Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data: 25.10.2018
Grădinița
Grupa mică
Prof. mentor
Student
Tema anuală: Când, cum și de ce se întâmplă?
Proiectul tematic: Ce ne aduce toamna în coș?
Subtema proiectului: În livadă
Obiectul: ALA II (jocuri şi activităţi recreative)
Subiectul: Scăunelele muzicale
SCOPUL: Stimularea dorinţei de participare activă şi afectivă prin crearea unei atmosfere plăcute,
deconectante.

Obiective operaţionale:
Psihomotrice:
OPM1: să utilizeze materialele didactice puse la dispoziție;
OPM2: să execute mișcările specifice jocului.

Afective:
OA1: să manifeste interes pentru activitate;
OA2: să se implice în activitatea propusă.

Cognitive:
OC1: să respecte regulile jocului

Strategia didactică:
Metode şi procedee: explicația, conversația, demostrația, jocul.
Mijloace de învăţământ: scăunelele, muzică pentru copii.
Forme de organizare: frontală.

1
Bibliografie:

XXX, Curriculum pentru învățământul preșcolar, 2008.

2
Scenariul didactic
Strategia didactică
Obiective
Etapele activităţii Conţinuturi Metode Mijloace Forme de Evaluare
operaţionale
organizare
1. Captarea atenţiei Se asigură condiţiile necesare pentru
desfăşurarea activităţilor:
-aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea mobilierului; Conversaţia Frontală
-pregătirea materialului didactic
2.Reactualizarea Se realizează prin prezentarea
cunoştinţelor surprizelor din coşuleţul trimis de Zâna Conversația Frontală
Toamnă.

3. Enunţarea scopului şi Astăzi, vom desfăşura un joc


a obiectivelor activităţii distractiv. Vom juca Scăunelele Conversația Frontală
muzicale.
4.Prezentarea Educatoarea le prezintă copiilor
conţinutului şi dirijarea regulile jocului.
Conversația Scăunelele
învăţării Explicarea şi demonstrarea regulilor
Muzică
Explicația
jocului: pentru Frontală
Demonstrația copii
 Copiii vor sta pe scăunele, când
Jocul
va începe muzica vor trebui să
danseze în jurul scaunelor. În
momentul în care se va opri
3
muzica vor trebui să se aşeze pe
scaune. La fiecare pornire a
melodiei se scoate câte un scaun
din şir, iar copilul care rămâne
fără loc va ieşi din joc. Jocul
continuă până va rămâne un
scaun şi doi jucători. Câştigă cel
care se aşează primul la oprirea
muzicii.
Jocul de probă:
 Se execută un joc de probă
pentru a vedea dacă regulile
jocului sunt înţelese de către toţi
copiii.
Executarea jocului de către copii:
 Copiii execută jocul, respectând
regulile jocului.
5.Obţinerea Copiii reușesc să respecte regulile Frontală
performanţei și jocului și comenzile primite. Aceștia
asigurarea feedbackului reușesc să își coordoneze mișcările
corpului în funcție de muzică.

6.Evaluarea Copii vor fi întrebați ce joc au jucat Conversația Frontală Aprecieri verbale
performanței astăzi, iar un copil(sau mai mulţi) va
4
răspunde.
7. Încheierea activității Se fac aprecieri generale şi individuale Conversația Frontală Aprecieri verbale
asupra modului în care au lucrat copiii
şi participat la activitate.
Se împart copiilor recompense.

5
6

S-ar putea să vă placă și