Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

HORA UNIRII

Grădinița cu program normal nr. 1 Valea Argovei


Grupa: mare
Profesor învățământ preșcolar: Constantin Ana Andreea
Data: 18.01.2023

1
PROIECT DIDACTIC

Data: 18.01.2023
Grupa: Mare
Unitatea școlară: Grădinița cu program normal nr. 1 Valea Argovei
Tema anuală: Cine sunt/suntem?
Tema săptămânii: Strămoșii mei, mândria mea
Categoria de activitate: Activitate pe domenii experiențiale (ADE) - Domeniul Psihomotric
(DPM)
Tema activității: Hora unirii
Tipul activității: consolidare de cunoștințe, deprinderi și priceperi
Mijlocul de realizare: Dans tematic
Scopul: consolidarea deprinderilor și calităților motrice prin executarea unui dans tematic.

DOMENII DE DIMENSIUNI ALE


COMPORTAMENTE
DEZVOLTARE DEZVOLTĂRII
1.1. Își coordonează mușchii
în desfășurarea unor
Motricitate grosieră și activități diversificate,
motricitate fină în contexte specifice vârstei
A . DEZVOLTAREA de viață familiare 1.2. Participă la activități
FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI fizice variate, adecvate
IGIENEI PERSONALE nivelului lui de dezvoltare
2.3. Își coordonează
Conduită senzorio-motorie, mișcările în funcție de ritm,
pentru orientarea mișcării cadență, pauză, semnale
sonore, melodii.
4.1. Recunoaște și exprimă
B. DEZVOLTAREA Autocontrol și expresivitate emoții de bază, produse de
SOCIO-EMOȚIONALĂ emoțională piese muzicale, texte literare,
obiecte de artă etc.
1.1. Manifestă curiozitate şi
C. CAPACITĂȚI ȘI
Curiozitate, interes și interes pentru
ATITUDINI ÎN
inițiativă în învățare experimentarea și învățarea
ÎNVĂȚARE
în situații noi

Obiective operaționale:
1. Să execute acțiunile motrice însușite anterior, în contexte diferite;
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil execută acțiunile motrice însușite anterior în
contexte diferite.
2. Să execute corect mișcările dansului tematic, conform indicațiilor primite;
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil execută corect mișcările dansului tematic,
conform indicațiilor primite.
3. Să-și coordoneze mișcările în raport cu comenzile date.
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil își coordoneze mișcările în raport cu

2
comenzile date.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: exercițiul, explicația, demonstrația, conversația, observația, povestirea.
Mijloace didactice: cercuri, calculator (aplicația Wordwall), scaune, recompense,
Mod de organizare: frontal
Resurse temporale: 25 min
Loc de desfășurare: sala de clasă
Bibliografie:
1. MEN, Curriculum pentru educație timpurie, 2019
2. Dragomirescu G., Kun S., Bojin E., Metodica predării educației fizice în grădinița de copii,
Editura didactică și pedagogică,București,1971
3. Petrescu C., Ghid de educație fizică, Editura Diana, Pitești.
4. Antonovici S., Educația fizică în grădiniță, Editura Didactica Publishing House, București,
2010.
5. Manolescu M., Pânișoară I.O., Pedagogia învățământului primar și preșcolar, Editura Polirom,
Iași, 2019.

3
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Formații de Timp/
Verigile lecției Conținutul activității Indicații metodice Evaluare
lucru Dozare
0
Expunerea povestirii 0
„Copii, vă invit într-o 0
călătorie imaginară in anul 0
1859 când s-a înfăptuirea 0 Organizarea colectivului în
1. Organizarea
mica unirea, pentru a 0 coloană câte unul. Distanța între
colectivului 1 min Evaluare orală
desfășura un dans al 0 copii va fi de un braț întins
de elevi
românilor. Ne încolonam 0 orizontal.
frumos unul în spatele 0
celuilalt, fără să ne 0
înghesuim și pornim.” 0
0
„Pornim în călătoria noastră
Am ajuns în dreptul unui rond cu
0 flori. Să mergem de jur-împrejurul
0 acestuia pentru a simți mai bine
0 mireasma florilor.”
0 Ținuta este dreaptă, privirea
0 înainte, brațele se mișcă liber pe
Mers pe loc cu legănarea lângă corp.
0
liberă a brațelor înainte și „Cerul este acoperit de nori. Să
2. Pregătirea 0
înapoi mărim pasul, să nu ne prindă Evaluare
organismului 0 6 min
Mers în cerc ploaia pe drum.” practic-acțională
pentru efort 0
Alergare pe loc Alergare ușoară și elastică pe loc,
0
Exerciții de respirație desprinzând bine tălpile de pe
0
0 sol. Inspirăm pe nas cu
0 ridicarea brațelor și expirăm
0 pe gură cu coborârea
0 brațelor.
„Să traversăm strada pentru a
ajunge la destinația noastră.”
4
Exercițiul nr 1 „Priviți câte vrăbiuțe și cum dau
„Zborul păsărelelor 6 min ele voioase din aripi. Hai să
”Stând, ducerea brațelor zburăm și noi ca ele”
orizontal lateral, ridicarea
și coborârea lor ritmică 3x4
(1-4)
Mișcarea se execută cu coatele
întinse, localizându-se în
articulația umerilor

Exercițiul nr 2 „Ne apropiem de destinație. Să


„Legarea șiretului” verificăm șiretul pentru a nu ne
3. Depărtat stând-îndoirea și împiedica.”
Influențarea răsucirea trunchiului cu 000000000000000 Depărtarea picioarelor nu va fi
selectivă a ducerea brațelor spre mai mare decât lățimea umerilor. Evaluare practic-
aparatului ghete (1-2), revenire (3- 0 Mișcarea se execută în măsura acțională
locomotor 4). 4x4T posibilităților cu genunchii întinși,
Se repetă alternativ căzând capul liber, între brațe.
spre piciorul stâng și
drept.
Exercițiul nr 3 „Sări
ca mingea” „Priviți mingea cum sare!
Mâini pe șold, stând, cu Să sărim și noi ca ea.”
picioarele apropiate, Săritura se execută pe cât posibil
săritură ușoară în elastic și fără zgomot, spatele
înălțime pe ambele 8x2T drept.
picioare.

5
Exercițiu de respirație Inspirăm pe nas cu ridicarea
brațelor și expirăm pe gură cu
coborârea brațelor.
„După victoria obținută, toți
românii sărbătoresc printr-un
dans al energiei și bucuriei-
Hora unirii.

4. Consolidarea Copiii vor fi așezați în semicerc și


0000000
deprinderilor și vor desfășura dansul
0 0 Evaluare
calităților Executarea dansului pe fundal muzical, conform
practic-acțională
motrice 8 min indicațiilor educatoarei. Se
0
învățate va ține cont pe cât posibil
de adoptarea ținutei corecte
de către copii pe tot
parcursul desfășurării
dansului.

6
„În călătoria de azi, ne-am
imaginat că am călătorit în timp
unde am depus efort considerabil,
drept urmare va invit
să ne liniștim „umflând și
0 spărgând mingea”.”
5. Revenirea 0 0 Copiii sunt așezați în formație
Evaluare
organismului „Umflăm mingea!” 0 0 3 min strânsă de cerc. Ținând cu mâinile
practic-acțională
după efort 0 0 o „minge” textilă, vor inspira,
0 retrăgându-se cu pași înapoi,
formând un cerc mare cu brațele
întinse lateral. Vor expira la
semnalul educatoarei, când mingea
se va sparge, copiii rostesc „poc!”
și revin la cercul mic.

Adunarea;
6. Încheierea Aprecieri generale și 000000000000000 Aprecieri
1 min -în linie pe un rând.
activității individuale; 0 verbale.
Oferirea de recompense.

S-ar putea să vă placă și