Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATã

„dino si prietenii lui”

               

Profesor înv. preşc. Bălan Ana-Maria


INSPECŢIE CURENTĂ II PENTRU OBŢINEREA GRADULUI DIDACTIC I
Grupa mare Mica sirenă”
GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „STELUŢELE MĂRII” CONSTANŢA
14 FEBRUARIE 2023
DATA: 14 februarie 2023
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: G.P.P. “STELUŢELE MĂRII”, CONSTANŢA
GRUPA: mare „Mica sirenă”
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum este/a fost şi va fi aici pe pământ?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Lumea dispărută”
TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE: „Dino şi prietenii lui”
CATEGORIA DE ACTIVITATE:

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ: Întâlnirea de dimineață, prezența, calendarul naturii

ACTIVITĂȚI LIBER-ALESE 1: Joc de rol, Știință, Construcții, Bibliotecă.

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE: DŞ – activitate matematică;    DEC    - activitate


practică.

ACTIVITĂȚI LIBER-ALESE 2: Joc de mișcare

TIPUL ACTIVITĂŢII: mixtă


FORMA DE REALIZARE: activitate integrată ADP+ALA 1 + ADE + ALA 2.
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:

Activități de dezvoltare personală (ADP):

 Întâlnirea de dimineață: „Visul lui Dino”


 Rutine:
1. „Suntem hărnicuți!” – deprinderea de a lucra cu materialele puse la dispoziție;
2. „Facem curăţenie!” – deprinderea de a păstra ordinea și igiena.
 Tranziții:
                                        1. „Dacă vreau să cresc voinic”
                                        2. ,,Unu, doi, unu, doi!/ Mergem toți în pași vioi/
                                            Către centre ne-ndreptăm / Și de lucru ne apucăm!”
            3. ,,Noi cu toţii am lucrat/ Şi lucrul am terminat/
                    Copii veseli noi să fim/ Pentru că ştim să muncim!”
                    4. „Bat din palme clap, clap, clap/ Din picioare trap, trap, trap/

2
              Centrele le părăsim/ Și spre baie noi pornim!”

Activități pe centre de interes (ALA1):

 Bibliotecă: „Cărticica mea cu dinozauri” – realizare carte


 Construcții: „Ţinutul dinozaurilor” – machetă
            „Dinozauri” - asamblare
 Știință:    „Descoperim dinozauri” - experiment
                  „Jocul umbrelor”- experiment
 Joc de rol: „De-a paleontologii”

Activități pe domenii experiențiale (ADE):

 DŞ (Domeniul ştiinţe – activitate matematică): „Călătoria lui Dino” - joc didactic


matematic
 DOS (Domeniul om şi societate - activitate practică): „Era dinozaurilor” (decupare +
lipire)

Activități de grup (ALA2)

 Joc de mișcare: Prinde-l pe Dino

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

Consolidarea și verificarea capacității copiilor de a lucra cu numerele in limitele 1-7, și


dezvoltarea imaginației creatoare, a sensibilității și a gustului estetic.

OBIECTIVE:

O1- Să numere crescător și descrescător în limitele 1-7;


O2- Să formeze mulțimi raportate la cantitate;
        O3- Să rezolve corect probleme ilustrate;

3
        O4- Să interpreteze liber, creativ lucrări plastice exprimând sentimente estetice;
        O5- Să se exprime într-un limbaj adegvat activității estetic - creativ;
        O6- Să utilizeze materiale si tehnici diverse alese de ei;
        O7- Să își exprime opinia față de lucrarea proprie și față de lucrările celorlalți.

STRATEGII DIDACTICE:

 Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, problematizarea, jocul, demonstrația,


observația, călătorie misterioasă, turul galeriei.
 Resurse materiale: calendarul naturii, catalogul grupei, mascota Dino, decor dinozauri,
scrisoare, jetoane, siluete dinozauri, dinozauri diverse mărimi din plastic, bagheta magică, cutii cu
material intuitiv, imagini, tablă, recipiente din plastic, apă, coli albe, lipici, creioane colorate, paie,
fișe de lucru, jetoane, traseul sensorial (frunze, bureți, cuburi din lemn,)    mingi, machetă,
recompense.

 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri.

RESURSE TEMPORALE: 1 zi

BIBLIOGRAFIE:

 *** Curriculum pentru educație timpurie 2019;


 *** Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie 2019;
 *** Scrisoarea metodică ,,Joc, respect şi bucurie!” 2022;
 Bane, C., „Bună dimineaţa! Mă bucur că eşti aici” – Manualul cadrului didactic pentru
întâlnirea de dimineaţă, Ed. Ro Media, Bucureşti,      2004;
 Culea I., Sesovici, A., Grama, F., Pletea,    M., -    „Activitatea integrată din grădiniţă”, Ed.
Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008;
 Gongea E., Breben S., Ruiu G., Fulga M. ,,Metode interactive de grup” – ghid metodic, Ed.
Arves, București, 2002.

4
SCENARIUL ACTIVITĂŢII

              Ziua debutează cu primirea copiilor, deprinderea de a saluta la intrarea în sala de clasă și de a


interacționa cu colegii, joc liber cu jucăria preferată, deprinderi igienico - sanitare și de autoservirea
micului dejun.
Activitatea începe cu Întâlnirea de dimineață, ,,Bine v-am găsit, dragi copii!”. Copiii,
costumaţi adecvat temei, se așază pe pernuţe, în semicerc, pentru a păstra un contact vizual cu
educatoarea și cu toți membrii grupei și pentru a avea acces la calendarul naturii. Se parcurg toate
etapele specifice:
Le voi transmite salutul folosind versurile: ,,Dimineaţa a sosit,/ Toți copiii au venit/ În
semicerc să ne-aşezăm/ Cu toţii să ne salutăm:/ -,,Bună dimineaţa, dragi copii!”/ -„Bună dimineața,
doamna educatoare!”. Copiii se vor saluta prin tehnica „comunicării rotative”. Salutul este
continuat de toți copiii grupei, fiecare salutându-și colegul din partea dreaptă, fluturând mâna.
Le voi cere copiilor să stabilim împreună în ce zi, dată, lună şi an ne aflăm, apoi anotimpul,
aspecte ale vremii, îmbrăcămintea adecvată recomandată pentru această zi, completând astfel
calendarul naturii.
Prezenţa se va realiza verbal, prin stabilirea ”dinozaurilor” absenți, pe versurile: ,,După ce
ne-am adunat/ Şi frumos ne-am salutat/ Noi ne-am întâlnit./ Cine oare n-a venit?” și prin
completarea catalogului grupei.
În spatele monitorului va sta ascuns dinozaurul DINO, noutatea zilei. Voi citi bilețelul prins
la gâtul lui Dino: „Dragi copii, eu sunt Dino, micuțul dinozaur care vă invită puțin în lumea
dispărută a prietenilor mei, dinozaurii! Ați observant că am decorat o parte din sala voastră de grupă
asemănător cu natura în care noi trăiam acum mmmmuuuult timp! Prietenii mei mai mari au plecat
deja în locul nostru secret, speriaţi de erupţia vulcanului, iar eu m-am rătăcit, dar mi-au lăsat nişte
indicii care se vor arăta după ce îndeplinesc câteva sarcini și, pe măsură ce le rezolv, să ajung și eu la
ei! Prietenii dinozauri au pregătit imagini cu lumea în care am trăit noi, cuburi si elemente din
natură, să construim adăposturi pentru dinozauri, un joc on-line cu dinozauri, un joc în care ne
reamintim numereșe până la 7, ceva de confecționat și la final, jocuri de mișcare! Cred că va fi mai
distractive dacă mă veți ajuta și voi! Mulțumesc și sper că vom petrece împreună o zi frumoasă!”
5
                Pentru activitatea de grup, le voi cere copiilor să-și amintească ,,Povestea lui Dino” cu
ajutorul unui joc interactive on-line.
Împărtășirea cu ceilalți    o voi realiza propunându-le copiilor să-l ajute pe Dino să
găsească drumul spre prietenii lui, prin mesajul: „Mă aștept astăzi de la voi să fiți buni colegi, să vă
ajutați, să fiți ascultători și atenți la activități, să vorbiți pe un ton potrivit și să nu îi deranjați pe
colegi.”
                Urmează gimnastica de înviorare pe versurile „Dacă vreau să cresc voinic/Fac
gimnastică de mic./Merg în pas alergător,/ Sar apoi într-un picior,/Mă opresc, respir ușor, /Întind
brațele să zbor,/ Toată lumea e a mea./ Când m-așez jos la podea,/Ăsta-i doar un început,/Ia priviți
cât am crescut!”
                  Le voi spune preșcolarilor că așa cum au observat, Dino le-a pregătit multe surprize. Vom
realiza o cărticică cu dinozauri, vom fi paleontologi, vom face experimente, vom construi lumea
dispărută, vom forma mulțimi, ne vom juca cu numerele, vom pune în corespondență, vom
identifica vecinii, vom realiza o lucrare practică, dar pentru a ne desfășura activitatea, este nevoie să
fie atenți la explicațiile mele, să lucreze curat, în liniște și corect, fără a-i deranja pe cei din jur.
                    Călătoria propriu- zisă este reprezentată de activitățile liber alese, pe centre, unde copiii
vor trebui să rezolve diferite sarcini. Se va face o scurtă tranziție: ,,Unu, doi, unu, doi!/ Mergem toți
în pași vioi/ Către centre ne-ndreptăm / Și de lucru ne apucăm!”
                  Voi împărți copiii la cele patru centre de interes deschise prin tehnica mâna oarbă, prin
care își vor alege câte un ecuson ,le voi prezenta centrele, apoi sarcinile de lucru.
                    La Bibliotecă, copiii vor realiza o cărticică cu dinozauri atașând imagini cu dinozauri și
decorând cu semne grafice.
                    La Joc de rol vor interpreta paleontologi și vor descoperi fosile, oase de dinozauri, le vor
curăța, măsura și expune.
                    La Știință vor realiza experiment cu ouă din bicarbonat colorat, pe care le vor dizolva cu
oțet și vor descoperi siluete de dinozauri.
                    În cadrul centrului Construcții, vom asambla lumea dispărută a dinozaurilor, construind
dinozauri și completând macheta.
                    Copiii se vor roti la centre, astfel încât fiecare să trecă pe la toate. La final se va realiza o
expoziție a lucrărilor și se va face turul galeriei.
                    Tranziția spre gustare se face prin versurile: „Bat din palme clap, clap, clap/ Din
picioare trap, trap, trap/ Centrele le părăsim / Și spre baie noi pornim!”

6
                      După gustare, se va trecere prin tranziția ,,De mâncat am terminat/ Și acum ne
așezăm/ Lucruri noi să învățăm.” la activitățile pe domenii experiențiale, care se vor desfășura sub
forma unei activități integrate, astfel:
                        La DȘ - activitate matematică: ,,Călătoria lui Dino” – joc didactic matematic
                        Le voi spune preșcolarilor că astăzi ne vom juca un joc îmoreună cu Dino și prietenii
săi, care ne-au pregătit câteva surprize.
                      Introducerea în joc și prezentarea materialului și a regulilor jocului se va face prin
mesajul Dino, care le face cunoștință cu prietenii lui și le va spune în ce constă jocul, care se
numește ,,Călătoria lui Dino”.
                    Preșcolarii îl vor ajuta pe Dino să ajungă la cuibul cu ouă, însă pentru asta, ei trebuie să
descopere indiciile și să rezolve corect sarcinile pe care prietenii săi le-au pregătit. Drumul lui Dino
va fi ilustrat pe o hartă și pe măsură ce copiii vor răspunde corect , silueta lui Dino va avansa pentry
a ajunge în locul propus.
                      Le voi fixa regulile jocului, executând    împreună un joc de probă, pentru a mă asigura
că le-au înțeles și voi reveni cu explicații acolo unde este cazul.
                      Vom trece la desfășurarea propriu-zisă a jocului de către preșcolari. Le voi rosti
versurile: ,,Suntem veseli, ne jucăm, / Lucruri multe învățăm, / Pe Dino îl ajutăm” pentru a alege
copilul care va rezolva sarcina corespunzătoare, folosind o baghetă fermecată. Pentru fiecare
răspuns corect preșcolarii vor fi aplaudați, iar cel greșit a fi ajutat de un alt coleg sau de mine.
                      Copiii trebuie să:
1. Formeze mulțimi de dinozauri după criteriul culoare și să așeze cifra
corespunzătoare fiecărei mulțimi;
2. Realizeze corespondența între două mulțimi și să compare mulțimile satbilind dacă
au tot atâtea, mai multe sau mai puține elemente.
                      Urmează complicarea jocului, unde preșcolarii trebuie să extragă dintr-castron cifra
corespunzătoare. Pe fiecare planșă vor fi de trasat cifra corespunzătoare, de identificat vecinii și de
atașat tot atâția dinozauri cât arată cifra.
                        Încheierea jocului se realizează când    preșcolarii au rezolvat corect toate sarcinile și
Dino ajunge la cuibul cu ouă, unde copiii vor descoperi o surpriză: oușoare mici de dinozauri. Le voi
soune că aceasta este surpriza pentru ei deoarece au fost atenți și au rezolvat toate sarcinile corect.
                        Tranziția către următoarea activitate se va realiza prin cântecul    ,,Luați seama bine”.
                          DEC – Educație

7
          

S-ar putea să vă placă și