Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRAT

PRIMAVARA - ANOTIMPUL
FLORILOR

EDUCATOARE,
MIHAELA MNDESCU

1
GRUPA MARE
TEMA ANUALA: Cand , cum si de ce se intampla?
TEMA PROIECTULUI: Primavara
SUBTEMA: Infloresc gradinile
TEMA ZILEI: Primavara- Anotimpul florilor
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata
DURATA :1 zi
TIPUL LECTIEI: Verificare si consolidare de cunostinte , priceperi si deprinderi.

SCOPUL ACTIVITATII:
- verificarea si consolidarea cunostintelor matematice cu privire la numarul si
numaratul in limitele 1-10;
- sistematizarea cunostintelor despre primavara, anotimpul florilor, valorificand
deprinderile de lucru insusite in realizarea unor lucrari practice inspirate din
natura;

ACTIVITATI DE INVATARE:

ADP: - Intalnirea de dimineata; Salutul; Prezenta copiilor; calendarul naturii; Activitate


de grup; Noutatea zilei.

ALA 1: - ARTA: -Pictam florile copacilor;


-Laleaua (Sa tesem frumos)
- BIBLIOTECA: - Vaza cu flori( semne grafice)
-CONSTRUCTII:- Gardul gradinii
-STIINTA: - Recunoaste florile de primavara, numara florile din fiecare buchet si
Aseaza-le in vaza potrivita! ( fisa)

ADE: ACTIVITATE INTEGRATA:


D( Activitate matematica) : Joc didactic- Raspunde repede si bine
DOS (Activitate practica): Gradina cu flori ( macheta)

ALA 2: - DANS TEMATIC: Samba florilor


- JOC DE MISCARE: A zburat un fluturas

2
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debuteaza cu Intalnirea de dimineata, in care copiii au posibilitatea de


a-si impartasi opiniile, de a-si manifesta starea de spirit.
Salutul: Buna dimineata , florilor!
Dupa ce toti copiii sosesc, le propun sa facem cercul prieteniei. Salutul va fi legat de
tema saptamanii si ne salutam folosindu-ne de numele florilor de primavara: Buna
dimineata, ghiocel Andrei!, Buna dimineata , zambila Stefania!
Se va purta o scurta conversatie referitoare la tema abordata in aceasta saptamana.
Dupa aceasta discutie se va completa Calendarul naturii, iar apoi se va face
prezenta: Toate florile-s aici/ Colorate de pitici/ Flori mai mari/ Flori mai mici/ Toate
sunt prezente, / Dar cine nu-i aici? .
Noutatea zilei o va reprezenta aparitia Zanei Primavara, care este foarte trista,
deoarece a fost si la alti copii, dar spre surprinderea ei, copiii nu cunosteau florile de
primavara si nici cum sa realizeze o gradina frumoasa cu flori. Si nu doar atat! Nu stiau
nici sa numere sau sa adune florile primaverii. Educatoare le propune copiilor sa-i
demonstreze Zanei ca nu toti copiii sunt la fel, ca ei stiu multe lucruri despre florile de
primavara. Copiii sunt de acord sa o inveseleasca pa Zana Primavara.
Pentru aceasta vor incepe prin a lucra pe centre de interes.
Astfel, la centrul Stiinta, copiii vor recunoaste florile de primavara, le vor numara si le
vor aseza in vaza potrivita.
La centrul Arta, copiii vor picta floricele de porumb si vor relaiza o lalea, utilizand jocul
Sa tesem frumos.
La centrul Constructii, copiii vor realiza gardul gradinii cu flori punand scobitori la
aceeasi distanta, pe marginea polistirenului.
La centrul Biblioteca, copiii vor scrie liniute oblice, verticale si orizontale pentru a reda
lalelele, si bastonase si zaliet pentru a orna vaza.
Ca tranzitie , copiii vor recita poezia Saptamana florilor.
Copiii vor continua sa o inveseleasca pe Zana Primavara prin rezolvarea sarcinilor de la
activitatea matematica. Apoi dupa tranzitia Primavara- cantec,copiii vor realiza si o
frumoasa gradina cu flori.
Dupa activitatea integrata, copiii impreuna cu zana Primavara vor dansa Samba
florilor si si se vor juca: A zburat un fluturas.
La despartire, Zana Primavara le multumeste copiilor ca au inveselit-o prin
activitatile frumoase pe care le-au avut, si le ofera recompense.

3
ALA 1
JOCURI SI ACTIVITATI ALESE

TEMA ACTVITATII: Primavara- Anotimpul florilor


TIPUL ACTIVITATII: Exersare si consolidare de deprinderi
CENTRE DESCHISE:
STIINTA: Recunoaste florile de primavara, numara florile din fiecare buchet si
Aseaza-le in vaza potrivita! ( fisa)
ARTA:- Pictam florile copacilor;
- Laleaua (Sa tesem frumos)
BIBLIOTECA: - Vaza cu flori( semne grafice)
CONSTRUCTII:- Gardul gradinii

OBIECTIVE OPERATIONALE:

STIINTA: O1- sa recunoasca florile de primavara din fisa;


O2- sa asocieze cantitatea cu cifra potrivita;

ARTA: O3- sa aplice pete de culoare roz pe floricelele de porumb;


O4- sa raelizeze laleaua;

CONSTRUCTII: O5- sa aseze scobitori la aceeasi distanta , pa marginea polistirenului


O6- sa coopereze cu colegii

BIBLIOTECA: O7- sa scrie liniute oblice, verticale si orizontale redand laleaua;


O8- sa scrie bastonase si zalite pentru a orna vaza;
O9- sa adopte si sa pastreze o pozitie corecta in timpul scrisului.

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, jocul, exercitiul, observatia

MATERIAL DIDACTIC: fise de lucru, acuarele, pensule, floricele de porumb, jocul Sa


tesem frumos, scobitori, polistiren, fisa de lucru(Vaza cu flori).

BIBLIOGRAFIE: Educarea creativitatii la varsta prescolara, Ed. Aramis, Buc. 2002


Curriculum pentru invatamant prescolar( 3-6/7 ani), MECTS, 2008
Revista Invatamantul prescolar, nr.3-4-/ 2010. Ed. Arlequin.

4
DEMERS DIDACTIC

Etapele Continutul activitatii Strategii didactice Evaluare


activitatii
1. Moment Pentru buna desfasurare a activitatii, se
organizatoric iau urmatoarele masuri:
- aerisirea salii de grupa;
- pregatirea materialelor
didactice necesare;
- intrarea ordonata a copiilor in
sala de grupa;
2. Captarea Se va realiza prin prezentarea Conversatia
atentiei sectoarelor de activitate si intuirea Observatia
materialelor de pe masuta. Explicatia
3. Anuntarea Se va prezenta intr-o maniera
temei accesibila si raportata la scenariul
propus.
Sarcinile pentru cele patru sectoare
sunt: 1.Recunoaste florile de
primavara, numara florile din fiecare
buchet si aseaza-le in vaza potrivita.
2. Pictam florile copacilor;3. Laleaua
(Sa tesem frumos). 4. Sa scriem semne
grafice pentru a reda laleaua si pentru
a orna vaza.5. Aplicam scobitorile pe
marginea polisitenului pentru a realiza
gardul gradinii cu flori.

4. Dirijarea In functie de optiunile copiilor , se vor Explicatia Evaluare


invatarii aseza la centrele de interes dorite. Exercitiul practica, pe
Se va interveni din interior preluand Conversatia grupuri si
roluri, in functie de situatii, sau din individuala.
exterior, oferind copiilor sugestii,
explicatii suplimentare, indemnuri
pentru cei nehotarati.

5
5. Obtinerea Se vor lua in considerare urmatoarele
performantei criterii:
si asigurarea - respectarea tehnicilor de lucru, Exercitiul Orala
feed-back- - rezolvarea corecta a sarcinilor, Analiza lucrarilor
ului - creativitate si originalitate,
- colaborarea cu cei din grup,
- finalizarea lucrarilor.
Fiecare copil va explica ce a realizat si
modul de lucru.

6. Incheierea Se vor face aprecieri generale si Conversatia Orala


activitatii individuale asupra modului de lucru si
de comportare la activitati

TRANZITIA: Saptamana florilor- poezie recitata in grup.

A.D.E-ACTIVITATE INTEGRAT

TEMA: PRIMAVARA-ANOTIMPUL FLORILOR


DS: Activitate matematica: Joc didactic: Raspunde repede si bine
DOS: Activitate practica:Gradina cu flori( macheta)

TIPUL ACTIVITATII: consolidarea de cunostinte, priceperi si deprinderi

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1- sa numere corect in limitele 1-10,
O2- sa ordoneze cifrele in sir crescator si descrescator,
O3-sa raporteze numarul la cantitate si invers,
O4- sa denumeasca vecinii cifrelor, stabilind locil fiecarui numar in sirul numeric,
O5- sa identifice corect locul obiectelor in sirul dat, folosind numeralul ordinal,
O6- sa rezolve probleme ilustrate,
O7- Sa efectueze operatii de adunare si scadere cu o unitate, folosind simbolurile
matematice,
O8- sa lipeasca cu aracet florile de porumb pe crengute,
O9- sa decupeze florile de primavara,
O10- sa aseze florile pe tulpini,
O11- sa taie fire de iarba din mohair verde,
O12- sa respecte criteriile de acuratete si corectitudine a tenicii utilizate.

6
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, turul
galeriei, demonstratia.

MIJLOACE DIDACTICE: panou, plicuri cu sarcinile jocului, jetoane cu insecte, jetoane


cu flori, jetoane cu cifre, buline, flori pentru recompensa, fise cu probleme ilustrate, cub,
foarfeca, fire de mohair verde, tavite, aracet, floricele de porumb, crengute, scobitori,
servetele, bagheta magica.

SARCINA DIDACTICA: rezolvarea unor situatii problema pe teme diferite, relationarea


cu ceilalti in realizarea unei sarcini comune.

REGULILE JOCULUI:
Copilul atins cu bagheta magica , alege din cosul Zanei Primavara un plic si rezolva
sarcina. El poate colabora cu intreaga lui echipa.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, bagheta magica, inchiderea si deschiderea ochilor,


aplauze, recompense, manuirea materialului didactic.

FORMA DE REALIZARE: frontal, individual, pe grupuri.

DURATA: 60 de minute

BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru invatamant prescolar( 3-6/7 ani), MECTS, 2008
Activitatea integrata din gradinita, 2008
Jocuri matematice pentru prescolari, 2005

DEMERS DIDACTIC:

Etapele Continutul activitatii Strategii didactice Evaluare


activitatii
1. Moment Aerisirea salii de grupa,
organizatoric Aranjarea materialului didactic,
Aranjarea scaunelelor in semicerc,
Introducerea copiilor in sala de
grupa.
2. Captarea Se realizeaza prin sosirea Zanei Conversatia
atentiei Primavara cu un cos plin cu plicuri. Explicatia
Aceasta ii roaga pe copii sa rezolve
sarcinile pentru a o inveseli, asa
cum au promis.
3. Anuntarea Educatoare anunta titlul jocului

7
temei si a raspunde repede si bine, Copiii vor Conversatia
obiectivelor rezolva sarcinile de la Zana Explicatia
Primavara si vor arata ca sunt buni
matematicieni, stiind sa numere in
limitele 1-10, sa recunoasca cifrele,
vecinii, sa rezolve exercitii si
probleme de adunare si scadere.
4. Dirijarea
invatarii Explicarea jocului:
Pentru ca jocul sa decurga corect, Explicatia
iar Zana Primavara bucuroasa,
copiii se vor imparti in doua
echipe: Ghiocei si Lalele. Doi copii
desemnati de catre educatoare ca
fiind conducatorii echipelor, aleg
cate un jeton. Membrii echipei
colaboreaza in rezolvarea
sarcinilor.
La recitativul:Primavara
minunata/ Vrea sa afle de indata/
Bine cine se gandeste/Si raspunsul
il ghiceste!, copilul indicat cu
bagheta magica vine la masa si
alege din cos un plic. Educatoarea
citeste sarcina , iar copilul rezolva
cerinta.
Jocul de proba:
Copiii desemnati lideri ai echipelor
, vor incepe jocul, vor extrage cate
un plic si vor rezolva prima
sarcina a jocului.
Desfasurarea jocului:
Se vor respecta regulile stabilite de Explicatia
la inceput. Cei care rezolva corect Demonstratia
vor fi aplaudat si recompensati la Jocul
panou cu cate o floare. Cei care dau
raspuns incorect vor pierde floarea.
Echipa care aduna cele mai multe
flori este declarata castigatoare.
Proba 1:
- Numara corect in limitele
1-10,
- Numara descrescator in Evaluare orala
limitele 1-10.
Proba 2:
- Cauta grupa lalelelor,
numara si arata cifra,
- Cauta grupa ghioceilor,

8
numara si arata cifra.
Proba 3:
-Aseaza la tabla tot atatia fluturasi
cat arata cifra,
-Aseaza la tabla tot atatea buburuze
cat arata cifra.
Proba 4:
-Formeaza perechi intre lalele si
fluturi, Explicatia Evaluare orala.
-Formeaza perechi intre ghiocei si
buburuze.
Proba 5:
-Cauta vecinii numerelor: 5, 7
-Cauta vecinii numerelor: 3, 8
Proba 6:
- Spune si aseaza numerele pare.
- Spune si aseaza numerele impare.
Proba 7:
- Cum este cifra 4 fata de
cifra 7?
- Cum este cifra 10 fata de
cifra 2?
Proba 8:
-Aseaza o buburuza pe a doua
lalea.
-Aseaza un fluture pe a cincea
lalea.
-Arata al catelea ghiocel lipseste.
-Arata a cata buburuza a zburat.
Proba 9:
-Intr-o zi de primavara/ Pe cand
ma plimbam pe-afara/ am gasit un Explicatia
ghiocel/, Mic, gingas si Problematizarea
frumusel./Mai aveam vreo 6 acasa,/
cati vor fi-n pahar pe masa?
-In gradina lui Pandele / Au
inflorit 8 lalele/ Daca una s-a uscat/
Cate flori mai sunt pe strat?
Complicarea jocului:
Proba 10:
Rezolva corect operatiile Problematizarea
matematice afisate pe cub, folosind
semnele matematice
corespunzatoare.
Dupa finalizarea jocului, copiii vor
canta cantecul Primavara
( tranzitia) si vor continua cu
activitatea practica , in vederea

9
realizarii unei machete, numita
Gradina cu flori, ca dar pentru
Zana Primavara.
5. Obtinerea Copiii recunosc si denumesc Observatia
performantei si materialele de pe masute, Conversatia
asigurarea distribuite pe trei grupe. Explic Explicatia
feed-back-ului copiilor ca fiecare grupa va folosi
tehnici de lucru diferite, si anume:
Grupa 1: Fire de iarba
Copiii vor taia mohair verde ,
realizand firele de iarba.
Grupa 2: Florile de primavara
Copiii decupeaza flori de
primavara( ghiocei, lalele, narcise),
iar apoi le lipesc pe
tulpini( scobitori infasurate in
hartie verde creponata).
Grupa 3: Crengute inflorite
Copiii vor lipi floricelele de
porumb pictate la sectorul Arta , pe
crengute in perechi.
La sfarsit, fiecare grupa va ajuta la
asamblarea machetei, folosind
materialele realizate de fiecare.
Inaintea inceperii lucrului voi face
incalzirea muschilor mici ai mainii:
Batem palmele usor..
Copiii lucreaza respectand etapele
de lucru: individual, in perechi, Exercitiul
apoi in grup, amplasand adecvat
elementele realizate( fire de iarba,
crengute inflorite, flori de
primavara).

6. Evaluarea Se fac aprecieri generale si Explicatia Analiza


activitatii individuale asupra modului de lucrarii
participare la activitati. Aprecieri
Zana Primavara multumeste verbale
copiilor pentru tot ce au realizat de-
a lungul intregii zile.
7. Incheierea Copiii parasesc sala de grupa
activitatii cantand cantecul Infloresc
gradinile.

In ultima parte a zilei, ALA, copiii vor dansa dans modern, pe melodia Samba florilor,
urmat de jocul de miscare A zburat un fluturas.

10

S-ar putea să vă placă și