Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

NOTA: 10(ZECE)
PROPUNATOARE: Palea Adriana
GRUPA: Mijlocie
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?”
TEMA PROIECTULUI: „Prietenii necuvântători”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „În lumea dinozaurilor”
TEMA ZILEI:„Dinozaurii, au trăit și ei pe Pământ”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Mixtă (însușire și consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi)
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată (ADP + ALA+ ADE + ALA)

COMPONENȚA ACTIVITĂȚII:
 Activități de dezvoltare personală:
 RUTINE: -Întâlnirea de dimineață: „Cum arătau dinozaurii?”
-Salutul; Înviorarea; Prezența; Calendarul naturii;
-Deprindri de igienă personală: „Dino ne îndeamnă: Sănătatea o păstrăm
atunci când mâinile igienizăm!!”
-Deprinderi de ordine și curățenie: „Munca am terminat, pe masă las curat”
 TRANZIȚII: „Zigaloo”-cântec cu dans
„A ram sam sam”-euritmie

 Activități pe domenii experiențiale


 DOMENIUL ȘTIINȚE-Cunoașterea mediului:
Tema activității:„Dinozaurii-O lume dispărută”
Mijlocul de realizare: Lectură după imagini
Comportamente vizate pe domenii de dezvoltare:
E1.4. Identifică posibile răspunsuri/soluţii la întrebări, situaţii - problemă şi provocări din viaţa
proprie şi a grupului de colegi
E3.2. Identifică și valorifică unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului şi Spaţiului

 DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV- Educație artistico-plastică:


Subiect plastic: „Triceratopsul”
Tema plastică: culori reci (albastru, verde, violet)
Mijlocul de realizare: pictură
Comportamente vizate pe domenii de dezvoltare:
C2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
C3.1. Manifestă creativitate în activități diverse
C3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative;
 Jocuri și activități didactice alese (etapa I):
 Nisip și apă: „De-a paleontologii”-descoperire de fosile

1
 Bibliotecă: „Cărticica literei D”-trasare semne grafice, colorare
 Joc de rol: „Cabinetul lui Dino”
 Jocuri și activități didactice alese (etapa a II-a):
 Joc distractiv: „Pe urmele Tiranozaurului!”
 Joc de atenție: „Ce ou a dispărut?”

SCOPUL:
 Comunicarea informațiilor cu privire la „Dinozauri” (înfățișare, modul de viață, de
hrănire, reproducere) și însușirea acestora prin activități variate ;
 Consolidarea priceperilor și deprinderilor de utilizare a unor tehnici de lucru (pictură-
pensulație) necesare realizării unei lucrări plastice „Triceratopsul”;

OBIECTIVE:
O1-Să precizeze caracteristici ale dinozaurilor, pe baza materialului intuitiv;
O2-Să compare doi dinozauri, pe baza unor criterii stabilite (modul de hrănire, înmulțire și
înfățișare) și a materialului intuitiv;
O3-Să denumească materialele de lucru puse la dispoziție pentru a lucra la centrele de interes;
O4-Să utilizeze diferite tehnici de lucru (pictură) în vederea realizării unei lucrări originale
„Triceratopsul”;
O5-Să exprime opinia față de propria lucrare și față de lucrarile colegilor ținând cont de criteriile
de evaluare, utilizând un limbaj specific.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: Conversația, conversația euristică, explicația, exercițiul, metoda
„Cubului”-adaptată, observația, demonstrația, metoda „Turul galeriei”-adaptată, jocul
 Mijloace de învățământ: Calendarul naturii, jetoane, fotogafii ale preșcolarilor, laptop,
boxe, macheta „Dino”, „Harta comorii lui Dino”, tablou 3D „În lumea dinozaurilor”,
machete dinozauri, mulaje din lut, lupe, pensule, mălai, cutii, piese de mozaic, Criterii de
evaluare illustrate, etape de lucru ilustrate, Figurine din Ipsos, acuarele, pensule, suport
pentru apă, cărți confecționate, creioane colorate
 Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
 Forme de evaluare: observare curentă, evaluare orală, observarea sistematică a
comportamentului preșcolarilor, analiza produselor activității, autoevaluarea,
interevaluarea, aprecieri verbale.

RESURSE:
 Umane:17 preșcolari + cadrul didactic
 Temporale: o zi
 Spațiale: sala de grupă

BIBLIOGRAFIE:

2
 Ghid de bune practici pentru ed. Timpurie a copiilor intre 3-6/7 ani, Ministerul
Educației,Cercetării și Tineretului;
 MECTS, (2019) „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura DPH;
 Tomescu, V., Fulger, E., Dăscălescu, T.,2006 „Metodica educației plastice pentru
învățământul preprimar”, Editura Biblioteca: Târgoviște;
 Breben S., Gongea E., Ruiu G., Fulga M. Metode interactive de grup – ghid metodic
pentru învățământul preșcolar, editura Arves;
 Antonovici Ș., 2010 „Cunoașterea mediului în grădiniță”, București: DPH

3
SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei debutează cu Salutul de dimineață: Copiii sunt așezați în semicerc, pe


scăunele, respectând regulile de distanțare soacială. Salutul începe de la educatoare: „Dimineață
ne-am trezit,/Spre grădiniță am pornit/ Și cu toții ne-am întâlnit,/ Începem o nouă zi/ Bună
dimineața, copii!”. Copiii vor răspunde salutului și se vor saluta între ei.
Momentul de înviorare se va realiza frontal, pe versurile unui cântec, dandu-le copiilor
libertatea de a alege mișcările preferate.
În contiunare, se realizează prezența. Se vor sorta fotografiile copiilor la panoul
prezenței, pe rubrici „prezenți” și „absenți”.
Urmează completarea calendarului naturii, se stabilesc data, ziua, luna, anotimpul și
starea vremii.
Împărtășirea cu ceilalți se realizează printr-o discuție liberă, menită să dea frâu liber
imaginației copiilor, pornind de la întrebări ajutătoare,,Ce sunt dinozaurii? Cum arată aceștia?
Unde mai putem întâlni noi astăzi dinozauri? Vă plac dinozaurii? Care vă place cel mai mult?
De ce? Cum ar fi ca în drum spre grădiniță să te întâlnești cu un dinozaur? Tu ai văzut
vreunul?”. Preșcolarii sunt invitați să verbalizeze opiniile. Educatoarea le zâmbește,
transmițându-le căldură și încurajare prin toate formele de comunicare.
Tranziție: înainte de a trece la desfășurarea activităților pe domenii experiențiale, copiii
audiază cântecul „Zigaloo”.
Noutatea zilei: Educatoarea introduce în activitate o machetă „Dino” (în formă de
dinozaur).
Captarea atenției preșcolarilor se realizează prin prezentarea animalului confecționat,
acesta le transmite un mesaj audio micuților cerându-le ajutorul în rezolvarea unei situații
problemă, găsirea unei comori. Pentru a-l putea ajuta pe Dino aceștia trebuie să parcurgă mai
multe etape (actvitățile propuse) urmărind „Harta comorii lui Dino”. Prin „citirea” hărții
educatoarea anunță tema zilei, scopul și obiectivele pe înțelesul copiilor.
Activitatea va debuta cu ADE-Domeniul științe-Cunoașterea mediului „Dinozaurii-O
lume dispărută”-Lectură după imagini (activitatea se va desfășura frontal cu tot colectivul
grupei).
Introducerea în activitatea de cunoașterea mediului se realizează prin prezentarea
surpriză a „tabloului 3D” (tabloul va fi reprezentat de machetele reprezentative ale dinozaurilor
și câteva elemente de decor) prin care le reactualizez preșcolarilor câteva informații esențiale
despre modul de viață al dinozaurilor: „Dinozaurii sunt tipuri de reptile preistorice care au trăit
în timpul „Epocii reptilelor”, ei au trâit cu milioane de ani înaintea oamenilor. Nu putem știi
cert ce sunet scoteau dinozauriii, cum s-au comportat sau ce culoare și modele aveau. Însă știm
că au existat o mulțime de tipuri diferite de dinozauri. Unii mergeau în două picoare iar alții în
patru; Unii erau rapizi, alții lenți; Unii aveau o piele groasă, unii chiar pene, coarne sau
țepi.Cei mai mulți dintre dinozauri mâncau plante/iarbă, aceștia sunt numiți ierbivori. Unii
dinozauri mâncau carne (alți dinozauri), aceștia se numesc carnivori. Dinozaurii au dispărut cu

4
milioane de ani în urmă, probabil din cauza unui asteriod care a lovit pâmântul. Acest lucru ar
fi făcut o mare schimnare în climă, iar aniamalele nu s-au putut adapta.”
Desfășurarea activității începe cu descrierea tabloului de către preșcolari, aceștia îl vor
observa în ansamblu, nediferențiat, vor răspunde practic la întrebarea „Ce vezi în tablou?”.
Copiii vor enumera ceea ce văd pentru a descopri conținutul și a-și satisface curiozitatea.
Pentru a-i transpune pe copii în „Lumea dispărută a dinozaurilor” am creeat diferite
machete ce arată mai multe tipuri de dinozauri, le vom analiza pe fiecare în parte (analiza
tabloului pe elemente compoziționale) și vom descoperi înfățișarea, modul de hrănire și
reproducere al acestora -această parte reprezentând cercetarea organizată a tabloului.
Percepția copiilor va fi îndrumată de educatoare printr-un plan de întrebări. Pentru a capta atenția
preșcolarilor le transmit că dinozaurii si-au „pierdut” hrana pe drum și noi trebuie să descoperim
care cui aparține și să le-o înapoiem.
TRICERATOPS („Față cu trei coarne”)
 Înfățișare: Avea trei coarne, două deasupra capului și unul mai mici pe nas, pe care le
folosea pentru apărare; cântăreau mult dar aveau dimenisuni mici, lucru care îl făcea un
dinozaur cu mișcări lente; cap mic și cioc profund și îngust.
 Hrană: plante (ierbivor)
 Reproducere: prin ouă, asemenea reptilelor din zilele noastre
TIRANOZAUR REX
 Înfățișare: Avea patru membre, membrele superioare (brațele) scurte cu ghiare ascuțite
și membrele inferioare mari și puernice, era biped-mergea în două picioare; Craniu masiv
echilibrat de o coadă lungă și grea:
 Hrană: alți dinozauri, cum ar fi Triceratops (carnivor)
 Reproducere: prin ouă, asemenea reptilelor din zilele noastre
BRONTOZAUR
 Înfățișare: Avea patru membre, cvadruped; Brontozaurii aveau o coadă lungă ca biciul
care îi ajută în echilibrarea gâtului lor lung; Era unul dintre cei mai mari dinozauri.
 Hrană:plante (ierbivor)
 Reproducere: prin ouă, asemenea reptilelor din zilele noastre
PTERODACTYL
 Înfățișare:Dimensiuni mici și greutate mică; dinozaur cu aripi care reușau să zboare pe
distanțe foarte lungi; aveau o coadă mică;Pterodactylii se aseamănă cu păsările din zilele
noastre.
 Hrană:pești, insecte (carnivor)
 Reproducere: prin ouă, asemenea reptilelor din zilele noastre

5
După analizarea fiecărui grup compozițional, se vor realiza sintezele parțiale astfel
educatoarea va ajuta la ordonarea și sintetizarea ideilor discutate.
Se realizează sinteza finală asupra celor discutate, fiind subliniate aspecte esențiale ce
trebuie reținute (Ex: Dinozaurii sunt reptile preistorice, ele au trăit cu mulți ani în urmă. Acestea
puteau fi terestre sau acvatice. Unii dinozauri erau carnivori-se hrăneau cu alți dinozauri, pește și
alții ierbivori-mâncau plante, iarbă. Toți dinozaurii se înmulțeau prin ouă. Majoritatea dintre
aceștia aveau dimensiuni mari și elemente caractersitice diferențiate: coarne, aripi, solzi etc.)
Încheierea activității de cunoașterea mediului se realizează se realizează cu ajutorul
metodei interactive de grup „Cubul”-adaptată particularităților colectivului grupei. Pentru
defășurarea exercițiului colectivul va fi împărțit în șase grupe, reprezentând cele șase fețe
colorate ale cubului. Membrii fiecărei grupe colaborează, se susțin și se sfătuiesc .
ROȘU-COMPARĂ dinozaurii (Tiranozaurul și Brontozaurul) reprezentați în imagini,
ținând cont de modul de hrănire, reproducere și înfățișarea acestora.
ALBASTRU-DESCRIE Pterodacylul, spune ce știi despre el.
VERDE-ASOCIAZĂ dinozaurul cu hrana acestuia.
PORTOCALIU-EXPLICĂ de ce au dispărut dinozaurii.
ALB-APLICĂ partea care lipsește, la locul potrivit, în imaginea ce ilustrează dinozaurul.
GALBEN-ANALIZEAZĂ părțile componente ale Triceratopsului, enumerându-le.
Felicit participarea copiilor la activitatea de cunoașterea mediului și le transmit că au
reușit să recupereze prima cheie a cufărului. De asemenea, le reamintesc că mai au de descoperit
încă două.
Trecerea de la o etapă la alta se realizează printr-un moment de tranzție: invit copiii să
realizeze mișcările cântecului „A ram sam sam” .
Activități pe centre de interes: Educatoarea prezintă fiecare centru de interes, se intuiesc
materialele, se explică și se demonstrează modul de rezolvare al sarcinilor fiecărei activități, ce
se vor reazlia pe rând.
 La centrul ARTĂ: ADE-DEC: Activitate artistico-plastică-Subiect plastic:
„Triceratopsul” ; Tema plastică: culori reci (albastru, verde, violet) Se va realiza integrat
în cadrul centrului Artă. Copiii vor avea la dispoziție materiale și instrumente de lucru
specifice activităților de educație plastică și cu ajutorul indicațiilor educatoarei vor realiza
tema propusă .
 La centrul NISIP ȘI APĂ: -„De-a paleontologii”, copiii vor avea ca sarcină să exploreze
lumea dispărută a dinozaurilor, utilizând lupe, lanterne, pensule, găsind fosilele acestora
și reconstituid corpul dinozaurilor descoperiti.

6
 La centrul BIBLIOTECĂ: copiii vor realiza „Cărticica literei D” formată din copertă şi
file. Vor trasa linii ȋn duct continuu pentru a reconstitui imaginea dinozaurului şi vor
colora imaginile.
 La centrul JOC DE ROL: „Cabinetul lui Dino”-preșcolarii vor interpreta roluri diferite,
vor devenii medici sau dinozauri.
Înainte de a începe activitatea pe centre, copiii execută exerciții de încălzire a mușchilor
mici ai mâinilor.
Vom discuta despre ceea ce au realizat copiii, voi aprecia activitatea acestora, voi lăuda
toţi preșcolarii pentru progresele făcute.
Activitatea se încheie cu Jocuri și activități liber alese: Educatoarea propune două jocuri,
unul de distractiv „Pe urmele Tiranozaurului” și unul de atenție „Ce ou a dispărut?”
Activitatea preșcolarilor va fi recompensată, aceștia vor primii medalii pentru bunătatea
și implicarea lor în ajutarea dinozaurului „Dino”.

7
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Etapele Ob. Conținutul științific Strategia didactică Forme de
activității Op. Metode și Mijloace de Forme de evaluare
procedee învățământ organizare
1.Moment
organizatoric Se creează condițiile optime pentru buna
desfășurare a lecției: se aerisește sala de grupă, se
pregătesc materialele necesare, se așază mesele și
scăunelele în sala de grupă și se asigură un climat
afectiv pozitiv, favorabil învățării

2. Activitatea zilei debuteaza cu Salutul de


Reactualizarea dimineață. Copiii se așază în semicerc pe scaune și Conversația Frontal
se salută de la distanta, zambindu-și.
cunoștințelor
Momentul de inviorare se realizează frontal, pe
versurile unui cântec, dându-le copiilor libertatea de
a alege mișcările preferate.

Se face prezența și se completează calendarul Conversația Calendarul Frontal Observare


naturii. naturii, jetoane, Individual curentă
panoul prezenței
Împărtășirea cu ceilalți se realizează printr-o
discuție liberă , menită să dea frau liber imaginației Aprecieri
copiilor pornind de la întrebări suport de tipul,,Ce verbale
sunt dinozaurii? Cum arată aceștia? Unde mai
putem întâlni noi astăzi dinozauri? Vă plac
dinozaurii? Care vă place cel mai mult? De ce?
Cum ar fi ca în drum spre grădiniță să te întâlnești
cu un dinozaur? Tu ai văzut vreunul?”.

8
Tranziție: înainte de a trece la desfășurarea Laptop, boxe Frontal
activităților pe domenii experiențiale, copiii audiază
cântecul „Zigaloo”.

3.Captarea
atenției Elementul de noutate îl reprezintă plușul „Dino”
care printr-un mesaj audio le cere ajutorul copiiilor. Conversația Machetă „Dino”, Frontal Observare
Acesta îi invită să descopere „Lumea dispărută a boxe curentă
dinozaurilor” și să pornească într-o căutare a unor
chei ascunse pentru a putea deschide cufărul,
urmând „Harta comorii lui Dino”.

4.Anunțarea
temei și a În continuare, cadrul didactic prezintă, pe înțelesul
copiilor, etapele pe care le au de parcurs preșcolarii
obiectivelor pentru a descoperii cheile ce deschid cufărul (se
precizează într-un mod accesibil scopul și
obiectivele activității propuse): „Pentru a putea Explicația „Harta comorii Frontal Observare
găsii comoara lui Dino trebuie să descoperim lui Dino” curentă
împreună secretele ascunse ale dinozaurilor și să Conversația ANEXA I
reținem cât mai multe informații pentru a ne putea
juca cu un „Cub magic”. Apoi, să trecem pe la
fiecare centru: să pictăm o figurină ce arată un
„Triceratops”, să interpretăm rolul medicului sau
dinozaurului rănit, să „scriem” cartea literei „D” și
să ne transformâm în paleontologi pentru a descopri
cele mai vechi fosile. La final, să ne distrăm
jucându-ne două jocuri „Ce ou a dispărut?” și „Pe
urmele Tiranozaurului”.”

5. Prezentarea Mai departe, se desfășoară ADE-Domeniul Științe-


optimă a Cunoașterea mediului-Copiii sunt anunțați că Conversația Frontal
„Vor descoperi” secterele celor mai interesanți
conținutului și
9
dirijarea dinozauri.
învățării Introducerea în activitatea de cunoașterea
mediului se realizează prin prezentarea surpriză a
„tabloului” (tabloul va fi reprezentat de machetele
reprezentative ale dinozaurilor și câteva elemente de
decor) prin care le reactualizez preșcolarilor câteva
informații esențiale despre modul de viață al
dinozaurilor: „Dinozaurii sunt tipuri de reptile
preistorice care au trăit în timpul „Epocii Conversația -tablou 3D „În Frontal Observare
reptilelor”, ei au trâit cu milioane de ani înaintea Explicația lumea curentă
oamenilor. Nu putem știi cert ce sunet scoteau dinozaurilor”
dinozauriii, cum s-au comportat sau ce culoare și
modele aveau. Însă știm că au existat o mulțime de ANEXA II
tipuri diferite de dinozauri. Unii mergeau în două
picoare iar alții în patru; Unii erau rapizi, alții
lenți; Unii aveau o piele groasă, unii chiar pene,
coarne sau țepi.Cei mai mulți dintre dinozauri
mâncau plante/iarbă, aceștia sunt numiți ierbivori.
Unii dinozauri mâncau carne (alți dinozauri),
aceștia se numesc carnivori. Dinozaurii au dispărut
cu milioane de ani în urmă, probabil din cauza unui
asteriod care a lovit pâmântul. Acest lucru ar fi
făcut o mare schimnare în climă, iar aniamalele nu
s-au putut adapta.”).

Desfășurarea activității începe cu descrierea


tabloului de către preșcolari, aceștia îl vor observa
în ansamblu, nediferențiat, vor răspunde practic la Conversația Frontal Observare
întrebarea „Ce vezi în tablou?”. Copiii vor enumera curentă
ceea ce văd pentru a descopri conținutul și a-și
satisface curiozitatea.

10
Pentru a-i transpune pe copii în „Lumea
dispărută a dinozaurilor” am creeat diferite machete
ce arată mai multe tipuri de dinozauri, le vom
analiza pe fiecare în parte (analiza tabloului pe
elemente compoziționale) și vom descoperi
înfățișarea, modul de hrănire și reproducere al
acestora -această parte reprezentând cercetarea
organizată a tabloului. Percepția copiilor va fi
îndrumată de educatoare prin întrebări. Pentru a
capta atenția preșcolarilor le transmit că dinozaurii
si-au „pierdut” hrana pe drum și noi trebuie să Problematiza- Observare
descoperim care cui aparține și să le-o înapoiem. rea curentă
Îndemn preșcolari să intuiască elementele
caracteristice fiecărui dinozaur, antrenându-i în
conversații euristice și sprijinindu-i cu întrebări sau
completând sesizările acestora.

TRICERATOPS („Față cu trei coarne”)


 Înfățișare: Avea trei coarne, două deasupra
capului și unul mai mici pe nas, pe care le
O1 folosea pentru apărare; cântăreau mult dar Conversația -machete ce arată Frontal Observarea
aveau dimenisuni mici, lucru care îl făcea un euristică dinozauri Individual sistematică a
dinozaur cu mișcări lente; cap mic și cioc Explicația comportamen-
profund și îngust. Observația tului
 Hrană: plante (ierbivor) preșcolarilor
 Reproducere: prin ouă, asemenea reptilelor
din zilele noastre
TIRANOZAUR REX
 Înfățișare: Avea patru membre, membrele
superioare (brațele) scurte cu ghiare ascuțite
și membrele inferioare mari și puernice, era
biped-mergea în două picioare; Craniu
masiv echilibrat de o coadă lungă și grea:

11
 Hrană: alți dinozauri, cum ar fi Triceratops
(carnivor)
 Reproducere: prin ouă, asemenea reptilelor
din zilele noastre
BRONTOZAUR
 Înfățișare: Avea patru membre, cvadruped;
Brontozaurii aveau o coadă lungă ca biciul Conversația -machete ce arată Frontal Observarea
O1 care îi ajută în echilibrarea gâtului lor lung; euristică dinozauri Individual sistematică a
Era unul dintre cei mai mari dinozauri. Explicația comportamen-
 Hrană:plante (ierbivor) Observația tului
 Reproducere: prin ouă, asemenea reptilelor preșcolarilor
din zilele noastre
PTERODACTYL
 Înfățișare:Dimensiuni mici și greutate
mică; dinozaur cu aripi care reușau să zboare
pe distanțe foarte lungi; aveau o coadă
mică;Pterodactylii se aseamănă cu păsările
din zilele noastre.
 Hrană:pești, insecte (carnivor)
 Reproducere: prin ouă, asemenea reptilelor
din zilele noastre

După analizarea fiecărui grup compozițional, se


vor realiza sintezele parțiale astfel educatoarea va
ajuta la ordonarea și sintetizarea ideilor discutate.
Se realizează sinteza finală asupra celor discutate,
fiind subliniate aspecte esențiale ce trebuie reținute
și solicit preșcolarilor să dea un titlu tabloului
realizat.

12
Încheierea activității de cunoașterea Metoda
mediului se realizează cu ajutorul metodei „cubului”
interactive de grup „Cubul”. Pentru defășurarea Explicația Frontal
exercițiului colectivul va fi împărțit în șase grupe,
reprezentând cele șase fețe colorate ale cubului.
Membrii fiecărei grupe colaborează, se susțin și se
sfătuiesc .

O2 ROȘU-COMPARĂ dinozaurii (Tiranozaurul Metoda Observarea


și Brontozaurul) reprezentați în imagini, ținând cont „cubului” -cub, imagine ce Pe grupe sistematică a
de modul de hrănire, reproducere și înfățișarea Conversația arată cei doi Individualț comportamen-
acestora. dinozauri tului
Copiii au ca sarcină să găsească asemănări și ANEXA III preșcolarilor
deosebiri între cele două reptile preistorice.
Ex: Atât Tiranozaurul cât și Brontozaurul se
înmulțesc prin ouă.
Tiranozaurul este un dinozaur carnivor, în timp
ce Brontozaurul este erbivor.

ALBASTRU-DESCRIE Pleziozaurul, spune Metoda Observare


ce știi despre el. „cubului” -Imagine ce arată Pe grupe curentă
O1 Copiii au ca sarcină să decrie dinozaurul, ținând Conversația pleziozaurul Individual
cont de principalele aspecte caracteristice. ANEXA IV
Ex: „Pleziozaurul este un dinozaur acvatic, are
capul mic, un gât lung și patru „aripi” cre îl ajută să
înoate.
Metoda Observare
VERDE-ASOCIAZĂ dinozaurul cu hrana „cubului” -Planșă pentru Pe grupe curentă
acestuia. Exercițiul realizarea Individual
O1 Copiii au ca sarcină să realizeze corespondența, corespondenței
trasând o linie de la dinozaur câtre hrană. ANEXA V
Tiranozaur-alți dinozauri
Pterodacyl-pești

13
Triceratops-plante
Metoda Observare
PORTOCALIU-EXPLICĂ de ce au dispărut „cubului” -Planșă sugestivă Pe grupe curentă
dinozaurii. Explicația ANEXA VI Individual
Preșcolarii au ca sarcină să explice, în cuvinte
proprii, cauza dispariției dinozaurilor.
Ex: „Dinozaurii au dispărut fiindcă nu s-au mai
putut adpta schimbărilor ce au apărut în natură, Metoda
după posibila cădere a meteoritului” „cubului” -Fișă „Aplică” Observare
Exercițiul ANEXA VII Pe grupe curentă
ALB-APLICĂ partea care lipsește, la locul Individual
potrivit, în imaginea ce ilustrează dinozaurul.
Copiii au ca sarcină să lipescă imagini ce arată părți
componente ale dinozaurilor la locul potrivit, pentru
a reconstitui întregul. Metoda
O1 „cubului” -Imagine ce arată Observare
GALBEN-ANALIZEAZĂ părțile Explicația triceratopsul Pe grupe curentă
componente ale Triceratopsului, enumerându-le. Conversația ANEXA VIII Individual
Preșcolarii au ca sarcină să enumere părțile
componente ale corpului triceratopsului.
Ex: „Corpul triceratopsului este compus din: cap,
trunchi, patru membre, pe cap are trei coarne și în
jurul acestuia un fel de „coroană/scut”.

Aprecieri
Felicit participarea copiilor la activitatea de Frontal verbale
cunoașterea mediului și le transmit că au reușit să
recupereze prima cheie a cufărului. De asemenea, le
reamintesc că mai au de descoperit încă două.

Trecerea de la o etapă la alta se realizează


printr-un moment de tranzție: invit copiii să

14
realizeze mișcările cântecului „A ram sam sam” .

6.Obținerea Educatoarea prezintă fiecare centru de interes, se


performanței intuiesc materialele, se explică și se demonstrează
modul de rezolvare a sarcinilor fiecărui centru, care
se va realiza pe rând.

 NISIP ȘI APĂ: „De-a paleontologii” -mulaje din lut, Frontal Observarea


Copiii vor descoperii mulaje din lut ce imită fosile Explicația lupe, pensule, Individual sistematică a
O3 ale dinozaurilor. Acestia le vor observa cu ajutorul Demonstrația nisip, cutii, piese comportamen-
lupelor, le vor „curăța” cu ajutorul pensulelor și vor Observația de mozaic tului
încerca să reconstituie corpul dinozaurului. ANEXA IX preșcolarilor

 JOC DE ROL:„Cabinetul lui Dino” Copiii


O3 vor interpreta diferite roluri: dinozaur sau Conversația Frontal Observare
medic. Aceștia vor „intra în pielea curentă
personajelor” cu ajutorul costumației și a
instrumentelor, jucăriilor specifice.

 BIBLIOTECĂ: „Cărticica literei D”


O3
Sarcina preșcolarilor este de a „scrie” cartea. Explicația -cărți Observarea
Aceștia trasează linii în duct continuu pentru a Demnstrația confecționate, Frontal sistematică a
desena dinozaurul, apoi colorează folosind culorile Observația creioane colorate Individual comportamen-
preferate. Personalizează litera „D” desenându-I tului
ochi, gură, nas sau alte elemente originale. ANEXA X preșcolarilor

 ARTĂ: ADE-DEC: Activitate artistico-


plastică - „Triceratopsul”
Copiii vor avea ca sarcină să picteze Conversația
„Triceratopsul”-figurină din Ipsos utilizând tehnica
pensulației și folosind doar culori reci (albastru,
verde, violet).

15
-Figurine din
1.INTUIREA MATERIALELOR ȘI A Conversația Ipsos, acuarele, Observarea
O3
INSTRUMENTELOR DE LUCRU: Observația pensule, suport Frontal sistematică a
Copiii descoperă materialele și instrumentele de pentru apă comportamen-
lucru și le denumesc: pensulă, suport pentru apă- tului
apă, acuarele (verde, albastru, violet), figurină preșcolarilor
ipsos-Triceratops etc.
-Lucrare model
2.PREZENTAREA LUCRĂRII MODEL: Observația ANEXA XI Frontal
Educatoarea prezintă copiilor lucrarea model.

3.EXPLICAREA ȘI DEMONSTRAREA
ETAPELOR DE LUICRU: Observare
Se demonstrează și se explică fiecare etapă de lucru. Explicația Frontaal curentă
Etapele de lucru:
1.Umezește pensula și înmoaie în culoare (verde, Demonstrația
albastru, violet).
2.Pictează corpul figurinei ținând cont de fiecare Conversația
element.
3.Spală pensula și repeată procesul până acoperi
întregul corp al figurinei.

4.EXPUNEREA CRITERIILOR DE EVALUARE


ALE LUCRĂRILOR:
Se precizează, într-un mod accesibil, criteriile de Observația Frontal
evaluare .
Criterii de evaluare: Conversația
1.Acuratețe (Ex: cum arată lucrarea
murdară/neîngrijită/pătată sau îngrijită etc.)
2.Gradul de finalizare al lucrării
3.Originalitate (dacă a adus un element original
lucrării sale, exemplu: a desenat un colier la gâtul

16
dinozaurului, i-a pictat încălțări etc.)

-materialele
5.REALIZAREA TEMEI necesare pentru Observarea
Cu ajutorul indicațiilor individuale și generale Exercițiul centreele de Individual sistematică a
O4 oferite de educatoare, copiii realizează tema data. interes comportamen-
În timp ce preșcolarii lucrează,observ activitatea lor. tului
le dau indicații unde este cazul , îi ajut daca necesită preșcolarilor
ajutor, semnez lucrările, îi încurajez.

Le sugerez să păstreze curățenia și ordinea. Conversația


Educatoarea supraveghează și antrenează copiii la Observația Frontal
fiecare centru de interes, oferind explicați
suplimentare acolo unde este necesar.

Lucrările Autoevaluarea
După încheierea activităților de la centre , copiii trec Metoda realizate la Frontal Interevaluarea
în grup pe la fiecare centru de activitate și apreciază „Turul centrele de Individual Aprecieri
modul de lucru, activitatea proprie și pe cea a galeriei”- interes verbale
O5 colegilor și dacă s-au respectat cerințele stabilite adaptată
initial.
Aprecieri
La sfârșitul activității de la centre, copiii vor verbale
recupera ce-a de-a doua cheie… Astfel, aceștia sunt
cu un pas mai aproape de a deschide cufărul ce
ascunde comoara.

8. Încheierea
activității Încheierea activității se va desfășura prin realizarea
celor două jocuri.

Jocul de atenție- „Ce ou a dispărut?”

17
Jocul se desfășoară frontal, cu toți copiii. Cadrul Jocul Frontal Observare
didactic are o serie de jetoane ce iluztrează ouă de curentă
dinozaur (ce au diferite culori). Aceasta ascunde
unul/mai multe/ niciun element/e sau adaugă .
Copiii au ca sarcină să sesiseze schimbarea apărută
în șirul de elemente.

Jocul distractiv-„Pe urmele Tiranozaurului”


Copiii vor forma un șir indian. O serie de imagini ce Jocul ANEXA XII Individual Observare
ilustrează pași de dinozaur sunt lipiți pe podea și curentă
așezați în poziție orizontală sau verticală . Copiii
vor sării cu desprindere de pe ambele picioare
urmând traseul marcat.
După desfășurarea jocurilor, copiii obțin și ultima
cheie ce dechide cufărul .

9.Aprecieri și Fac aprecieri verbale asupra modului de lucru, a Frontal Aprecieri


recomandări gradului de implicare a copiilor în activitate, a -recompense verbale
ordinii și disciplinei.
Copiii descoperă în cufăr recompense pentru munca
depusă pe parcursul activităților.

18

S-ar putea să vă placă și