Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

„DINOZAURUL ARLO”

TEMA ANUALĂ DE STUDIU:


,,CE ȘI CUM VREAU SĂ FIU? ”

TEMA PROIECTULUI:
,,SĂ ÎNVĂȚĂM DE LA ANIMALE”
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița P.P. Nr.11 Timișoara


PROF. ÎNV. PREȘCOLAR : PANAINTESCU SANDRA - ANDREEA
NIVELUL/GRUPA: Nivelul II/Mare C
DATA: 09.03.2020
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Ce și cum vreau să fiu ”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: ,,Să învățăm de la animale ”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,, Pe urmele dinozaurilor”
TEMA ZILEI: ,,Dinozaurul Arlo”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Fixarea şi consolidarea cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor dobândite anterior
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:
I. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)

1. Întâlnirea de dimineaţă: ,,Ce știm despre Brontozauri? ” Salutul, noutatea zilei, momentul de poveste: ”Bunul Dinozaur”, momentul
de mișcare, prezența, calendarul naturii;
2. Rutine: ”Știu să îmi exprim sentimentele!”, Servirea gustării, ”Ne pregătim pentru activităţi!”
3. Tranziţii: ”Trenulețul dinozaurilor”, ,,Bat din palme ”, ,,Cântecul dinozaurilor”

II. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA):


1. ARTĂ: ,,Dinozauri”- pictură;

2
2. JOC DE MASĂ: ,,Numără și potrivește” - puzzzle
3. ȘTIINȚĂ: ”Vulcanul ” – experiment
4. BIBLIOTECĂ: ,,Deplasarea dinozaurilor”- semne grafice
III. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):
1. DOMENIUL STIINȚE (DȘ) – Activitate matematică: Joc didactic ”Să îl ajutăm pe dinozaurul Arlo ”
2. DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE (DOS) – Lipire: ”Lumea dinozaurilor ” – Lucrare colectivă
IV. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA): Traseu aplicativ - ,,Drumul dinozaurului”
Joc de mișcare – ”Dinozaurii haioși ”

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Îmbogățiea cunoștințelor despre materialele și caracteristicile lor, precum și despre tehnici de lucru necesare prelucrării acestora în scopul
realizării unor produse simple;
 Consolidarea deprinderii matematice de a număra în limitele 1-7, precum și de a efectua exerciții de compunere descompunere în
limitele 1-7.
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII
CUNOȘTINTE ȘI DEPRINDERI ELEMENTARE MATEMATICE PENTRU REZOLVAREA DE PROBLEME ȘI CUNOAȘTEREA
MEDIULUI APROPIAT:
COMPORTAMENTE :
 Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral ,ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor;
 Demostrează familiarizarea cu conceptual de număr și cu numerația;
 Demostrează familiarizarea cu informații despre mărime,formă,înălțime,greutate ;
 Identifică și numește formele obiectelor din mediul înconjurător;

3
 Efectuează operații de seriere ,grupare,clasificare,măsurare a obiectelor;
 Rezolvă situații-problemă pornind, de la sortarea și reprezentarea unor date .

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 O1:Să picteze un dinozaur de diferite forme și mărimi folosind pensula;
 O2:Să asocieze cifra la cantitate și invers asamblând piesele de puzzle;
 O3:Să unească linia punctată , utilizând corect instrumental de scris;
 O4: Să observe erupția vulcanului rezultată din amestecul oțetului cu colorant și bicarbonat de sodiu
 O5:Să numere crescător – descrescător în limitele 1-7, utilizând jetoanele cu dinozauri;
 O6:Să formeze grupe de dinozauri după diferite criterii: culoare,formă,mărime;
 O7: Să lipească tot atâtea elemete raportând cifra la cantitate (vulcan,dinozauri ,ouă de dinozauri) ,cooperând cu colegii din
echipa sa în realizarea sarcinilor propuse;
 O8:Să compună/ descompună un număr în limitele 1-7, având ca suport material intuitiv ;
 O9: Să participle activ la jocul de mișcare, respectând regulile prevăzute de joc.

SARCINA DIDACTICĂ: Parcurgerea traseului de către dinozaur prin verificarea numerației în limitele 1-7.
REGULI DE JOC: Jocul va avea diferite sarcini ca dinozaurul să ajungă în ,,Tărâmul dinozaurilor”. Copiii vor lucra și pe echipe: echipa
dinozaurilor Tyrannosaurilor și echipa Brontozaurilor. Răspunde copilul cel mai disciplinat iar răspunsurile corecte sunt aplaudate şi cele
greşite sunt corectate de colegii săi.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauzele, mânuirea materialelor, întrecerea ,închiderea și deschiderea ochilor
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: conversația, povestirea, surpriza, jocul, problematizarea, explicația, demonstrația, munca individuală, exercițiul,
”Turul galeriei”, aprecierea verbală.

4
 Mijloace didactice: jetoane cu dinozauri și cifre , bicarbonat, oțet, colorant alimentar, pipete, eprubete,scrisoare de la Dinozaurul Arlo,
machetă cu dinozauri , fișe de lucru cu dinozauri, creioane colorate, pensule, acurele, foaie de sprijin,pahare cu apă, servețele umede,
muzică, jetoane cu urme de dinozaur numerotate , ,,saci” de dinozauri ,coșuri cu ouă de dinozauri, recompense.
 Forme de organizare: frontal, individual şi pe grupuri.

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru educație timpurie, Bucureşti, 2019;
 Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculum pentru educație timpurie,
Bucureşti, 2019;
 Reperele fundamentale în învățarea timpuriea copilului de la nașterela 7 ani, Unicef
 Piramida cunoașterii:repere metodice în aplicarea curriculumului ,Editura Diamant , Pitești, 2014;
 Tradițional și modern în învățământul preșcolar românesc , Editura Omfal Esențial, București, 2007;

5
Scenariul zilei

Ziua începe cu intrarea copiilor în sala de grupă şi aşezarea lor pe covor. Copiii se salută:
„De mânuţe ne luăm
Cercul mare îl formăm
Ochi în ochi noi ne uităm
Şi frumos ne salutăm.”
După salut urmează prezenţa, care se va realiza cu ajutorul emometrului fluturașilor, copiii având fiecare poza sa și o va atribui stării
emoționale pe care o are în această dimineață(bucurie,tristețe,frică,furie).
Copiii vor fi invitaţi într-o călătorie imaginară, pentru a afla o povestea despre un dinozaur. Fiind ,,invitaţi la drum’’, este important să
cunoască cum este vremea pentru a se pregăti. În acest context, se trece la completarea Calendarului naturii: anotimpul, vremea.
Subliniindu-se faptul că, atunci când se pleacă la drum, este nevoie să se respecte nişte reguli, se vor accentua câteva dintre acestea,
printr-o formulă specifică: ,,Mă aştept astăzi de la voi să fiţi buni colegi, să vă ajutaţi între voi în caz de nevoie, să nu vorbiţi cu voce tare, pentru
a nu deranja persoanele din jur ”.
’’Călătoria” propriu-zisă reprezintă gimnastica de înviorare, desfăşurată sub formă de exerciţii motrice ușoare (diferite forme de mers,
alergare mișcări de brațe, întinderi etc.), pe fond muzical.
La un moment dat se aude o bătaie în uşa și va intra un băiețel costumat în dinozaur.Acesta vine împreună cu prietenul său Arlo
(dinozaur mare din polistiren) având o scrisoare adresată copiilor. Educatoarea citește copiilor scrisoarea:

Dragi copii,

Eu sunt Arlo și am auzit că vouă vă plac tare mult dinozaurii și vă cer ajutorul. Am fost neascultator și m-am rătăcit de familia mea și
doresc să ajung înapoi în ,,Tărâmul dinozaurilor”. Vă voi spune în continuare povestea mea și propun ca activitatea de astăzi să se

6
numească,,Dinozaurul Arlo”.Astăzi va fi o zi plină de surpize, vă las un plic în care se găsesc toate problemele pe care le-am întâmpinat în
drumul meu spre casă. Ce spuneți mă ajutați?
Am niște prieteni dinozauri fără culoare din păcate, și aș vrea să vă rog pe voi să îi înveseliți , v-am pregătit să vedeti cum erupe un
vulcan și cum se deplasează fiecare dinozauri și o grămadă de specii de dinozauri pe care vă rog să îi numărați că tare rău m-am încurcat .
Am auzit că ați învățat să numărați până la 7 , v-am adus jocul ,,Să îl ajutăm pe dinozaurul Arlo” pentru a vă distra,dar toate acestea
mai târziu.Am lăsat și două tablori ,care au nevoie de toate lucrurile minunate pe care le întâlnesc la mine în ,,Tărâmul dinozaurilor”. La
sfârșit v-am pregătit jocurile mele preferate: ,,Mersul dinozaurului” și ,,Dinozaurii haioși”.
Eu vă doresc spor la treabă ,distracție plăcută și să ne vedem în ,,Tărămul dinozaurilor”!
Să nu uit: coletele pe care vi le-am trimis conțin diverse surprize și le veți deschide pe rând, în ordine.
Dinozaurul Arlo

Ajunși în tărâmul basmelor, copiii se așează în cerc pe pernuțe și voi prezenta în cadrul momentului de lectură povestea ,,Bunului
Dinozaur”.
Copiii se îndreaptă spre centre prin pași de dinozauri formând ,,Trenulețul dinozaurilor”(tranziția)
În cadrul Activităților liber alese (I), copiii vor lucra la sectoarele: Artă, ei au la dispoziţie pensule,acuarele și foi suport pe care le vor
folosi pentru pictarea unui dinozaur ; la sectorul Știință ei au pe masuță o macheta cu vulcan și ingredientele pe care le vor utiliza în realizarea
experimentului ,,Vulcanul”, iar la sectorul Joc de masă au jetoane cu dinozauri și cifre, ei vor număra dinozaurii și vor potrivi cu piesa de
puzzle care arată cifra corespunzătoare numărului de dinozauri, la sectorul Bibliotecă vor avea fișe de lucru în care vor trebui să unească linia
punctată pentru a obține modul de deplasare al unor dinozauri.
Voi face intuirea materialelor ”Ce aveți pe măsuțe?”. Apoi voi trece la prezentarea și analiza modelelor, voi analiza împreună cu
copiii pe rând fiecare model, de la fiecare sector, cu ajutorul întrebărilor. De asemenea le voi demonstra pas cu pas ce au de făcut la fiecare
sector în parte.
Copiii vor efectua exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii:
“Mișcăm, degețelele,
Frecăm binele palmele
Vreau acum ca să lucrez,
Pentru asta exersez
7
Unu –doi, unu-doi ”
Le voi spune copiilor că pot să își aleagă sectorul pe care îl doresc și de asemenea la semnalul dinozourului Tyranossaurus pot să
schimbe sectorul după ce au terminat de realizat sarcina începută.
Voi da semnalul de începere al lucrului: ”Spor la lucru!” .În timp ce copiii lucrează, eu ofer explicații suplimentare, emit aprecieri cu
privire la modul de lucru și asupra comportamentului lor.
Spre sfârșitul activității îi voi anunța că trebuie să se apropie de sfârșit, dându-le semnalul prevestitor iar apoi semnalul de încheiere a
activității. Lucrările realizate vor fi expuse la panou și vom face analiza lucrărilor împreună cu copiii folosind metoda Turul galeriei.
Copiii mă vor ajuta să adunăm materialele rămase, apoi vor merge să serveasca gustarea, prin rutina ”Bat din palme”.
”Bat din palme: clap, clap, clap.
Din picioare: trap, trap, trap.
Ne-nvârtim, ne răsucim,
Și spre masă noi pornim.” (rutină)
La întoarcerea în sala de grupă copiii se vor așeza în semicerc pentru a desfășurarea jocul didactic,,Să îl ajutăm pe dinozaurul Arlo”.
Reactualizaraea cunoștințelor o voi face prin întrebări-ghicitori despre dinozauri:
Brontozaurus e cel mai mare
Și ghiceşte câte cozi ca un bici are?(una);
Pteroractilylul cum se știe
Are aripi ca să zboare (două) ;
Triceraptos își folosește coarnele
Ca să se apere
Oare câte are? (3);
Iguadonul putea merge
Cum se știe și în (patru) picioare;

8
Un dinozaur urias
Că nu a vrut să fie eroul
Așă că a plecat
Și a rămas (nici unul).

Prezentarea materialului didactic: Acesta este Tărâmul (machetă) în care trebuie să ajungă dinozaurul Arlo. Pentru ajunge acolo va
trebui să ne jucăm mai întâi cu prietenii lui dinozaurii (cei pictați la centrul Artă) și să rezolvăm sarcinile date .
Explicarea și demonstrarea sarcinilor de joc:
Iată cum vom proceda: voi sunteți așezați pe scăunele în semicerc. Eu voi alege pe rând câte un copil , care va lua plicul cu sarcina
corespunzătoare, iar eu vă voi citi sarcina din plic. Copilul ales va rezolva cerinţa, iar dacă rezolvă corect, va fi aplaudat de colegi,primind un
dinozaur iar dacă nu știe răspunsul, va fi ajutat de un alt coleg. Apoi va merge la loc şi va veni un alt copil pentru următoarea sarcină. Vom
proceda aşa până când vom rezolva şi ultima sarcină. La una dintre sarcini vom lucra pe două echipe :echipa Tyranossaurilor și echipa
Brontzaurilor.Va câştiga echipa care va realiza corect potrivit cerințelor ,,Tărâmul dinozaurilor” , primind o bulină roșie.
Fixarea regulilor: Jocul nostru are câteva reguli: se păstrează liniștea în timpul jocului, vine copilul care este numit de către educatoare,
răspunsurile se dau în propoziții, cu voce tare și clar. Raspunsurile corecte vor fi aplaudate și recompensate cu un dinozaur. Dacă nu știe să
răspundă va fi ajutat de un alt coleg.
Demonstrarea jocului: Le voi arăta ce trebuie să facă astfel: voi lua un plic, voi citi sarcina ”Numără crescător de la 1 la 5”, voi executa
sarcina, apoi voi fi aplaudată de ei.
Executarea jocului de probă:
Se execută jocul de probă pentru a vedea dacă s-au înţeles regulile. ”Cine vrea să arate cum se joacă acest joc?” Un copil va trece prin
toate etapele jocului, respectând regulile impuse. Voi corecta modul de execuție, insistând pe sarcina didactică și pe reguli. ”Numără
descrescător de la 5 la 1”

9
Jocul propriu-zis:
Pe rând va veni ȋn fața machetei și va rezolva câte o sarcină, demonstrând cunoștințele matematice acumulate. Pentru fiecare răspuns
corect vor primi aplauze și câte un dinozaur, apoi se va trece la sarcina următoare.
SARCINA 1
”Formează șirul crescător/descrescător de la 1 la 7”. Copiii vor avea de aranjat siluetele de dinozauri numerotați în ordine crescătoare și
descrescătoare.
SARCINA 2
,, Numeşte vecinii cifrelor indicate”. Se vor utiliza dinozaurii de la sarcina precedentă , așezând un dinozaur numerotat pe machetă iar
copiii vor trebui să găsească vecinul mai mare și mai mic al acestuia.
SARCINA 3
..Formează grupe de dinozauri după formă,mărime, culoare.” Jocul se va continua cu formarea de grupe a dinozaurilor (realizați la
sectorul Artă) după diferite criterii: formă,mărime,culoare.
SARCINA 4
,,Al câtelea dinozaur ....” Pe baza dinozaurilor pictați vom realiza aceasta sarcina observând al câtelea dinozaur este portocaliu, al
câtelea este erbivor, al câtelea a plecat. Pentru a schimba locul dinozaurilor, copiii vor închide ochii, iar la o bătaie din palme, îi vor deschide.
Copilul indicat va numi al câtelea dinozaur este ....(portocaliu,erbivor,..)
SARCINA 5

,,Raportează cifra la cantitate și invers” . Această sarcină se va realiza prin activatea practică de lipire ,,Tărâmul dinozaurilor”,care o va
fi o lucrare colectivă.
Ne vom ridica de pe scăunele şi ne vom muta la măsuţe. Copiii vor fi împărțiți pe două echipe:echipa Tyranossaurilor și echipa
Brontozaurilor .Trecerea la activitate se va realiza prin ,,Cântecul dinozaurilor”.

10
Voi face intuirea materialelor ”Ce avem pe măsuțe?” (lipici, foi suport,plansă A3 și elementele necesare tabloului:vulcani, dinozauri
de apă, dinozauri carnivori, dinozauri erbivori, dinozauri zburători , tufișuri și ouă.
Se explică şi se demonstrează tehnica de lucru
Se va prezenta tabloul pe care copiii îl au de completat cu elementele pregătite pe măsuțe(vulcan,dinozauri,ouă) și se voi lipi unul –două
elemete pentru a demonstra tehnica de lucru cu lipiciul.
Fiecare echipă va avea de realizat un tablou din lumea dinozaurilor respectând cerințele date. Un copil din fiecare echipă va fi numit șef
de echipă și va urmări respectarea acestora. Tărâmul dinozaurilor va trebui să fie alcătuit din:1 vulcan, 2 dinozauri de apă ,3 dinozauri
carnivori, 4 dinozauri erbivori, 5 dinozauri zburători , 6 tufișuri și 7 ouă dinoazaur , urmând ca această să fie lipite în tabloul pregătit. (plansă
A3)
Voi preciza copiilor etapele succesive și le voi atrage atenţia să lipească tot atîtea elemente din fiecare cât le-a fost indicat respectând
conturul tabloului, să utilizeze foaia suport și să păstreze acuratețea lucrării.
Apoi se fac exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinilor:
“Mișcăm, degețelele,
Frecăm binele palmele
Vreau acum ca să lipesc,
Pentru asta exersez
Închid pumnii și-i deschid ”
Degetelor fac pe plac
Unu-doi,unu-doi,
Toți suntem acum vioi.”

Voi da semnalul de începere a lucrului.Copiii lipesc în peisaj tot atâtea elemente cât au fost precizate.În timp ce copiii lucrează
urmăresc respectarea etapelor de lucru,ofer sprijin și ajutor dacă este cazul. Semnalul prevestitor- copiii sunt anunțati de educatoare că mai au
două minute de lucru. Copiii sunt anunțați că activitatea s-a încheiat.
11
Vom analiza lucrările pe echipe: echipa Tyranosaurilor va analiza lucrările echipei Brontozaurilor și invers. Dacă fiecare echipă a
îndeplinit criteriile de analiză (lipirea corectă a numărul de elemente cerute pentru tablou,acuratețea lucrării, finalizarea acesteia) vor primi câte
o bulină roșie.
SARCINA 6: Complicarea jocului ”Compunerea și descompunerea numărului în limitele 1-7”
Complicarea jocului se va realiza exerciții de compunere și descompunere a numrelor în limitele 1-7. Se va realiza prin prezentarea
materialului intuitiv , un coș cu ouă de dinozauri.

,,În cuibul mamei Tyranossaurus se găsesc 7 ouă. Ea s-a gândit să mute ouăle în două cuiburi .Cum credeti că le-a aranjat? ( 4 și 3 ouă
sau 5 și 2)

,,Mama Brontozaurus avea în cuib 5 ouă iar tata Brontozaurus a așezat încă un ou. Acum câte sunt(6)?.”

După finalizarea cu succes a jocului ,,Să-l ajutăm pe Dino” vom fi micii dinozauri prin pădure.
În cadrul traseului aplicativ ,,Drumul dinozurului” câte un copil va trebui să meargă pe rând, pe o scândură îngustă, cu braţele întinse
lateral, și va coborî de pe scândură prin săritură.În continuare traseul va avea din nou aceleași elemente de executat iar la final copilul se va
deplasa prin târâre în tunelul, și se va întoarce în spatele ultimului copil al grupei din care face parte. Se aşteaptă semnalul pentru începerea
jocului. Se execută jocul de probă, apoi se trece la desfăşurarea jocului propriu –zis.Jocul se încheie după ce toți copiii au parcurs cel puțin odată
traseul.
În funcţie de ecusoanele primite la jocul precedent, copiii sunt împărţiti deja în două echipe (echipa Tyranossaurus şi echipa
Brontozaurilor )și vom desfășura jocul de mișcare ,,Dinozaurii haioși”.Copiii sunt asezaţi pe două rânduri, unul în spatele celuilalt, în spatele
liniei de plecare. Un copil de la fiecare echipă va porni în acelaşi timp. Copilul care pleacă de la linia de start va sta într-un ,,sac” de dinozaur și
va sări pe urmele dinozaurilor (urmele dinozaurilor vor avea cifrele de la 1 la 7 pe ele) și apoi se vor întoarce pe aceleași urme și va preda apoi
sacul următorului.
Se aşteaptă semnalul pentru începerea jocului. Se execută jocul de probă, apoi se trece la desfăşurarea jocului propriu –zis. Câștigă
echipa care termină mai repede de parcurs traseul primind o bulină roșie.

12
În încheierea activității vom analiza bulinele fiecărei echipe pentru a vedea echipa câștigătoare. Le voi aduce aminte copiilor că nu au
deschis toate coletele cu surprize primite de la dinozaurul Arlo și le-a pregătit unul special , acum că au ajuns în Tărâmul dinozaurilor.Vom
deschide împreună ultimul pachet în care descoperă ultimul mesaj de la dinozaur și recompensele. Fiecare copil primește câte o un dinozaur
haribo și o bulină roșie drept recompensă pentru activitatea lui din această zi. Voi aprecia modul în care s-au comportat copiii în cadrul
activităţilor.

13

S-ar putea să vă placă și