Sunteți pe pagina 1din 32

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

ȚINUTUL MAGIC AL DINOZAURILOR

Prof. pentru înv. primar și preșcolar: CHITAȘ MARIA SIMONA


INSPECȚIE CURENTĂ 2 PENTRU OBȚINEREA GRADULUI DIDACTIC I

1
PROIECT DIDACTIC
1. DATA: 16.02.2023
2.UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița P.P. Lechința
3.GRUPA: Combinată a Steluțelor- nivel I-II
4.TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cum este/ a fost și va fi aici pe Pământ?”
5.TEMA PROIECTULUI : ,,Viețuitoarele pământului”
6.TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Lumea dispărută a dinozaurilor”
7.TEMA ZILEI: ,,Ținutul magic al Dinozaurilor”
8. FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
9.ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE: ADP+ ALA1+ADE (DȘ2+DOS-Activitate practică)+ALA2
10. MODALITĂȚI DE REALIZARE: Joc didactic –DȘ2, confecționare- DOS
11.TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi;
12. DURATA: 1 ZI
13.SCOPUL ACTIVITĂȚII: Completarea reprezentărilor despre dinozauri, prin exersarea unor jocuri specifice şi a capacităților matematice
utilizând cunoștințele achiziționate anterior.
Formarea și consolidarea unor abilități practice, specifice nivelului de dezvoltare motrică, dezvoltarea simțului estetic.
14.ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:
I-ADP – ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:
Întâlnirea de dimineață: „Bună dimineața, copii!”, Prezența, Calendarul naturii,
Noutatea zilei – vizita musafirului nostru Dino
Activitatea de grup- se va realiza prin prezentarea unor nume de dinozauri pe care îi cunosc copiii
Gimnastica de înviorare- ,, Dini Zigaloo”- Joc cu text și cânt
Rutine: ”Singurel mă îngrijesc”-deprinderea de a-și păstra mâinile curate
,,Ajută-l pe Dino!”-deprinderea de a ajuta la nevoie
”Micul dejun”
Tranziții:,,Cântecul dinozaurilor”
- „ Unul după altul/ În rând ne așezăm/ În față e Maria/ Și după ea noi urmăm/ Către baie ne-dreptăm,/ Mâinile să le spălăm”
-,, Luați seama bine!”
II-ALA-ACTIVITĂȚI LIBER ALESE I:
ARTĂ: ,,Pictăm prietenii lui Dino”- pictură siluete de dinozauri
NISIP ȘI APĂ: ,,Micii paleontologi”- căutăm fosile de dinozauri în nisip
CONSTRUCȚII: ,,Cuiburi pentru ouăle dinozaurilor„ – artă tranzientă
2
III-ADE-ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:
DOMENIUL ȘTIINȚĂ –Matematică – joc didactic-,,Care dinozauri știu mai bine?”
DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE-Activitate practică:,, Prietenul meu dinozaur”-confecționare
IV –ALA- ACTIVITĂȚI LIBER ALESE II:,, Nu scăpa oul de dinozaur!”-joc de îndemânare
,,Pe urmele dinozaurilor”- joc de mișcare
15.DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
A1.Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare;
B1.-Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate;
C2. Finalizarea sarcinilorși a acțiunilor (persistență în activități;
C3. Activare și manifestare a potențialului creativ;
D2. Mesaje orale în diverse situații de comunicare;
E2.Cunoștințe și deprinderi matematice elementare, pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat

16.COMPORTAMENTE VIZATE:
A1.1.Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;
A1.2.Participă la activități fizice variate, adecvate nivelului de dezvoltare;
A1.3.Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
B1.2.Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situații problematice specifice;
B1.3. Inițiază/participă la interacțiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată;
C3.3.2.Demonstrează creativitate prin activităţile artistico-plastice şi practice;
D2.2.1.-Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozităţi, acţiuni, emoţii proprii (comunicare expresivă);
E2.2.1.Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr și cu numerația;
E2.2.4.Efectuează operații de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor;
E2.2.5.Rezolvă situații-problemă, pornind de la sortarea și reprezentarea unor date;

17.OBIECTIVE OPERAȚIONALE (cognitive, afective, psihomotorii):


 ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:
O1- Să utilizeze formule specifice de salut;
O2- Să schimbe impresii, opinii, păreri despre întâmplări la care au fost martori, legat de tema activității;
O3- Să identifice simboluri pentru modificările petrecute în natură, în vederea înregistrării în calendarul naturii.

3
 ALA 1:
NISIP ȘI APĂ:,,Micii paleontologi”- descoperire de fosile de dinozauri
O4- să investigheze nisipul, cu ajutorul pensulelor şi a lopățelelor, pentru a descoperi fosilele de dinozauri;;
ARTĂ: ,,Pictăm prietenii lui Dino” – pictură siluete de dinozauri
O5- să aplice corect culoarea pe suprafața siluetelor de dinozauri cu ajutorul pensulei;
CONSTRUCȚII: Cuiburi pentru ouăle dinozaurilor! – construirea unui cuib de dinozaur din: crenguțe, iarbă uscată și pietricele
O6- Să îmbine materialele primite pentru a obține un cuib;

 DOMENIUL ȘTIINȚĂ:MATEMATICĂ-,,Care dinozauri știu mai bine?”- joc didactic


O7- să formeze șirul numeric crescător și descrescător în limitele 1-8, raportând cifra la cantitate şi cantitatea la număr;
O8- să recunoască poziția unui obiect într-un șir, utilizînd numeralul cardinal;
O8- să recunoască grupe cu diferență de un obiect (cu 1 mai mult sau mai puțin), pe baza cunoștințelor acumulate anterior;
O10- să rezolve corect probleme ilustrate care conţin operaţii de adunare şi scădere cu o unitate în concentrul 1-8;

 DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE- ACTIVITATE PRACTICĂ ,,Prietenul meu dinozaur”


O11- Să decupeze părțile componente ale dinozaurului;
O12- Să lipească la locul potrivit decupajele pe balon;
O13- Să aprecieze lucrările proprii şi ale colegilor pe baza criteriilor stabilite.

 ALA 2:- ,,Nu scăpa oul de dinozaur!”-joc de îndemînare


O14- Să parcurgă traseul indicat fără a scăpa oul din lingură;
-,,Pe urmele dinozaurilor ”- joc de mișcare
O15- să execute corect săriturile ,respectând direcția urmelor de dinozaur ;

18. STRATEGII DIDACTICE :


a) METODE ȘI PROCEDEE: conversația, observația, jocul , explicația, demonstrația,Roata aleatoare, exercițiul,problematizarea,metoda cubului, joc
exercițiu, munca în echipă.
b) MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
4
Personajul Dino, plicul cu scrisoarea lui Dino, harta spre Ținutul magic al Dinozaurilor, recompensele, macheta pentru așezarea lucrărilor de la
sectoare
1. Artă:- siluete de dinozauri, acuarele, pensule, pahare cu apă, coli de protecție, șervețele umede;
2. Nisip și apă: lădițe cu nisip, schelete de dinozauri (T-rex, triceratops, stegozaur), pensule, lopățele, platouri cu șablonul scheletelor.
3. Construcții: Platouri din trunchi de copac, pietricele, crenguțe, iarbă uscată, ouă.
4. DOMENIUL ȘTIINȚĂ (Matematică): brățări verzi și roșii, fețe vesele/triste,Tabelul pentru concurs, siluete cu dinozauri,Palmieri,2 ouă mari de
dinozauri, bilețele cu sarcini, roata interactivă, tabla magnetică, jetoane cu numere, jetoane cu dinozauri, planșe pentru rezolvarea de
probleme,cubul;
5. DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE(Activitate practică): baloane, carton colorat,foarfeci, lipici, șervețele umede,bețe pentru baloane,bandă dublu
adezivă, modelul educatoarei.
6. Joc de îndemânare: lingură, ou de polistiren,două coșuri(verde și roșu) cu postere de dinozauri , papuci confecționați din cutii de la șervețele
7.Joc de mișcare:- covorașe din fetru cu urme de dinozauri verzi și roșii, creste de dinozauri verzi și roșii;

c) FORME DE ORGANIZARE A COLECTIVULUI: frontal, pe grupuri și individual;


d) MODALITĂȚI DE EVALUARE:observarea comportamentului copiilor,aprecieri individuale si globale,analiza raspunsurilor,evaluare individuala,pe
grupuri,evaluare orala,capacitatea copiilor de a aprecia si autoaprecia.

19.EFECTIVUL GRUPEI:21 DE PREȘCOLARI

20. BIBLIOGRAFIE:
a) Oficială:
- Curriculum pentru educație timpurie, 2019
- Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculumul pentru educație timpurie, 2019.
- Scrisoarea metodică pentru anul școlar 2021 – 2022
- Smaranda Maria Cioflică, Ziua bună începe la întâlnirea de dimineaţă. Momentele întâlnirii de dimineaţă şi sugestii de jocuri, Editura Tehno-Art,
2016

- Ghid de bune practici pentru educaţia timpurie a copiilor între 3-6 / 7 ani, MECT, Unitatea de Management al Proiectelor pentru Învăţământul
Preuniversitar, 2008
b) Pedagogică :
5
 Albulescu Ion, Catalano Horațiu, Sinteze de pedagogia învățământului preșcolar, editura Didactica Publishing House, 2019

 Bucoș Mușata, Jucan Dana, Teoria și metodologia instruirii. Teoria și metodologia evaluării, Editura Paralela 45,Buurești, 2007
c) Metodico-didactică:
Anghelache Valerica, Metodica activităților instructiv-educative din grădiniță, editura Didactică și Pedagogică, București, 2017

d) Surse internet: www.edu.ro,didactic.ro, youtube.com , Pinterest.

SCENARIUL ZILEI

Copiii sunt aşezaţi în cerc pe pernuțe pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu toţi membrii grupei. Salutul porneşte de la
educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei, fiecare salutându-şi colegul din partea dreaptă prin intermediul cântecelului ,, Ursuleții s-au
trezit!/Bună dimineața!/ Dinozaurii s-au trezit!/ Bună dimineața!/ Și copiii s-au trezit!/ Bună dimineața!....”.
Educatoarea face prezenţa copiilor , Fiecare copil își pune poza pe steluța de pe panoul de prezență și se numără apoi copiii prezenți și
pozele rămase pentru copiii absenți, după care se alege asistentul zilei şi se completează împreună cu preșcolarii, calendarul naturii. Se va stabili
data, ziua, luna, anotimpul în care ne aflăm, apoi aspectele vremii.
Copiii împreună cu educatoarea vor executa câteva exerciții de înviorare cu ajutorul cântecelului ,,Dino Zigaloo!”- cîntece Tra La La.
Activitatea de grup se va realiza printr-o discuție despre dinozauri, copiii fiind rugați să denumească diferite tipuri de dinozauri.
Discuţiile în cerc cuprind noutatea zilei(captarea atenției) se aude în surdină ,,Cântecul Dinozaurilor” https://www.youtube.com/watch?
v=qfEkx-VNGEE. și – descoperirea musafirului-surpriză, în spatele monitorului, care are un bilețel prins la gât(Anexa 1) și o hartă (Anexa2). Le
citește apoi bilețelul prins la gâtul lui Dino: „Dragi copii, eu sunt Dino, micuțul dinozaur ,singurul care am rămas pe acest pământ și vreau să ajung
în Ținutul magic al dinozaurilor alături de prietenii mei. Am aflat că voi sunteți copii harnici și isteți și cunoașteți multe lucruri despre înaintașii mei
– Dinozaurii și am observat ,că ați decorat o parte din sala voastră de grupă asemănător cu natura în care noi trăiam acum mmmmuuuult timp !
Prietenii mei mai mari au plecat déjà in locul nostru secret, iar mie mi-au lăsat să rezolv întâi câteva sarcini de pe această hartă și, pe măsură ce le
rezolv, să ajung și eu la ei! Prietenii dinozauri au pregătit siluete cu dinozauri pe care trebuie să le pictăm, schelete de dinozauri ascunse în nisip pe
care trebuie să le asamblăm, să construim cuiburi pentru dinozauri, un joc în care trebuie să numărăm, ordonăm dinozauri, ceva de confecționat și

6
la final , două jocuri :unul de mișcare și unul de îndemânare!! Cred că va fi mai distractiv, dacă mă veți ajuta și voi să rezolv cele patru sarcini ca să
ajung cât mai repede la prietenii mei în Ținutul magic al dinozaurilor! Mulțumesc și sper că vom petrece o zi frumoasă împreună!”
ALA1- Impreună descoperim cele 5 cutii in care se află câte o surpriză din partea prietenilor dinozauri. Fiecare cutie este etichetată de la 1
la 5. Prima cutie are o scrisoare de la dinozauri (Anexa 3) prin care ne indrumă spre Sectoarele Artă, Nisip și apă, Construcții. Prin tranziția „Ușor,
ușor ne ridicăm / Și spre centre ne-ndreptăm”, copiii sunt îndrumați spre centrele deschise pentru a le fi prezentate sarcinile de lucru. La Sectorul
Artă (Anexa5) copiii își vor alege câte o siluetă de dinozaur pe care o vor picta după modelul prezentat sau cum vor dori ei. La sectorul Nisip și
Apă (Anexa4) vor descoperi cu ajutorul pensulelor și a lopățelelor scheletele a trei dinozauri pe care apoi, le vor așeza pe schițele de pe platourile
de lemn. La Sectorul Construcții (Anexa 6)copiii construiesc pe platouri din trunchi de copac cu ajutorul crenguțelor, iarbă uscată și pietricele,
cuiburi pentru ouăle de dinozauri, așa cum iși imaginează ei că ar fi fost pe acele vremuri și asemănător cu cel din imaginea prezentată la sector.
Fiecare copil îşi va alege singur centrul de interes unde doreşte să lucreze. După ce sarcinile de lucru au fost îndeplinite,Și copiii și-au așezat
lucrările pe machete Ținutul magic al dinozaurilor, invit copiii să viziteze și să prezinte ce s-a realizat la fiecare sector.La finalul ALA1 vom uni,
împreună cu Dino ,punctele de pe traseul hărții , de la START(1) la 2, astfel prima sarcină a fost îndeplinită, apoi copiii vor fi solicitaţi să
interpreteze:
Tranziția: „ Unul după altul/ În rând ne așezăm/ În față e Maria/ Și după ea noi urmăm/ Către baie ne-dreptăm,/ Mâinile să le spălăm” şi
astfel vor pleca spre baie ( rutină“ Singurel mă îngrijesc!”).
Reveniți in holul grădiniței, copiii sunt invitați de Dino să deschidă cutia cu cifra 2. In cutia nr.2 vor găsi un bilețel: Copiii împreună cu
educatoarea intuiesc materialele:jetoane magnetice cu dinozauri,siluete de dinozauri,Palmieri, ouă de dinozauri, cifre,cuiburi,6 imagini pentru
rezolvarea de probleme, cubul, brățări cu dinozauri roșii și verzi, abțibilduri cu dinozauri și cu fețe vesele / triste,tabelul cu cele două grupe unde
se vor lipi punctele acumulate , cubul.
Pentru început se va face reactualizarea cunoștințelor matematice prin intermediul roții interactive. Copiii vor învârti de roată și vor
răspunde la câteva întrebări (Anexa 7).Apoi copiii , cu ochii închiși , vor fi rugați să-și aleagă o brățară verde sau roșie, astfel se vor forma cele două
echipe pentru jocul ,,Care dinozauri știu mai bine?” . Dirijarea învățării se va realiza sub formă de concurs.Aceste echipe se vor întrece la numărat,
la formarea șirului crescător / descrescător, formarea de grupe de dinozauri după marime/ culoare și apoi rezolvare de probleme illustrate de
adunare și scădere, cu o unitate în concentrul 0-8.Sarcinile se vor regăsi pe bilețele de culori diferite( verde, roșu) și vor fi așezate în două ouă de
dinozauri (Anexa 7).Pentru fiecare răspuns correct vor primi o față veselă, iar pentru cele greșite o față tristă.Realizarea feed-backului se va realiza
prin intermediul cubului care are pe fiecare față câte o culoare și o sarcină pentru fiecare echipă. Cubul va fi aruncat de fiecare echipă de cel puțin
trei ori, în limita timpului disponibil , Întrebările se regăsesc tot în (anexa 5). La final se vor număra fețele vesele , se va desemna echipa
câștigătoare care va primi aplauze, iar apoi se vor uni punctele de pe hartă de la punctul 2 până la 3, asta însemnând că am ajuns la jumătatea
traseului rezolvând a doua sarcină.Copiii vor interpreta:
Tranziția: ,,Luați seama bine!”
„ Unul după altul/ În rând ne așezăm/ În față e Maria/ Și după ea noi urmăm/ Către baie ne-dreptăm,/ Mâinile să le spălăm” şi astfel vor
pleca spre baie ( rutină“ Singurel mă îngrijesc!”).
7
Reveniţi în holul grădiniței, copiii descoperă împreună cu Dino și educatoarea surpriza(indiciul) din cutia nr.3: un dinozaur din balon!
(Anexa 8) și o scrisoare (Anexa 3).Dino le propune copiilor să confecționeze și ei un dinozaur, să aibă și ei un prieten dinozaur cum are el! DOS-
Activitate practică-Prietenul meu dinozaur-confecționare. Copiii se așează la locul lor la măsuțe, Dino o roagă pe dna educatoare să împartă
copiilor materialul cu care vor lucra. Copiii intuiesc materialele: balon, cartonașe cu model de decupat, foarfecă,lipici, șervețele umede. Impreună
cu dna educatoare observă, analizează modelul primit de la Dino: un dinozaur care are drept corp un balon umflat, din carton colorat are cap, gât,
picioare, coadă și pe spate solzi. Dna educatoare le explică și demonstrează modul in care vor confecționa dinozaurul: Decupează cu atenție
părțile componente ale dinozaurului, le lipesc apoi pe fiecare la locul potrivit,cu grijă pentru a nu sparge balonul! Astfel, Dino îi învață pe copii să
se poarte cu grijă cu jucăriile din sala de grupă! Înainte de a începe lucrul, copiii fac câteva exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâini cu
ajutorul versurilor „Mișcăm degețelele,/ Batem tare palmele,/ Răsucim încheietura/ Și dăm mâinile de-a dura.” Realizarea lucrării de către copii-
La semnalul educatoarei copiii încep să decupeze având grijă să nu se taie, apoi lipesc părțile decupate pe balon, fiecare la locul potrivit. Acolo
unde este nevoie, copiii sunt ajutați de dna educatoare. Când a trecut timpul de lucru, copiii așează cu grijă lângă Dino dinozaurii confecționați de
ei și fac aprecieri asupra lor. Dino si dna educatoare evaluează și ei rezultatul muncii copiilor și ii felicită sau îi încurajează! Copiii își vor numi
dinozaurul cum doresc ei!Educatoarea împreună cu Dino va Însemna pe hartă traseul parcurs la această activitate, de la obstacolul 3până la4.
Tranziția: „ Unul după altul/ În rând ne așezăm/ În față e Maria/ Și după ea noi urmăm/ Către baie ne-dreptăm,/ Mâinile să le spălăm” şi
astfel vor ieşi din sala de grupă ( rutină“ Singurel mă îngrijesc!”).
Reveniți în sala de grupă se va deschide și ultima cutie nr.4 , care va fi ultimul obstacol pe care trebuie să-l parcurgă pentru a ajunge
Ținutul magic al dinozaurilor și unde vor găsi și comoara.Aici vor găsi două cutii mai mici și un bilețel(Anexa 3), în prima vor fi :papucei din cutii
de la șervețele, brățări, linguri ouă,iar în a doua: două covorașe din fetru cu urme de dinozauri, creste de dinozauri (Anexa 9). La această probă
trebuie să desfășoare, un joc de îndemânare și unul de mișcare: ALA 2- 1.Nu scăpa oul de dinozaur! Se formează două echipe: dinozauri verzi si
dinozauri roșii, fiecare copil alegând cu ochii inchiși o brățară (verde sau roșie). La semnalul educatoarei, care va fi o bătaie din palme, primii
copii din fiecare echipă, care vor fi încălțați cu papucei confecționați din cutii de la șervețele și au o lingură cu un ou mic de dinozaur , vor merge
cât de repede pot la măsuță fără ca oul să cadă din lingură, vor așeza oul în coșulețul de sub imaginea cu dinozaurul reprezentativ echipei lor și
se vor întoarce să preda ștafeta următorului (prin atingerea pe umăr), apoi se vor aseza la coada șirului. Fiecare copil va avea propria lingura și
ou, din motive de igienă! Va câstiga echipa care va pune în coș toate ouăle de dinozaur. Se va executa de două ori.
2.Pe urmele lui Dino Aceleași echipe roșie și verde , avănd creste de dinozauri pe cap,vor avea de executat sărituri pe cele două covorașe
respectând poziția urmelor de dinozauri.Primul copil din fiecare echipă va executa săriturile până la finalul covorașului și înapoi , apoi va preda
ștafeta următorului copil printr-o bătaie de palmă și se așează la finalul rândului. Fiecare copil din fiecare echipă va executa săriturile de două
ori.
La finalul jocurilor se vor uni punctele de la 4-5 și se va deschide ultima cutie.
Încheierea activității- Dino alături de copii copii va deschide și cutia cu numărul 5, în care se va afla scrisoarea 5 și comoara cu
recompensele , le mulțumește pentru ajutor și împarte cu ei surpriza dulce pe care au găsit-o la finalul traseului spre Ținutul magic al
dinozaurilor, apoi le reamintește să aibă grijă de noii lor prieteni, micii dinozauri confecționați!
8
În final își ia rămas bun și pleacă la prietenii săi.
Rutină: “Mă joc cu prietenii mei Apa şi Săpunul”.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Etapele Ob Conținutul învățării Strategii de instruire Evaluare
activității op. Metode și Mijloace de Forme de

9
procedee învățământ organizare
C G I
1. Moment Pentru o bună desfășurare a activității, se vor asigura
organizatoric următoarele condiții:
-aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea mobilierului;
-pregătirea materialului didactic necesar desfășurării activității;
2 .Captarea ADP: Expunerea Personaju Colectivă Observar
atenției O1 Salutul, Calendarul naturii, prezența Conversați l- ,,Dino” dirijată e directă
Tranziție: Cântec de înviorare: ,,Dino Zigaloo”, de la Tralala a Scrisoare
O2 https://www.youtube.com/watch?v=p-Zm0o487Ds a lui Dino
O3 Discuţiile în cerc cuprind noutatea zilei (captarea atenției) – Harta
descoperirea musafirului-surpriză. -Cântecul dinozaurilor spre
https://www.youtube.com/watch?v=qfEkx-VNGEE. - Ținutul
dinozaurul DINO -Scrisoarea lui Dino: : „Dragi copii, eu sunt Dino, magic al
micuțul dinozaur ,singurul care am rămas pe acest pămînt și vreau să dinozauril
ajung în Ținutul magic al dinozaurilor alături de prietenii mei. Am or
aflat că voi sunteți copii harnici și isteți și cunoașteți multe lucruri Computer
despre înaintașii mei – Dinozaurii și am observat că ați decorat o
parte din sala voastră de grupă asemănător cu natura în care noi
trăiam acum mmmmuuuult timp ! Prietenii mei mai mari au plecat
déjà in locul nostru secret, iar mie mi-au lăsat să rezolv întâi câteva
sarcini de pe această hartă și, pe măsură ce le rezolv, să ajung și eu la
ei! Prietenii dinozauri au pregătit siluete cu dinozauri pe care trebuie
să le pictăm, schelete de dinozauri ascunse în nisip pe care trebuie să
le asamblăm, să construim cuiburi pentru dinozauri, un , un joc in care
trebuie să numărăm, ordonăm dinozauri, ceva de confecționat și la
final , două jocuri : unul de mișcare și unul de îndemânare!! Cred că va
fi mai distractiv, dacă mă veți ajuta și voi să rezolv cele patru sarcini
ca să ajung cât mai repede la prietenii mei în Ținutul magic al
dinozaurilor! Mulțumesc și sper că vom petrece o zi frumoasă
împreună!”
10
Se prezintă copiilor harta spre Ținutul magic al Dinozaurilor și
se afișează pe un panou.
3.Anunțarea Interesul copiilor fiind deja stimulat, anunț temele activităților și Expunerea Colectivă Observar
temei și a obiectivele propuse spre realizare cu ajutorul sarcinilor de pe hartă. dirijată e directă
obiectivelor Copiii sunt invitați să îl ajute pe Dino în drumul lui către prietenii
săi prin descoperirea fosilelor, pictarea dinozaurilor, construirea
cuiburilor, a unui concurs- joc didactic, iar apoi să confecționeze
împreună ceva frumos (surpriză!), iar la final cele două jocuri.
4.Reactualizar ALA1- Impreună descoperim cele 4 cutii in care se află câte o Conversația Cutia nr 1 Pe
ea surpriză din partea prietenilor dinozauri. Fiecare cutie este etichetată Scrisoare grupuri
cunoștințelor de la 1 la 4. Prima cutie are o scrisoare de la dinozauri prin care ne a
indrumă spre Sectoarele Nisip și Apă, Artă, Construcții. Prin tranziția Machetă ,
Explicația
„Ușor, ușor ne ridicăm / Și spre centre ne-ndreptăm”, copiii sunt ,Ținutul Aprecieri
îndrumați spre centrele deschise pentru a le fi prezentate sarcinile de Dinozauri Indepen verbale
Exercițiul
lucru. - lor -dentă
La Sectorul Nisip și Apă copiii vor descoperi în nisip scheletele a Lădițe cu
O4 trei dinozauri: T-rex, Stegozaur și Triceratos, cu ajutorul lopățelelor și nisip ,
a pensulelor, urmând ca apoi să le așeze pe cele trei tablouri pe care pensule.
O5 sunt conturate scheletele. Lopățele,
La Sectorul Artă copiii își vor alege câte o siluetă de dinozaur pe schelete
care o vor picta cu acuarele după modelul prezentat sau cum va dori de
fiecare, urmând ca la final să o așeze pe macheta Ținutul dinozaurilor dinozauri,
O6 alături de cuibul pe care-l vor construi la sectorul construcții. tablouri cu
La Sectorul Construcții copiii construiesc pe câte un platou din schelete Evaluare
trunchi de copac , din crenguțe, iarbă uscată și pietricele , cuiburi Siluete de pe produs
pentru ouăle dinozaurilor, după modelul prezentat de educatoare sau dinozauri,
așa cum iși imaginează ei că ar fi fost acele vremuri. pensule,
Fiecare copil îşi va alege singur centrul de interes unde doreşte acuarele,
să lucreze. După ce sarcinile de lucru au fost îndeplinite, invit copiii să apă,
viziteze machete Ținutul Dinozaurilor pentru a observa ce s-a realizat șervețele
la fiecare sector, apoi copiii vor fi solicitaţi să interpreteze umede
Tranziția: „ Unul după altul/ În rând ne așezăm/ În față e Platou de
11
Maria/ Și după ea noi urmăm/ Către baie ne-dreptăm,/ Mâinile să le lemn,
spălăm” şi astfel vor ieşi din sala de grupă ( rutină“ Singurel mă crenguțe,
îngrijesc!”). iarbă
uscată,
pietricele

5. Dirijarea DȘ2- matematică,,Care Dinozauri știu mai bine?” joc didactic


ȋnvățării Reveniți in sala de grupă, copiii sunt invitați de Dino să deschidă Conversația Cutia nr.2
cutia cu cifra 2. In cutia nr.2 este un bilețel pe care il citește d-na Observa
educatoare: „Dragul nostru prieten Dino, te invităm să rezolvi toate Colectivă re
sarcinile de pe traseu pentru a ajunge cât mai repede la locul nostru dirijată cure
secret! Știm că tu ești mai mic, încă la grădiniță, dar peste puțin timp ntă
vei merge la școală și vei fi coleg cu noi! Am pregătit un joc pentru a
verifica dacă ai învățat să numeri crescător, descrescător, să grupezi
obiectele după mărime, culoare, să rezolvi probleme scurte…Jocul se Explicația
numește „Care Dinozauri știu mai bine?”. Distracție! Prietenii tăi,
dinozaurii!”
Dino întreabă copiii dacă doresc să se joace impreună cu el…

Reactualizarea cunoştinţelor- Inainte de a incepe jocul, Dino Exercițiul


vrea să afle dacă copiii se vor descurca cu sarcinile și le propune să se Roata
joace Roata întrebărilor: Pe roată este lipit in fiecare segment un întrebări-
bilețel cu o întrebare; Dino ajutat de dna educatoare învârte săgeata Roata lor
O7 până se oprește în dreptul unei intrebări; educatoarea citește aleatoare
întrebarea, copiii răspund:Săgeata este învârtită de 3-4 ori si copiii
răspund la intrebare/ rezolvă sarcina.
- Numără crescător de la 1 la 8!
- Numără descrescător de la 8 la 1!
- Recunoaște cifra!
- Care sunt vecinii ei? Etc. 2 ouă de
- Așează dinozaurii cu cifre la tabla magnetică în ordine dinozauri
crescătoare. Exercițiul mari
12
Pentru desfășurarea jocului matematic copiii vor fi împărțiți în
O8 două echipe. Acestea se vor întrece la numărat, precum și la Bilețele
formarea șirului crescător și descrescător în concentrul 1-8. sarcini
Ei trebuie să fie foarte atenți, să răspundă corect și coechipierii verzi și Observar
O9
să se ajute la nevoie, iar pentru cei care vor ieși învingători sunt roșii e directă
pregătite surprize. Se împarte grupa în cele două echipe.
a) Explicarea jocului Jetoane
Le spun copiilor să închidă ochii și să-și aleagă o brățară cu magnetic
dinozauri verzi sau roșii. Priviţi copii! Ce reprezintă aceste imagini? e cu Colectivă
Explicarea regulilor jocului şi a sarcinii didactice Dinozauri, dirijată
Copiii se împart în două echipe egale ca număr de participanți, ouă de
conform brățărilor şi se aşează pe scăunele: echipa dinozaurilor verzi dinozauri,
şi echipa dinozaurilor roșii. cuiburi de
Se vor nominaliza echipele formate şi li se prezintă panoul unde dinozauri
se va ţine punctajul. Aprecieri
Se explică regulile: verbale
- fiecare probă este scrisă pe bileţele de culoare diferită pentru
fiecare echipă care se regăsesc în două ouă mari de dinozauri;
- copilul numit din fiecare echipă va rezolva corect sarcina de pe
bileţel; Conversația
- în urma rezolvării corecte a probei, fiecare echipă va primi câte
o faţă zâmbitoare;
b) Jocul de probă Observar
Va veni câte un reprezentant din fiecare echipă şi va rezolva e directă
sarcina didactică de pe primul bileţel:
Echipa Verde:Ascunde al cincelea şi al şaptelea dinozaur.
DEchipa Roșie: Ascunde primul şi al patrulea dinozaur.
c) Executarea jocului de către copii
Proba 1
Te rog să-mi dai dinozaurul cu numărul …(3,5,7,9) Jetoane cu
-Recunoaşterea numerelor din imaginile prezentate. (sarcină dinozauri
comună, imagini diferite), folosind limbaj matematic; numerotați
13
Proba2 de la 1-8
Caută vecinii dinozaurilor! Ce număr se află înaintea lui3?Dar în
fața lui 5?Ce număr urmează după 6? Dar după 7?
Proba 3
Al câtelea dinozaur a dispărut? Jetoane cu
Al doilea și ultimul sau al treilea și al șaptelea. Exercițiul palmieri, t-
Proba 4 rex,
Du-l pe T-rex la al doilea palmier! Du-l pe Triceratops la ultimul triceratops
O10 palmier!
Proba5 Jetoane cu
- Numără și așează cifra corespunzătoare dinozaurilor roșii de pe dinozauri
panou. roșii și
- Numără și așează cifra corespunzătoare dinozaurilor verzi de pe verzi Aprecieri
panou, folosind expresia „mulțimii cu …elemente îi corespunde Cifre verbale
numărul…. magnetice
Proba 6 Jetoane cu
- Așează în cuib atâtea ouă verzi cât indică cifra. ouă verzi,
- Așează în cuib atâtea ouă albastre cât indică cifra. albastre,
În care cuib sunt mai multe ouă?Cu câte? cuiburi
d) Complicarea jocului:
Acum vom rezolva câteva probleme(Anexa) Imagini cu
Educatoarea împreună cu copiii vor citi imaginile și vor rezolva probleme
problemele. ilustrate,
Copiii rămân în echipele stabilite anterior, de la fiecare venind pe magneți cu
rând câte unul să arunce cubul. Cubul are pe fiecare față câte o dinozauri
culoare și o sarcină pentru fiecare echipă: și cifre
1. DESCRIE:
-Așează numerele în ordine crescătoare! Cubul
-Așează numerele în ordine descrescătoare! Metoda
2. COMPARĂ: cubului
– Compară 5 cu 6 (mulțimea cu 5 elemente este cu o unitate mai
mică decât mulțimea cu 6 elemente). 5 corespunde mulțimii cu 5 Problemati-
14
elemente, iar 6 corespunde mulțimii cu 6 elemente. zarea
– Compară 7 cu 8 (mulțimea cu 7 elemente este cu o unitate mai
mică decât mulțimea cu 8 elemente). 7 corespunde mulțimii cu 7
elemente, iar 8 corespunde mulțimii cu 8 elemente.
3. ASOCIAZĂ
– Așează vecinii lui 4 cu o unitate mai mică/mai mare!
– Așează vecinii lui 7cu o unitate!
4. ANALIZEAZĂ
- Cum faci să fie tot atâtea elemente Tablă
magnetică
Cifre
5 6
magnetice
5. APLICĂ
– Împarte cele 8 ouă în cele 2 cuiburi!
– Împarte în alt mod cele 8 ouă în 2 cuiburi!
6. ARGUMENTEAZĂ
– Pune semnul corespunzător.(mai mic)
– Pune semnul corespunzător.(mai mare)
Argumentează de ce ai ales semnul(mai mic/ mai mare). Punem
semnul cu deschizătură către numărul mai mare.
În limita timpului disponibil cubul va fi aruncat de 3 ori de către
fiecare echipă. Răspunsurile corecte vor fi aplaudate și recompensate
cu fețe zâmbitoare.
Dacă un copil nu reușește să rezolve o sarcină, cere ajutorul
colegilor săi! Jocul se termină când rezolvă toate sarcinile, iar echipa
câștigătoare va fi cea care a acumulat cele mai multe fețe
vesele.Echipa cîștigătoare va primi aplauze și felicitări.
Prietenii lui Dino mulțumesc copiilor pentru ajutor și îi sfătuiesc
să se pregătească în continuare la grădiniță pentru a fi copii isteți la
școală!Apoi se vor uni punctele de pe hartă de la 2 la 3.
Tranziția: Unul după altul/ În rând ne așezăm/ În față e Maria/ Și
15
după ea noi urmăm/ Către baie ne-dreptăm,/ Mâinile să le spălăm” şi
astfel vor ieşi din sala de grupă ( rutină“ Singurel mă îngrijesc!”).
6. Obținerea Reveniţi în sala de grupă, copiii descoperă împreună cu Dino și
performanței prietenii lui surpriza din cutia nr.3: un dinozaur confecționat pe Cutia nr 3
balon! Și o scrisoare (Anexa 3) Colectivă
DOS-Activitate practică-Prietenul meu dinozaur-confecționare. dirijată
Copiii se așează la locul lor la măsuțe, Dino o roagă pe dna Modelul Individul
educatoare să împartă copiilor materialul cu care vor lucra. Observația educatoarei a Observar
Intuirea materialelor: Copiii intuiesc materialele: balon, ea
cartonașe cu model de decupat, foarfecă,lipici, șervețele umede. Conversația Baloane curentă
Prezentarea și analizarea modelului educatoarei: Observă, Decupaje
analizează modelul primit de la Dino: un dinozaur care are drept corp Foarfeci
un balon umflat, din carton colorat are cap, gât, picioare, coadă și pe Lipici
spate solzi. Șervețele
Explicarea și demonstrarea modului de lucru: Dna educatoare le Explicația umede
explică și demonstrează modul in care vor confecționa dinozaurul: Paie pentru
Decupează cu atenție părțile componente ale dinozaurului, le lipesc baloane
apoi pe fiecare la locul potrivit,cu grijă pentru a nu sparge balonul! Demonstrația Bandă
Astfel, Dino îi învață pe copii să se poarte cu grijă cu jucăriile din sala dublu
de grupă! adezivă
Exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii: Înainte de a
începe lucrul, copiii fac câteva exerciții pentru încălzirea mușchilor Exercițiul
O11 mici ai mâini cu ajutorul versurilor „Mișcăm degețelele,/ Batem tare
palmele,/ Răsucim încheietura/ Și dăm mâinile de-a dura.”
Realizarea lucrării de către copii- La semnalul educatoarei copiii Evaluare
O12 încep să decupeze având grijă să nu se taie( cei mai micuți vor avea pe
elementele decupate și doar le vor lipi pe balon, apoi lipesc părțile produs
decupate pe balon, fiecare la locul potrivit. Acolo unde este nevoie,
copiii sunt ajutați de dna educatoare.
La final educatoarea le va lipi un pai pentru baloane ca să poată
O13 să se joace cu ei , după masă și acasă.
Evaluarea lucrărilor: Când a trecut timpul de lucru, copiii așează
16
cu grijă lângă Dino dinozaurii confecționați de ei și fac aprecieri
asupra lor. Dino si dna educatoare evaluează și ei rezultatul muncii
copiilor și ii felicită sau îi încurajează! Copiii își vor numi dinozaurul
cum doresc ei!
Se vor uni punctele de la 3 la 4.
Tranziția:
,,Luați seama bine”
Unul după altul/ În rând ne așezăm/ În față e Maria/ Și după ea
noi urmăm/ Către baie ne-dreptăm,/ Mâinile să le spălăm” şi astfel
vor ieşi din sala de grupă ( rutină“ Singurel mă îngrijesc!”).

7. Asigurarea Se va deschide apoi cutia cu numărul 4, unde copiii vor descoperi


retenției și a papuceii de dinozauri , linguri ouă, covorașele cu urme de dibnozauri
transferului și crestele și o scrisoare (Anexa 3). Dino îi învață pe copii și un joc de Conversația Imagini Pe Observa
îndemînare și unul de mișcare: ALA 2- 1.Nu scăpa oul de dinozaur! dinozauri Grupuri re
O17 Se formează două echipe: dinozauri verzi si dinozauri roșii, copiii Explicația roșu/verde directă
avînd deja brățările de la jocul matematic. La semnalul educatoarei, lipite pe
Demonstrația
care va fi o bătaie din palme, primii copii din fiecare echipă au o două
Exercițiul
lingură cu un ou mic de dinosaur și sunt încălțați cu papucei coșulețe
confecționați din cutii de la șervețele, vor merge cât de repede pot la Linguri Aprecieri
măsuță fără ca oul să cadă din lingură, vor așeza oul în coșulețul de Ouă de verbale
sub imaginea cu dinozaurul reprezentativ echipei lor și se vor plastic
întoarce să predea ștafeta următorului (prin atingerea pe umăr), apoi Papucei de
se vor aseza la coada șirului. Fiecare copil va avea propria lingura și dinozauri
ou, din motive de igienă! Va câstiga echipa care va pune în coș toate
ouăle de dinozaur. Se va executa de două ori. Covorașe
2.Pe urmele lui Dino Aceleași echipe roșie și verde ,vor avea de din fetru cu
executat sărituri pe cele două covorașe respectând poziția urmelor urme de
de dinozauri.Primul copil din fiecare echipă va executa săriturile până dinozauri
la finalul covorașului și înapoi , apoi va preda ștafeta următorului Creste de
copil printr-o bătaie de palmă și se așează la finalul rândului. Fiecare dinozauri
copil din fiecare echipă va executa săriturile de două ori.
17
8. Încheirea La final se vor uni punctele de la 4 până la 5 și vor descoperi cutia Conversația recompens
activității cu numărul 5 (comoara) și scrisoarea (Anexa 3)totodată Ținutul e
misterios al dinozaurilor.Dino va deschide cufărul și va împărți cu ei Aprecieri
comoara descoperită la finalul traseului : dinozauri jeleuri și bănuți de verbale
ciocolată.
Dino felicită toți copiii, le mulțumește pentru ajutor și le
reamintește să aibă grijă de noii lor prieteni, micii dinozauri
confecționați și va împărți cu ei comoara descoperită la finalul
traseului : dinozauri jeleuri și bănuți de ciocolată.
Rutină: “Mă joc cu prietenii mei Apa şi Săpunul”.

Anexa1

18
SCRISOAREA LUI DINO
„Dragi copii, eu sunt Dino, micuțul dinozaur ,singurul care am rămas pe acest pămînt și vreau să ajung în Ținutul magic al
dinozaurilor alături de prietenii mei. Am aflat că voi sunteți copii harnici și isteți și cunoașteți multe lucruri despre înaintașii
mei – Dinozaurii și am observat că ați decorat o parte din sala voastră de grupă asemănător cu natura în care noi trăiam
acum mmmmuuuult timp ! Prietenii mei mai mari au plecat déjà in locul nostru secret, iar mie mi-au lăsat să rezolv întâi
câteva sarcini de pe această hartă și, pe măsură ce le rezolv, să ajung și eu la ei! Prietenii dinozauri au pregătit siluete cu
dinozauri pe care trebuie să le pictăm, schelete de dinozauri ascunse în nisip pe care trebuie să le asamblăm, să construim
cuiburi pentru dinozauri, un , un joc in care trebuie să numărăm, ordonăm dinozauri, ceva de confecționat și la final , două
jocuri: unul de mișcare și unul de îndemânare! Cred că va fi mai distractiv, dacă mă veți ajuta și voi să rezolv cele patru sarcini
ca să ajung cât mai repede la prietenii mei în Ținutul magic al dinozaurilor! Mulțumesc și sper că vom petrece o zi frumoasă
împreună!”

DINO

Anexa 2
19
HARTA SPRE Ținutul magic al dinozaurilor

Anexa3

20
Scrisoarea din prima cutie
Dragul nostru Dino,
Prima sarcină pe care trebuie să o îndeplinești, va consta în parcurgerea celor trei sectoare:
La Sectorul Nisip și Apă vei descoperi în nisip scheletele a trei dinozauri: T-rex, Stegozaur și Triceratos, cu ajutorul lopățelelor și a pensulelor, urmând
ca apoi ,să le așezi pe cele trei tablouri pe care sunt conturate scheletele.
La Sectorul Artă vei alege câte o siluetă de dinozaur pe care o vei picta cu acuarele după modelul prezentat sau cum vei dori , urmând ca la
final să o așezi pe macheta Ținutul dinozaurilor alături de cuibul pe care-l veii construi la sectorul Construcții.
La Sectorul Construcții vei construi pe câte un platou din trunchi de copac , din crenguțe, iarbă uscată și pietricele , cuiburi pentru ouăle
dinozaurilor, după modelul prezentat sau așa cum vă imaginați voi că ar fi fost în acele vremuri.
Ce spuneți , mă veți ajuta?”

Scrisoarea din a doua cutie


„Dragul nostru prieten Dino, te invităm să rezolvi toate sarcinile de pe traseu pentru a ajunge cât mai repede la locul nostru secret! Știm că tu
ești mai mic, încă la grădiniță, dar peste puțin timp vei merge la școală și vei fi coleg cu noi! Am pregătit un joc pentru a verifica dacă ai învățat să
numeri crescător, descrescător, să grupezi obiectele după mărime, culoare, să rezolvi probleme scurte…Jocul se numește „Care Dinozauri știu mai
bine?”. Distracție! Prietenii tăi, dinozaurii!”

Scrisoarea din a treia cutie


Ți-am pregătit un Dinozaur din balon și a la treia sarcină trebuie să confecționezi și tu unul asemănător.
Ce ziceți sunteți de acord, ca fiecare să-și confecționeze un prieten Dinozaur din balon?

Scrisoarea din a patra cutie


A patra sarcină constă în participarea la două jocuri: ,,Nu scăpa oul de dinozaur!” și ,, Pe urmele dinozaurilor”.
Vreți să vă jucați cu mine?

Scrisoarea din ultima cutie


Te felicit că ai îndeplinit toate sarcinile alături de copiii din grupa Steluțelor, așa că v-am pregătit o comoară cu recompense dulci.
21
Sunteți niște copii harnici și isteți și sunt sigur că vă veți descurca foarte bine la școală (grupa mare) ,iar ceilalți mai mici în continuare la grădiniță.
Pe tine Dino te așteptăm cât mai curând alături de noi!

Anexa 4

22
ANEXA 5

23
Anexa 6

24
25
Anexa 7
Întrebările pentru jocul matematic
1. Roata interactivă
Numără crescător de la 1 la 8!
- Numără descrescător de la 8 la 1!
- Recunoaște cifra!
- Care sunt vecinii ei? Etc.
- Așează dinozaurii cu cifre la tabla magnetică în ordine crescătoare.
2.Jocul matematic
Proba 1
Te rog să-mi dai dinozaurul cu numărul …(3,5,7,9)
Recunoaşterea numerelor din imaginile prezentate. (sarcină comună, imagini diferite), folosind limbaj matematic;
Proba2
Caută vecinii dinozaurilor! Ce număr se află înaintea lui3?Dar în fața lui 5?Ce număr urmează după 6? Dar după 7?
Proba 3
Al câtelea dinozaur a dispărut?
Al doilea și ultimul sau al treilea și al șaptelea.
Proba 4
Du-l pe T-rex la al doilea palmier! Du-l pe Triceratops la ultimul palmier!
Proba5
- Numără și așează cifra corespunzătoare dinozaurilor roșii de pe panou.
- Numără și așează cifra corespunzătoare dinozaurilor verzi de pe panou, folosind expresia „mulțimii cu …elemente îi corespunde numărul….
Proba 6
- Așează în cuib atâtea ouă verzi cât indică cifra.
- Așează în cuib atâtea ouă albastre cât indică cifra.
În care cuib sunt mai multe ouă?Cu câte?
Proba 7
Rezolvare de probleme
Cubul

26
1. DESCRIE:
-Așează numerele în ordine crescătoare!
-Așează numerele în ordine descrescătoare!
2. COMPARĂ:
– Compară 5 cu 6 (mulțimea cu 5 elemente este cu o unitate mai mică decât mulțimea cu 6 elemente). 5 corespunde mulțimii cu 5 elemente, iar 6
corespunde mulțimii cu 6 elemente.
– Compară 7 cu 8 (mulțimea cu 7 elemente este cu o unitate mai mică decât mulțimea cu 8 elemente). 7 corespunde mulțimii cu 7 elemente, iar 8
corespunde mulțimii cu 8 elemente.
3. ASOCIAZĂ
– Așează vecinii lui 4 cu o unitate mai mică/mai mare!
– Așează vecinii lui 7cu o unitate!
4. ANALIZEAZĂ
- Cum faci să fie tot atâtea elemente

5 6
5. APLICĂ
– Împarte cele 8 ouă în cele 2 cuiburi!
– Împarte în alt mod cele 8 ouă în 2 cuiburi!
6. ARGUMENTEAZĂ
– Pune semnul corespunzător.(mai mic)
– Pune semnul corespunzător.(mai mare)

27
Anexa 8

28
29
30
Anexa 9
Pe urmele lui Dino

31
Nu scăpa oul de dinozaur

32

S-ar putea să vă placă și