Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: C.S.E.I. ARAD


ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Formarea abilităților de comunicare
SUBIECTUL: În lumea animalelor
TIPUL LECŢIEI: consolidare și aprofundare
CLASA: a VI-a B, deficiență gravă și severă
DATA: 07.05.2019
Prof: Pașca Monica Ionela

Scop: formarea, exersarea și dezvoltarea abilităților de exprimare orală

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 Cognitive
O1 - să recite poezia: „E primăvară!”
O2 - să recunoască animalul prezentat în imagine
O3 - să identifice erorile și să le corecteze
O4 - să-și consolideze deprinderea de a pronunța corect onomatopee, nume de animale
O5 - să alcătuiască propoziții simple, pe baza întrebărilor adresate de către profesor
 Afective
O6 – să-și dezvolte interesul pentru activitate
 Psiho-motorii
O7 – să mențină o poziție corespunzătoare a corpului
O8 - să atașeze fiecărui animal codița și hrana corespunzătoare acestuia (cu ajutorul clamelor)
O9 – să așeze corect, cu ajutorul pensetei, pompoane în funcție de culoarea fiecărui animal.

Metode si procedee:
 conversația
 explicaţia
 demonstratia
 exerciţiul
 munca independentă
 jocul didactic
 descoperirea dirijată
Materiale didactice:
 Planșe cu animale, cartonașe cu animale, clame de lemn, pompoane colorate, pensetă, spiner.
Forme de organizare: frontal, individual, în grup
Bibliografie:
Codruța E. Crosaschi, Aura C. Lichenteanu, Căsuța cu litere și jucării, Ed. Happa, 2006
Ileana Hanganu, Cireșica Raclaru, Jocuri pentru preșcolari - culegere, Ed. Aramis, București, 2008
Programa Școlară, Formarea abilităților de comunicare, clasele I - a X-a, București, 2008
www.pinterest.ro
Desfășurarea lecției
Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode și Metode de
procedee evaluare
Moment Organizarea clasei pentru buna desfășurare a orei. Se pregătesc pentru oră.
organizatoric
Verificarea Poezia: „E primăvară!” Aprecieri
cunoștințelor Recită poezia: „E primăvară!” verbale
anterioare
Captarea atenției Așezarea, greșită, pe tablă a unor animale, sub formă de Sunt atenți, identifică și Conversatia Aprecieri
puzzel. Ex. Girafă cu cap de veveriță, cal cu cap de vacă, etc) corectează greșelile Exercițiul verbală

Anunțarea temei Azi vom pătrunde în Lumea animalelor, după cum ați și putut
și a obiectivelor obseva, iar la sfârșitul orei, dacă sunteți atenti și rezolvați Sunt atenti. Conversația
corect sarcinile, vom juca jocul: „Învârte spinerul!”
Dirijarea învățării Întreaga activitate se va desfășura sub formă de joc. În prima
parte a activității ne vom juca jocul: „Ghicește animalul!
Descrierea jocului:
Profesorul are mai multe cartonașe cu animale. El va descrie, Urmăresc cu atentie.
pe rând, mai mai multe animale, fără ca elevii să vadă despre Identifică animalul prin Demonstratia Observarea
ce animal este vorba. Elevii identifică animale în funcție de alcătuirea de propoziții Conversatia sistematică
indicațiile profesorului (onomatopee, ghicitori, informații). simple. Ex. Este un lup. Explicativă
Jocul se diversifică: - elevii extrag, pe rând, câte un cartonaș, Răspund la întrebări. Descoperirea Aprecieri
iar cu informațiile date, ceilalți elevi vor trebui să ghicească Unii elevii extrag câte un dirijată verbale
despre ce animal este vorba (onomatopee, mimă) cartonașe cu animale și imită
Joc: „Accident!” – animalele au suferit un accident, nu mai au animalele prin mimă, Jocul didactic
codiță. Noi trebuie să le ajutăm. Trebuie să găsim codița onomatopee, iar ceilalți elevi
corespunzătoare fiecărui animal și să o așezăm corect. ghicesc despre ce animal este Observarea
Acum animale sunt foarte bucuroase și ele doresc ca noi să le vorba sistematică
cântăm cântecelul: „Sunetul animalelor”. Aprecieri
Următorul joc se numește: „Așează corect!” Elevii așează, cu ajutorul Muncă verbal
În funcție de particularitățile lor individuale, elevii vor primii clamelor, fiecare codiță independentă
sarcini diferite: un elev va așeza pompoane colorate pe corespunzătoare fiecărui Demonstrația
imagini cu animale, respectând culoarea animalului, o elevă animal. Exercițiul
va realiza puzzel-ul: Hrănește animalele!, iar ceilalți vor hrăni Elevii cântă
animalele așezând cu ajutorul clamelor animalul la hrana Elevii îndeplinesc sarcinile Muncă Observarea
corespunzătoare acestuia (pentru unii elevi cu supor vizual). cerute de către profesor independentă sistematică
Ajut elevii la îndeplinirea sarcinilor. Alcătuiesc propoziții simple Demonstrația Aprecieri
Întrebări pe baza sarcinii cerute: Ce animal mănâncă iarbă? pe baza imaginilor. Exercițiul verbale
Cum face vaca? Etc.
Asigurarea feed- Joc: „Învârte spinerul!” Observarea
back-ului Vor fi două seturi de cartonașe identice cu animale. Primul set sistematică
va fi așezat pe masă, în jurul unui spiner, iar celălal set va fi
folosit pentru alegerea unui animal de către elevi. Explicația
Regula jocului: Elevii sunt așezați în jurul unei mese fiind Sunt atenți la joc Aprecieri
puși să își aleagă câte un cartonaș cu un animal din al doilea Alcătuiesc propoziții simple, Jocul didactic verbale
răspund la întrebări.
set.
Un elev va roti spinerul. Câștigă elevul care deține cartonașul
cu animalul spre care s-a oprit spinerul și care răspunde la
următoarele întrebări: Ce animal este? Cum face animalul?
Pentru fiecare răspuns corect elevul va fi notat cu un punct.
Cel care adună cele mai multe puncte va fi desemnat
câștigător.
Incheierea lectiei Prof. Face aprecieri individuale şi frontale despre modul de Ascultă aprecierile. Aprecieri
activitate al elevilor la ora. verbale
Anexa 1
Sunetul animalelor

S-ar putea să vă placă și