Sunteți pe pagina 1din 21

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR 1 HARMAN

PROIECT DIDACTIC

PROF. INV. PRESCOLAR Broasca Maria Camelia

1
PROIECT DIDACTIC

DATA : 28. 03.2014

EDUCATOARE : Broasca Maria Camelia

NIVEL I Grupa mijlocie

TEMA DE STUDIU : “Cand, cum si de ce se intampla?”

TEMA SAPTAMANALA : “ Buchetul primaverii”

TEMA ACTIVITATII : “ Gradina cu flori de primavara “

FORME DE REALIZARE : Activitate integrata de tip interdisciplinar ADE : DS + DOS + DLC

DS- Activitate Matematica “ Florile incurcate”-Consolidare numaratului in concentrul 1-3 (formare de


multimi dupa anumite criterii, punere in corespndenta, raportarea cantitatii la numar si numarului la cantitate)

DOS- Activitate practica” Tabloul primaverii”- asamblare, mototolire, rupere

TIPUL ACTIVITATII : Consolidarea si verificarea cunostintelor si deprinderilor

FORME DE ORGANIZARE : Frontal, individual, pe grupuri

2
OBIECTIVE CADRU:

 Dezvoltarea capacitatii de a intelege si utiliza numere, cifre, intrebuintand un limbaj adecvat;


 Formarea si consolidarea unor abilitati practice specific nivelului de dezvoltare motrica.

OBIECTIVE DE REFERINTA:

 Sa-si imbogateasca experienta senzoriala, ca baza a cunostintelor matematice referitoare la recunoasterea, denumirea obiectelor,
cantitatea lor, clasificarea, constituirea de grupuri / multimi pe baza unor insusiri comune (forma, marime, culoare) luate in considerare
separate sau mai multe simultan;
 Sa numere de la 1 la 3 , reunoscand grupele cu 1-3 obiecte si cifrele corespunzatoare;
 Sa participe la activitatile de grup, inclusive la activitatile de joc atat in calitate de vorbitor , cat si in calitate de auditor;
 Sa fie capabil sa realizeze lucrari practice, valorificand deprinderile de lucru insusite;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

1. DS- Activitate matematica

Cognitiv informationale:

 Sa selecteze si sa grupeze obiectele dupa criteriul culoare si forma;


 Sa stabileasca raporturi cantitative intre multimi;
 Sa recunoasca si sa denumeasca cifre in intervalul 1-3;

3
 Sa formeze sirul numeric crescator in limitele 1-3;
 Sa raporteze numarul si cifra la cantitate si invers;
 Sa utilizeze un vocabular specific activitatii de matematica.
 Sa pronunte cuvantul potrivit imaginii;( DLC)
 Sa utilizeze corect singularul si pluralul substantivelor in vorbirea curenta(DLC)
Afectiv – motivaţionale:

 Sa dea dovada de implicare in activitatea propusa;


 Sa-si pastreze atentia pe intregul parcurs al activitatii;
 Sa aprecieze raspunsurile corecte prin aplauze si sa observe raspunsurile gresite, corectandu-le/ajutandu-si colegii atunci când este cazul;
 Sa-si formeze sentimente de dragoste, empatie fata de cei din jur .
Psihomotorii

 Sa adopte o pozitie corecta pe scaun pe tot parcursul activitatii;


 Sa se orienteze în spatiul educational.

2. DOS – Activitate practica:

Cognitiv- informational:

 Sa realizeze o lucrare practica prin tehnici cunoscute ( asamblare, mototolire, rupere);


 Sa cunoasca si sa enumere materialele si uneltele de lucru;
 Sa utilizeze adecvat uneltele si materialele necesare lucrarii;

4
 Sa mototoleasca si sa rupa hartia, sa asambleze formele din hartie in vederea realizarii lucrarii;
 Sa finalizeze lucrarea practica propusa.

Afectiv-motivationale:

 Sa duca la bun sfarsit lucrarea inceputa manifestand stabilitate si perseverenta;


 sa exprime aprecieri cu privire la propria lucrare cat si a colegilor raportate la itemii precizati (acuratete, asezarea elementelor date în spatiul propus,
incadrarea în timpul de lucru alocat);
 Sa coopereze cu partenerii din echipa in vederea realizarii temei

Psihomotorii:

 Sa execute corect exercitiile de incalzire a muschilor fini ai mainii;


 sa execute corect miscarile cerute de sarcina de lucru
 sa respecte pozitia corecta a corpului în timpul lucrului.

SARCINA DIDACTICA :
 Formarea de multimi dupa criterii date: forma si culoare;
 Stabilirea raporturilor cantitative intre multimi prin punerea in corespondenta a elementelor acestora;
 Raportarea numarului si cifrei la cantitate si invers.

5
REGULILE JOCULUI:
 Copiii sunt asezati pe scaunele in forma de semicerc si vor muta palaria adusa de Zana Primavara de la unul la altul. Mutarea palariei se
va realiza concomitant cu textul recitativ ritmic “ Palaria porneste si la tine se opreste” , miscarea palariei de la un copil la altul se va
opri o data cu terminarea formulei recitative, moment in care copilul care are palaria pe cap va veni sa rezolve sarcina jocului didactic.
Este aplaudat fiecare copil care rezolva sarcina corect, iar cele incorecte sunt sesizate de copii verbal prin sintagma “ Te ajut eu”.

ELEMENTE DE JOC:
 Formula ritmita, aplauze , palaria primaverii.

STRATEGII DIDACTICE:

a) Resurse umane: copiii grupei , educatoarea, Zana Primavara


b) Metode și resurse procedural: metoda Puzzle, conversația, explicația, observația, exercițiul, demonstratia

c) Resurse materiale: ghivece cu pamanant, flori de primavara(lalele, narcise), jetoane albine, jetoane, flori de primavara, plansa „Cararea din
gradina”, bucatele de iarba (polistiren), flori din hartie ( lalele, narcise), cifre, palaria primaverii, lipici, hartie verde, hartie creponata (verde,
roz), hartie colorata(albastra, galnena).
d) Modalități de evaluare:

6
- continuă (prin observarea comportamentului, analiză asupra corectitudinii îndeplinirii sarcinilor);
- finală (apreciere verbală asupra întregii activități desfășurate);

LOCUL DESFĂȘURĂRII: sala de grupa

BIBLIOGRAFIE:

1. Curriculumul pentru învățământul preșcolar, (2008), București;


2. Revista învățământul preșcolar (vol. 1 – 2/ 2011), Editura Arlequin, București;
3. Andreescu, F. (coordonator) et al. – Îndrumător pentru aplicarea programei activității instructiv educative din gradinița de copii. Editura
Didactică și pedagogică București.
4. „Metodica activitatilor instructiv educative in gradinita de copii” – Editura Sitech Craiova 2010;
5. „Metodica activitatilor instrctiv educative in invatamantul preprimar” – Editura Didactica Nova, Craiova 2007

7
Programul zilei
Activitati de dezvoltare personala ( ADP )
Intalnirea de dimineata “ Cubul primaverii”
Rutina : “ Sunt copil politicos” – deprinderea de a saluta la sosire si plecare acasa
Tranzitie joc cu text si cant “ Bat din palme clap, clap, clap”

Activitati la libera alegere ( ALA)


Arta “ Laleaua”- pictura prin tehnica tamponarii
Stiinta “ Plantam flori de primavara” – plantare de bulbi in ghiveci
Joc de rol “ La florarie”- exersarea formulelor uzuale de adresare
Joc de masa “Camp cu flori”- mozaic
Tranzitie joc cu text si cant “Vine, vine primavara”

Activitati pe domenii experientiale integrate de tip interdisciplinar


DS- Activitate matematica - Consolidare numeratiei in limitele 1-3 – joc didactic “ Flori incucate”
DOS – Activitate practica “ Tablou de primavara”- asamblare, mototolire, rupere

Activitate complemantara ALA 2

Joc de miscare “ Petrecerea florilor”

8
SCANARIUL ZILEI

Ziua debuteaza cu intalnirea de dimineata unde se realizeaza salutul “Dimineata a sosit /Toti copii au venit/ A inceput o noua zi/ Buna
dimineata”. Prezenta si completarea calendarului naturii se realizeaza astfel: copii sunt asezati in semicerc , se folosesc unele reguli de la jocul
mut, educatoarea cheama primul copil cu degetul pentru a da startul; copii care dau mana isi spun “Buna dimineata spiridus …..(numele
colegului)” pana cand este completata prezenta cu ajutorul jetoanelor cu semnele individuale. Ultimul copil care isi aseaza semnul la calendarul
de prezenta este si reporterul de serviciu, care spune cine este absent, ziua saptamanii si prezinta starea vremii. Dupa completarea calendarului,
educatoarea anunta stirea zilei si anume ca urmeaza weekendul, doua zile in care vor sta acasa sa se odihneasca si apoi vor reveni la gradinita
odihniti pentru noi aventuri. Impartasirea cu ceilalti este un moment in care copii alesi prin jocul numaratorii( incepe numaratoarea dintr-o
parte a semicercului in limitele 1-3, fiecare copil va spune un numar in ordine crescatoare, cel care va avea numarul 3 va putea prelua cuvantul)
vor putea vorbi liber despre activitatile lor de acasa sau lucruri noi cumparate, vazute etc.

Activitatea de grup “ Cubul primaverii” consta in aruncarea cubului de catre un copil ales de bagheta fermecata prin formula recitativa “
Bagehta se invarteste si pe tine te pofteste”. Copilul va arunca cubul pe covor si va primi o sarcina in functie de imaginea la care cubul s-a oprit.
Fiecare fata a cubului are o sarcina reprezentata prin imagini :

1. Descrie- fenomene specifice anotimpului primavara- imagine copac inflorit


2. Asociaza- ghiocel cu o poezie sau un cantec invatat- imagine ghiocel
3. Analizeaza- partile componente ale unei flori- imagine lalalea
4. Aplica- plansa cu peisaj de primavara – completare desen
5. Compara- compara anotimul iarna cu anotimpul primavara- imagine nisnoare si ploaie
6. Argumenteaza – de ce iti place primavara ?

9
Tranzitia joc cu text si cant “Bat din palme clap, clap ,clap / Din picioare trap, trap, trap / Ne-nvartim ne rasucim / Si la centre noi
pornim” face trecerea spre activitatile la libera alegere. Centrele deschise sunt reprezentate prin imagini ca : Arta – pensula, Stiinta-o fetita
cu lupa in mana, Joc de rol- papusa, Joc de masa- un grup de copii asezati la masa. Sculetul fermecat ii ajuta pe copii sa afle unde se vor juca
in acea zi, pe rand copii vor extrage din saculet un jeton care il va trimite la centru. Astfel la centrul Arta copii vor picta prin tehnica
tamponarii “Laleaua” ,respectand spatiul de lucru, folosind bucati de burete pentru a indeplini sarcina. La centrul Stiinta “ Plantam flori de
primavara” vor planta bulbi in ghivece, vor respecta etapele de plantat: umple ghiveciul pe jumatate cu pamant apoi aseza bulbul si
completeaza cu pamant pana la umplerea acestuia, dupa care vor pune apa. La centrul Joc de rol “ La florarie” , copii vor avea roluri ca
vanzatorul de flori, ajutorul de vanzator si client, va trebui sa foloseasca formulele de politete adecvate si cele uzuale de adresare. La centru
Joc de masa vor avea seturi de mozaic si vor imbina pionezele colorate astfel incat sa obtina “ Camp de flori” , va trebui sa respecte culorile
adecvate florilor de primavara.

Copii se vor roti de la un centru la altul la auzul formulei recitative “ Bagehta se invarteste pensula la stiinta porneste/ jocul de masa la
papusa porneste etc”. Dupa finalizarea jocurilor, fiecare centru va avea o mica expozitie care va fi vizitata de catre copii prin metoda Turul
galeriilor , astfel vor vedea ce s-a lucrat la fiecare sector si se vor purta scurte discutii pe seama acestora.

Tranzitia joc cu text si cant “ Vine, vine primavara/ Se asterne-n toata tara/ Floricele pe campii/ Hai sa le adunam copii” face trecerea
spre pauza de servire a gustarii, apoi spre activitatea integrata de tip interdisciplinar ADE: DS+DOS+DLC “ Gradina cu flori de primavara”

Introducerea ( captarea atentiei) in activitatea de matematica se va realiza cu ajutorul Zanei Primavara care este suparata pentru ca o
randunica infometata a intrat in cosul ei in care avea toate florile si i le-a amestecat, acum nu mai stie cate flori are in cos si ii roaga pe copii
sa o ajute sa afle acest lucru pentru a le putea planta in gradina primaverii. Copii o vor ajuta pe Zana prin a forma multimi de flori dupa
criterii: culoare si forma, vor numara florile si vor aseza cifra potrivita numarului de flori.

10
Tranzitia joc cu text si cant “ Infloresc gradinile/ Ceru-I ca oglinda / Prin livezi albinele au pornit colinda/ Joaca fete si baieti / Hora-n
batatura/ Ah de ce n-am zece vieti sa te cant natura” face trecerea spre activitatea practica, inainte copii vor lua o scruta pauza pentru a merge la
baie si pentru a bea apa, apoi spre activitatea practica “ Tablou de primavara”, o surpiza pentru Zanea Primavara, unde copii vor fi impartiti in
trei echipe si fiecare grupa va realiza prin tehnici diferite , metoda puzzle, o parte din tablou. Prima echipa va lipi iarba, a doua echipa va face
flori si frunze prin mototolire, iar ultima echipa va rupe bucatale de hartie colorata pentru a realiza cerul.

Activitatea integrata se va termina prin sosirea Zanei Primavara si prezentarea suprizelor pregatite pentru gradina ei. Copii vor primi
recompense si vor fi invitati la “Petrecerea florilor” joc de miscare .

11
DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENT CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUAREA


DIDACTIC METODE SI MIJLOACE
PROCEDEE
1.Moment Asigurarea conditiilor optime pentru buna
organizatoric desfasurare a activitatii:
- Aerisirea salii de grupa;
- Aranjarea mobilierului
- Aranjarea materialelor didactice
2.Captarea atentiei Se realizeaza cu ajutorul Zanei Primavara Explicatia Cosul zanei Observarea
care e tare suparata pentru ca o randunica primavara, comportamentului
infometata a intrat in cos si i-a amestecat Conversatia Zana Primavara copiilor
toate florile si nu mai poate sa le planteze in
gradina pentru ca nu mai stie cate flori are.
Astfel ii roaga pe copii sa o ajute si le lasa
cosul cu florile incurcate si palaria sa, care
poate le va fi de folos.
3.Anuntarea temei si a “ Vreti sa o ajutam pe Zana Primavara sa conversatia Observarea
obiectivelor descurce florile incurcate de randunica?” comportamentului
“Astazi ne vom juca in “ Gradina cu flori de copiilor
primavara” unde vom grupa florile dupa

12
culoare si forma, vom numara florile si vom
incerca sa le aranjam in gradina, apoi o sa-i
pregatim Zanei Primavara un tablou supriza
ca sa nu mai fie suparata
5.Prezentarea Explicarea regulilor jocului si a sarcini Explicatia Observarea
continutului didactice comportamentului
Copii sunt asezati pe scaunele in semicerc, copiilor
palaria Zanei Primavara se roteste de la unul
la altul prin rostirea formulei recitative
“Palaria porneste si la tine se opreste”.
Copilul la care se opreste palaria pe cap va
veni si va forma o grupa de flori dupa
criteriul culoare si forma pe care le va aseza
intr-un ghiveci. Daca rezolva corect sarcina
este aplaudat, daca greseste copii vor sesiza Observarea
greseala prin sintagma “Te ajut eu”. comportamentului
Jocul de proba copiilor
Se va desfasura jocul de proba pentru a se Demonstratia
asigura intelegerea regulilor si a sarcinii.
Jocul propriu- zis
Formula recitativa “Palaria porneste si la

13
tine se opreste” alege copilul care va lua din Exercitiul
vaza cu flori incurcate flori de aceeasi forma Vaza cu flori Aprecierea si
si culoare pe care le va aseza in ghiveciul din ghivece stimularea verbal
gradina. Daca a format corect grupa de flori
dupa criteriile date ( culoare si forma), copilul
este aplaudat, daca nu greseala este sesizata
de ceilalti copii prin sintagma “Te ajut eu” Observarea
Varianta I comportamentului
In cosul Zanei Primavara descoperim o Conversatia copiilor
plansa cu o gradina fara flori si un plic lipit Exercitiu Aprecierea si
de imagine cu jetoane amestecate(flori si stimularea verbala
albine). Educatoarea va scoate din plic doar
jetoanele-flori si ii va solicita pe copii, prin
formula “ Eu spun o lalea, tu spui mai Interdisciplinaritate Jetoane cu flori,
multe…” sa realizeze pluralul cuvantului DLC albine, Aprecieri verbale
corespunzator imaginii. Educatoarea aseaza
pe covor toate jetoanele- flori si le cere
copiilor sa spuna ce a format( o grupa de Observarea
flori) . comportamentului
Se va scoate din plic jetoanele- albinute, le copiilor
aseaza pe covor langa multimea florilor si le

14
cere copiilor sa spuna ce a format ( grupa
albinelor). exercitiul Plansa Aprecieri si stimulari
Copiii alesi de palarie vor veni si vor rezolva Carioca verbale
urmatoarele cerinte:
a) Ia multimea florilor de pe covor si
aseaz-o in gradina Zanei(plansa), de
jos in sus.
b) Ia multimea ramasa pe covor si aseaz-
o in gradina Zanei(plansa) langa
multimea florilor, de jos in sus. Explicatia
Dupa ce copii aseaza in gradina cele doua Exercitiul Aprecieri si stimulari
multimi, educatoarea cere sa se stabileasca verbale
raporturile cantitative intre cele doua multimi Observarea
prin punere in corespondenta a elementelor comportamentului
acestora ( mai multe, mai putine , tot atatea). copiilor
Palaria Zanei Primavara va alege pe rand alti
copii care vor numara obiectele fiecarei grupe
si vor aseza sub fiecare multime cifra
corespunzatoare numarului elementelor din Exercitiul
grupa formata in gradina.
Varianta II

15
In cosul Zanei Primavara descoperim o patura Conversatia Flanelograf
care are numere asezate pe ea si plicuri
colorate cu jetoane - flori de culori si forme Jetoane cu flori Aprecieri si stimulari
diferite, culoarea plicului corespunde culorii verbale
florilor aflate in interior. Copiii alesi de Jetoane cu cifre
palarie vor veni si vor lua din cosul Zanei
Primavara plicul indicat de educatoare, va
spune ce se afla in el(o grupa de flori rosii,
galbene etc), va intoarce primul jeton de pe
patura si aseza tot atatea flori cate indica cifra Conversatia
de pe jeton. Se va proceda la fel cu toate
plicurile pana la obtinerea scarii numerice Exercitiul Observarea
crescator. comportamentului
Complicarea jocului copiilor.
Copii se vor aseza la masute, vor intui
materialul primit si vor rezolva sarcinile date
de educatoare lucrand independent dupa cum Cosulete,
urmeaza: Lalele si narcise
a) Scoate din cosulet tot atatea lalele cate din hartie,
batai din palme auzi ( 2). Planteaza-le polistiren
in iarba(bucata de polistiren) in partea

16
stanga, de jos in sus.
b) Scoate din cosulet tot atatea narcise
cate iti arata cifra din mana mea.
(3).Planteaza-le in iarba langa prima
multime de jos in sus. Gradina Zanei
Copii vor fi invitati sa aseze fiecare “bucatica Primavara,
de gradina” in marea gradina cu flori a Zanei
Primavara.
Tranzitia joc cu text si cant “Infloresc
gradinile” ii duce pe copii la baie .

17
6.Obtinerea Prin jocul de miscare “ Trenuletul florilor”
performantei copiii se aseaza la masute in echipe cu
ajutorul educatoarei.
Intuirea materialului de pe masute Lipici, coala de
“Ce ati primit pe masute? “(materiale pentru hartie, coala cu
activitatea practica si lalele rosii, galbene si Conversatia copacel, coala cu Aprecieri verbale
albastre, simbolizand culoarea fiecarei nori si soare
echipe) conturate, hartie
“ Ce putem face cu ele?” colorata
Comunicarea sarcinii de lucru
Se face fiecarei echipe in parte, educatoarea
deplasandu-se la fiecare masa să explice
sarcina.
Prima echipa: lalea rosie Conversatia Fasii de hartie
Sarcina: Lipiti lalele si fasiile de hartie verde verde Observarea
pe toata suprafata primita, realizand astfel Explicatia Lalele rosii si comportamentului
iarba din gradina galbene, lipici copiilor
A doua echipa : lalea galbena Coala de hartie
Sarcina: Mototoliti hartia verde si roz , lipiti-
o pe crengutele copacului pentru a realiza Coala cu copacel,
copacul inflorit. Hartie creponata

18
A treia echipa : lalea albastra roz si verde,
Sarcina: Rupeti hartia galbena si hartia Explicatia Lipici
albastra , lipiti-o in conturul norilor si
soarelui. Coala de hartie pe
Exercitii de incalzire a mainilor si care este conturat
degetelor Explicatia soarele si norii,
“Miscam degetelele,/ Batem, batem palmele Hartie colorata Aprecieri verbale
/Scuturam covoarele/ Si la treaba mainile” albastra si
Activitatea in grup galbena, lipici
Fiecare echipa lucreaza colaborand in
vederea realizarii sarcinii primite.
Activitatea observatorului
In timp ce copii lucreaza, voi urmari modul
de realizare a temei.
Analiza imaginii reconstituite
La finalul activitatii fiecare echipa iai alege Metoda puzzle
un lider care vine in fata grupei si prezinta Table magnetica
lucrarea realizata de echipa lui, denumeste
subiectul si explică tehnica prin care s-a
realizat lucrarea. Lucrarea este expusa pe
tabla magnetică. Evaluarea lucrarilor

19
La fel se procedeaza cu toate echipele,
lucrarea fiecareia intregind tabloul final. Conversatia
Dupa reintregirea imaginii se adresează Observatia
intrebări.
Ce imagine s-a obtinut?
Ce titlu putem să-I dăm lucrării?

7.Asigurarea retentiei si Se realizeaza prin intrebari : conversatia Gradina cu flori a Aprecieri verbale
transferului “Cum am ajutat-o noi pe Zana Primavara sa Zanei Primavara
nu mai fie suparata? Si ce supriza i-am
facut?”
8.Evaluarea activitatii Se realizeaza cu ajutorul Zanei Primavara conversatia Zana primavara, Aprecieri verbale
care le multumeste copiilor pentru ajutorul recompense
dat ,oferindu-le flori dulci drept recompense.
9.Incheierea activitatii Se realizeaza prin pasi de dans si intonarea conversatia Observarea
refrenului din catecul “ Samba florilor” comportamentului

20
copiilor

21

S-ar putea să vă placă și