Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA: 02. 06. 2022.


GRADINITA: Step-by-Step Calarasi
GRUPA: mica
EDUCATOARE: Radu Ioana-Veronica
TEMA ANUALA DE STUDIU: “Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?”
TEMA SAPTAMANALA: “1 Iunie-Ziua Internationala a Copilului”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate pe domenii experientiale (ADE)
DOMENIUL: DEC1( Domeniul estetic si creativ)
TEMA ACTIVITATII: “Acadele colorate
MIJLOC DE REALIZARE: dactilo-pictura
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de priceperi si deprinderi
SCOPUL ACTIVITATII:
 Consolidarea deprinderii tehnice de a realiza o lucrare ( acadele) prin tehnica dactilo-picturii;
educarea spiritului de ordine si al acuratetii in realizarea lucrarii.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1- sa denumeasca materialele si instrumentele de lucru puse la dispozitie (hartie, acuarele, pahar
cu apa, servetele umede);
O2- sa realizeze lucrarea utilizand tehnica dactilo-picturii;
O3- sa aplice corect culoarea cu degetul aratator pe suprafata data, respectand indicatiile primate;
O4- sa-si exprime opinia fata de lucrarea proprie si a colegilor;
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode si procedee: demonstratia, explicatia, exercitiul, conversatia, munca independenta
 Mijloace didactice: plansa model, imagini acadele, acuarele, coli de desen, servetele umede;
FORMA DE REALIZARE: frontal, individuala
LOCUL DE DESFASURARE: Sala de grupa
DURATA: 10-15 min.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- “Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”, M.E.N., Bucuresti, 2000
- “Metodica predarii desenului si modelajului”, Bucuresti, 1971 – 1972
Desfasurarea activitatii

Evenimentele Continutul Strategiile Evaluare


activitatii stiintific didactice
Moment Se vor asigura conditii necesare
organizatoric pentru buna desfasurare a activitatii:
- aranjarea copiilor la mese in
asa fel incat sa vada bine
modelul si sa primeasca lumina
din stanga;
- pregatirea plansei - modelul
educatoarei si materialul
copiilor ;
- organizarea intrarii copiilor in
mod ordonat;
- imprimarea unei tinute corecte.
Anuntarea - Astazi am invatat o poezie care s-a
temei si numit “Fulgul de zapada”. Am aflat
prezentarea ca fulgii de zapada cad fara numar,
modelului adica foarte multi din cer.
- Acum vom face si noi un peisaj
care se numeste “Ninge cu fulgi Explicatia
mari”, in care vom picta fulgi de
zapada cu degetelele. Priviti si in
plansa mea cati fulgi de zapada cad
neincetat!
Analizarea - Ce observam in plansa – un peisaj
modelului de iarna in care cad neincetat multi
fulgi de zapada.
- Noi o sa desenam doar fulgii de Explicatia
zapada care cad din cer. Fulgi de
zapada sunt de culoare alba si
seamana cu niste puncte pe care le
pictam cu degetelele.
- Ce am mai pictat noi cu degetelele? Apreciere
- Fiti atenti sa va arat cum veti picta verbala
fulgii de zapada!
Demonstrarea - Degetelul cu care arat, aratatorul, il
si explicarea ating de culoare, apoi ating usor coala Demonstrarea
temei de desen, de multe ori. Cand nu mai
coloreaza procedez la fel. Fac cat mai Explicatia
multi fulgi de zapada pentru a acoperi
2
plansa. Dupa ce terminam folosim
servetelul pentru sters degetelul.
- Si astfel am realizat, am pictat un
peisaj de iarna care se numeste
“Ninge cu fulgi mari”.
Distribuirea Voi distribui materialul necesar
materialului pentru realizarea lucrarii.
Executarea - Acum treceti la lucru! Spor la lucru!
temei de catre - Aveti grija sa nu murdariti plansa
copii pentru ca lucrarile cele bine realizate
si curate le vom pune la expozitie!
In timp ce ei executa tema ii Exercitiul Individual
urmaresc indeaproape, trecand pe la
masa fiecaruia si ajutandu-I cand este
Incheierea nevoie.
activitatii
a) incetarea Voi anunta cu cateva minute inainte
lucrului ca trebuie sa-si incheie lucrarile.
b) strangerea Voi strange materialele si voi pune
materialului lucrarile la panou.
c) analiza si Voi examina lucrarile impreuna cu Explicatia Apreciere
aprecierea copiii. Voi motiva aprecierile facute. verbala
lucrarilor Voi face aprecieri asupra referitoare
la comportamentul copiilor din
timpul activitatii.

S-ar putea să vă placă și