Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Numele şi prenumele:
COVRIG DANA MIHAELA Unitatea de învăţământ:
GRĂDINIȚA CU PROGRAM
PRELUNGIT "DUMBRAVA MINUNATĂ"
Mentor:
PROF.ÎNV.PREȘCOLAR ADINA IVENȚA
Grupa: MICĂ
Anul II
Semestrul I
Anul universitar 2018-2019
Portofoliu de practică pedagogică în învăţământul preşcolar – Conf. univ. dr. Liliana Mâţă
2. Proiect didactic
Data: 16.11.2018
Şcoala: GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT "DUMBRAVA MINUNATĂ"
Grupa: MICĂ
Domeniul: PEDAGOGIA INVĂTĂMÂNTULUI PRIMAR SI PREȘCOLAR
Tema anuală: CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ ?
Proiectul tematic: CE NE ADUCE TOAMNA ÎN COȘ ?
Subtema proiectului: "MORCOVELUL VESEL"
Obiective operaţionale:
Cognitive:
OC1: sa denumeasca materialele necesare realizarii temei;
Afective:
OA1: sa participe cu interes la activitate;
Psihomotrice:
Strategia didactică:
- conversatia
- demonstratia;
Bibliografie:
1) Idei pentru orele de activitati practice in gradinita de copii, editura Tipoalex, 2002;
2) Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii;
3)Noul Curriculum pentru Invatamantul Prescolar
4)Revista invatamantului Prescolar nr.1-2 /2016
5)M. Cristea, V. Niţescu, D.H. Panait – „Ghid metodic de educaţie plastică” – Editura Petrion
Portofoliu de practică pedagogică în învăţământul preşcolar – Conf. univ. dr. Liliana Mâţă
Scenariul didactic
Strategia didactică
Obiective
Etapele activităţii Conţinuturi Metode Mijloace Forme de Evaluare
operaţionale
organizare
1. Captarea atenţiei OA 1 Se va realiza prin prezentarea unui cos Conversația Coșul cu frontal orală
cu legume pe care ni l-a trimis Zâna Explicația legume
Toamnă.
2. Reactualizarea OC1 Se va realiza printr-o scurtă discuție în Conversația Coșul, frontal Analiza
cunoştinţelor care preșcolarii vor răspunde la întrebări legumele răspunsurilor
legate de legumele din coș: din coș
-Ce legume ne-a trimis Zâna Toamnă în
coș?
-Ce conțin acestea?
-Cum putem să le consumăm?
3. Enunţarea scopului şi a OA 1 Astăzi , dragi copii o vom ajuta pe Zână Explicația frontal
obiectivelor activităţii să umple cât mai multe coșuri cu
legume .
4. Prezentarea conţinutului OC 1 Se face intuirea materialului didactic. Conversația Castronașe Frontal analiza raspunsurilor
şi dirijarea învăţării OC2 Explicația cu legume, individual
-analiza miscarilor
-Ce ati primit in cosulete? Demonstraț lipici,foaie
ia A4 cu un -analiza tehnicii de
Legume, lipici coșuleț lucru
Ce aveți pe măsuțe?
5. Obţinerea performanţei OC3 Realizarea lucrărilor de către copii prin Conversația Lucrările Copii realizează
OC4 respectarea tehnicii de lucru. copiilor individual tema cerută
OPM 1 Se vor da indicaţii individuale şi
OPM2 colective, dacă este cazul.
OPM3 Se va corecta poziţia copiilor la masă.
6. Feedbackul OC5 Se va realiza o mini expoziţie cu Conversația Expoziția cu Frontal Analiza lucrarilor
OA2 lucrările copiiilor şi se vor analiza pe Turul lucrări individual
baza criteriilor stabilite.(acuratetea galeriei
lucrarii,asezarea corecta in
pagina,finalizarea lucrarii la timp)
7. Evaluarea performanţei Se vor face aprecieri individuale şi Conversația Lucrările Frontal Comportamentul
colective asupra modului în care copiii copiilor individual copiilor
au participat la activitate .
8. Retenție și transfer OC5 Voi cere copiilor sa explice tehnicile Conversația individual
de lucru si materialele pe care le-au Explicația
Portofoliu de practică pedagogică în învăţământul preşcolar – Conf. univ. dr. Liliana Mâţă
Data:
Titlul activității:
Numărul copiilor prezenți (din total înscriși):
Mediul Jucării/ jocuri/centre de interes care se află/nu se află la îndemâna copilului, în câmpul D NU
educaţional vizual al acestuia; A
Materialele expuse în sala de grupă au/nu au un sens pentru procesul de învățare în care
este angajat copilul prin joc;
Materialele expuse sunt/nu sunt așezate la nivelul copilului;
Materialele expuse sunt/nu sunt vizibile;
Materialele expuse sunt/nu sunt realizate cu ajutorul sau în prezența copilului.
Mobilierul este/nu este amplasat corespunzător în geografia clasei pe parcursul
activității; Poziția cadrului didactic în raport cu copiii este/nu este corepunzătoare.
Materialul didactic folosit încurajează și stimulează sau nu participarea copilului la
activitate;
Materialul didactic folosit este/nu este relevant pentru contextul de învățare creat și
pentru tipul de activitate;
Materialul didactic folosit este/nu este suficient.
Activitatea Raportul între timpul cât a vorbit cadrul didactic și timpul cât a vorbit copilul corespunde
copiilor principiilor pedagogice de bază.
Copiii au fost/nu au fost lăsați/încurajați să își exprime idei /opinii proprii în timpul
-Bucuria de activității.
a învăța Reacțiile copiilor arată interesul/dezinteresul acestora pentru activitate.
reflectată în
interacțiuni- Preșcolarii au arătatat că știu/nu știu ce au învățat/ce vor învăța.
Preșcolarii știu/nu știu unde au ajuns cu explorarea, la un moment dat, pe tema care îi
interesează.
Cadrul didactic îi întreabă/nu îi întreabă pe copii cu privire la ceea ce vor să învețe.
Preșcolarii știu/nu știu ce s-a urmărit prin activitatea în care sunt implicați/ce li se cere să
aplice/demonstreze /realizeze la sfârșitul acesteia.
Managementul Cadrul didactic menține/nu menține contactul vizual cu copiii, pe toată durata
clasei activității.
Copiii lucrează/nu lucrează bine împreună/în grup/în perechi.
Cadrul didactic schimbă/nu schimbă locul copiilor, atunci când situația o impune.
Portofoliu de practică pedagogică în învăţământul preşcolar – Coord. Conf. univ. dr. Liliana Mâţă
Materialele didactice utilizate au putut fi văzute/nu au fost văzute de către toți copiii.
Vocea cadrului didactic s-a auzit/nu s-a auzit clar pe tot parcursul activității.
Copiii au fost așezați în așa fel încât s-au auzit/nu s-au auzit bine unii pe altii.