Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Propunatoare:Radu Ioana Veronica

Nivel II: grupa mare


Data: 31.05.2022
Tema de studiu: CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM ?
Tema saptamanala: „1 Iunie- Ziua Internationala a Copilului”
Tema activităţii: „Numărăm şi cu clownul ne jucăm”
Forma de realizare: Activitate integrată
Forma de organizare: frontal, pe grupuri mici, individual
Categorii de activitate: DS (joc didactic),DOS(activitate practică)

Scopul activităţii:
Verificarea si consolidarea cunostintelor de numarat si socotit in limitele 1-10.

Obiective operaţionale :
-să se grupeze intr-un sir crescator si descrescator, in sir cu numere pare si impare in functie de
numarul de pe ecuson, respectand pozitia spatiala ceruta de educatoare;
- să grupeze obiecte după formă;
- să aşeze pe masa un număr de obiecte in functie de cerinta şi cifra corespunzatoare;
- să asocieze coret numărul la cantitate si invers;
-să identifice pozitia unui obiect intr-un sir utilizand numeralul ordinal;
- să rezolve probleme de adunare si scadere cu 1-2 unitati;
-să lipescă un număr de elemente conform legendei de pe fisa.

Strategii didactice :
Metode şi procedee : conversaţia , observatia, explicaţia, exerciţiul , demonstraţia ,
problematizarea , braistormingul , turul Galeriei
Mijloace didactice : material individual: mingi, steluţe, flori, farfurii, cifre, fişe individuale ,
lipici , clown, tablă magnetică , recompense ,
Forme de organizare : individual , frontal , în grupuri mici

Material bibliografic: 1. M.Ed. C – Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3 – 6/7 ani),


2008
2. Viorica Preda, “Grădiniţa altfel”, Ed. INTEGRAL, Bucureşti, 2003
3. Revista „Învăţământul preşcolar”, nr.1-2/2010
4. Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii – Editura “Gheorghe – Cârţu
Alexandru”, Craiova 2009
5. Buletin informativ cuprinzând sugestii metodice utile educatoarelor în derularea demersurilor
didactice, Ed. Tehnoprint, Zalău 2007
6.Culea şi colaboratori, ,,Activitatea integrată din grădiniţă”, ghid metodic, Editura Didactica
Publishing House, 2008
Desfăşurarea activităţi
Evenimentul Strategii
Conţinutul ştiinţific Evaluarea
didactic didactice
1. Captarea Conversaţia Aprecierea
atenţiei comportamentală.

Captarea atenţiei se va face


prin anunţarea vizitei
Clownului –Cici- la grupa
noastră , care vrea să se joace
cu copiii, să vadă cât sunt de
bine pregatiti pentru şcoală şi
bineinteles a pregatit pentru ei
mai multe surprize.

“Buna ziua, IULIA eu mă


numesc
Copiii mult ii iubesc
Şi-mpreună azi cu Cici
Vreau să-l văd pe fiecare
Ce raspunsuri corecte are.”
2. Anunţarea Se intuieste materialul şi se
temei şi stabileşte activitatea care
prezentarea urmează să se desfăşoare. Conversaţia
conţinuturilor
“Noi cu clovnul ne jucăm
matematica-nvaţăm.”
3. Copiii privesc medalioanele pe Aprecierea
Reactualizarea care le au la gât şi reţin numărul răspunsurilor date
cunoştinţelor de pe el apoi se ordonează în şir Conversaţia de copii şi a
crescător şi descrescător de la comportamentului
1-10 şi invers respectand pozitia acestora.
spatial cerută: din faţă în spate,
Pe versurile cântecului “Şade
raţa pe butoi’ copiii se aşează în
grupa numerelor pare şi impare
respectând pozitia spatială
ceruta: stânga impare-dreapta
pare.

S-ar putea să vă placă și