Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Data: Data:
Unitatea de învăţământ: Unitatea de învăţământ:
Clasa: Pregătitoare Clasa: a III-a
Propunator: Propunator:
Aria curriculară: Matematică și știinte ale Aria curriculară: Om și societate
naturii Disciplina: Educație civică
Disciplina: Matematică și explorarea mediului Unitatea de învăţare: Noi și celelalte
Unitatea tematică: ”Comunitatea mea” viețuitoare
Subiectul: Igiena alimentatiei Subiectul: Atitudinea noastră faţă de plante şi
Tipul lecţiei: consolidare animale
Tipul lecţiei: predare-învățare
Competenţe specifice:
Matematica si explorarea mediului: Competente specifice:
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ Educație civică:
structuri 2.1. Recunoașterea unor atitudini în raport cu
repetitive simple din mediul apropiat, în lucrurile, cu plantele și animalele;
scopul 2.2. Manifestarea unor atitudini pozitive în
identificării unor regularităţi; raport cu lucrurile, cu plantele și animalele;
2.3. Explorarea unor relații existente între
4.1. Formularea unor observaţii asupra oameni în cadrul grupului;
mediului 3.1. Relaționarea pozitivă, în grupuri mici,
apropiat folosind limbajul comun, reprezentări pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru.
prin desene şi operatorii logici „şi”, „nu”;

5.1. Sortarea/clasificarea unor obiecte/ Obiective operaţionale


materiale a)Cognitive:
etc., pe baza unui criteriu dat. OC1 - să identifice atitudini manifestate faţă
de plante/animale (atitudine pozitivă/atitudine
Comunicare in limba romana: negativă);
2.2. Transmiterea unor informaţii referitoare la
sine şi la universul apropiat, prin mesaje OC2 - să explice noţiunea de „atitudine” şi a
scurte; situațiilor concrete oferite;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, OC3 - să exprime în cuvinte proprii păreri,
în situaţii de comunicare uzuală. sentimente, gânduri legate de atitudini
pozitive/negative ale oamenilor față de plante și
animale;
Arte vizuale si abilitati practice:
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, OC4 - să identifice corect atitudinile prezentate
în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale; cu ajutorul fragmentelor din operele literare
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate date.
nivelului de vârstă, în care se asociază
elemente de exprimare vizuală, muzicală, Psiho-motorii:
verbală, kinestezică.  OPM1- să adopte o poziţie corectă în
Muzica si miscare: timpul lucrului;
2.1.Cântarea în colectiv, asociind mişcarea
sugerată de text b)Afective:
 OA1: vor manifesta interes pentru
Obiective operaţionale: înţelegerea şi aplicarea cunoştinţelor
Cognitive : învăţate;
OC1 - să enumere alimentele necesare unei  OA2: vor colabora pentru realizarea
alimentaţii sănătoase; sarcinilor.

OC2 - să numească principalele reguli de


igienă ce trebuie respectate înainte şi în timpul RESURSE:
mesei;
IV. Metodologice
OC3 – să identifice alimentele de pe fiecare
treaptă a piramidei alimentelor;
Strategii didactice:
OC4 - să reconstruiască piramida aimentelor; d) Metode şi procedee: observaţia,
conversaţia euristică, dezbaterea,
OC5 - să diferentieze din multimea de jetoane problematizarea, exerciţiul, explicația,
doar pe cele ce sugereaza o alimentatie brainstormingul
sanatoasa. e) Mijloace de învăţământ: prezentare
PowerPoint cu plante și cu animale, fişe
Psiho-motorii: de lucru, planșe didactice, Dicționarul
explicativ al limbii române, calculatorul,
 OPM1: să-şi coordoneze mişcările
Youtube, videoclip ”Earth Song”
pentru manevrarea corectă a
Michael Jackson.
instrumentelor de lucru;
f) Forme de organizare: frontală,
 OPM2: să adopte o poziţie corectă în
individuală.
timpul lucrului.

V. Temporale
Afective:
 OA1: vor manifesta interes pentru
50 de minute.
activitati;
 OA2: vor colabora pentru realizarea
VI. Umane
sarcinilor.
Clasa are un număr de 3 elevi, care se
RESURSE:
caracterizează printr-o dezvoltare psihică şi
fizică normală, corespunzătoare vârstei.
I. Metodologice
IV. Bibliografice:
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, ● oficiale: Programa şcolară pentru disciplina
explicaţia, exercițiul, problematizarea. Educație civică - Clasa a III-a, 2014.
b) Mijloace de învăţământ: planşe
didactice, auxiliare, fișa de lucru. ● metodico – didactice:
c) Forme de organizare: frontală, pe - Savin, P, Fichios, M, Ghid metoologic
grupuri, individuală. pentru invatamantul primar, Editura Institutul
European, 2017.
II. Temporale -www didactic.ro

Ora are o durată de 50 minute, din


care 35 minute activitatea propriu-
zisă si 15 minute activităti
recreative.

III. Umane

Clasa are un număr de 5 elevi, care se


caracterizează printr-o dezvoltare psihică şi
fizică normală, corespunzătoare vârstei.

IV. Bibliografice:

● oficiale:

- Programe şcolare pentru clasa pregătitoare,


nr. 3771/martie.2013

● metodico – didactice:
A., Manea, Matematica si explorarea
mediului, Ed. Delta Cart, 2018.
-www didactic.ro
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Momentele Continutul instructiv- Strategii Evaluare Momentele Continutul instructiv- Strategii Evaluare
lectiei educativ lectiei educativ

1.Moment Asigur condiţiile 1.Moment Asigur condiţiile necesare


organizatoric necesare desfăşurării în organizatoric desfăşurării în bune condiţii a
bune condiţii a lecţiei lecţiei pregătind materialele
pregatind materialele pentru lecţie.
pentru lecţie .
Activitatea indirecta
2.Captarea Se vizionează o prezentare
Activitate directă atenției PowerPoint cu imagini ce
surprind plante şi animale în expunerea
1.Captarea Se va cânta prima strofă diferite ipostaze.
atentiei din cântecul Dacă vesel Frontal observația Aprecieri
se trăiește verbale
3.Reactualizar explicația
ea Li se cere elevilor să
brainstorming
cunoștintelor răspundă, pe rând, la
Activitate indirecta întrebările de pe fișa de lucru conversația
2.Reactualizar
primită: ”Ce simți când
ea Elevii primesc câte o fișă Exercitiul prezentare
vezi?” și ”Ce simți că vrei să
cunostintelor de lucru în care vor PowerPoint
faci?”, precizând ce ar face
trebui să identifice și să Fișa de cu imagini ce
pentru aceste viețuitoare dacă
coloreze alimentele lucru surprind
ar avea posibilitatea să le
potrivite pentru o plante și
Individual ajute.
alimentație sănătoasă. animale în
(Anexa 1) diferite
Activitatea directa ipostaze
Activitate directa
4.Anunţarea Se va anunța titlul lecției 3.Anunţarea Se anunţă titlul lecţiei, iar computer
temei şi a și obiectivele urmărite temei şi a elevii sunt informaţi că, pe frontal
obiectivelor într-un limbaj accesibil obiectivelor parcursul lecţiei, vor
descoperi diverse atitudini pe
elevilor.
care oamenii le au faţă de
plante şi de animale,
identificându-le pe cele Conversația
Se prezintă elevilor un
pozitive şi pe cele negative. Explicația
5. Prezentarea filmuleț ce ilustrează Se scrie titlul lecţiei pe tablă Frontal
conținutului și importanța unei şi în caiete “Atitudinea
dirijarea alimentații sănătoase și a noastră faţă de plante şi
învățării unui stil de viață sănătos. animale”.
Se pornește o discuție
pornind de la filmulețul Conversatia 4.Prezentarea Activitate indirectă
vizionat. continutului si
Explicatia Un elev va căuta explicația
dirijarea cuvântului ”atitudine” în
Apoi, le este aratată
Frontal invatarii dicționar și o va scrie la tablă.
elevilor piramida
Ceilalți elevi vor nota în
alimentelor. (anexa 2)
caiete definiţia cuvântului
Se identifică ce se află pe Conversatia “atitudine”: Observare
atitudine= comportare, explicația
fiecare treaptă a a
Explicatia gest, purtare conversația
piramidei precizându-se sistematică
euristică
avantajele si Frontal Activitate directă
dezavantajele Dicționarul
consumului fiecărui tip Se va explica elevilor că explicativ al
de alimente. atitudinile pot fi pozitive sau limbii române
negative. Frontal
În contextul lecţie noastre,
ideea de atitudine pozitivă Individual
Activitate indirectă poate fi sinonimă cu “grijă”.
Elevii notează pe caiete şi la
6.Obţinerea Elevii sunt solicitați să tablă antonime pentru
performanţei reconstruiască piramida cuvântul ”grijă”:
alimentației sănătoase Explicatia grijă≠ nepăsare, Observare
prin punerea în ordine a Exercitiul distrugere, dezinteres, a
Observarea sistematică
jetoanelor primite. indiferență
sistematică
(Anexa 3) Individual
Se cere elevilor să dea
exemple de atitudini pozitive
Activitatea directă
și negative față de plante și
Încheiem lecția cu piesa animale și să le noteze într-un
9. Încheierea ”Earth Song” a lui tabel la tablă și pe caiete.
Michael Jackson. Se fac Frontal Elevii citesc și apoi notează
activității
aprecieri legate de modul în caiete informațiile din
în care s-a desfăşurat rubrica ”Reține!”.
lecţia Observare
sistematica 5.Obtinerea
performantei Activitate indirectă
Observare
Dezbatere:
a
”Ce părere ai?”
Se prezintă, pe tablă, sistematică
afirmația:

”Iubesc animalele și-mi place dezbaterea


conversația
să le admir mai ales în problematizar
spectacolele de la circ!” ea
Elevii își prezintă punctele de Frontal
vedere în legătură cu
6.Evaluarea și afirmația dată. Individual
Feedbackul
Activitate directă
apreciere
Elevii primesc fişe pe care verbală a
sunt tipărite fragmente din răspunsuril
texte cunoscute ce surprind or elevilor
atitudini faţă de plante și
Aprecieri animale. autoevalua
verbale Aceștia identifică și notează re
pe fișe autorul și opera din exercițiul
care fac parte fragmentele explicația
citite. fișe de lucru
Prezintă apoi, oral, atitudinile individual
față de plante și animale
desprinse din acestea.

7. Retenția și Întrebări generalizatoare:


transferul Despre ce am vorbit astăzi?

Încheiem lecția cu piesa Audiție Aprecieri


”Earth Song” a lui Michael muzicală - verbale
Jackson care se poate traduce
videoclip
într-un strigăt de ajutor al
planetei Pământ către ”Earth Song”
locuitorii săi. Michael
Se fac aprecieri legate de Jackson
modul în care s-a desfăşurat
lecţia
Tema pentru acasă.

Anexa 1
Anexa 2
Anexa 3

S-ar putea să vă placă și