Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

„PRIMĂVARA ÎN GRĂDINA DE LEGUME”

Inspecție Specială pentru obținerea Definitivatului în Învățământ

Prof. înv. preșcolar:


Data: 05.04.2023

Unitatea de învățământ:

Prof. înv. preșcolar:

Grupa: Mijlocie D (Grupa Albinuțelor)

Tema anuală de studiu: „Când,cum și de ce se întâmplă?”

Tema săptămânii: „Primăvara în grădina de legume”

Tema zilei: „În grădina casei mele”

Tipul activității: Fixare - consolidare

Forma de realizare: Activitate integrată

Elemente componente ale activității:

ADP+ALA1+ADE (DȘ – activitate matematică + DOS – activitate practică) + ALA2

ADP – Activități de dezvoltare personală:

ÎD: „Grădinarul Iepurică...” – salutul, prezența, calendarul naturii, împărtășirea cu ceilalți, momentul de mișcare.

Rutine: „Grădina o udăm, legume sănătoase să mâncăm” (deprinderea de a îngriji grădinile)

Tranziții: Țup țup către salată. – joc de mișcare

Hei rup și-așa, scoatem ridichea. – joc imitativ

Adunăm legumele. – joc de mișcare

Prinde ridichea. – joc distractiv


Dansul legumelor timpurii. – dans

Momentul de mișcare: Cu grădinarul ne mișcăm, corpul sănătos ni-l păstrăm.

ADE – Activități pe domenii experiențiale:

DȘ – Activitate matematică: Hrănește iepurașul! – joc didactic (numeralul ordinal)

SARCINA DIDACTICĂ: Stabilirea locului unui obiect dintr-un șir folosind numeralul ordinal.

REGULILE JOCULUI:

 Copilul atins de iepuraș va merge în grădină și va aduce leguma indicată de către acesta.
 Coșulețul se plimbă din mână în mână în timp ce recităm următoarele versuri:

Coșulețul a plecat,

Din mână în mână este dat,

La fiecare poposește,

Dar în brațele lui (numele copilului la care s-a oprit) se oprește.

Copilul la care s-a oprit coșulețul va extrage un jeton pe care este scrisă o cifră în limitele 1-4. Acesta se va duce în grădină și va lua de
acolo leguma care ocupă poziția corespunzătoare cifrei.

 Copiii vor închide ochii, iar la semnalul sonor îi vor deschide fiind nevoiți să ghicească a câta legumă a fost mâncată.

ELEMENTE DE JOC: iepurașul, surpriza, bătaia din palme, închiderea și deschiderea ochilor, aplauzele, încurajările, ascunderea, ghicirea.

DOS – Activitate practică: Sănătate în farfurie. – salată de legume


ALA1 – Activități liber alese:

Științe – Grădina lui Rică Iepurică. (plantare arpagic)

Construcții – Gard pentru grădina de legume. (aliniere bețe de lemn)

Joc de rol – La aprozar.

ALA 2 – Activități liber alese:

Joc de mișcare – Cărăm lădițe cu răsaduri.

Joc distractiv – Plimbă ridichea.

Dimensiuni ale dezvoltării:

 Sănătate (nutriție, îngrijire, igienă personală) și practici privind securitatea personală;


 Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat;

Comportamente:

 Exersează, cu sprijin, respectarea unor principii de bază specifice unei alimentații sănătoase;
 Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr și cu numerația;
 Efectuează operații de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor.

Scopul activității: Folosirea corectă a numeralelor ordinale în limitele 1-4.

Obiective operaționale:

O1: Să numere corect în șir crescător și descrescător în limitele 1-4;


O2: Să identifice locul legumei din șirul numeric;

O3: Să precizeze al câtelea element lipsește;

O4: Să denumească corect legumele care urmează a fi folosite în compoziția salatei;

O5:Să precizeze importanța legumelor pentru alimentația sănătoasă.

Strategii didactice:

 Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, jocul didactic, problematizarea, exercițiul, RAI (răspunde, aruncă, întreabă).
 Materiale și mijloace didactice: iepurașul marionetă, legume de primăvară (ridichi, ceapă verde, salată verde), jetoane cu cifrele de la 1
la 4, flacoane de la apă, pământ, ustensile de grădinărit, arpagic, bețe de lemn, casă de marcat, coșuri pentru cumpărături, cuțite, farfurii,
bol pentru salată, caserole, apă, bonete, șorțulețe etc.
 Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

Durata: Tura 1.

Bibliografie:

 ,,Curriculum pentru educaţie timpurie” – OMEN 4694/02.08.2019


 ,,Activitatea integrată din grădiniţă”, Culea, Laurenţia et al, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti 2008;
 „Metode interactive de grup –Ghid metodic”, Breban, Silvia, Elena Gongea, Editura Arves, 2009;
 ,,Repere fundamentale în învăţare și dezvoltarea timpurie a copilului de la naştere la 7 ani’’, UNICEF, 2008;
 ,,Piramida cunoaşterii” – Repere metodice în aplicarea curriculumului preşcolar, Lolica Tătaru, Adina Glava, Olga Chiş, Editura Diamant
Piteşti 2014.
 ,,Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar”, Georgeta Toma, Maruţa Ristoiu, Irinela Nicolae, Daniela
Petre, Delta Cart Educaţional, 2019.

Webgrafie:

 https://www.didactic.ro/materiale-didactice/metode-si-tehnici-de-evaluare-in-invatamanul-prescolar (accesat la data de 20.03.2023, ora


13:30)
 https://www.twinkl.ro/resource/legume-timpurii-pachet-cu-resurse-ro1-t-1649326257 (accesat la data de 10.03.2023, ora 12:50)
Desfășurarea activității

Primăvara a venit și multă verdeață ne-a dăruit, păsărele ciripesc, copacii înfloresc, iar legumele încet cresc. Copilașii iubesc primăvara și
căldura ei. Vremea de afară le oferă bucuria grădinăritului de aceea astăzi, în grupa noastră câteva momente speciale vor prinde viață.

Albinuțele grupei mijlocii vor descoperi un spațiu primitor cu un frumos decor de primăvară încă de la intrarea în sala de grupă. Curioși
să descpere fiecare secret al locului, activitatea va debuta cu momentul salutului, copiii salutându-se de la stânga la dreapta spunându-și Bună
dimineața!. (Salutul) În continuare se va face prezența, fiecare copil așezându-și fotografia la panoul de prezență, moment în care aceștia
conștientizează componența grupului. (Prezența)

Schimbările din natură arată că primăvara și-a intrat în drepturi, de aceea este desemnat meteorologul de serviciu care ne va prezenta ce
vreme ne așteaptă, așadar se vor stabili coordonatele: ziua, anotimpul, luna și caracteristicile primăverii. (Calendarul naturii)

Bucuria primăverii ne invită să pășim în atmosfera veselă din sala de grupă, așadar prin intermediul tranziției Țup țup către salată, ne
vom îndrepta către locul în care se va realiza momentul de mișcare – Ne mișcăm ca și grădinarul.

Cu grădinarul ne-am mișcat, energie pozitivă ne-am luat, iar acum suntem pregătiți să aflăm ce noutăți ne aduce ziua aceasta.

Se aude țup țup, țup țup, liniștea domnește în grupa noastră, iar de după dulap apare un iepuraș grăbit care ne spune:

-Bună dimineața, dragii mei! Eu sunt Rică Iepurică și caut și tot caut o grădină mică. Ba nu, caut o grădină mare că îmi este foame, ba chiar
foarte foame și vreau să mănânc legume de primăvară, știți voi, salată verde, ridichi, ceapă verde și spanac, căci toate îmi plac.
Am auzit că sunteți harnci și că astăzi sunteți grădinari și legume plantați, la aprozar vă jucați, grădinile le îngrijiți, cu gard le împrejmuiți.
Mi-a spus Zâna Primavară că o să mă ajutați și din grădina voastră legume o să-mi dați. Miam, miam, abia aștept. O salată o să gătiți, pentru
mine o să o pregătătiți.

Voi sunteți copii cuminți și către un joc porniți. (captarea atenției)

Prin intermediul tranziției Țup țup către salată, ne vom deplasa înspre locul în care se va desfășura jocul didactic.

DȘ - Activitate matematică – Hrănește-l pe Rică! – Joc didactic

La domeniul științe vom desfășura un joc didactic matematic numit Hrănește-l pe Rică! prin care copiii vor exersa folosirea numeralului
ordinal. Copiii vor fi așezați în semicerc și vor fi chemați pe rând să hrănească iepurașul. Grădinăreasa anunță titlul jocului – Hrănește-l pe
Rică! și prezintă obiectivele acestuia în termeni accesibili:

Dragii mei copilași, astăzi îi vom da iepurașului să mânânce, de aceea ne vom juca un joc numit Hrănește-l pe Rică! Copiii îi vor aduce
lui Rică o anumită legumă de pe un anumit strat. Rică va folosi formule specifice numeralului ordinal, adică: prima, a doua, a treia, a patra.

Explicarea jocului

Copiii vor sta în semicerc, iar Rică va atinge pe rând câte un copil pe care îl va ruga să îi aducă din prima grădină a doua ridiche. În
mijlocul grupei vor fi patru grădini: o grădină cu ridichi, una cu ceapă verde, una cu salată verde și una cu spanac.

Copilul trebuie să exprime numeralul ordinal pentru a putea lua din grădină ridichea dorită de iepuraș. Dacă copilul va răspunde corect cerinței
iepurașului, va fi aplaudat, dacă greșește, va fi încurajat.

Desfășurarea jocului de probă


Unul dintre copii va demonstra rezolvarea unei sarcini enunțate de iepuraș.

Exemplu: Iepurașul îl atinge pe Ștefan cerându-i să îi aducă a doua ridiche.

Desfășurarea jocului

Fiecare copil va hrăni iepurașul. Răspunsurile corecte vor fi recompensate cu aplauze, iar cele incomplete vor fi încurajate sau corectate
de către colegi.

Complicarea jocului

Varianta 1

Coșulețul cu jetoane va fi plimbat din mână în mână pe versurile:

Coșulețul a plecat,

Din mână în mână este dat,

La fiecare poposește,

Dar în brațele lui (numele copilului la care s-a oprit) se oprește.

Copilul la care s-a oprit coșulețul va extrage un jeton pe care este scrisă o cifră în limitele 1-4. Acesta se va duce în grădină și va lua de acolo
leguma care ocupă poziția corespunzătoare cifrei.
Varianta 2

Copilașii vor închide ochii, iar Rică se va strecura în grădină și va mânca anumite legume. Când preșcolarii își vor deschide ochii, vor fi
nevoiți să ghicească a câta legumă a fost mâncată.

Exemplu: Rică a mâncat din a doua grădină, a treia salată.

În încheierea jocului, fiecare copil va primi câte o legumă de care va avea grijă până la sfârșitul zilei. Se vor face aprecieri colective și
individuale. (desfășurarea acțiunii)

Tranziția Hei rup și-așa, scoatem ridichea, marchează trecerea la o altă activitate.

DOS – Activitate practic-gospodărească – Salata de legume

Având în vedere că Rică este foarte înfometat, albinuțele grupei mijlocii îi vor pregăti o salată gustoasă și sănătoasă. Copilașii se vor duce
la baie pentru a se spăla pe mâini. La întoarcere vom executa câteva exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii:

Degetele-mi sunt petale,

Le deschid ca pe o floare

Ploaia cade neîncetat

Vârful degetelor bat,

Iar apoi le răsfirăm și la pian cântăm.


Copiii vor denumi materialele de lucru de pe masă (legume de primăvară, cuțite, tocătoare, bol pentru salată, lingură). Grădinăreasa
bucătăreasa explică și demonstrează procedura de lucru. Mai întâi spălăm legumele, iar apoi le punem pe tocător și le tăiem cu atenție.

La semnalul Spor la treabă!, bucătarii vor începe pregătirea salatei. (obținerea performanței)

Adunăm legumele că ne-așteaptă centrele. (tranziție)

Ziua noastră continuă cu noi surprize pregătite de ALA 1 – Activități liber-alese, de aceea îi invit pe copilași în trenulețul legumelor și
pornim în călătoria de cunoaștere a activităților care se vor desfășura pe centre de interes.

Centrul Științe le oferă copiilor câte o grădină în care aceștia trebuie să planteze arpagic, căci Rică este tare flămând și abia așteaptă să
primească legume de primăvară.

Centrul joc de rol îi transformă pe micuții grupei mijlocii în cei mai descurcăreți vânzători ai aprozarului.

Centrul construcții îi provoacă pe copilași să construiască prin alăturarea unor bețe un gard protector pentru grădină, căci unii iepurași
sau chiar alte animale s-ar putea să pătrundă în grădină și să ia legumele care nu li se cuvin.

Copilașii vor fi îndrumați spre centre în funcție de leguma pe care trebuie să o îngrijească. (asigurarea feed-back-ului)

ALA 2 – Activități liber-alese

La finalul activității, pentru că cei mici s-au împrietenit cu personajul principal al zilei și pentru că își doresc să îi ofere provizii îi vor
duce acasă câteva lădițe cu răsaduri (joc de mișcare). Copiii vor fi împărțiți pe două coloane. În mijlocul din fața coloanelorse va afla o lădiță cu
răsaduri. Deoarece unde-s doi puterea crește, fiecare copil din cele două coloane va apuca cu o mână lădița pe care o vor transporta până la căsuța
iepurașului. La întoarcere se vor așeza la sfârșitul formației.
Plimbă ridichea, un joc distractiv în care copilașii vor fi împărțiți din nou pe două echipe. Primul copil de pe fiecare coloană va primi o
lingură și o ridiche pe care o va plimba până în punctul indicat de propunătoare. Copilul căruia îi cade ridichea din lingură pe traseu, se va duce
la capătul formației, oferindu-i următorului coleg șansa de a o plimba până la linia de finish.

Echipele câștigătoare vor fi răsplătite cu multe, multe aplauze.

Evaluarea activității integrate se realizează prin intermediul metodei RAI (răspunde, aruncă, întreabă), copiii vor răspunde la câteva
întrebări reprezentative pentru conținutul activităților zilei:

1. Cum se numește jocul desfășurat în apropierea grădinilor?


2. În ce anotimp apare ridichea?
3. Ce ați vândut la aprozar?
4. Pentru ce ați construit gardul?
5. Ce ați plantat în grădină?

În încheierea activității îi mulțumim lui Rică pentru vizită și îi spunem că îl mai așteptăm pe la noi.
Mulțumim pentru vizită, te mai așteptăm!

S-ar putea să vă placă și