Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECTIE

GRUPA: Mare-pregătitoare (5-7 ani)


DOMENIUL EXPERENTIAL: Domeniul Limba si Comunicare
TEMA ACTIVITĂŢII: „Iarna pe ulita ” de George Cosbuc
FORMA DE REALIZARE: Memorizare
TIPUL ACTIVITĂŢII:Transmitere si dobandire de noi cunoştinţe

SCOPUL: Formarea deprinderii de comprehensiune si memorare a textului.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 Să sesizeze unele aspecte caracteristice anotimpului iarna,pe baza
cunoştinţelor insuşite;
 Să memoreze conştient şi logic poezia;
 Să utilizeze cuvintele şi expresiile noi(stau grămadă,năvalnic
vuiet,mătănii) în enunţuri;
 Să descrie jocurile si activitaţile desfaşurate de copii iarna;
 Să recite corect si cât mai expresiv poezia.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: explicaţia, conversaţia, execitiul ,brainstorming , ”Explozia
stelara”.
MATERIAL DIDACTIC jetoane, planşe,
DURATA: 30 minute

BIBLIOGRAFIE:
 .,, Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7
ani”,M.E.C.T.,2008
 Miron , Boca , Elena ; Chichişan , Elvira – „Ghidul metodologic şi
aplicativ al educatoarei ”, Ed. Eurodidact, Cluj-Napoca 2006
 „ Antologie texte literare ”Vol. 3. , Editura Integral, Bucureşti 2005
Desfăşurarea activităţii

ETPELE CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE


LECTIEI DIDACTICE
1 2 3 4
Pentru o bună desfăşurare a
Moment activităţii se vor lua Conversaţia Observarea
organizatoric următoarele măsuri: comportamentului
- aerisirea sălii de grupă; copiilor
- aranjarea mobilierului sub
formă de careu deschis;
- intrarea ordonată a copiilor în
sala de grupă;
Se vor expune pe panou Explicaţia
Captarea imagini cu Evaluare orală
atenţiei anotimpul iarna. Brainstorming
Pornind de la cuvantul „iarna”
voi cere copiilor sa-mi spuna
tot ce le trece prin minte si sa
descrie sentimentele generate
de acest cuvant.
Anuntarea Vom învăţa poezia „Iarna pe Conversaţia
temei uliţă ” de George Cosbuc.
1. Familiarizarea copiilor cu Povestirea
conţinutul poeziei se va realiza Explicaţia Observare curentă
prin prezentarea unei planşe Conversaţia
care redă intalnirea unor copii
la săniuş.
În cadrul povestirii voi
Dirijarea introduce cuvintele noi însoţite Demonstraţia
invatarii de explicaţia acestora
(răzbunat, năvalnic, vuiet,
mătănii ).

2. Recitarea model
Se va recita poezia model de
două ori clar, expresiv, însoţită Exerciţiul Evaluare orală
de mimică şi gesticulaţie
adecvată, trezind emoţii,
motivând copiiipentru învăţarea
ei.

3. Învăţarea poeziei
Învăţarea poeziei se va realiza
pe unităţi logice (3 fragmente).
Fiecare unitate logică
(fragment) se reproduce după
ce au fost recitate fragmentele
anterioare: Explozia Evaluez
- individual – se urmăreşte stelară capacitatea
corectitudinea pronunţiei, copiilor de a
fidelitatea reproducerii, formula întrebari şi
expresivitatea; de a
- în grupuri mici; vorbi in
- colectivă – la încheierea propoziţii
activităţii.

OBŢINEREA
PERFORMANŢEI
Voi desena pe flipchart o stea
mare in interiorul careia voi
pune o imagine cu anotimpul
iarna. In jurul ei voi desena 5
steluţe mai mici, de culoare
galbena ,care vor fi legate de
steaua cea mare prin 5 linii
rosii. Pe cele 5 stelute va fi
scrisa câte o întrebare de tipul :
CE? CINE? UNDE ? DE CE ?
CÂND ?.
Copiii vor coopera în
elaborarea întrebărilor:
CE? - Ce a inceput să cadă?
- Ce este pe râu?

CINE? - Cine s-au razbunat?


- Cine vin ţipând?

UNDE? - Unde stau norii


gramada?
- Unde este fum?
- Unde fac copiii
mătănii?

DE CE? - De ce a stat
ninsoarea?
- De ce fac copiii
mătănii?
- De ce se-mping
copiii?

CÂND? - Cand au început să


cadă fulgii?
- Cand fac copiii
mătănii?

Joc ,,Alegeţi şi grupaţi’’ Lucraţi în


Pe panou se vor aşeza imagini perechi Evaluare orală
cu anotimpul iarna pentru
realizarea câmpului lexical al
acestui cuvânt.

Evaluare Copiii se vor aşeza la măsuţe în


perechi unde vor avea
distribuite jetoane cu imagini
din planşa prezentată şi altele. Turul galeriei
Fiecare pereche va alege acele
jetoane reprezentative pentru
realizarea câmpului lexical al
cuvântului „iarn㔺i le vor lipi
pe o plansa.

Câte un copil din fiecare


pereche va trece pe la fiecare
măsuţă pentru a constata modul
de realizare al plansei şi va
aduce completări acolo unde
este nevoie.

Se vor face aprecieri generale şi


Încheierea individuale asupra felului în
activităţii care au lucrat. Conversatia Evaluare orală
Se vor distribui stimulente:
stelute colorate.

S-ar putea să vă placă și