6\7 ani,
Ministerul Educatiei , Cercetarii si Tineretului , 2008.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII