Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Educatoare:
Grupa: mică
Data:
Tema anuala:” Cu ce si cum exprimam ceea ce simțim ?”
Tema saptamanii “ Moș Crăciun – prietenul copiilor”
Tema zilei:” Moș Crăciun”
Domeniul experiential : Domeniul limbă și comunicare
Forma de realizare: memorizare
Tipul activitatii : predare-învățare-evaluare
Scopul activităţii:
 formarea deprinderii de a memora voluntar și logic
versurile poeziei;
 îmbogățirea vocabularului activ cu cuvinte şi expresii noi ( tolbă, mândre păpusele,
cozonaci gustoși, copii voioși, Moșul Bun)
 formarea expresivităţii limbajului prin recitarea nuanţată;
Obiective operaţionale:
cognitive

O1 - să redea corect şi expresiv intonaţia, accentul, pauza, ritmul, tonul şi nuanţarea vocii în timpul
recitării;
O2 - să explice corect cuvintele noi prin identificarea elementelor semnificative din tablou;
O3 - să elaboreze minim o propoziţie simpla cu cuvintele învățate .
motrice
O1- să execute mișcările sugerate de educatoare : ( ninge, mergem ca Moșul, moșul duce sacul în
spate);
- să danseze o horă cântând o strofă din cântecelul Moș Crăciun.
afective
O1- să participe cu plăcere la activitate, manifestându-şi simpatia pentru
sărbătoarea Crăciunului.

Metode şi procedee didactice: conversaţia, demonstraţia, explicaţia, recitarea-model, exerciţiul.


Materiale didactice:
- cutia surpriză ;
- planșa cu Mos Crăciun ce ilustrează textul poeziei ;
- braduț ;
- CD Player

Material bibliografic:
Mitu, F., Antonovici, Ş., „Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul
preşcolar”, Ed.Humanitas Educaţional, Buc.2005, ediţie revizuită, p.25 ;
„Curriculum pentru învățămăntul preșcolar”,EDP București, 2008
SCENARIU DIDACTIC

Evenimente Conţinutul stiinţific Strategii didactice Evaluare


didactice
Organizarea Se asigură climatul de lucru: Organizarea
activității organizarea spaţiului de lucru, frontală a copiilor
aerisirea sălii, pregătirea pentru introducerea
materialelor necesare. în activitate:
procedeul găsirii
unui colet cu
bradul şi
podoabele lui, a
ilustraţiei poeziei,
felicitarea cu Moş
Crăciun, în timpul
aranjării
mobilierului în
sală.
1. Captarea
atenţiei Se cercetează cu copiii conţinutul Observarea Joc- exerciţiu de
coletului. Se identifică spontană identificare a
materialele.” Conversația obiectelor .
Ce este în pachetel?
Oare cine le-o fi trimis?
Cu ce va sosi Moșul?
Fiecare copil va trebui să-i spună
lui Moș Crăciun câte o poezie .

Enunțarea Astăzi vom învăța o poezie Explicaţia


obiectivelor și frumoasă, care să-i placă
anunțarea temei Moșului. Observarea
activităţii Ca să puteti la final să o recitati comportamentului
corect si cu intonatie, trebuie să copiilor
fiți foarte atenți.
Familiarizarea cu Se afişează tabloul care ilustrează
conținutul poeziei conţinutul poeziei. Lectura
Se lecturează poezia. Explicația Aprecieri verbale
Identificăm apoi pe ilustraţie
versuri şi cuvintele noi: tolba,
mandre papusele, copii voiosi,
Mosul Bun)
Se explică cuvintele noi întâlnite
în text: tolbă, mândre păpușele,
cozonaci gustoși, copii voioși, Demonstrația
Moșul Bun)

Se recită nuanțat poezia în fața


copiilor.
Se memorează poezia pe
Dirijarea învăţării fragmente logice, fiecare Algoritmul
fragment fiind reluat în legătură
logică cu cel următor.

Exercițiul
MOS CRACIUN –
memorizare

Hai copii, cu toţii, Aprecieri


Vine „MOSUL BUN ” verbale
Şi ne-aduce-n tolbă,
Tot ce este bun.

Cai şi jucării,
Cozonaci gustoşi,
Mândre păpuşele
Toţi să fim voioşi.

Obţinerea Se exersează memorarea Explicaţia Item de evaluare:


performanţei. poeziei individual cu fiecare Exerciţiul, *Recită corect
copil, antrenând ceilalţi copii să Algoritmul versurile cel puţin
ajute dacă ne încurcăm. memorării ale unui fragment
Cine reuşeşte să recite frumos şi complet
clar primeşte o podoabă cu care
vom împodobi bradul trimis de
Moş Crăciun pentru serbare în
colet. Copiii sunt încurajaţi şi
apreciaţi într-un climat de bucurie
şi de stimulare a efortului depus
de fiecare.

Fixarea însuşirii Un copil va fi Moș Crăciun și va


poeziei scoate din sac jucării pentru Exercițiul Joc practic
Transferul de ceilalți colegi. În acest timp copiii Observarea
cunostinte îi recită poezia învățată în clasă. comportamentului
copiilor
Aprecieri verbale
Încheierea activităţii : se apreciază pozitiv atenția și efortul tuturor copiilor și se stabilește cine va
recita această poezie la Serbarea Pomului de Crăciun.
Se execută o horă în jurul bradului, cântând prima strofă a cântecului:
”Moș Crăciun ce drag ne esti
Dintr-o lume de povești
Prin zăpezile argintii
Vii la noi cu jucării.”

MOȘ CRĂCIUN – memorizare

Hai copii, cu toţii,


Vine „MOȘUL BUN ”
Şi ne-aduce-n tolbă,
Tot ce este bun.

Cai şi jucării,
Cozonaci gustoşi,
Mândre păpuşele
Toţi să fim voioşi.

S-ar putea să vă placă și